Dzisiaj jest: Piątek, 24 maja 2024
Imieniny obchodzą: Jan, Joanna, Maria, Wincenty, Zuzanna, Zula
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: czwartek, 09, maja 2013 10:53
 
LKS Radziszowianka - od C klasy do V ligi
 
Młodzież w Radziszowie grywała w piłkę nożną już przed II wojną światową- na boisku obok szkoły toczyły się rozgrywki pomiędzy naprędce zebranymi drużynami. Wielki wzrost zainteresowania piłką nożną w całej Polsce nastąpił na początku lat 70-ych po sukcesach polskiej reprezentacji na Olimpiadzie w Monachium, w eliminacjach mistrzostw świata w piłce nożnej oraz po zdobyciu przez naszą reprezentację medalu mistrzostw świata w 1974 r. Na fali tego olbrzymiego zainteresowania piłką nożną młodzież w Radziszowie postanowiła założyć klub piłkarski i zgłosić drużynę do rozrywek ligowych. Jesienią 1973 r. ukonstytuował się zarząd w składzie: Wiesław Wójcicki - przewodniczący, Adam Janik - zastępca przewodniczącego, Józef Karaś - sekretarz, Mieczysław Radziszowski - członek zarządu. Pierwszym dokumentem potwierdzającym inicjatywę młodzieży radziszowskiej jest datowane na 11 listopada 1973 r. potwierdzenie wpłaty za wyrobienie dwudziestu pięciu legitymacji członkowskich. Ludowy Zespół Sportowy Radziszowianka został oficjalnie zarejestrowany w marcu 1974 r. W lipcu tego roku zespół został zgłoszony do rozgrywek ligowych w najniższej klasie CW. Zespół nie dysponował własnym boiskiem na terenie Radziszowa spełniającym warunki do przeprowadzania rozgrywek ligowych. Mecze, w których Radziszowianka była gospodarzem rozgrywano w Woli Radziszowskiej, (przez jeden sezon). Na mecze wyjazdowe zawodnicy jeździli rowerami, pociągami lub wynajętym osinobusem. Rundę jesienną w pierwszym sezonie rozgrywek klub zakończył z czterema zwycięstwami, dwoma remisami, dwoma porażkami na koncie.

W 1976 roku został wybrany nowy zarząd klubu z Mieczysławem Jaskułą na czele, który pozostał prezesem klubu przez rok. W 1977 r. na stanowisku prezesa zastąpił go Alfred Balon. W tym też roku przyznano klubowi teren pod budowę boiska, na którym można by rozgrywać mecze ligowe, w tym okresie (od sezonu 1975/76) mecze "u siebie" rozgrywano w Borku Szlacheckim gdzie było boisko spełniające warunki techniczne.

Budowa boiska w Radziszowie trwała trzy lata, została ukończona w 1980 r. W tym też roku Radziszowianka zwyciężyła w czwartych Igrzyskach Pracowników Gospodarki Żywnościowej w Zabierzowie. W sezonie 1980/81 drużyna wywalczyła historyczny awans do B klasy, a rok później klub awansował do A klasy. Drużyna występowała w składzie: Janusz Magiera, Zbigniew Michalik, Zbigniew Wcisło, Wiesław Łachman, Zbigniew Pająk, Grzegorz Okarmus, Kazimierz Okarmus, Andrzej Magiera, Adam Janik, Józef Karaś, Marek Piszczek, Adam Bury, Stanisław Łazarczyk, Władysław Bendkowski, Krzysztof Bąk, Andrzej Nowak, Mieczysław Okarmus, Bogdan Dziewoński, Janusz Norek. Na początku lat 80-ych obok boiska wybudowano budynek klubowy z szatniami. W kolejnych latach drużyna występowała w klasie A. W sezonie 1987/88 Radziszowianka zakończyła rozgrywki na pierwszym miejscu i była bliska awansu do wyższej klasy rozgrywkowej. Jednak w wyniku weryfikacji wyników przez zarząd KOZPN, do wyższej klasy awansowała drużyna Strażaka Rączna, który wyprzedził Radziszowiankę lepszym bilansem bezpośrednich spotkań (po tym jak zweryfikowano przegrany przez Strażaka mecz z Tempem Rzeszotary z 2:3 na 3:0). W sezonie 1989/90 awans był ponownie w zasięgu drużyny z Radziszowa. Wystarczyło tylko w ostatniej kolejce co najmniej zremisować na własnym boisku z drużyną Krakusa Swoszowice. Radziszowianka jednak mecz przegrała (3:4) i straciła szansę na awans.

W roku 1994 zmarł długoletni prezes klubu Alfred Balon, nowym prezesem został Tadeusz Węgiel. Po nim kolejnym prezesem został Bogdan Płonka. W tym okresie klub zaczął przeżywać kłopoty związane z odejściem starszych i przyjściem do drużyny młodych niedoświadczonych zawodników. W 1995 r. drużyna po 13 latach nieprzerwanej gry w A klasie, spadła do B klasy. Po rundzie jesiennej sezonu 1997/98 Radziszowianka zajmowała ostatnie miejsce w B klasie zaledwie z czterema punktami i groził jej spadek do najniższej C klasy. Po tej rundzie nastąpiły zmiany w LZS Radziszowianka, w styczniu 1998 r. wybrano nowe władze z Grzegorzem Wasylem jako prezesem, w skład zarządu weszli również: Stanisław Radziszowski, Wiesław Wójcicki, Andrzej Płonka, Michał Baliga. Nowym trenerem drużyny został Krzysztof Baliga. Dzięki tym zmianom i mobilizacji całego zespołu, w rundzie wiosennej drużyna dzięki pięciu zwycięstwom, dwóm remisom zdołała uratować swój byt w B klasie. Rok później drużyna zdobyła trzecie miejsce, a w sezonie 1999/2000 awansowała do A klasy.

W roku 2001 Ludowy Zespół Sportowy Radziszowianka zmienił nazwę na Ludowy Klub Sportowy Radziszowianka, uzyskał osobowość prawną i został zarejestrowany jako stowarzyszenie kultury fizycznej. W sezonie 2003/2004 LKS Radziszowianka pod kierunkiem nowego prezesa Aleksandra Mirochy odniosła największy sukces w swojej 30-letniej historii awansowała do V ligi, w której gra obecnie. W skład drużyny wchodzą następujący zawodnicy: Krzysztof Korpak, Łukasz Janik, Wojciech Janik, Wiesław Janik, Wiesław Morawa, Jarosław Galos, Bartłomiej Polak, Dariusz Stępień, Marek Wcisło, Ryszard Ziembla, Ireneusz Kocemba, Piotr Kasprzyk, Rafał Kotula, Michał Baliga, Kamil Apostolik, Robert Radziszowski, Mariusz Wyroba, Marcin Wąs, Marcin Wach, Mirosław Karaś, Jerzy Karaś. Trenerem drużyny jest Gerard Juszczak, kierownikiem Krzysztof Niemasek. Prezesem LKS Radziszowianka od roku 2003 jest Aleksander Mirocha, oprócz niego w skład zarządu wchodzą wiceprezesi: Stanisław Radziszowski, Grzegorz Wasyl, członkowie: Stefan Racut, Andrzej Krzysztoń, skarbnikiem jest Wiesław Małysa, przewodniczącym komisji rewizyjnej Wiesław Wójcicki.

Obecnie klub dysponuje: dwoma boiskami (drugie boisko powstało w 2002 r.), obiektem klubowym z szatniami, cały teren jest ogrodzony i oświetlany. Działalność klubu finansowana jest z dotacji gminnych, składek członkowskich, wpływów z biletów oraz przez lokalnych sponsorów. W klubie obok drużyny seniorów, istnieje od 1999 r. drużyna juniorów starszych, od 2001 drużyna trampkarzy starszych, a od 2002 drużyna trampkarzy młodszych. Wszystkie te drużyny grają w rozgrywkach organizowanych przez Małopolski Związek Piłki Nożnej-juniorzy w drugiej, trampkarze w czwartej, a seniorzy w piątej lidze.

 

Opracował: Józef Niechaj

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie