Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: niedziela, 17, czerwca 2007 12:00
16-17 VI 2007
100 – LAT RADZISZOWSKIEJ OSP
Od tamtego czasu już kilka pokoleń strażaków niosło pomoc mieszkańcom nie tylko Radziszowa i Jurczyc, ale wszędzie tam, gdzie zaszła tylko potrzeba. Należy podkreślić, że służą nam z narażeniem zdrowia i życia, a praca strażaków ochotników nie jest wynagradzana.
W dniu 16 czerwca o godz. 14:30 odprawiona została uroczysta msza święta koncelebrowana, której przewodniczył ks. Kazimierz Czyrek, duszpasterz strażaków w naszym regionie, zarazem proboszcz kościoła św. Floriana w Krakowie – Kleparzu. W intencji strażaków z naszej jednostki, żyjących i zmarłych, modlili się też: ks. Stanisław Małysa – radziszowianin, pełniący swoja posługę w Brazylii, a w tych dniach odpoczywający w rodzinnych stronach, ks. Władysław Pilarczyk – prezes Małopolskiego Związku Regionalnych Towarzystw Kultury oraz nasi duszpasterze w parafii, proboszcz ks. Stanisław Kamionka i wikary ks. Jacek Kuczmier. W czasie mszy świętej poświęcono nowy sztandar i obraz przedstawiający św. Floriana – patrona strażaków, namalowany przez syna prezesa radziszowskiej OSP, Piotra Birówkę. Obraz ten zawiśnie w radziszowskim Domu Strażaka. Na ręce Naczelnika OSP Kazimierza Łachmana, ks. Władysław Pilarczyk i ks. Kazimierz Czyrek, wręczyli całemu zastępowi strażaków medale okolicznościowe.
W trakcie ceremonii na placu przed Domem Strażaka wręczono zasłużonym druhnom i druhom medale i odznaki. W uroczystościach naszej jednostki brało udział kilka zastępów strażaków z ościennych miejscowości, jak również specjalni goście, a między innymi: Poseł na Sejm RP Jacek Krupa, Starosta Powiatu Krakowskiego Józef. Krzyworzeka, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Adam Najder – sprawujący jednocześnie honorowy patronat nad uroczystościami jubileuszowymi, Zastępca Burmistrza Stanisław Żak i wielu innych, w tym przełożeni Państwowej Straży Pożarnej szczebla powiatowego i wojewódzkiego. Odczytano też życzenia, jakie zostały nadesłane naszym strażakom, w tym od Naczelnego Prezesa Strażaków RP, Waldemara Pawlaka. Opiekę medialną nad dwoma dniami obchodów jubileuszowych sprawowali: "Dziennik Polski", radio "Alfa" i TVP-3 Kraków. Wielu słuchaczy właśnie za pośrednictwem radia "Alfa" mogło w tym dniu usłyszeć dużo ciekawych informacji o historii radziszowskiej OSP i programie imprezy jubileuszowej.
Po zakończeniu części oficjalnej, goście specjalni zaproszeni zostali na obiad do Domu Strażaka, a pozostali udali się do ogrodów plebani, gdzie czekała na nich darmowa grochówka i występy na estradzie. W tym dniu prezentowali się: Kapela Ludowa z Radziszowa, jej goście z Francji - kapela "Wiosna" - zaproszeni na obchody 100 – lecia i Orkiestra Dęta "Sygnał" z Radziszowa. Wieczorem w tym dniu miała miejsce jeszcze zabawa taneczna i pokaz sztucznych ogni. Na stanowiskach gastronomicznych można było skosztować wielu smakołyków z kuchni polowej, z grilla itp. Dla dzieci i młodzieży Firma Sara uruchomiła w tym dniu wesołe miasteczko.
W niedzielę 17 czerwca na estradzie zaprezentowały się radziszowskie placówki oświatowe, tj. przedszkole, szkoły podstawowa i gimnazjum, pokazując programy specjalnie przygotowane na ten dzień, a więc o tematyce strażackiej. Najwięcej publiczności przy scenie zgromadził znany z telewizji kabaret "Spotkanie z balladą", który bawił wszystkich humorystycznymi anegdotami i informacjami z Kopydłowa. Podobał się też pokaz ratownictwa medycznego i strażackiego, gdy na oczach zgromadzonych gaszono płonący samochód. W niedzielny wieczór wielu mieszkańców Radziszowa i gości bawiło się na zabawie tanecznej, w specjalnie zbudowanej na tę okoliczność hali o powierzchni 300 metrów kwadratowych. Po zapadnięciu zmroku, miał miejsce jeszcze specjalny pokaz grupy młodych ludzi pod tytułem "teatr ognia".
* * *
Opracowanie i zdjęcia: Janusz Bierówka

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie