Dzisiaj jest: Środa, 6 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Dionizja, Jarema, Jarogniew, Mikołaj
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: sobota, 30, marca 2013 13:00

Szlaki Papieskie na Franciszkańskiej 3

W sobotę 23 marca 2013 r. w dziesiątą rocznicę powołania Fundacji "Szlaki Papieskie" w Pałacu Arcybiskupów przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie, odbyło się kolejne, ósme, doroczne spotkanie opiekunów Szlaków Papieskich z Jego Eminencją ks. kard. Stanisławem Dziwiszem.

W tym roku spotkanie poświęcone było Beskidowi Żywieckiemu, ponieważ ukazał się kolejny tom Przewodnika po Szlakach Papieskich "Jestem synem tej ziemi", opisujący ten region. Największą grupę uczestników stanowili więc reprezentanci Ziemi Żywieckiej, doliny Soły, okolic Babiej Góry i Jeleśni. Ale nie zabrakło też grupy z Płocka, Ełku, Raby Wyżnej, a także osób z Środowiska Ojca Świętego.

Z Radziszowa zaproszeni zostali uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II; Kinga Klimas, Kamil Józefczyk, Angelika Blak, Krzysztof Kaczmarczyk, Dominika Kucik. Opiekunka młodzieży Maria Szwabowska, Andrzej Szwabowski, który zapewnił uczniom transport oraz Przyjaciele Szlaków Papieskich; Zdzisława Diurczak-Brzezowicka, Małgorzata i Józef Niechaj, Halina Wasyl.

Tradycyjnie, spotkanie rozpoczęło się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy pomniku Jana Pawła II na dziedzińcu Kurii. Zespół "Juzyna" z Zawoi zaintonował "Barkę" - ulubioną pieśń oazową Ojca Świętego, którą odśpiewali wszyscy obecni.

Następnie cała grupa uczestniczyła w Mszy św. w prywatnej kaplicy arcybiskupów, którą w asyście zaproszonych księży koncelebrował i homilię wygłosił ks. prał. Stefan Misiniec opiekun duchowy Fundacji Szlaki Papieskie.

Piękną oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił zespół z Zawoi oraz Kinga Klimas, która zaśpiewała pieśń "Jezu Miłosierny"

Spotkanie z Księdzem Kardynałem odbyło się w historycznych apartamentach. W swoim wystąpieniu, Urszula Własiuk prezes Fundacji, powiedziała: "dzisiejsze spotkanie jest szczególne, ponieważ przypada w dziesiątą rocznicę powołania Fundacji Szlaki Papieskie. Rocznice budzą zwykle wiele refleksji - nakłaniają do wspomnień, czyni się podsumowania. My cieszymy się po prostu, że przez te lata mogliśmy służyć Ojcu Świętemu wypełniając jego prośbę, aby nie zostały zapomniane szlaki, którymi wędrował. Wiadomości utrwalane w cyklu książek : Jestem synem tej ziemi - Szlaki Papieskie, które ukazują się w Edycji Świętego Pawła, mają pomóc młodym, którzy nie mieli szczęścia żyć w czasach kard. Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że dobrze spełnią swoje przeznaczenie. Nasze poszukiwania są wielowątkowe - wędrując Papieskimi Szlakami zwracamy uwagę na to wszystko, co było bliskie jego sercu, a więc ojczysta Polska, jej bogata kultura, tradycja i trudna historia, a nade wszystko ludzie. Dzisiaj dzięki dobrej woli, zaangażowaniu i miłości do Ojca Świętego mogą powstawać na Szlakach Papieskich różne inicjatywy wielu osób - znaki pamięci. Społeczności lokalne są dumne z tego, że "u nas też był". Tworzą się miejsca kultu, otoczone troską nie tylko mieszkańców, ale także przybyszów (...) Pragnę w tym miejscu gorąco podziękować wszystkim, którzy wspierają Szlaki Papieskie - swoją pracą, wyrozumiałością i życzliwością. Kto może dokłada swój kamyczek do tego dzieła."

W czasie spotkania Ksiądz Kardynał poświęcił i pobłogosławił obraz Matki Bożej Królowej Polski, który Halina Wasyl ofiarowała Fundacji Szlaki Papieskie z racji jubileuszu. Tak mówiła o tym Urszula Własiuk:

"W tym roku przypada 150 rocznica Powstania Styczniowego -wydarzenia historycznego bardzo bliskiego Ojcu Świętemu. Wiele razy wypowiadał się na temat tego wielkiego zrywu Polaków ku wolności, odprawiał rocznicowe Msze święte, poświęcał tablice dedykowane poległym powstańcom. Wyniósł na ołtarze dwóch z nich - brata Alberta Chmielowskiego i o. Rafała Kalinowskiego. W roku 1863 powstał wizerunek Regina Poloniae 1863, namalowany dla Powstańców Styczniowych na skale w Dolince Mnikowskiej przez powstańca, ale też taternika i malarza Walerego Eljasza Radzikowskiego. Dziś pozostał tylko na nielicznych fotografiach. Na ich podstawie pani Halina Wasyl z Radziszowa konserwator dzieł sztuki, odtworzyła ten obraz najwierniej jak było to możliwe i ofiarowała nam z okazji 10 rocznicy działalności. Jesteśmy wdzięczni za ten cenny dar."

Ksiądz Kardynał poprosił autorkę obrazu, pogratulował pięknej pracy i zapytał gdzie ten obraz będzie się znajdował. Urszula Własiuk wyraziła nadzieję, że będzie wzorem w rekonstrukcji oryginału na skale w Dolince Mnikowskiej.

W imieniu wszystkich zebranych Urszula Własiuk złożyła Księdzu Kardynałowi życzenia z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa i piętnastolecia sakry biskupiej. Podarunkiem była wzruszająca pieśń o Janie Pawle II "Zostań z nami", którą zaśpiewała a capella Kinga Klimas. Kardynał Dziwisz dziękując podarował Kindze różaniec i powiedział "Pięknie śpiewasz dziecko, Pan Bóg obdarzył Cię wielkim talentem, nie zmarnuj go".

Dziękując za życzenia jubileuszowe wspomniał swoich kolegów seminaryjnych: biskupów Tadeusza Rakoczego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, oraz Jana Zająca kustosza sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, którzy w tym roku również dziękują Bogu za pięćdziesiąt lat kapłaństwa, a także kard. Kazimierza Nycza ordynariusza w Warszawie i Jana Szkodonia biskupa pomocniczego w archidiecezji krakowskiej, którzy w tym roku obchodzą jubileusz 25 lat otrzymania sakry biskupiej. Ksiądz Kardynał życzył wszystkim radosnych, błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i prosił o zaniesienie tych życzeń rodzinom i przyjaciołom. Na zakończenie spotkania poproszono Księdza Kardynała o pamiątkowe zdjęcia na tle słynnego OKNA, po czym wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek do Sali Włoskiej w krużgankach bazyliki oo. Franciszkanów. Tutaj też można było nabyć Przewodnik po Szlakach Papieskich "Jestem synem tej ziemi" - Beskid Żywiecki - tom IV.

Wszystkie tomy niezwykłego przewodnika po niezwykłych miejscach można zamówić: Edycja Świętego Pawła, tel.34.366.15.50 lub 605 313 466, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , www.edycja.pl, lub w krakowskich księgarniach (św.Stanisława przy ul. Wiślnej, Naszego Dziennika - ul.Starowiślna, przy sanktuarium w Łagiewnikach i in.)

Zdzisława Diurczak-Brzezowicka

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie