Dzisiaj jest: Środa, 6 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Dionizja, Jarema, Jarogniew, Mikołaj
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: niedziela, 15, listopada 2015 15:34

Słowa polskiego poety Cypriana Kamila Norwida co roku, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skłaniają do zastanowienia się nad naszym patriotyzmem.

11 listopada to data ważna w historii Polski. W całym kraju radośnie obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. W Radziszowie już w przeddzień tego święta na wielu domach powiewały biało – czerwone flagi, a 11 listopada w naszym kościele ks. Adam Pietras odprawił mszę świętą w intencji ojczyzny. W świątyni zgromadzili się liczni wierni, były też poczty sztandarowe ze szkoły podstawowej i gimnazjum, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Towarzystwa Pamięci gen. Hallera i Hallerczyków. W kazaniu ks. Adam wspominał postacie i wydarzenia historyczne, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Mówił o ważnej roli rodziny, która w czasach zaborów była ostoją polskości i kształtowała postawy patriotyczne. „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie” prosiliśmy w pieśni na zakończenie mszy świętej.

Wszyscy mamy świadomość, że walka o wolną Polskę wymagała ofiar. Wielu patriotów oddało życie w powstaniach narodowych i wojnach niosąc na sztandarach hasło „Bóg–Honor–Ojczyzna”. Inni byli więzieni i prześladowani za swoje przekonania. Dziś wspominamy ich z wdzięcznością, bo dzięki ofierze, jaką złożyli możemy żyć w wolnej Polsce.

Obecnie nikt nie wymaga od nas oddawania życia za ojczyznę. Dziś patriotyzm to nauka i praca służąca rozwojowi kraju, udział w wyborach i referendach, szacunek dla języka polskiego i kultury. Te powinności wobec ojczyzny powinniśmy pielęgnować.

Maria Żurek

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie