Dzisiaj jest: Środa, 6 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Dionizja, Jarema, Jarogniew, Mikołaj
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: sobota, 20, kwietnia 2013 13:00

Niedziela Miłosierdzia Bożego w naszej parafii

Historia starań o ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego w Polsce sięga 1937 roku i związana jest z osobą ks. Michała Sopoćki, powiernika i spowiednika św. siostry Faustyny. W latach 1946-1957 Watykan negatywnie opiniował prośby Episkopatu Polski o ustanowienie święta. Jednak w 1957 roku zlecił ponownie zbadać rozwój kultu Miłosierdzia Bożego w Polsce. Wtedy, na zlecenie kardynała Stefana Wyszyńskiego, w kilkunastu polskich diecezjach przeprowadzono stosowną ankietę. Wyniki były niejednoznaczne. Dlatego w listopadzie 1958 roku Święte Oficjum wydało dekret, w którym wykluczyło możliwość ustanowienia święta. Został on podany do wiadomości publicznej w marcu 1959 roku.

Jan Paweł II, jeszcze jako biskup krakowski dał się poznać jako gorący orędownik kultu Miłosierdzia Bożego. Pół roku przed wyborem kardynała Karola Wojtyły na papieża unieważniony został dekret z 1959 roku. Po beatyfikacji siostry Faustyny w 1993 roku biskupi polscy wystosowali do papieża prośbę o ustanowienie święta. To za jego wstawiennictwem w 1997 roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła na obchodzenie święta Miłosierdzia Bożego w polskim kościele katolickim w II Niedzielę Wielkanocną. W 2000 roku, podczas kanonizacji bł. siostry Faustyny, Jan Paweł II ogłosił II Niedzielę Wielkanocną jako Święto Miłosierdzia Bożego dla całego kościoła. W trakcie swojej ostatniej pielgrzymki do Polski, której hasło brzmiało: "Bóg bogaty w miłosierdzie", dokonał aktu zawierzenia całego świata Bożemu Miłosierdziu. Miało to miejsce 17 sierpnia 2002 roku w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Obecnie kult Miłosierdzia Bożego rozwija się na całym świecie. Głównym jego ośrodkiem jest łagiewnicka Bazylika, do której przybywają rzesze pielgrzymów, zwłaszcza w II Niedzielę Wielkanocną. W tym roku było podobnie. Wiele osób z naszej parafii udało się do Krakowa, aby dać świadectwo swoją obecnością. Ci, którzy z różnych powodów nie mogli pojechać, przeżywali to święto w naszym kościele parafialnym, a to za sprawą pani Ani, zaproszonej do nas przez ks. proboszcza Stanisława Kamionkę. Gościliśmy ją już po raz trzeci. Jest świecką misjonarką, głoszącą ewangelię w Polsce i poza jej granicami. Pamiętamy jej wizytę sprzed paru lat, kiedy prezentowała kopię Całunu Turyńskiego i z pasją o nim opowiadała. Tym razem skupiła się na przybliżeniu nam cudu Bożego Miłosierdzia podczas mszy świętych i nabożeństwa o godzinie 15. W tym kontekście wspomniała sylwetki bł. Jana Pawła II, św. siostry Faustyny, a także służebnicy bożej Rozalii Celakówny, urodzonej w nieodległej Jachówce. Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął kardynał Franciszek Macharski w 1996 roku. Na szczeblu diecezjalnym zakończył się w 2007 roku i stosowne dokumenty zostały przesłane do Watykanu. Rozalia Celakówna była mistyczką. Podczas modlitwy, a czasami we śnie miała wizje. Szczególnie często ukazywał się jej Pan Jezus. W 1938 roku usłyszała od Niego słowa: "Ostoją się tylko te państwa, w których Chrystus będzie królem". Od tego momentu stała się orędowniczką intronizacji, w wyniku której nastąpi uznanie Jego praw i Jego panowania. Pani Ania, osobiście zaangażowana w sprawę intronizacji, zachęcała nas do przyjęcia Jezusa do swoich serc i swoich domów. Apelowała, aby prawo Chrystusa stało się również naszym prawem. Po koronce do Bożego Miłosierdzia był czas na zadawanie pytań, na rozmowę.

Takie spotkania są ważne, wnoszą nową jakość w nasze życie duchowe.

W codziennym zabieganiu są lekarstwem dla duszy.

Maria Żurek

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie