Dzisiaj jest: Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny obchodzą: Jakub, Krzysztof, Nieznamir, Sławosz, Walentyna
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: sobota, 02, sierpnia 2008 13:00
Renowacja kapliczki w Radziszowie
Obecnie trwają prace renowacyjne kapliczki zlokalizowanej w Radziszowie przy ulicy Zawodzie 40 na posesji Państwa Krupników.
Kapliczka słupowa o wysokości cztery i pół metra, wykonana z piaskowca, została wzniesiona w roku 1879 z fundacji Jana i Michała Pająków.
Kapliczkę wieńczy duży kamienny krzyż z figurą ukrzyżowanego Chrystusa, poniżej krzyża na cokole we wnękach płaskorzeźby: u góry postać Maryi Panny w ciemnych obłokach z rękami wzniesionymi do góry, poniżej grupa jedenastu Apostołów ze sceny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, apostołowie stoją w dwóch rzędach z głowami wzniesionymi ku górze.
W dolnej części postumentu znajduje się inskrypcja następującej treści: "Pamiątka rybołostwa za staraniem Jana i Michała Pająków którzy proszą o pobożne westchnienie do Boga R.P. 1879."
Od strony południowej na cokole we wnękach płaskorzeźby: u góry św. Jan Chrzciciel z krzyżem i gołąbkiem polewający głowę Chrystusa, poniżej św. Anna.
Od strony północnej na cokole we wnękach płaskorzeźby: u góry św. Michał z mieczem, a poniżej św. Wawrzyniec.
Autor kapliczki nie jest znany. Kapliczka jest wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa małopolskiego pod numerem B-25/M.
Obiekt był w bardzo złym stanie technicznym i wymagał natychmiastowej renowacji. Prace remontowo-konserwatorskie zostały sfinansowane z budżetu Gminy Skawina, która na podstawie uchwały Rady Miasta numer Nr XVII/157/08 z dnia 20 lutego 2008 przeznaczyła na ten cel kwotę 11.250,00 zł, oraz z funduszy prywatnych Państwa Krupników.
Zakończenie renowacji planowane jest na jesień bieżącego roku.
* * *

Opracowanie i zdjęcia: Józef Niechaj

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie