Dzisiaj jest: Środa, 6 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Dionizja, Jarema, Jarogniew, Mikołaj
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: poniedziałek, 23, grudnia 2013 11:37

Na ten dzień czekaliśmy niecierpliwie. I jak co roku nasi Przyjaciele nie zawiedli. Pojawili się licznie w naszym szpitalu 18 grudnia 2013 roku, aby wspólnie z nami wejść w nastrój świąt Bożego Narodzenia. Przyjechał pan Kazimierz Tischner, brat naszego Patrona. Zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele władz szpitala na czele z panem dyrektorem, Antonim Rogiem. Była z nami również poprzednia dyrektor szpitala, pani Barbara Bulanowska, obecnie szefowa krakowskiego oddziału NFZ. Przyjechały panie ze Stowarzyszenia Kobiet Twórczych; pani Zdzisława Bała, sołtys Radziszowa; pani Alicja Przybyło, dyrektor przedszkola w Radziszowie; pan Krzysztof Gerc, dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skawinie; pan Grzegorz Hajto, komendant policji w Skawinie; przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i firm, a także kapelan szpitala, ks. proboszcz Stanisław Kamionka.

Wśród gości byli również nasi wieloletni dobroczyńcy i sponsorzy, min. państwo Sawiccy, właściciele cukierni w Myślenicach, pani Halina Malinowska z Podkrakowskiej Izby Gospodarczej, pani Maria Droździewicz ze skawińskiej firmy Jomar, pan Marek Wodnicki, właściciel firmy Treko-Laser. Dzięki ich otwartym sercom i gotowości współpracy do pacjentów szpitala trafiają słodycze, napoje, książki, materiały piśmiennicze.Na wstępie głos zabrała pani Beata Wąsowicz, dyrektor Zespołu. Witając gości, nawiązała do słów naszego Patrona, który twierdził, iż spotkanie z drugim człowiekiem jest niezmiernie istotne. A nasze coroczne przedświąteczne spotkania w kręgu Przyjaciół są dowodem na to, że pozostajemy wierni ideom ks. prof. J. Tischnera.

Uczniowie przygotowali świąteczny spektakl słowno-muzyczny pod tytułem „Baśniowe jasełka”. I rzeczywiście w stajence betlejemskiej pojawiały się postacie ze znanych baśni i bajek. Kopciuszek, Pinokio, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, sierotka Marysia, Calineczka – wszyscy przynosili Dzieciątku dary. Składali deklaracje, a także odnosili się do przesłań, jakie niosą ze sobą bajki i baśnie. Chociażby słowa Pinokia: „Niechaj innym to przestroga, słuchaj ojca, matki, Boga. Bo dobrego życia skutki: małe uszy i nos krótki. Złota rada przyjaciele: kłamstwa wcale, pracy wiele”. Występy aktorów uświetniały kolędy w wykonaniu chóru, a także solistów w niezwykle interesującej aranżacji. Towarzyszył im zespół muzyczny pod kierunkiem pana Marka Śnieżka, złożony z uczniów naszej szkoły oraz gimnazjalistów ze Sławkowic. Na zakończenie występu chór wykonał kolędę góralską pt. „Łokarynki, fujarecki” sprawiając tym ogromną radość panu Kazimierzowi Tischnerowi, góralowi z dziada pradziada. Życzenia wszystkim obecnym na uroczystości w imieniu pacjentów złożyła jedna z uczennic następującymi słowami: „Ta cicha noc została nam dana po to, abyśmy mogli zobaczyć świat oczami dziecka. Abyśmy mogli odnaleźć w tym zaśpieszonym czasie zapach świerkowego drzewka z dzieciństwa. Abyśmy mogli zobaczyć w sobie i innych pragnienie pokoju, akceptacji i miłości. Niech to będą zdrowe i wesołe święta Bożego Narodzenia. Święta powrotu do zagubionych ludzkich spraw. A nowy rok niech będzie rokiem pomyślności i spełnionych nadziei”.

Niezwykle miłym momentem spotkania było uhonorowanie pana Stefana Jakubca z wydawnictwa WAM tytułem Promotora Integracji. Wręczona mu również została statuetka Przyjaznej Dłoni w uznaniu za wieloletnie wspieranie naszej szkoły darowiznami w postaci książek, gier, materiałów papierniczych oraz niezwykłą życzliwość i otwartość na potrzeby innych. Dziękując za wyróżnienie, pan Jakubiec powiedział, że każdy z nas rodzi się z jednym skrzydłem anioła, na drugie musi sobie zapracować.

Z życzeniami do wszystkich obecnych na uroczystości zwrócił się również pan Antoni Róg, dyrektor szpitala. Pogratulował wysokiego poziomu zaprezentowanej części artystycznej. Wyraził uznanie dla niezwykłych umiejętności wokalno-muzyczno-teatralnych pacjentów szpitala i podziękował wychowawcom za odkrywanie i szlifowanie ich talentów. Także pan Kazimierz Tischner był pod ogromnym wrażeniem uroczystości. Ze wzruszeniem wspominał poprzednie spotkania w naszej szkole. Wyraził też nadzieję, że miłość i radość, która dziś zagościła w naszych sercach pozostanie w nich na zawsze. Oczywiście przywiózł też prezenty: książki i słodkości.

Niech te święta będą bajkowe – zwróciła się do wszystkich na zakończenie spotkania pani Beata Wąsowicz, dyrektor Zespołu. Zaprosiła też wszystkich gości do wspólnego zdjęcia z młodymi aktorami i członkami chóru oraz zespołu muzycznego. Ksiądz prof. Józef Tischner powiedział: „Miłość sama w sobie jest nie do pojęcia. Ale dzięki miłości możemy pojąć wszystko”. Tak też było tego magicznego popołudnia w naszej szkole.

Maria Żurek

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33

                                Autorzy zdjęć: Paulina Garlacz, Agata Niziołek, Agata Piechnik

 

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie