Dzisiaj jest: Niedziela, 6 października 2024
Imieniny obchodzą: Artur, Artus, Bronisław, Brunon, Emil, Fryderyka, Roman
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: czwartek, 09, maja 2013 10:33
Orkiestra Dęta "SYGNAŁ"
z Radziszowa
 
Orkiestra dęta "Sygnał" powstała pod koniec 1949 roku. Motywem jej utworzenia stał się gościnny koncert zespołu muzycznego z sąsiedniego Bukowia, który odbył się z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Ich gra była dla Radziszowian, w szczególności dla panów: Józefa Florka i Albina Pająka, bodźcem do starań o powołanie własnej orkiestry.

Z początkiem stycznia 1950 roku ówczesny sołtys wsi Radziszów ogłosił na zebraniu z mieszkańcami, że poszukuje chętnych do grania. Na jego apel, w przeciągu kilku dni, odpowiedziało ponad 40 kandydatów.

Kolejnym ważnym zadaniem było poszukiwanie kapelmistrza. Po wielu trudach udało się zaangażować w dzieło prowadzenia orkiestry pana Aleksandra Remiszewskiego z Krakowa. Pracę nad orkiestrą rozpoczął od przesłuchania kandydatów i teoretycznego przydzielenia ich do poszczególnych instrumentów dętych. Tylko nieliczni potrafili grać z nut, dlatego też Remiszewski przystąpił do nauczania członków orkiestry odczytu zapisu nutowego. Podczas tych zajęć ćwiczono wyłącznie śpiew, gdyż na dokonanie zakupu instrumentu w tych nielekkich, powojennych czasach mało kogo było stać.

W lutym 1950 roku udało się wypożyczyć od OSP w Skawinie instrumenty, za które poręczyli majątkowo panowie: Antoni Paciorek i Andrzej Janik.

Po raz pierwszy orkiestra zagrała publicznie w dniu 10 sierpnia 1950 roku podczas odpustu, w czasie którego poświęcono obraz Miłosierdzia Bożego. [Obecnie obraz umieszczony jest w lewym bocznym ołtarzu kościoła].

W 1951 roku, po prawie półtorarocznej działalności zespołu, strażacy z OSP w Skawinie przyjechali do Radziszowa i odebrali instrumenty członkom orkiestry. Na szczęście, w między czasie, wielu muzykantów dorobiło się własnego sprzętu.

W 1952 roku orkiestra zagrała na dożynkach w Krakowie, maszerując między innymi przed trybuną, na której stał prezydent Bierut.

Począwszy od 1952 roku orkiestra rozpoczęła towarzyszenie, co roku, pielgrzymce radziszowskiej na Kalwarię. W tym czasie uczestnictwo w pielgrzymkach, dla okolicznych miejscowości wokół Kalwarii, było jednym z najważniejszych form religijności. Trzeba dodać, że w ówczesnych czasach władza ludowa nieprzychylnie patrzyła się na osoby uczestniczące i prowadzące pielgrzymkę. Dwóm uczestnikom orkiestry - panom: Stanisławowi Paciorkowi i Kazimierzowi Dziewońskiemu, po anonimowym donosie, że poszli na pielgrzymkę groziło nawet więzienie. Dlatego też, aby nie narażać kapelmistrza Remiszewskiego posunięto się wtedy do sprytnego zabiegu, który polegał na tym, że za każdym razem ktoś inny miał dawać znak do rozpoczęcia kolejnego utworu. W ten sposób wszyscy byli dyrygentami i władze nie mogły wiedzieć kogo mają później ukarać.

Kiedy reżim komunistyczny znacznie osłabł, powstała korzystniejsza atmosfera dla niezależnych inicjatyw kulturalnych. Kwestią, która stała się dla młodej orkiestry priorytetowa, było jej finansowanie. Za sprawą rady od prof. Saneckiego pan Piotr Pająk wraz z kilkoma innymi członkami zespołu sami zaczęli zabiegać o pieniądze poprzez organizowanie różnych imprez, zbiórek itp. Prezesem i zarazem księgowym został wtedy Józef Paciorek.

W roku 1955 zmarł pierwszy dyrygent Mieczysław Remiszewski. Jego następcą został pan Mariusz Gajewski, którego polecił prof. Sanecki. Pan Remiszewski podczas pracy z orkiestrą wielokrotnie wykazał swój profesjonalizm. Jednocześnie był człowiekiem o dobrym sercu, jak twierdzą ci, co go mieli okazje osobiście znać.

W 1958 roku pod władaniem kapelmistrza Gajewskiego orkiestra radziszowska wystąpiła, po raz pierwszy w swej historii, na festiwalu orkiestr dętych, który odbył się w Niegorowie. W tymże festiwalu brały udział orkiestry z powiatów: krakowskiego, miechowskiego i proszowickiego. Orkiestra z Radziszowa zajęła drugie miejsce, co głównie zawdzięczała nie łatwym granym przez siebie repertuarem. Idąc za przykładem orkiestry "Sygnał" z Radziszowa również inne zespoły zaczęły rezygnować z banalnych, łatwych utworów na rzecz bardziej ambitnych i wymagających kunsztu wykonawczego dzieł.

Pod koniec lat pięćdziesiątych miały miejsce próby podzielenia zespołu i utworzenia drugiej orkiestry, które na szczęście nie doszły do skutku.

Po Gajewskim pałeczkę kapelmistrza objął pan Luty. W czasie jego kierownictwa członkowie orkiestry mimo, że wciąż rozwijali swój potencjał wykonawczy, to nie zdobyli żadnych poważniejszych wyróżnień.

Od 1963 roku orkiestrę pod swoje władanie przejął Mieczysław Poprawa. Jego zasługą było to, że występował z orkiestrą na różnorakich festiwalach, m. in. w Kozienicach, Busko-Zdroju. Jak się niebawem okazało, orkiestra zdobywała same laury. Kilka lat z rzędu zajmowała na festiwalach pierwsze miejsca. Przykładem tego jest festiwal Amatorskich Orkiestr Dętych Polski Południowej w Kozienicach.

Kolejnym, oddanym orkiestrze kapelmistrzem został Tadeusz Pozowski. Był z niego wymagający dyrygent. Potrafił stale podnosić umiejętności wykonawcze muzyków.

W 1980 roku, tuż przed obchodzonym hucznie trzydziestoleciem, orkiestrę zasiliła grupa młodzieży w osobach: Paweł Oleś, Janusz Florek, Piotr Paleta, Jarek Paleta, Marek Paciorek, Grzegorz Putyra i Jan Paciorek.

Z końcem lat osiemdziesiątych opiekę nad orkiestrą objął Gminny Ośrodek Kultury w Skawinie, przemianowany później na Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Do dziś, ten gminny ośrodek sprawuje opiekę nad orkiestrą dętą z Radziszowa.

W latach dziewięćdziesiątych orkiestrę prowadził Tadeusz Paciorek. Również za jego czasów do orkiestry przyłączyło się wielu młodych Radziszowian.

Od 2000 roku orkiestrę prowadzi pan Jarosław Ignaszak. Pod jego dyrygenturą odbył się na początku tegoż roku, w domu parafialnym, koncert z okazji 50-lecia istnienia orkiestry, z udziałem władz powiatowych i gminnych.

W czerwcu 2003 roku na zaproszenie władz samorządowych z powiatu Monachijskiego orkiestra wyjechała do Niemiec. W tym samym roku na festiwalu orkiestr dętych w Niepołomicach zdobyła złoty dyplom. Powtórzyła ten wyczyn także rok później.
We wrześniu 2004 roku orkiestra zagrała w Żerkowie, na zaproszenie tamtejszej orkiestry dętej i OSP Żerków.

Dnia 23 stycznia 2005 roku w Hali Sportowej, przy ul. Konstytucji 3-go Maja w Skawinie, odbył się koncert z okazji 55 rocznicy powołania do życia Orkiestry Dętej "SYGNAŁ" z Radziszowa. Wraz z orkiestrą wystąpił Chór Żeński "Cantica", który obchodził swoje 5-lecie istnienia.

Orkiestra bierze czynnych udział w uroczystościach w Radziszowie jak i na terenach woj. małopolskiego, rozpowszechniając kulturę muzyczną. Liczy ponad dwudziestu muzyków, z tego większość stanowią młodzi wykonawcy. W repertuarze orkiestry znajdują się pieśni religijne, patriotyczne oraz dzieła muzyki klasycznej i rozrywkowej.
Opracował: Jarosław Karasiński

Opracowano na podstawie:
http://www.sygnal-radziszow.republika.pl
Głos Radziszowa nr 8 (1999)
rozmowa z Kazimierzem Ściborem

 

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie