Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: wtorek, 15, września 2009 12:00

Na cmentarzu parafialnym w Radziszowie dobiegły końca prace renowacyjne przy nagrobku Ś.P. Anieli Janikowej. To już czwarty odnowiony obiekt na naszym cmentarzu z inicjatywy Stowarzyszenia "Nasz Radziszów". Koszty trzech pierwszych nagrobków w dużej części pokrywane były ze środków pozyskanych podczas zbiórek przeprowadzanych przez członków naszej organizacji i osoby z nami współpracujące, w czasie kwest organizowanych we Wszystkich Świętych. Liczymy również i w tym roku na hojność darczyńców, by za zebranie środki pokryto choćby połowę kosztów renowacji wspomnianego, starego grobu. Przed kilkoma laty rozpoczęliśmy akcję ratowania starych, kamiennych nagrobków, by pozostawić na naszym cment...

Nagrobek odnowiony

 
Na cmentarzu parafialnym w Radziszowie dobiegły końca prace renowacyjne przy nagrobku Ś.P. Anieli Janikowej. To już czwarty odnowiony obiekt na naszym cmentarzu z inicjatywy Stowarzyszenia "Nasz Radziszów". Koszty trzech pierwszych nagrobków w dużej części pokrywane były ze środków pozyskanych podczas zbiórek przeprowadzanych przez członków naszej organizacji i osoby z nami współpracujące, w czasie kwest organizowanych we Wszystkich Świętych. Liczymy również i w tym roku na hojność darczyńców, by za zebranie środki pokryto choćby połowę kosztów renowacji wspomnianego, starego grobu. Przed kilkoma laty rozpoczęliśmy akcję ratowania starych, kamiennych nagrobków, by pozostawić na naszym cmentarzu piękne przykłady rzeźby cmentarnej z XIX i początku XX wieku. Za pomoc finansową w realizacji tego zadania wdzięczni jesteśmy naszym parafianom z Radziszowa i Jurczyc, jak też osobom z poza naszej parafii, które od kilku lat nie szczędzą datków kwestującym na cmentarzu. W pierwszej kolejności renowacji poddaliśmy figury nagrobne, które przeniesione zostały przed wejście do kaplicy cmentarnej. Przedostatnim odnowionym nagrobkiem był postument zwieńczony rzeźbą Zmartwychwstałego Chrystusa na grobie Ś. P. Andrzeja Pająka. Tych prac podjęliśmy się przede wszystkim dlatego, że obiekty te nie mogły być odnowione przez rodziny zmarłych, gdyż ich potomkowie już nie żyją, bądź nie mieszkają w Radziszowie. Od wielu lat nie były odnawiane, ani też nikt nie stawiał świec lub kwiatów na tych grobach. Grobem Ś. P. Andrzeja Pająka opiekuje się rodzina Państwa Jaskułów z ul. Rynek, mimo iż nie są krewnymi zmarłego. Pani Jaskułowa przekazała na cel remontu tego cennego obiektu, autorstwa Wita Wisza, kwotę 700,00zł.
Do renowacji pozostały jeszcze dwa takie obiekty, którymi nikt się nie opiekuje. Na przyszły rok planujemy poddać remontowi nagrobek Marii z Peszkowskich Zauss i Jana Zaussa. W roku 2011 planujemy odnowić postument zwieńczony żelaznym krzyżem z wieży naszego kościoła, ulokowany w narożniku cmentarza od strony kładki na rzece Skawince. Ten krzyż trafił na cmentarz po renowacji wieży kościelnej, prawdopodobnie po pożarze kościoła w I połowie XIX wieku.

W tym roku przypada 200 rocznica założenia naszego cmentarza. Dokładnie 3 maja 1809 r. dokonano poświęcenia miejsca pod cmentarz na gruntach ofiarowanych przez hrabinę - kollatorkę Ludwikę z Dzieduszyckich Szeptycką.

Nagrobek Ś.P. Anieli Janikowej, zmarłej przedwcześnie, bo w 33 roku życia, wykonany w stylu eklektycznym z figurą Zmartwychwstałego Chrystusa, nie rzucał się w oczy. Był szaro - czarny, porośnięty mchem i glonami. Piękne detale architektoniczne i zdobienia rozpadały się po dotknięciu. Czas i tzw. kwaśne deszcze zrobiły swoje. Praca konserwatora trwająca od końca wiosny do połowy września przyniosła wspaniałe efekty. Dziś z daleka zwraca na siebie uwagę bielejąca postać Pana Jezusa po lewej stronie cmentarza. Usunięcie mchu, nawarstwionego kurzu, namalowań cementem, uzupełnienie ubytków i zabezpieczenie kamienia środkami chemicznymi sprawiły, że obiekt wygląda jak nowy, a już zapewne przetrwa kolejne długie lata. Coraz mniej na wiejskich cmentarzach w okolicy takich nagrobków. Niszczeją i rozpadają się. A to wielka szkoda. Kiedyś groby na naszych cmentarzach wieńczyły drewniane krzyże, a tylko na grobach ludzi bogatych wznoszone były kamienne rzeźby. To zrozumiałe, że bezpowrotnemu zniszczeniu uległy drewniane krzyże, ale powinniśmy ratować piękne przykłady rzeźb cmentarnych, by przetrwały kolejne dziesięciolecia.

Janusz Bierówka

Zdjęcia przed renowacją:
 

Zdjęcia w trakcie renowacji (04.09.2009r):
 

Zdjęcia po renowacji:
 
Autorem zdjęć jest Janusz Bierówka

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie