Dzisiaj jest: Czwartek, 7 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Agaton, Ambroży, Marcin
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: piątek, 19, października 2012 12:00

Wyjazd na uroczystości fatimskie do Zakopanego

W 2017 roku przypada setna rocznica objawień fatimskich. Przygotowaniem do tego wydarzenia jest Wielka Nowenna Fatimska, trwająca dziewięć lat, od 13 maja 2009 roku do 13 maja 2017 roku. W każdym roku przez sześć miesięcy fatimskich (maj-październik).

14. października 2012 roku grupa mieszkańców Radziszowa już po raz czwarty udała się do Zakopanego, aby wziąć udział w uroczystej procesji kończącej uroczystości fatimskie. Pielgrzymka zorganizowana została przez panią Irenę Wiśniewską.

Wyjazd przebiegał dwuetapowo. Naszym pierwszym celem był Ludźmierz, gdzie wzięliśmy udział we mszy świętej. Miała ona niezwykle uroczysty charakter, gdyż w tym dniu w parafii zainaugurowany został, ogłoszony 11 października przez papieża Benedykta XVI, Rok Wiary. Ta data wybrana została nieprzypadkowo-w 50. rocznicę rozpoczęcia prac Soboru Watykańskiego II oraz w 20. rocznicę opublikowania przez błogosławionego Jana Pawła II Katechizmu Kościoła Katolickiego. Uroczystości zbiegły się z Dniem Papieskim, obchodzonym w polskim kościele rzymskokatolickim od 2001 roku w pierwszą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Przed mszą świętą od paschału zapalonych zostało 12 lampionów-symboli światła wiary, które w procesji zostały wniesione do bazyliki wraz z dokumentami Soboru Watykańskiego II i Katechizmem Kościoła Katolickiego. W modlitwie wiernych i podczas adoracji dominowało wezwanie: "Panie, przymnóż nam wiary".

Na cmentarzu parafialnym w Ludźmierzu spoczywa nasz były proboszcz, ksiądz Stanisław Kwak. Po krótkiej chwili zadumy, modlitwie, złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy na jego grobie udaliśmy się w dalszą drogę, do Zakopanego. Po dotarciu na miejsce spędziliśmy około dwóch godzin w okolicach Gubałówki. Niektórzy, korzystając z pięknej pogody, wjechali kolejką na szczyt.

O godzinie 15. z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach wyruszyliśmy wraz z ogromną rzeszą wiernych w procesji różańcowej. Poprowadził ją ks. bp Virgilio Antunes z Coimbra w Portugalii. Z tym miastem związana była siostra Łucja, świadek objawień fatimskich. Tutaj wstąpiła do Zakonu Karmelitanek w 1948 roku, tutaj też zmarła w 2005 roku w wieku 97 lat i tu została pochowana. Czoło procesji stanowiła banderia konna, jeźdźcy w regionalnych strojach na niezwykłej urody koniach wyposażeni we flagi papieskie. W ponad dwugodzinnym przemarszu z Krzeptówek, przez Krupówki do kościoła pw. św. Krzyża wzięli udział kapłani, siostry zakonne, władze samorządowe, orkiestra wojskowa z Krakowa, a także liczni pielgrzymi. W procesji niesiona była figurka Matki Bożej Fatimskiej. W drodze rozważaliśmy część drugą różańca świętego-tajemnice światła.

Był to dla nas czas wypełniony refleksją nad tym, co najważniejsze. Tym bardziej, że tegoroczne uroczystości fatimskie przebiegały pod hasłem "Nie sobie żyjemy".

Tekst i zdjęcia: Maria Żurek

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie