Dzisiaj jest: Czwartek, 7 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Agaton, Ambroży, Marcin
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: czwartek, 05, kwietnia 2012 12:00

Z Fundacją Szlaki Papieskie u Kardynała Dziwisza

Sobota 24 III 2012 r. w ten ciepły słoneczny dzień, w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, przy słynnej "Franciszkańskiej 3" odbyło się kolejne, /siódme/ już, doroczne spotkanie opiekunów Szlaków Papieskich z Metropolitą Krakowskim Stanisławem Kardynałem Dziwiszem, pod którego patronatem honorowym Fundacja Szlaki Papieskie działa od 2002 r. Przybyły zaproszone delegacje z całej Polski m.in.; z Ełku , Płocka, , Warszawy, Nowego Targu, Chrzanowa, Alwernii, Klikuszowej, Krynicy, Kotliny Jeleniogórskiej, Żywiecczyzny, Limanowej, Bieszczad. Nie zabrakło również osób z Środowiska Ojca Świętego, obecna była Pani Danuta Ciesielska żona Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, Państwo Lucyna i Jerzy Rieger.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Jana Pawła II na dziedzińcu Kurii. Harcerze z Jordanowa zaciągnęli wartę a licznie przybyli przedstawiciele regionów, gmin i miejscowości odśpiewali "Barkę" ulubioną pieśń oazową Ojca Świętego.

Po uroczystościach na dziedzińcu pałacu, rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana w prywatnej kaplicy arcybiskupów, którą w tym roku odprawił i homilię wygłosił ks. prał. Stefan Misiniec opiekun duchowy Fundacji Szlaki Papieskie, proboszcz parafii Najśw.Salwatora w Krakowie. Oprawę muzyczną Mszy św. i całego spotkania zapewnił chór "Organum" z Krakowa pod batutą Bogusława Grzybka. Po Mszy św. można było ucałować relikwie bł. Ojca Świętego. Relikwiarz ma formę otwartej księgi Ewangelii, w której umieszczono ampułkę z krwią papieża ? relikwią I stopnia.

Następnie cała grupa przeszła do historycznych apartamentów, gdzie odbyło się spotkanie z Księdzem Kardynałem. Prezes Fundacji Urszula Własiuk rozpoczęła spotkanie od krótkiego sprawozdania z całorocznej działalności, zakończyła słowami "Dziękujemy Księże Kardynale, za coroczne wiosenne spotkania, na które czekamy z niecierpliwością i nadzieją, ponieważ wspierają nas duchowo. W darze pragniemy przynieść Księdzu Kardynałowi radość i wdzięczność. Z okazji kolejnej rocznicy sakry biskupiej życzymy zdrowia i sił w trudnej pracy kierowania archidiecezją . Dokończenia dzieła tworzenia Centrum Jana Pawła II i wielu życzliwych i hojnych pomocników, wspierających to wielkie dzieło. Na zbliżające się Święta Wielkiej Nocy ? wielu łask Chrystusa Zmartwychwstałego. Do życzeń dołączyła delegacja górali z rodzinnej gminy Raba Wyżna, Chór "Organum" odśpiewał "Sursum Corda", poeci Maria Langer z Sieniawy i Roman Dzioboń z Nowego Targu odczytali swoje wiersze przygotowane dla ks. Kardynała, a kapela góralska z Sieniawy odegrała "Sto lat".

W swym słowie Ksiądz Kardynał z wzruszeniem wspomniał, że właśnie 24 III 2006 roku Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go kardynałem.

W szczególny sposób podziękował Prezes Urszuli Własiuk, członkom Fundacji i błogosławił wszystkim tym, którzy ofiarują swój czas i zaangażowanie, aby powstawała dokumentacja Szlaków. Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ w tym roku mija 10 lat od ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczystego kraju i tyleż samo od rozpoczęcia realizacji pomysłu dokumentowania i utrwalania śladów Jana Pawła II na polskiej ziemi, znanego pod nazwą "Szlaki Papieskie".

10 lat temu, podczas ostatniej swej podróży do Ojczyzny, Ojciec Święty odwiedził Radziszów. Trasa przejazdu została dzięki Fundacji udokumentowana i nazwana "Szlakiem Złotej Róży". Szkoda, że na spotkaniu, mimo otrzymanego zaproszenia, zabrakło delegacji naszego Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Przewodnik po Szlakach Papieskich "Jestem Synem tej ziemi" można było zakupić po cenie promocyjnej w krużgankach bazyliki oo. franciszkanów, dokąd gospodarze zaprosili wszystkich na poczęstunek. Dotychczas w Edycji Świętego Pawła ukazały się trzy tomy: "Tatry", "Podhale", oraz "Orawa-Spisz-Pieniny". Już niedługo ukaże się tom IV - "Beskid Żywiecki". Te niezwykłe przewodniki po niezwykłych miejscach można zamówić: Edycja Świętego Pawła, tel.34.366.15.50 lub 605 313 466, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , www.edycja.pl

Halina Wasyl

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie