Dzisiaj jest: Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny obchodzą: Jakub, Krzysztof, Nieznamir, Sławosz, Walentyna
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: czwartek, 10, kwietnia 2008 12:00
Bociani skarb
Jak co roku z początkiem kwietnia do Radziszowa przyleciały bociany. Ich pojawienie poprzedza nadejście wiosny - cieplejszych nocy oraz letnich dni, zaś ich odlot sygnalizuje nieubłaganą jesień - pojawienie się mroźnych poranków i nocy.

Bociany przez pięć miesięcy w roku (od początku kwietnia do prawie końca sierpnia) uczestniczą niejako w życiu naszej miejscowości. Przysłuchują się rozmowom mieszkających pod ich gniazdami ludzi, wrzaskom bawiących się dzieci, turkotom jadących traktorów, szumowi przejeżdżających samochodów.
Latają nad naszymi głowami, zaliczają kolejne dachy, żerują na łąkach, ogrodzie parafialnym. Kojarzą się z czymś dobrym. Ich klekot wraz z ćwierkaniem ptaków napawa radością każde serce spragnione słońca i ciepła. Przeżywają te same dramaty co ludzie - załamania pogody, nawałnice, powodzie, okresy suszy.
Są naszym skarbem, także kulturowym. Bo znane są naszym babciom, dziatkom przysłowia: "Jak bocian przyleci, możecie wyjść dzieci", "Gdzie bocian na gnieździe, tam piorun nie uderzy", "Nie mnie brać na bociany", "Na jednej łące wół trawy patrzy, a bocian żaby", "Gdy na święty Józef bociek przybędzie, to już śnieg nie będzie", "Jak przylecą żurawie, bierz się do grochu prawie; jak przylecą bociany, pierwszy zagon zasiany".
Rozwój technik rejestrowania obrazu i sieć internetowa umożliwia dziś każdemu zainteresowanemu bezpośrednią obserwację ich życia. Ten współczesny zwierzęcy Big-Brother można oglądać na żywo z przykładowych gniazd:- Gniazdo w Rybnej
- Gniazdo w Przygodzicach
- Inne gniazda w Polsce i za granicą
Codzienna obserwacja bocianich gniazd po pewnym czasie rodzi pytania o ich liczebność w Polsce, migracje, trasy przelotów, ich dietę, budowę gniazd. Na te i inne zagadnienia można znaleźć odpowiedź na godnych polecenia stronach w sieci:

- Artykuł z "Wiedzy i Życia" nr 4/1996
- Ciekawostki o bocianach na portalu polska.pl

Zdjęcie i opracowanie: Jarosław Karasiński

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie