Dzisiaj jest: Środa, 6 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Dionizja, Jarema, Jarogniew, Mikołaj
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: środa, 12, czerwca 2013 11:38

Święto Szkoły, Święto Rodziny - z Patronem, ks. prof. Józefem Tischnerem 

Od kilku lat, na przełomie maja i czerwca w szkole szpitalnej w Radziszowie obchodzony jest Dzień Dziecka, Dzień Matki i Dzień Ojca - czyli Święto Rodziny połączone ze Świętem Szkoły z racji kolejnej (w tym roku jedenastej) rocznicy nadania imienia ks. prof. Józefa Tischnera Zespołowi Placówek Oświatowych przy Małopolskim Centrum Rehabilitacji Dzieci.

Dnia 31 maja 2013 roku wszyscy z nadzieją patrzyli w niebo oczekując na poprawę pogody - od rana było burzowo i deszczowo. Ale około południa niebo wypogodziło się, a nawet na chwilę wyjrzało słońce. Od wczesnych godzin popołudniowych trwały ostatnie przygotowania do imprezy.

Rozpoczęła się ona tuż po obiedzie. Pierwszym punktem programu była krótka prezentacja multimedialna pt. "Nasz Patron też był dzieckiem". Na kilkunastu slajdach prześledziliśmy Jego dzieciństwo i młodość. Odśpiewaliśmy też hymn szkół tischnerowskich, których jest w całej Polsce już 38. Chórek, złożony z uczennic szkoły podstawowej i gimnazjum wykonał piosenki o tematyce wakacyjnej. Obecni na sali chętnie włączali się do śpiewu.

Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: jedna udała się do lasu na edukacyjną ścieżkę zdrowia, gdzie uczennice klasy III gimnazjum poprowadziły gry terenowe tematycznie związane z naszym patronem. Druga grupa zebrała się w sali kominkowej, gdzie odbyło się spotkanie z członkiniami Stowarzyszenia Kobiet Twórczych. Przyjechały do nas panie Zdzisława Bała, Krystyna Mazur, Ludwika Okarmus i Maria Wiecheć, aby uatrakcyjnić ten dzień - święto naszej szkoły. Poprowadziły one warsztaty, podczas których uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej przyrządzali różne potrawy zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania (były to min. szaszłyki owocowe). Po podwieczorku obejrzeliśmy spektakl pt. "Recepta na zdrowie", w którym młodzi aktorzy-uczniowie naszej szkoły bardzo sugestywnie zachęcali nas do prowadzenia aktywnego trybu życia i zdrowego odżywiania. Przedstawienie zakończyła brawurowo wykonana piosenka pt. "Witaminki".

Wspólne grillowanie i dyskoteka były ostatnim punktem tego pełnego emocji i atrakcji dnia.
"Dziecko musi być dowartościowane, mieć poczucie, że jest wartością niewymienną. Nie wolno dzieckiem gardzić, bo to rani naturalną potrzebę szacunku do samego siebie. Natomiast jeżeli ta potrzeba jest zaspokojona, to można stawiać dziecku wielkie wymagania i ono będzie im w stanie sprostać. I należy rozbudzić w nim umiejętność myślenia i patrzenia na każdą sprawę z wielu stron" - twierdził ks. prof. Józef Tischner, nasz patron, kochający dzieci i umiejący z nimi rozmawiać.

Maria Żurek
 

 

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie