Dzisiaj jest: Czwartek, 7 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Agaton, Ambroży, Marcin
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: wtorek, 07, sierpnia 2012 12:00

Przekraczać próg nadziei

W 1997 roku, jesienią, ksiądz profesor Józef Tischner usłyszał od lekarzy diagnozę: rak krtani. Zmagał się z chorobą prawie trzy lata. W tym czasie poddany został laryngektomii czyli zabiegowi usunięcia krtani. Lekarze w kraju i za granicą zastosowali różnorodne, najnowocześniejsze sposoby leczenia. Logopedzi zaczynali uczyć Go mówić sposobem przełykowym. Ksiądz profesor był cierpliwym pacjentem, mimo, iż Jego cierpienie związane z chorobą było niewyobrażalne. Nigdy nie tracił nadziei, że odzyska zdrowie. Niestety, choroba czyniła postępy. Pokonała Go 28 czerwca 2000 roku. Został pochowany na wiejskim cmentarzu w Łopusznej.

Rak krtani atakuje osoby w różnym wieku. Coraz częściej ludzi młodych. Ale postęp medycyny sprawia, że walka z tą chorobą przynosi efekty. Można się było o tym przekonać w Łopusznej 28 lipca 2012 roku. Właśnie w tym dniu, z inicjatywy Koła Osób bez Krtani w Krakowie im. ks. prof. Józefa Tischnera (działającego przy szpitalu im. Stefana Żeromskiego) oraz rodziny Tischnerów zorganizowane zostało spotkanie "Przekraczać próg nadziei".

Gościem specjalnym był Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który odprawił mszę świętą w kościele w Łopusznej. W homilii nawiązał do drogi, jaką przebył ks. prof. Józef Tischner od momentu podjęcia decyzji o wstąpieniu do seminarium poprzez Jego działalność jako księdza i filozofa aż do walki z cierpieniem podczas zmagania się z chorobą. Zaakcentował wartości humanistyczne, które były dla Niego priorytetowe. Po mszy świętej miała miejsce krótka uroczystość na cmentarzu, przy grobie księdza profesora. Modlitwa i chwila zadumy.

Dalsza część spotkania odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej. Rozpoczął je kardynał Kazimierz Nycz, jeszcze raz w ciepłych słowach wspominając ks. prof. Józefa Tischnera, ich przyjaźń i wspólne przedsięwzięcia z okresu, kiedy mieszkali i działali w Krakowie. Następnie miał miejsce wykład pani Magdaleny Fabczak, logopedy z Białegostoku, która pracuje z pacjentami po laryngektomii. Nauczyła mówić już 3 500 osób pozbawionych krtani w wyniku choroby nowotworowej. Swoje wystąpienie ilustrowała filmami. Zabierali także głos jej pacjenci dając świadectwo, że walka o jakość życia po takim zabiegu ma sens i przynosi efekty. W tej części spotkania często pojawiały się słowa wiara, nadzieja, miłość. To właśnie te wartości dają siłę do walki, powodują, że ludzie dotknięci tą okrutną chorobą nie poddają się, walczą o swoje zdrowie, o nową jakość życia. I codziennie przekraczają próg nadziei w myśl słów księdza profesora: "Losem człowieka jest dać się pokonać nadziei. Ginie ten, kto przestaje jej ulegać".

Maria Żurek

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie