Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: niedziela, 20, września 2009 12:00
Wystawa i sesja
W dniu 17 września 2009 r. przy udziale władz Miasta i Gminy Skawina, przedstawicieli wielu środowisk z naszej Gminy i przy artystycznej oprawie Kapeli Ludowej z Radziszowa, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej otwarta została wystawa promująca Skawinę i miejscowości w jej gminie. Bardzo dużo miejsca na wystawie zlokalizowanej na I piętrze poświęcono naszej miejscowości. Można tam przeczytać wiele informacji, zobaczyć stare i współczesne fotografie, jak również kilka eksponatów pożyczonych z Izby Regionalnej w Radziszowie. Wystawę warto zobaczyć. Ekspozycja będzie długo czynna, gdyż zamkniecie jej przewidziano pod konie lutego 2010 r.

"Okolice metropolii. Przeszłość - Teraźniejszość - Przyszłość" to tytuł konferencji naukowej, jaka odbyła się w dniach 17 i 18 września br. w Pałacyku Sokół w Skawinie. Organizatorami jej były: Miejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie i Pracownia Edukacji Regionalnej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN z Krakowa. Tematyka konferencji dotyczyła zagadnień małych ojczyzn i ich funkcjonowania w aspektach - kulturowym, literackim, dydaktycznym, geograficznym i historycznym ze szczególnym uwzględnieniem wzajemnych relacji prowincji i metropolii, którą dla nas jest niewątpliwie Kraków. Podczas konferencji odczytanych zostało wiele ciekawych referatów, które poszerzały wiedzę uczestników o szereg zagadnień. Na konferencji nie zabrakło referujących z Radziszowa. Członkowie naszego stowarzyszenia przygotowali następujące referaty:
Mgr Małgorzata Niechaj - "Twórczość rzeźbiarza Wita Wisza - od metropolii do prowincji";
Mgr Barbara Bierówka - "Mieszkańcy i pejzaże gminy Skawina w filmie Jerzego Kawalerowicza i Kazimierza Sumerskiego pt. "Gromada"";
Mgr Józef Niechaj - "Rola zbiorów materiałów archiwalnych w badaniach nad dziejami wsi na przykładzie Radziszowa" (referat odczytała Pani Małgorzata Niechaj);

Zgodnie z zapowiedzią organizatorów, być może już z początkiem 2010 r. ukaże się wydanie książkowe, w którym zebrane zostaną wszystkie oczytane na tej sesji referaty. Będzie to zapewne wyjątkowe kompendium wiedzy, przydatne wielu zainteresowanym tematyką związaną z naszym regionem.

Janusz Bierówka

Autorem zdjęć jest Janusz Bierówka

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie