Dzisiaj jest: Środa, 6 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Dionizja, Jarema, Jarogniew, Mikołaj
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: czwartek, 27, grudnia 2012 12:00

Spotkanie przedświąteczne w szkole szpitalnej w Radziszowie

"Narodziło się dziecko w betlejemskiej stajence, narodziło się w niezwykle ubogiej rodzinie. Zostało złożone w żłobie. I co się robi? Oto przychodzą biedni pasterze. Pasterze naprawdę biedni. I nagle ci pasterze nie wyciągają rąk, nie mówią, Boże daj, ale sami przynoszą dary. Nagle ci biedni ludzie poczuli się bogaci. Ci, którzy nie mieli prawie nic, odkryli, że mają Bogu coś do dania".

Tym fragmentem bożonarodzeniowego kazania, wygłoszonego w 1991 roku w Starym Sączu przez patrona Zespołu Placówek Oświatowych przy Małopolskim Centrum Rehabilitacji Dzieci w Radziszowie, ks. prof. Józefa Tischnera, rozpoczęło się uroczyste spotkanie przedświąteczne. W tym roku miało ono miejsce 17 grudnia. Wczesnym popołudniem zaczęli przybywać zaproszeni goście, a wśród nich Kazimierz Tischner-prezes Stowarzyszenia Drogami Tischnera, brat patrona szkoły; Paweł Kolasa-burmistrz Miasta i Gminy Skawina; Marek Wodnicki-prezes firmy Treko Laser; Diana Bonowicz-pracownik Fundacji Kapucyni i Misje, wielokrotnie wyjeżdżała do Afryki, dzięki jej zaangażowaniu powstała w Czadzie studnia im. śp. Janiny Tischnerowej; Wojciech Bonowicz-poeta, dziennikarz, autor książek o ks. Tischnerze; brat Benedykt Pączka-misjonarz, prezes Fundacji Kapucyni i Misje działającej głównie w Czadzie i RPA; Marta i Jan Sawiccy-właściciele cukierni w Myślenicach; Alicja Przybyło-dyrektor przedszkola w Radziszowie oraz panie ze Stowarzyszenia Kobiet Twórczych z Radziszowa.

Nie zabrakło również rodziców uczniów szkoły szpitalnej, a także pracowników pedagogicznych i pionu medycznego.

Zebranych serdecznie powitała Beata Wąsowicz, dyrektor Zespołu. Nawiązała do wieloletniej tradycji tych spotkań, podkreślając szczególną atmosferę, która im towarzyszy.

Następnie oddała głos uczniom-pacjentom szpitala, którzy przedstawili krótkie jasełka w nieco uwspółcześnionej wersji. W ich trakcie krakowiacy sprzeczali się bardzo sugestywnie z góralami przy żłóbku o to, czyim królem jest nowonarodzone dziecię. Grze młodych aktorów towarzyszył dziecięcy chór, śpiewający kolędy. Artyści za swój występ otrzymali gromkie brawa, ale też drobne upominki od Kazimierza Tischnera wręczane z pełnym humoru i ciepła komentarzem.

Po bożonarodzeniowej części artystycznej nastąpił niezwykle uroczysty moment: uhonorowanie tytułem Promotora Integracji państwa Dianę i Wojciecha Bonowiczów w uznaniu "zrozumienia problemów, z jakimi borykają się niepełnosprawne dzieci i zaangażowania w ich rozwiązywanie, wrażliwości społecznej przenikniętej głębokim humanizmem oraz niezwykłego oddania prowadzonym przez siebie działaniom na rzecz osób potrzebujących pomocy". Jednocześnie wręczona im została statuetka Pomocnej Dłoni.

Kolejnym punktem programu był występ pań ze Stowarzyszenia Kobiet Twórczych z Radziszowa. Ubrane w stroje regionalne wykonały dwie kolędy. Słowa jednej z nich udostępnił mieszkaniec Radziszowa, pan Władysław Zaremba. Tekst, śpiewany na melodię kolędy "Wśród nocnej ciszy" dotyczy oczekiwania na święta Bożego Narodzenia w realiach okupacji hitlerowskiej i tęsknoty za członkami rodzin, którzy zaginęli w wojennej zawierusze.

Uroczystość zakończyła Beata Wąsowicz, dyrektor Zespołu, składając uczniom i przybyłym gościom najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Do życzeń dołączył się Antoni Róg, dyrektor MCRD w Radziszowie.

"To są te spotkania betlejemskie. Te spotkania, dzięki którym człowiek wyrasta ponad samego siebie, staje się lepszym niż mu się wydawało. Musimy się uczyć od pasterzy w jaki sposób, my ludzie ubodzy, możemy odkryć w sobie nieoczekiwane bogactwa. Od pasterzy powinniśmy się uczyć bogactwa ludzkiego, bogactwa jego serca. Tej wiary, że mamy jeszcze tyle w życiu do dania. Nie do zabierania, nie do wyciągania rąk, ale właśnie do dania. Takie są betlejemskie spotkania z Bogiem" (ks. prof. J. Tischner).

Maria Żurek

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie