W niedzielę 23 czerwca 2013 r w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Łagiewnikach poświęcono górny kościół pod wezwaniem naszego WIELKIEGO Papieża. Eucharystii przewodniczył wieloletni sekretarz Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz. Świątynia ta, wraz z całym centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" jest przede wszystkim wyrazem wdzięczności Bogu za wyjątkowego syna narodu polskiego, który w naszym pokoleniu został następcą św. Piotra, pasterzem Kościoła powszechnego i duchowym przywódcą współczesnego świata /./ Tu będziemy zawsze wolni od lęku i tu będziemy się starać uwalniać ludzi od lęku i zagrożeń współczesnego świata - mówił kardynał S. Dziwisz na początku mszy świętej.
Homilię wygłosił biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Przypomniał nam, że dwa lata temu Nasz Ojciec Święty powrócił do ukochanego Krakowa w relikwiach krwi, uroczyście wprowadzonych do dolnego kościoła. Dziękujemy dziś Bogu, że w swojej nieskończonej miłości wybrał łagiewnickie wzgórze na miejsce objawienia swojego miłosierdzia i rozwijający się kult bł. Jana Pawła II. Na naszej pielgrzymiej drodze do Domu Ojca potrzebujemy Bożego Miłosierdzia i wstawiennictwa błogosławionego Papieża /./ to właśnie od Jana Pawła II prowadzi droga do tronu Bożego Miłosierdzia - mówił.
Uroczystość ta połączona była z 50-leciem przyjęcia święceń kapłańskich przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Zająca i biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusza Rakoczego. Była to także 25. rocznica sakry biskupiej metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia. Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich obchodził biskup Grzegorz Ryś, a 20-lecie kapłaństwa świętował biskup Damian Muskus.
Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solvay, w których podczas wojny pracował Karol Wojtyła, późniejszy papież. Budowa Centrum została zainaugurowana 11 października 2008 roku; 23 października 2010 w fundamenty kościoła został wmurowany kamień węgielny, pobłogosławiony przez Benedykta XVI.
Do kościoła prowadzą odlane z brązu drzwi przedstawiające postać bł. Jana Pawła II, któremu towarzyszą święci i błogosławieni wyniesieni przez Niego na ołtarze. Górna część świątyni powstała na planie ośmioboku. Główną nawę otacza okrężna nawa boczna, z której można wejść także do czterech kaplic. We wnętrzu dominuje w chwili obecnej kamień oraz beton architektoniczny. W ołtarzu głównym i na bocznych ścianach znajduje się dekoracja mozaikowa - dzieło jezuity o. Marko Ivana Rupnika - uznanego w świecie artysty słoweńskiego pochodzenia, który wykonał m.in. dla Jana Pawła II dekoracje kaplicy papieskiej Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim w Watykanie a także w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo /miejsca te my mieszkańcy Radziszowa mogliśmy oglądać w czasie pielgrzymki dziękczynnej w 2003r/.
Ściana ołtarzowa skomponowana z trzech scen zamkniętych po bokach ramami z napisem REDEMPTOR HOMINIS. Redemptor Hominis - Odkupiciel człowieka to tytuł pierwszej encykliki JPII i wszystkie mozaiki odnoszą się do niej. Scena pierwsza to przedstawienie Trójcy Starotestamentowej zwana inaczej Gościnnością Abrahama / w nawiązaniu do ikony Rublowa /. Scena druga - środkowa - Pokłon Trzech Króli, jako otwarcie się Zbawienia na wszystkie narody, z wizerunkiem Jana Pawła II, który wskazuje na Marię Matkę Kościoła. Scena trzecia - zmartwychwstanie Chrystusa, który zstępuje do Otchłani, której symbolem jest paszcza Lewiatana. Podaje ręce Adamowi i Ewie, którzy symbolizują ludzkość odkupioną. Ewa trzyma zwój, co można odnieść do drugiej Ewy jaką jest Maryja a więc Ecclesia, czyli Kościół, który otrzymuje i przekazuje orędzie zbawienia. Takie ujęcie jest charakterystyczne dla ikonografii bizantyjskiej i średniowiecznej.
W niedzielę poświęcone zostało też Muzeum Jana Pawła II, również ulokowane w Łagiewnikach. Pokazane zostały przy okazji pamiątki i osobiste przedmioty Papieża. W uroczystym poświęceniu górnego kościoła w sanktuarium bł. Jana Pawła II wziął udział praktycznie cały Episkopat na czele z jego przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem oraz prymasem Polski abp. Józefem Kowalczykiem. Eucharystię koncelebrowali również kardynałowie: Franciszek Macharski, Stanisław Ryłko, Marian Jaworski, Christoph Schönborn (metropolita Wiednia) i Paolo Romeo (arcybiskup Palermo).
Licznie uczestniczyli w niej również przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, a także wiele pocztów sztandarowych: Szkół, Górników, Policji, Wojska Polskiego. Wśród zaproszonych gości w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Fundacji Szlaków Papieskich i przyjaciele tej organizacji.
Więcej informacji; http://www.sanktuariumjp2.pl/index.php/aktualnosci/173-poswiecenie-ko sciola-bl-jana-pawla-ii-z-udzialem-episkopatu
ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów
Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina
10 8591 0007 0310
0561 8792 0001