Dzisiaj jest: Środa, 6 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Dionizja, Jarema, Jarogniew, Mikołaj
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: wtorek, 24, marca 2015 08:59

11.jpgW 15. rocznicę śmierci naszego Patrona ks. prof. Józefa Tischnera przypadającej w czerwcu 2015 roku, w Zespole Placówek Oświatowych przy Małopolskim Centrum Rehabilitacji Dzieci w Radziszowie opracowany i przeprowadzony został projekt „Pamiętamy o Tischnerze”. Jego celem było przybliżenie całej społeczności szkolnej sylwetki ks. prof. Józefa Tischnera - górala, filozofa, wyjątkowego księdza, niezwykłego przyjaciela młodzieży i dzieci. Pomysłodawcami i koordynatorami projektu były Jolanta Księżarczyk i Maria Żurek. Zadania wynikające z planu projektu realizowane były od listopada 2014 roku do marca 2015 roku.

Imię księdza profesora Józefa Tischnera zostało nadane naszej szkole w maju 2002 roku. Od tego momentu weszliśmy do Rodziny Szkół Tischnerowskich, która zrzesza obecnie 40 szkół na terenie całego kraju. Jedna z nich znajduje się na Ukrainie, w Użgorodzie. W listopadzie hasłem wiodącym było pytanie „Czy Tischner jest nadal wśród nas?” w kontekście rozmyślań o tych, którzy odeszli. Powstała bogata prezentacja multimedialna, z którą zapoznawani są uczniowie przyjeżdżający do naszego ośrodka. Uaktualniona została mapa Szkół Tischnerowskich. Uczniowie gimnazjum próbowali zmierzyć się z myślami filozoficznymi Patrona rozwijając je w dowolnej formie literackiej. Na zajęciach pozalekcyjnych rozważano wątek góralszczyzny w życiu Tischnera. Powstały piękne prace plastyczne związane z Turbaczem, czytane były teksty w gwarze góralskiej.

W grudniu wędrowaliśmy śladami Tischnera pod hasłem „Tischner – wybitny Polak i Europejczyk”. Powstała mapa miejsc szczególnie mu bliskich. Młodsze dzieci czytały ze swoimi opiekunami fragmenty „Kazań dla dzieci” twórczo je interpretując. Zorganizowany został konkurs plastyczny „Mój miś Bartek”. Nagrody laureatom wręczał pan Kazimierz Tischner, brat naszego Patrona, podczas spotkania wigilijnego w naszej szkole. Wyraził jednocześnie nadzieję, że pamięć o księdzu Tischnerze będzie w naszej szkole nadal żywa.    W styczniu dominującym hasłem projektu był dom, a zwłaszcza słowa ks. prof. Józefa Tischnera „Przestrzenią człowiekowi najbliższą jest dom” będące fragmentem jego książki pt. „Filozofia dramatu”. Zorganizowane zostały dwa konkursy: plastyczny pt. „Szkoła szpitalna moim drugim domem” oraz literacki „Mój dom – moje gniazdo”. Ich efekty były eksponowane w sali polonistycznej oraz na korytarzu szkolnym. Wirtualną wizytę w Tischnerówce, domu pamięci księdza Tischnera w Łopusznej, złożyli wszyscy uczniowie uczestnicząc w pokazie prezentacji multimedialnej opracowanej wcześniej przez gimnazjalistów. Luty w naszym projekcie to szeroko pojęta nuta o ślebodzie. Uczniowie gimnazjum przyglądali się istocie słowa „wolność”, analizowali myśli filozoficzne związane z góralską ślebodą. A na zajęciach muzycznych dominowały piosenki związane z wolnością.    Dnia 9 marca 2015 roku w naszej szkole odbył się uroczysty finał projektu „Pamiętamy o Tischnerze”. Gościem specjalnym był pan Szymon Wróbel, reżyser filmu „Jego oczami”, w którym jego główny bohater, Kazimierz Tischner, opowiada o swoim bracie. W filmie pojawiają się osoby blisko związane z księdzem Tischnerem oraz miejsca, które szczególnie ukochał. Na finał naszego projektu wybraliśmy marzec, gdyż właśnie w tym miesiącu przypadają urodziny i imieniny ks. prof. Józefa Tischnera. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiła grupa młodzieży w krótkim spektaklu słowno-muzycznym. Złożyły się na niego interpretacje myśli filozoficznych księdza Tischnera napisane przez uczniów w trakcie projektu oraz piosenki nawiązujące do zajmujących szczególne miejsce w twórczości Tischnera wartości: nadziei, wolności, tolerancji. Nie zabrakło też hymnu Rodziny Szkół Tischnerowskich w brawurowym wykonaniu zespołu wokalno-muzycznego pod kierunkiem pana Marka Śnieżka. Występom towarzyszyła wystawa prac plastycznych i literackich wykonanych przez naszych uczniów w trakcie projektu. Następnie pan Szymon Wróbel barwnie opowiedział o swojej pracy nad filmem „Jego oczami” ilustrując swoje wypowiedzi prezentacjami multimedialnymi i nagraniami archiwalnymi związanymi z księdzem Tischnerem. Przytaczał anegdoty, wspominał zdarzenia związane z kręceniem scen do filmu w naszej szkole. Chętnie i cierpliwie odpowiadał na pytania dotyczące pracy reżysera, zachęcał młodzież do podejmowania wyzwań, realizowania własnych, czasami wydawałoby się nierealnych pomysłów. Poznaliśmy człowieka całkowicie „zanurzonego” w Tischnerze! Podczas realizacji projektu zobaczyliśmy Tischnera „naszymi oczami”. Przekonaliśmy się, że jego filozofia do nas przemawia, że ją rozumiemy, że chcemy wcielać w życie wartości, które głosił nasz Patron.

Maria Żurek

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16

Zdjęcia: Agata Piechnik

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie