Dzisiaj jest: Środa, 6 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Dionizja, Jarema, Jarogniew, Mikołaj
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: czwartek, 05, czerwca 2014 15:51

Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” przygotowuje nową aranżację stałej wystawy pamiątek kapitana żeglugi wielkiej jachtowej, pana Henryka Jaskuły. Prezentowana dotychczas wystawa w radziszowskiej szkole została zdemontowana, by zgodnie z założeniem przygotować ją w Dworze Dzieduszyckich. Wernisaż nowej ekspozycji przewidziano na czerwiec.

W ramach przygotowania do tego wydarzenia przygotowano cykl 3 spotkań poświęconych bohaterowi pod hasłem „Kapitan Henryk Jaskuła – rodem z Radziszowa”. Ich ideą było przypomnienie osiągnięć kapitana, najbardziej znanego na świecie radziszowianina i rozbudzenie zainteresowania jego sylwetką kolejnych, młodych mieszkańców lokalnej społeczności. Spotkaniom tym towarzyszyły pokazy multimedialne przybliżające biografię bohatera oparte na materiałach archiwalnych uzyskanych od rodziny oraz projekcje filmów dokumentalnych, zakupionych w archiwach TVP.

Pierwsze, inauguracyjne spotkanie poświęcone tematyce biograficznej i połączone z prezentacją filmu pt.: „Dzień dobry kapitanie” miało miejsce w dniu 9 maja 2014 r. Szczególnie licznie wzięli w nim udział krewni kapitana Henryka Jaskuły. Jego rodzice bowiem swoje korzenie mają w naszej miejscowości, a sam kapitan i jego córki utrzymują kontakty ze swoimi najbliższymi. Spotkanie cechowała miła, przyjazna atmosfera, a kuzyni kapitana chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami i anegdotami o naszym bohaterze. Przynieśli wiele rodzinnych pamiątek i zdjęć. Część z nich zapewne przyda się do nowej aranżacji wystawy.

Drugie spotkanie odbyło się 23 maja 2014 r. i zapewne na długo zapadnie w pamięci jego uczestnikom. Można je śmiało nazwać historycznym, ponieważ do Dworu Dzieduszyckich zawitał kapitan Henryk Jaskuła w towarzystwie swojej starszej córki, pani prof. Lidii Morawskiej, która akurat w tym czasie była w odwiedzinach w Polsce (na stałe pani profesor Morawska mieszka w Australii i pracuje na Uniwersytecie w Brisbane). Gościliśmy również przyjaciela kapitana, pana Mieczysława Nyczka, dziennikarza i współautora książki o kapitanie Jaskule pt.: „Nad Jaskułowym gniazdem”. Gości przywitał bardzo uroczyście sam gospodarz naszej gminy, pan Adam Najder Burmistrz Miasta i Gminy Skawina. Wygłosił laudację na cześć kapitana Jaskuły, powitał go kwiatami i prezentami o tematyce promującej naszą małą ojczyznę i związanymi z jubileuszem 650 – lecia miasta Skawiny. Honorowi goście usiedli na pięknej stylowej kanapie i chętnie udzielali odpowiedzi na pytania prowadzącego, a sam kapitan zdradzał po latach swoje tajemnice, które związane są z jego głównym rejsem solo non stop dookoła świata. To spotkanie było dla nas wielkim wyróżnieniem, ponieważ kapitan Jaskuła, który tak wiele kiedyś podróżował, teraz od wielu już lat najchętniej przebywa w swoim domu, bardzo rzadko wyjeżdża poza Przemyśl, niechętnie przyjmuje dziennikarzy i rzadko daje się namówić do udziału w takich okolicznościowych uroczystościach. W tym dniu jednak tryskał humorem i czuł się w Radziszowie tak jak to powinno być, czyli u siebie.

Przed spotkaniem w Dworze Dzieduszyckich, dzięki uprzejmości krewnych, trochę pojeździł po Radziszowie i odwiedził wiele dobrze znanych sobie zakątków. Zajrzał pod dom państwa Szczepańskich na Podlesiu gdzie się urodził, pojechał pod dom, który kiedyś za fundusze nadsyłane przez ojca z Argentyny zbudowała jego mama i oczywiście odwiedził krewnych. Tak kapitan, jak i jego córka, mając w pamięci wygląd Dworu Dzieduszyckich sprzed kilku lat, nie kryli zachwytu obecnym stanem obiektu. Wyrazili swoją wdzięczność tym, którzy przyczynili się do przywrócenia go z ruiny do pełni blasku.

Uczestnicy spotkania obejrzeli razem z kapitanem bardzo ciekawy film dokumentalny pt.: „...był jacht, były oceany ...”. To swego rodzaju film – pomnik, w którym kapitan opowiadał o rejsie, a nade wszystko o swoim przywiązaniu do jachtu „Dar Przemyśla”.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Yacht Klubu Polska Kraków, którzy wręczyli kapitanowi Jaskule rocznicową odznakę oraz list gratulacyjny.

Trzecie spotkanie odbyło się w dniu 30 maja 2014 r. W jego trakcie omówione zostały inne morskie i oceaniczne wyprawy pana Jaskuły. Część czasu poświęcono na omówienie wielkiej sławy naszego najbardziej znanego na świecie radziszowianina, podano informacje o niektórych wyróżnieniach, zaszczytach czy odznaczeniach, jakie mu przyznano. Na pewno możemy być z niego dumni. Zawsze i na każdym kroku powtarza, że urodził się w Radziszowie, że tu są jego korzenie, że tu zaczynał naukę w szkole. Najważniejszym punktem tego wieczoru była prezentacja materiałów nadesłanych z Biura Promocji miasta Przemyśla, które dokumentują wręczenie najbardziej prestiżowego wyróżnienia, jakie otrzymał kapitan Henryk Jaskuła, czyli statuetki „Super Kolosa”. Mogliśmy zobaczyć też, jak teraz szanują tam naszego rodaka, który od 2008 r. jest honorowym obywatelem tego miasta.

Na zakończenie uczestnicy obejrzeli film pt.: „Każdy ma swój port”, który ukazał biografię i osiągnięcia kapitana oraz działalność jego córek. Pani prof. Lidia Morawska jest cenionym światowym naukowcem w dziedzinie fizyki jądrowej, a młodsza córka Aleksandra pracuje w ministerstwie rządu Holandii i pełni tam bardzo ważne role związane z gospodarką wodną – tym, co w Holandii jest priorytetowe.

Cykl spotkań odbywał się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Skawiny pana Adama Najdera, a opiekę medialną nad spotkaniami sprawowali: TVP Kraków, Dziennik Polski, Gazeta Skawina raz w miesiącu i portal internetowy skawina24.com

Podmiotem wspierającym nas przy realizacji tego wydarzenia, któremu bardzo za to dziękujemy, było CKiS w Skawinie, które użyczyło nam gościny w Dworze Dzieduszyckich, niezbędnego sprzętu multimedialnego do projekcji filmów i prezentacji ze zdjęciami, jak też przygotowało plakaty zapowiadające imprezę. Słowa podziękowania kierujemy również do Yacht Klubu Polski Kraków, który przekazał nam sprzęt żeglarski do aranżacji wystawy, a jego przedstawiciele Jan Orzechowski - Komandor YKPK i Stefan Wydziałkiewicz - Sekretarz YKPK w strojach galowych swoją obecnością uświetniali nasze spotkania.

Pragniemy podzielić się również informacją, że Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” otrzymało od Yacht Klubu Polska Kraków dyplom uznania z rocznicową odznaką z okazji 55-lecia swojej działalności za zorganizowanie cyklu imprez poświęconych kapitanowi Jaskule oraz działania promujące jego dokonania.

Spotkania przygotował i przeprowadził autor tekstu.

Janusz Bierówka

 

 • DSC09764
 • DSC09781
 • DSC09784

 

 • 1
 • 2
 • 3
 • DSC00279
 • DSC00280
 • DSC00299
 • DSC00300
 • DSC00302
 • SAM_1216
 • SAM_1240
 • SAM_1243

 

 • DSC00569
 • DSC00574
 • DSC00586
 • DSC00593
 • DSC00601
 • DSC00603
 • DSC00613

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie