Dzisiaj jest: Środa, 6 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Dionizja, Jarema, Jarogniew, Mikołaj
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: sobota, 18, maja 2013 12:00

Z życia ZSP w Radziszowie

- 17 kwietnia 2013 zespół uczniów klasy 3b w składzie: Maja Nowak, Gabriela Okarmus, i Eryk Remański wywalczył I miejsce w Gminnym Konkursie Czytelniczym Znamy baśnie Andersena, organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 4 w Skawinie. W walce o punktowane miejsca uczestniczyło 12 szkół z całej gminy. Oprócz dobrej znajomości baśni Andersena i życiorysu pisarza, uczestnicy musieli się wykazać szybkością wykonywania zadań, bystrością, umiejętnością rozwiązywania krzyżówek i układania puzzli. Jedna z konkurencji polegała na przygotowaniu i prezentacji kostiumu baśniowego. Gabrysia Okarmus wystąpiła w roli Calineczki. Przebranie i dekoracje uczniowie wykonali na zajęciach plastycznych prowadzonych przez wychowawcę, panią Teresę Paciorek.

- Szkoła Marzeń w Radziszowie stworzyła dzieciom i młodzieży wyjątkową okazję do poznania zasad dobrego zachowania. Członkowie "Klubu Damy Radę" uczestniczyli w szkoleniu savoir vivre, które prowadziła aktorka Maria Bujas - Łukaszewska: autorka programu "Akademia Dobrych Manier", autorka rubryki savoir-vivre w tygodniku "Pani Domu", specjalistka do spraw kulturalno-oświatowych NordicHouse.

Tak wspominają uczniowie: Podczas spotkania panowała miła atmosfera. Pani Maria w przyjemny i przystępny sposób wtajemniczyła nas w trudną sztukę dobrych manier, dzięki którym będziemy okazywać szacunek innym i będziemy zyskiwać sympatie osób przebywających w naszym towarzystwie. Dziś każdy już wie, jak nakryć do stołu. Najmłodsi zapamiętali, że nie wypada jeść "na chomika" czy "krówkę". Zajęcia praktyczne pozwoliły utrwalić wzorzec znakomitej prezentacji podczas wystąpień publicznych, a to sztuka niezmiernie ważna i przydatna w życiu. Już teraz czekają nas wystąpienia na szkolnych apelach, festiwalach projektów edukacyjnych, galach, szkolnych piknikach i licznych konkursach. Pani Maria Bujas - Łukaszewska wcieliła nas w różne role podczas scenek sytuacyjnych. Opowiadając anegdoty ze swojego życia nie tylko rozbawiała publiczność, nie tylko zyskiwała grono wielbicieli, ale przede wszystkim uczyła. Dziś moglibyśmy bez krępacji udać się z panią Marią na lunch w towarzystwie chociażby ambasadora Anglii. Byłaby z nas dumna. Postanowiliśmy, że będziemy chlubą naszych rodziców, wizytówką swojej szkoły i samych siebie.

- Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Skawiny odwiedzili Szkołę Podstawową w Radziszowie, by podczas zajęć edukacyjnych na temat kultywowania lokalnych tradycji, zapoznać uczniów z wyglądem tradycyjnego, mieszczańskiego stroju skawińskiego. Dzieci, wędrując "Przez Małą Ojczyznę z kulturą pod rękę", nauczyły się rozróżniać regionalne stroje ludowe. Potrafią wskazać elementy charakterystyczne dla stroju skawińskiego. Wiedzą, co to rogatywka, czepiec, zapaska, rańtuch czy kaletki. Dlatego chętnie wykonały z papierowej wycinanki laleczki, rozwiązały krzyżówkę i wzięły udział w gminnym konkursie.

- Została rozstrzygnięta kolejna edycja organizowanego przez Gazetę Krakowską konkursu na najlepszą gazetkę szkolną przygotowaną na platformie Junior Media. W kwietniowym konkursie "Junior w druku? triumfowało pięć gazetek. Pośród laureatów znalazło się wydawane przez uczniów ZSP w Radziszowie "Echo Szkoły?. W nagrodę "Echo Szkoły? zostało bezpłatnie wydrukowane w profesjonalnej drukarni w nakładzie 250 egzemplarzy. Jury w następujący sposób uzasadniło przyznanie nagrody "Duże brawa za świetną rozkładówkę, którą możemy obejrzeć na drugiej i trzeciej stronie gazetki. Pokazuje w pigułce i w efektowny sposób to, co dzieje się w szkole i czego można się w niej nauczyć. Ale i pozostałe teksty oraz zdjęcia są na dobrym poziomie. Oby tak dalej. Może ktoś z Was zostanie dziennikarzem?"

-8 maja 2013 w Szkole Podstawowej w Radziszowie uroczyście obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły - Świętego Stanisława Biskupa . Wśród publiczności zasiedli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Swoją obecnością zaszczycili nas także goście:

 • Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie - pan Marcin Kuflowski
 • Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Skawinie - pani Ewa Masłowska
 • Radny Rady Miejskiej w Skawinie - pan Grzegorz Wasyl
 • Sołtys Radziszowa - pan Antoni Owca
 • Sołtys Jurczyc - pan Jerzy Kłępa
 • Dyrektor Przedszkola w Radziszowie - pani Alicja Przybyło
 • Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie - pan Czesław Gąsiorowski
 • Prezes OSP w Radziszowie - druh Zbigniew Birówka
 • Prezes Oddziału ZNP w Skawinie - pani Hanna Jakubek
 • Przedstawiciele Rady Rodziców ZSP i przewodnicząca - pani Aldona Talaga

Pani dyrektor Teresa Sławik , otwierając Galę Radziej, odwołała się do wzorowej postawy patrona szkoły. Podkreśliła konieczność wymagania od siebie, choćby inni nie wymagali, gdyż w ten sposób stajemy się lepsi od siebie samych z dnia wczorajszego. Tak rodzi się sukces - uczniów, nauczycieli i rodziców oraz osób, którym dobro dzieci nie jest obojętne. Do takich właśnie osób należą uhonorowane tytułem "Przyjaciela Szkoły", panie:

 • Alicja Okarmus
 • Małgorzata Baltaza
 • Beata Remańska
 • Katarzyna Wnęk - Joniec

Laureaci, odbierając statuetkę , usłyszeli słowa podziękowania za to, że są jak "ciche anioły, które podnoszą, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać", że "przyjaciel szkoły to ktoś, kto ma dobre serce, które jest jak ciepło słońca - daje życie". Pani dyrektor Teresa Sławik zaprosiła przedstawicieli lokalnych władz i instytucji edukacyjno - kulturalnych do wręczania statuetek uczniom najbardziej zaangażowanym w życie szkoły i własny rozwój.

W kategorii klas I-III zostali wyróżnieni:

 • Filip Horwacik z kl. I b - Najlepszy Kolega
 • Maja Nowak z kl. III b - Mały Artysta Plastyk
 • Emil Siatka z kl. III b - Mały Matematyk
 • Tomasz Balon kl. II a. - Mistrz Ortografii

W kategorii klas IV-VI tytuły zdobyli:

 • Maria Pachel z kl. V b - Humanista
 • Michał Myśliwiec z kl. VI a - Nauki Ścisłe
 • Klaudia Droździewicz z kl. V b - Artysta Plastyk
 • Wiktoria Bartusik z kl. V a - Artysta Muzyk
 • Maria Czerniawska z VI a - Język Obcy
 • Patryk Klimowski z kl. VI b - Sportowiec
 • Błażej Zapała z kl. VI a - Najlepszy Kolega
 • Daria Jaskuła z kl. 5 b - Super Radziej

Galę uświetnił program artystyczny, który był okazją do odkrycia licznych talentów. Najmłodsze dzieci z oddziału zerowego, w nagrodę za piękny występ taneczny, otrzymały od Radzieja mnóstwo słodyczy. Gromkimi brawami zakończył się również występ Ani Chmurzyńskiej z klasy 1b, która ze swym partnerem zaprezentowała trzy różne style tańca towarzyskiego. Klasy 1a i 3a wzruszyły melodią, która wybrzmiała z takich instrumentów jak flet i cymbałki. Dzięki temu, że szkoła realizuje gminny projekt indywidualizacji procesu nauczania, uczniowie nabywają wiele umiejętności: "malują, tańczą, śpiewają i szukają tego, co w trawie piszczy". Nawet matematyki uczą się śpiewająco, co udowodniła Daria Jaskuła z klasy 5b. W Szkole Podstawowej w Radziszowie uczniowie nie mają barier językowych. Aktorzy klasy 4a rozprawili się z groźnym wilkiem w sztuce "Little Red Riding Hood". Wędrówki z Radziejem w czasoprzestrzeni zakończyły się w towarzystwie olimpijskich bogów Koła Teatralnego klasy 4a. Rozstrzygnięcie, która z bogiń jest najpiękniejszą było tak trudne, jak podjęcie decyzji podczas igrzysk olimpijskich: czyje sukcesy są większe? Tancerki z klas piątych są świetnie wysportowane, a siatkarze i koszykarze nie mają sobie równych. Całą uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru, który rozsławił wszystkie sukcesy. Na zakończenie pani dyrektor Teresa Sławik zachęciła do udziału w kolejnej edycji programu motywacyjnego słowami Pabla Picasso: "działanie jest podstawowym kluczem do każdego sukcesu".

Alicja Linhardt

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie