Dzisiaj jest: Środa, 6 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Dionizja, Jarema, Jarogniew, Mikołaj
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: piątek, 16, maja 2014 14:15

Wyjazdy uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Radziszowie organizowane przez Stowarzyszenie „Szkoła Marzeń w Radziszowie”

Jerzy Stuhr porywa młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radziszowie

Dzięki "Szkole Marzeń" młodzież z Gimnazjum miała okazję uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu z profesorem Jerzym Stuhrem w krakowskim Teatrze Groteska. Podczas wywiadu, który przeprowadziła Maria Malatyńska, uczniowie dowiedzieli się o aktorskiej, literackiej i pedagogicznej działalności pana profesora. Zrozumieli, że w życiu człowieka ważną rolę pełnią autorytety.

Aktor opowiedział o wyjątkowych ludziach, których spotkał na swojej drodze. Wymienił Krzysztofa Kieślowskiego, profesora Kazimierza Wykę i profesora Tadeusza Ulewicza. Wspomniał również Konrada Swinarskiego, od którego nauczył się, że jak coś robić to tak, żeby się spalać w 100%. Dodał, że trzeba jednak zachować czujność, by nie dać się wycisnąć jak cytrynę, czyli wykorzystać. Dlatego więcej ról odrzucił niż przyjął. Na pytanie uczniów na czym polega rola aktora odpowiedział: Aktorstwo to odgrywanie stanów emocjonalnych na zawołanie. Sztuka nie powinna mieć charakteru dydaktycznego, gdyż widz ma wychodzić z nadzieją, a nie pouczony.
Podczas rozmowy pan Jerzy Stuhr polecił młodym film, z którego nauczą się tolerancji . Wspomniał "swoje czasy", kiedy jedyną atrakcją była książka i wyobraźnia na temat książki. Rozbawił publiczność anegdotą, jak to Stuhr - Belzebub był u Jana Pawła II na obiedzie i Święty dziś Papież wskazał palcem na siebie i odpowiedział "Roli nikt sobie nie wybiera". Dlatego ważne jest, by tak, jak aktor "szperać w sobie i ciągle coś znajdywać", a "u innych szukać tylko wartości". Na zakończenie nienasyceni fani udali się po autografy i plakaty. Nie wiadomo kiedy niepostrzeżenie minęły godziny. Ale tak to już jest, że co dobre-szybko się kończy.

W domu Ojca

Dzieci i młodzież ze Szkoły Marzeń w Radziszowie podążają szlakiem wielkich Polaków. Udali się do Wadowic, gdzie w Domu Rodzinnym Ojca Świętego usłyszeli bicie serca Jana Pawła II i głos "Będę się modlił o dobro dla Ciebie". Uczniowie kierowali się  "drogowskazem dobra" - mądrością Karola Wojtyły. Będąc autorytetem młodych, nauczył On pielgrzymów z Zespołu Szkół Publicznych w Radziszowie świadomego i odpowiedzialnego dokonywania wyborów, planowania i wartościowego wykorzystania każdego dnia, bo czas ucieka - wieczność czeka".  Uświadomił współczesnemu pokoleniu, że kiedyś istniało życie bez cyberprzestrzeni i można było mieć wspaniałych przyjaciół, rozwijać sportowe i aktorskie pasje, znaleźć czas na naukę, pracę, wiarę i odpoczynek.

Rewia na lodzie

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Radziszowie za sprawą magicznej różdżki "Szkoły Marzeń" znalazły się w krainie baśni i bajek całego świata. Zaskoczone tłumem zgromadzonym przed Cracovią, tylko dzięki dobrej wróżce, dotarły do krainy lodu. Zobaczyły widowisko wyreżyserowane przez znakomitą mistrzynię jazdy figurowej na lodzie - Olgę Kondraszową. Był Kot w Butach, który wraz z uczniami z Radziszowa zapraszał bohaterów wszystkich baśni, nawet tych z Dalekiego Wschodu, na bal do zamku "Śpiącej Królewny" Charles`a Perraulta. Bal okazał się barwną rewią na lodzie. Była piękna i oryginalna muzyka, były  wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz zaskakujące efekty pirotechniczne. Goście zgromadzeni na trybunach podziękowali za zaproszenie gromkimi brawami. Członkowie klubu z Radziszowa klaskali najgłośniej, a to znaczy, że dobrze się bawili.

Wyjazdy dzieci i młodzieży z ZSP w Radziszowie są możliwe dzięki realizacji projektu współfinansowanego ze środków budżetu Gminy Skawina.

Alicja Linhardt

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie