Dzisiaj jest: Środa, 6 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Dionizja, Jarema, Jarogniew, Mikołaj
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: wtorek, 19, marca 2013 20:00

Śladami księdza Franciszka Paciorka

W dniu 16 marca 2013 r. radziszowscy pielgrzymi wyjechali do Spytkowic, Oświęcimia i Wadowic, by stąpać śladami ks. Franciszka Paciorka, zamordowanego przez Niemców w obozie Auschwitz. Pragnących uczcić pamięć o zamordowanym księdzu było tak wielu, że organizatorzy musieli wynająć dwa autokary.

W Spytkowicach, gdzie ksiądz Franciszek pełnił swoją ostatnią posługę kapłańską, zwiedziliśmy kościół parafialny. Przed wejściem do tej świątyni na cokole pod krzyżem zamieszczona jest tablica upamiętniająca posługę ks. Franciszka w tej parafii i jego męczeńską śmierć. Ostatnie dni życia spędził w najokrutniejszym bloku XI (zwanym blokiem śmierci). W dniu 5 marca 1943 r. został rozstrzelany pod ścianą śmierci. Tam też złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Uczestnicy pielgrzymki zwiedzili również wystawy w kilku więziennych blokach i krematorium - wymowne świadectwo zagłady ludzi wielu narodowości.

W Wadowicach dla radziszowskich pielgrzymów została odprawiona msza św. w intencji ks. Franciszka Paciorka, przez ks. Prałata Andrzeja Radziszowskiego (syna siostry ks. Franciszka) i ks. Marka Łabuzka. Każdy uczestnik otrzymał od ks. Radziszowskiego broszurę, w której zebrano zdjęcia ks. Franciszka i wspomnienia Mu poświęcone.

Tekst i zdjęcia: Janusz Bierówka

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie