Dzisiaj jest: Czwartek, 7 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Agaton, Ambroży, Marcin
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: niedziela, 27, listopada 2011 12:00

Zachowajmy pamięć

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w dniu 20 listopada 2011 r. odbyła się wycieczka, podczas której uczestnicy zwiedzili wystawę stałą w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej 2.

W miesiącu, w którym tak często wspominamy zmarłych, Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" zaproponowało zapoznanie się z tym wycinkiem naszej historii, który opowiada o trudnych czasach II wojny światowej i okresie stalinowskim. Wystawa pokazuje losy i postawy ludzi , którym przyszło żyć i umierać w trudnych czasach. Ekspozycja pod tytułem "Krakowianie wobec terroru. 1939 - 1945 - 1956" powstała w Domu Śląskim, dawnej siedzibie gestapo i w sąsiedztwie Domu Profesorów UJ (pl. Inwalidów 4), w którym w okresie powojennym mieściła się z kolei siedziba Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa (UB), gdzie przesłuchiwano i męczono prawych Polaków, nie godzących się z nowym porządkiem polityczno - ustrojowym, na siłę wprowadzanym przez komunistów.

Na zwiedzających wielkie wrażenie robią dawne cele gestapo, na murach których "zapisany jest niemy krzyk" więzionych tam ludzi. Po dzień dzisiejszy zachowało się tam kilkaset napisów: ostatnie pożegnania, fragmenty modlitwy, informacje o niewinności itp. Teksty na ścianach wydrapywane były na ogół tuż przed śmiercią ich autorów. Tysiące ludzi, które przeszły przez Pomorską w czasie okupacji, trafiały później do więzień, a następnie do obozów koncentracyjnych. W okresie powojennym, Małopolanie więzieni w piwnicach siedziby UB, skazywani byli na kary śmierci lub na wywózki do radzieckich łagrów.

Wystawa przy ul. Pomorskiej stanowi część Trasy Pamięci, utworzonej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, wraz z oddziałami Fabryka Emalia Oskara Schindlera i Apteka pod Orłem. Miejsca te upamiętniają przede wszystkim naszych patriotów, prześladowanych przez oba nie ludzkie systemy.

Wystawę, bez konieczności zakupu biletów i opłaty za przewodnika, zwiedziło 14 uczestników.

Autor tekstu: Janusz Bierówka
Autor zdjęć: Paweł Kotula

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie