Dzisiaj jest: Czwartek, 7 grudnia 2023
Imieniny obchodzą: Agaton, Ambroży, Marcin
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: poniedziałek, 29, sierpnia 2011 12:00

Dożynki Gminne w Jaśkowicach - 28.08.2011

Tegoroczne Gminne Dożynki, odbyły się w niedzielę 28 sierpnia w Jaśkowicach. Na uroczystości dożynkowe przybyli zaproszeni goście, reprezentujący władze państwowe, lokalny samorząd, goście z zagranicy, przedstawiciele sektora biznesowego oraz liczni mieszkańcy naszej Gminy.

Święto Plonów, tradycyjnie otwierała uroczysta Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym przez proboszcza parafii Jaśkowice. Po nabożeństwie w korowodzie dożynkowym, uczestnicy przeszli na plac obok kościoła, gdzie odbyła się dalsza cześć uroczystości. Starostowie dożynek Renata Osiecka i Janusz Hardek przekazali bochen chleba gospodarzowi Gminy Burmistrzowi Adamowi Najderowi. Następnie przedstawiciele poszczególnych sołectw z naszej Gminy przekazali wieńce wybranym Gościom wykonując przy tym odpowiednie, dedykowane im przyśpiewki.

W przyśpiewkach prezentowanych przez koła gospodyń wiejskich i nie tylko, nie zabrakło dużej dawki humoru i satyrycznego spojrzenia na dzisiejszą rzeczywistość. Przedstawiciele gospodarzy dożynek ośpiewali wieniec Burmistrzowi Adamowi Najderowi. Następne ośpiewania wieńców wsie dedykowały kolejnym gościom: Jurczyce - Posłowi na Sejm RP - Jackowi Krupie, Pozowice - Wicemarszałkowi Województwa Małopolskiego - Wojciechowi Kozakowi, Wielkie Drogi - Wicestaroście Powiatu Krakowskiego - Urszuli Stochel, Kopanka - Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Skawinie - Norbertowi Rzepisko, Krzęcin - Zastępcy Burmistrza MiG Skawina - Stanisławowi Żakowi, Radziszów - Zastępcy Burmistrza MiG Skawina - Pawłowi Kolasie, Facimiech - Sekretarzowi Urzędu Miasta Turcianske Teplice - Peterowi Matula, Wola Radziszowska - Prezesowi Zarządu Elektrowni Skawina - Markowi Jaglarzowi, Zelczyna - Dyrektorowi Operacyjnemu Bahlsen Sweet - Markowi Scholzowi, Polanka Hallera - rolnikom Danucie i Mieczysławowi Badurom, Rzozów - Dyrektorowi Projektów Przemysłowych Valeo Autosystemy - Markowi Potocznemu, Grabie - rolnikom: Marii i Stanisławowi Kordeckim, Borek Szlachecki - Komendantowi Policji w Skawinie - Arturowi Kasickiemu, Ochodza - Asystentce Dyrektora Firmy Biogran - Ewie Niemiec, Gołuchowice - Dyrektorowi Centrum Kultury i Sportu - Januszowi Bysinie.

Po zakończeniu części oficjalnej wystąpiły dzieci z grupy "Radziejki" z Radziszowa, a później czas umilały zebranym zespoły ludowe: "Sokół Haller" oraz Zespół Tańca Ludowego z Jaśkowic. Podczas dożynek odbywały się prezentacje wyrobów regionalnych oraz wystawy sztuki i rękodzieła ludowego. Prezentowały się również stowarzyszenia działające w Gminie Skawina: Stowarzyszenie Jaśkowice - Nasza Przyszłość, Stowarzyszenie Miłośników Doliny Cedronu z Woli Radziszowskiej, Koło Pszczelarzy ze Skawiny, Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków z Jurczyc. Sołtys Jaśkowic Czesława Drzyzga wręczyła wszystkim obecnym sołtysom na pamiątkę tegorocznych dożynek, maskotki - bociany, będące symbolem Stowarzyszenia Jaśkowice - Nasza Przyszłość. Dożynki zakończyły się zabawą taneczną.

Szczególnie okazale prezentowała się podczas Święta Plonów, reprezentacja naszego Sołectwa pod przewodnictwem sołtysa Antoniego Owcy, w skład której wchodziły przedstawicielki Stowarzyszenie Kobiet Twórczych: Zdzisława Bała, Maria Budek, Barbara Dziewońska, Małgorzata Pająk, Celina Piątkowska, Dorota Surma i Maria Wiecheć. Wieniec dożynkowy został przygotowany przez Stowarzyszenie Kobiet Twórczych, przy pomocy Stefana Surmy, który przygotował drewnianą konstrukcję. Radziszowski wieniec był najbardziej oryginalny i okazały pośród wszystkich. Jego kształt - wieży radziszowskiego kościoła - nawiązywał do remontowanej obecnie wieży kościelnej oraz wedle przyśpiewki do Burmistrza Kolasy, który jest "wysoki jako ta wieża".

Dla mieszkańców, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w tegorocznym Święcie Plonów poniżej treść ośpiewania wieńca Radziszowa wręczonego Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Pawłowi Kolasie:

Przynieślim wieniec dziś jak się patrzy
Niech każdy swoim okiem popatrzy
Wieża kościelna prawie jak nowa
Bo to dziś symbol jest Radziszowa
Wręczamy go dziś tu burmistrzowi
Od edukacji, kultury, zdrowia
Niech tu podejdzie i krok wytęża
Bo jest wysoki jako ta wieża
Mamy dla niego jedno zadanie
Niech w naszej wiosce plac zabaw stanie
Żeby dzieciaki uciechę miały
I w tym ogródku się zabawiały
Do tego jeszcze nam pomóc może
Byśmy swą bazę miały we dworze
Bo do tej pory kąta nie mamy
I w obcych miejscach się spotykamy
Nie da się dużo życzeń przedstawić
Ani też gości żartami bawić
Kończymy bo nas ograniczają
Pięć zwrotek tylko zaśpiewać dają

Autor tekstu i zdjęć: Józef Niechaj

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie