Dzisiaj jest: Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny obchodzą: Jakub, Krzysztof, Nieznamir, Sławosz, Walentyna
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: sobota, 31, maja 2008 12:00
Toporzysko
Toporzysko jest miejscowością o charakterze górskim położona między Pasmem Babiej Góry a pasmem Podhalańskim Beskidu Żywieckiego. Otaczają ją wzniesienia Łysej Góry 626 m, Hyckowej Góry 635 m i Góry Ludwiki 634 m - z tych szczytów okalających wieś rozciągają się przepiękne widoki na Babią Górę, Luboń oraz Tatry.
Za uratowanie życia w podzięce Bogu, kapliczkę w lesie wykonali harcerze z Poznania biwakujący latem 1946 r. na polance pod opieką ks. Kazimierza Łaszewskiego. Przenieśli się tu pewnej nocy znad rzeki, ostrzeżeni przez miejscowego gospodarza przed zbliżającą się falą powodziową.
Modlili się przy niej przechodzący tędy turyści, letnicy i miejscowi mieszkańcy. Modlił się także Sługa Boży Jerzy Ciesielski, który wraz ze swoimi najbliższymi i przyjaciółmi przebywał często w Toporzysku na wakacjach u pana Tomczyka. Bywał tutaj także ks. Kardynał Karol Wojtyła między innymi latem 1967 roku odwiedzając rodzinę Ciesielskich.
Z inicjatywy ks. kan. Bronisława Wawaka - proboszcza parafii w Jordanowie, przy współpracy z wójtem gminy Stanisława Pudo i Fundacją Szlaki Papieskie z Krakowa od 2004 na Polanie Harcerskiej w Toporzysku, odprawiana jest w ostatnią sobotę maja uroczysta Msza Święta, poprzedzona Drogą Krzyżową oraz majówka w intencji rychłej beatyfikacji sług Bożych - Ojca Świętego Jana Pawła II i jego przyjaciela Jerzego Ciesielskiego.
W sobotę, 31 maja 2008 r. w uroczystościach udział wzięli także Radziszowianie, których zaprosiła Fundacja Szlaki Papieskie, a gośćmi honorowymi byli Halina i Jerzy Maślankowie.
Pani Halina opowiedziała o przyjaźni "dwóch Jureczków" - siedmioletnich chłopców potem uczniów, harcerzy, studentów, przyjaciół.
Opowiedziała też o swoich osobistych spotkaniach, o córce Ani, którą Jerzy Ciesielski trzymał do chrztu. "On był jej Ojcem Chrzestnym a właściwie JEST" powiedziała P.Halina - o odczuwalnej opiece jaką Sługa Boży Jerzy Ciesielski otacza ich rodzinę, na dowód wspomniała pożar ich domu w Radziszowie, przytomność i odwagę córki, która uratowała ich majątek i gości wtedy tam przebywajacych, Ania powiedziała po fakcie zdumionym rodzicom - "Wujek Jurek trzymał mnie za rękę".
Wspomniała o pobytach Jerzego Ciesielskiego w Radziszowie, a także przejazd Ojca Świętego Jana Pawła II w 2002 r. w drodze do Kalwarii. Na ołtarzu przy kościele, obok wizerunku MB Anielskiej zw. Hallerowską umieszczono wówczas fotografię Sł.B. J. Ciesielskiego, którą Ojciec Święty zauważył.
Mszy św. na Polance Harcerskiej przewodniczył z ramienia kard. Stanisława Dziwisza ks. Prałat Stefan Misiniec, opiekun duchowy Fundacji Szlaki Papieskie, proboszcz parafii Najśw.Salwatora w Krakowie. W koncelebrze - kks.prał.Stefan Wolak z Sidziny i dwaj wikariusze z Jordanowa. Mszę sw. upiększyli śpiewem harcerze z jordanowskiej drużyny, którzy po majówce zapalili ognisko.
Obecna była żona Jerzego Ciesielskiego - Danuta z córką Marią i wnuczkiem Wojtusiem.
Urszula Własiuk autorka przewodników po szlakach papieskich - Prezes Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa, oraz Jerzy Rieger towarzysz wędrówek Karola Wojtyły - przewodniczący Rady Fundacji.
* * *

Opracowanie i zdjęcia 1-7, 9-12: Halina Wasyl
Zdjęcie nr 8: Tadeusz Własiuk

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie