Dzisiaj jest: Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny obchodzą: Jakub, Krzysztof, Nieznamir, Sławosz, Walentyna
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: wtorek, 01, listopada 2005 11:03
Kwesta na odrestaurowanie
zabytkowych figur nagrobnych
W dniu 1 listopada 2005r. z inicjatywy Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" i przy aprobacie ks. Proboszcza Stanisława Kamionki na cmentarzu parafialnym w Radziszowie przeprowadzona została już druga kwesta na odrestaurowanie starych, zabytkowych figur nagrobnych na naszym cmentarzu. Dzisiaj kwestowali członkowie Stowarzyszenia i młodzież z oddziału Stowarzyszenia w radziszowskim gimnazjum. Wspomagali nas w tym roku również członkowie naszej Rady Parafialnej mieszkający w Jurczycach. Tak się złożyło, że byli to zarazem członkowie zaprzyjaźnionego z nami Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków. Serdecznie im dziękujemy!
Akcja ta dała dochód w wysokości 3.731,90zł 5 Euro i 50 Halerzy czeskich. Można zatem powiedzieć, że była to akcja udana. W tym roku zebraliśmy o około 700,00zł więcej.
* * *
Pragniemy dodać, że za zebrane pieniądze w roku ubiegłym i dzięki dopłacie od Rady Parafialnej wyremontowana została figura nagrobna Adeli Kollorosówny, która stoi u wejścia do kaplicy cmentarnej po lewej stronie. Przekonani jesteśmy, że dzięki temu obiekt ten przetrwa co najmniej sto lat i będzie zarazem wymiernym śladem działalności naszego Stowarzyszenia i ofiarności radziszowian. Do odnowienia podobnych obiektów na naszym cmentarzu pozostało jeszcze kilka. Niektóre z nich są cenne ze względu nie tylko na ich wiek, ale i ze względu na ich walory artystyczne.
Niewątpliwie najcenniejsza to figura rodziny Pająków przy wejściu na cmentarz bramą od strony kościoła zaraz po prawej stronie przedstawiająca Zmartwychwstałego Pana Jezusa. Jest to rzeźba znanego artysty, Wita Wisza spoczywającego na naszym cmentarzu.
Za pieniądze zebrane w tym roku, pragniemy w 2006r. przystąpić do renowacji figury stojącej również u wejścia do kaplicy, ale po prawej stronie. Stała ona kiedyś na grobie Marii z Peszkowskich Dobrzańskiej zmarłej w dniu 9 stycznia 1894r.
* * *
W dniu 28 października br. młodzież ze Szkoły Podstawowej w Radziszowie złożyła wiązanki kwiatów i znicze ufundowane przez nasze Stowarzyszenie na grobach:
• księży pochowanych na naszym cmentarzu, a pełniących
u nas kiedyś posługę duszpasterską, tj. ks. Wojciecha Lurańca i ks. Władysława Proroka;
• rodziny generała Hallera z Jurczyc;
• nieznanego żołnierza;
• Wita Wisza — artysty rzeźbiarza.
* * *
Zdjęcia © Józef Niechaj

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie