Dzisiaj jest: Piątek, 24 maja 2024
Imieniny obchodzą: Jan, Joanna, Maria, Wincenty, Zuzanna, Zula
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 35
Biuletyn Nasz Radziszów Kwartalnik, Nr 35, Radziszów, 19. 06. 2011 r.

Festyn "Niedziela w naszym Radziszowie"

Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" serdecznie zaprasza na VIII festyn "Niedziela w naszym Radziszowie". Ogrody plebanii w Radziszowie są obszerne i zmieszczą każdą ilość gości. Liczymy również, że przygotowany przez nas program festynu okaże się atrakcyjny. Spotkajmy się zatem całymi rodzinami. My upowszechniamy naszą imprezę jak tylko możemy, ale też przekonani jesteśmy, że nasi czytelnicy mogą wiele. Wierzymy, że zaproszą państwo na ten dzień do Radziszowa swoich krewnych, znaj ornych i przyjaciół.

VIII festyn
"Niedziela w naszym Radziszowie"
pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy w Skawinie Pana Adama Najdera
Termin: 26 czerwca 2011r. (niedziela) Miejsce: centrum Radziszowa, ul. Jana Pawia II14 (ogrody plebanii) Czas trwania: 15:00 - 24:00
Patronat medialny: Radio "ALFA", "Dziennik Polski", "Gazeta Skawińska", portal internetowy "skawina24.com"
Program festynu:
 • 15:00 rozpoczęcie festynu; powitanie przybyłych gości i uczestników festynu
 • 15:05 rozpoczęcie rozgrywek, gier i zabaw dla dzieci
 • 15:10 prezentacja dorobku artystycznego Przedszkola Samorządowego w Radziszowie
 • 15:40 prezentacja dorobku artystycznego uczniów Szkoły Podstawowej w Radziszowie
 • 16:10 występ zespołu ROXETTE BAND
 • 16:55 ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy ogród i balkon
 • 17:00 ogłoszenie wyników konkursów dla dzieci i młodzieży
 • 17:15 wywiady z zaproszonymi gośćmi
 • 17:30 występ TADEUSZA DROZDY - gwiazdy festynu
 • 18:45 losowanie nagród dla nabywców cegiełek
 • 18:50 koncert zespołu ABBA Stars
 • 19:35 licytacja
 • 19:45 koncert Orkiestry Dętej "SYGNAŁ" z Radziszowa
 • 20:00 wywiady i podsumowanie
 • 20:15 zabawa taneczna przy muzyce zespołu EXCELLENT
 • 23:50 zakończenie festynu
Wstęp na festyn jest bezpłatny !!!

Celem festynu jest pozyskanie środków na działalność statutową Stowarzyszenia "Nasz Radziszów"

Licytacja i sprzedaż cegiełek

Podczas festynu, przeprowadzona zostanie również, jak zwykle podczas wcześniejszych naszych festynów, licytacja podarowanych nam przez przyjaciół i dobroczyńców przedmiotów, w tym prawdziwych dzieł sztuki. Obejrzeć je będzie można przed licytacją, przy wejściu na festyn, gdzie sprzedawane będą cegiełki. Dochód z licytacji i ze sprzedaży cegiełek przeznaczony zostanie na działalność statutową Stowarzyszenia. Pragniemy też zaznaczyć, że jak co roku, wśród nabywców cegiełek rozlosowane zostaną nagrody.

Mecz charytatywny

Przed rozpoczęciem festynu, na boisku sportowym LKS Radziszowianki o godz. 13:00 rozpocznie się mecz charytatywny. Na murawie zmagać się będą zawodnicy, którzy chcą połączyć dobrą zabawę z czymś pożytecznym. Podczas meczu zbierane będą pieniądze na pomoc chorej Marysi Paciorek, 6-cio letniej radziszowianki.

Pomoc dla Marysi

Gdyby dobrze się rozejrzeć, wśród nas mieszkają ludzie, którzy borykają się z rożnymi problemami. Powinniśmy być dla nich pomocni, a już na pewno życzliwi. Trudno też pomagać wszystkim, ale chyba nie sposób przejść obok, gdy pomocy potrzebuje dziecko. W tym roku podczas festynu, Stowarzyszenie pragnie zorganizować pomoc dla Marysi Paciorek. Jej rodzice borykają się z wieloma problemami, by tylko pomóc swojej córeczce, aby kiedyś mogła być samodzielną i by mogła cieszyć się zdrowiem, tak jak większość z nas. Rehabilitacja Marysi wymaga wielu nakładów finansowych. Jej rodzicom, Państwu Lucynie i Markowi Paciorkom nie wystarcza funduszy, pomimo wydatnej pomocy rodziny i przyjaciół, by zapewnić dziecku niezbędną opiekę, lekarstwa i zabiegi. Dziś oni potrzebują pomocy. Nie pozostańmy obojętni. Orkiestra Dęta "Sygnał" z Radziszowa, której członkiem jest Pan Marek Paciorek, podczas festynu da krótki koncert dedykowany Marysi, a potem przejdzie z puszkami kwestarskimi wśród uczestników festynu, by zebrać datki pieniężne.

Kilka słów o potrzebującej pomocy.

Maria Paciorek ur. 26.08. 2005 r. jest trzecim, najmłodszym dzieckiem Państwa Paciorków. Wraz ze swoimi narodzinami przyniosła im wiele radości, jaką odczuwają wszyscy rodzice, gdy przychodzi na świat potomstwo. Do trzeciego miesiąca życia nic nie wskazywało na to, że dotknięta jest poważnym schorzeniem. U Marysi lekarz neurolog stwierdził wadę rozwojową opisaną jako mikrozakrętowość, czyli w czasie tworzenia się słupka mózgowego neurony nie dotarły w pewnym obszarze mózgu na swoje miejsce. Powodem mogła być niewidoczna infekcja, którą przeszła jej mama w tym czasie. To dotknąć może każdą mamę. Inni jednak mają więcej szczęścia. Marysię zaś wtedy szczęście opuściło. Rodzice wierzą jednak, że jest to przejściowe i kiedyś będzie równie szczęśliwa, jak jej rówieśnicy. Po przeprowadzeniu badań kontrolnych lekarz pediatra odkrył powiększone komory w mózgu. Od tamtego momentu ich córeczka przechodziła cały szereg szpitalnych badań i diagnoz. Dopiero po upływie 2-óch lat postawiono ostateczną diagnozę. Badanie rezonansem magnetycznym wykluczyło wadę genetyczną, a stwierdzono wadę rozwojową mózgu, gdy tworzył się rdzeń mózgu płodu.

Marysia wymaga cały czas całodobowej opieki. Od trzeciego miesiąca jest dowożona przez mamę na zabiegi rehabilitacyjne do Centrum Maltańskiego w Krakowie, na różnego rodzaju zajęcia z logopedą, pedagogiem, psychologiem. Od 2-lat jest też dowożona tam do przedszkola, co wiąże się z dwukrotnym wyjazdem do Krakowa w ciągu dnia. Raz w tygodniu Marysia uczęszcza na hipoterapię, którą rodzice opłacają w pełnej wysokości. Raz w miesiącu jeżdżą na bardzo kosztowne zajęcia ogólnorozwojowe do Wrocławia. Marysia wymaga również specjalnej diety wysoko tłuszczów ej, która wiąże się z dodatkowymi kosztami i wymaga oddzielnego przygotowania potraw. Wszystko to bardzo obciąża budżet domowy rodziców, gdyż pracuje tylko ojciec. Mama zmuszona była zrezygnować z pracy zawodowej i zająć się niepełnosprawnym dzieckiem. Choć Marysia w tym roku kończy 6 lat, jeszcze nie mówi i nie chodzi o własnych siłach. Wymaga całodobowej, pełnej opieki.

Rodzice Marysi mają jednak nadzieję, że wykonana dziś przez nich praca, pozwoli kiedyś córce samodzielnie chodzić i w pełni się komunikować z ludźmi. Zebrane pieniądze, zostaną komisyjnie przeliczone i przekazane Państwu Paciorkom. Nadzór nad liczeniem datków, zadeklarował ksiądz Marek.

Janusz Bierówka

Remont Dworu Dzieduszyckich

Został ogłoszony przetarg na remont Adaptacyjny Dworu Dzieduszyckich w Radziszowie. Komisja przetargowa powołana przez Burmistrza Miasta i Gminy Skawina zarządzeniem nr 70/201 z dnia 11.04.2011 r. w składzie Dorota Książek- Kierownik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej, Małgorzata Kaptur -Inspektor w Wydziale Inwestycji i Gospodarki Komunalnej, Leszek Trzcionkowski - Inspektor w Wydziale Inwestycji i Gospodarki Komunalnej wybierze w czerwcu br. firmę, która przeprowadzi remont zgodnie z założeniami projektu. Projekt zakłada kompleksowe rozwiązanie obejmujące nie tylko pełne odrestaurowanie budynku i znaczne podniesienie jego stanu technicznego, ale także wyposażenie go w szereg instalacji ochronnych (monitoring kamerowy, przeciwpożarową wraz z detektorami dymu, odgromową, przeciwwłamaniową, przepięciową). Ponadto przedmiotem projektu jest kompleksowe zagospodarowanie otoczenia obiektu. Działka na której znajduje się Dwór zostanie zrekultywowana, a następnie zostanie tam utworzony ogród różany wraz z alejkami oraz elementami małej infrastruktury (ławki, kosze, latarnie). Główne działania obejmują: remont dachu budynku, roboty remontowo - budowlane, renowację elewacji wraz z odtworzeniem boniowania, montaż instalacji: kanalizacyjnej, wodnej, gazowej, c.o., elektrycznej, montaż instalacji ochronnych oraz iluminacji obiektu, restaurację polichromii, zagospodarowanie otoczenia obiektu, zakup wyposażenia, nadzór inwestorski, autorski i konserwatorski. Efektem projektu będzie wyremontowany i udostępniony na szeroko rozumiane cele kulturalne i edukacyjne zabytkowy obiekt, który zostanie udostępniony dla zwiedzających na zasadach ogólnodostępności przez cały rok. Wyremontowany Dwór będzie obiektem o znaczeniu regionalnym wydatnie wzmacniającym infrastrukturę kultury w subregionie oraz podnoszącym jego prestiż. Dwór stanie się wizytówką gminy zwiększając jej atrakcyjność turystyczną i kulturową, zapewni lokalnej społeczności, a także turystom odwiedzającym region lepszy dostęp do informacji i oferty kulturowo - turystycznej oraz organizacji czasu wolnego. Odrestaurowany Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie będzie spełniał cztery zasadnicze funkcje: Regionalnego Centrum Turystycznego (RCT), Ośrodka Kulturalno- Edukacyjnego, miejsca zaspokajającego potrzeby społeczności lokalnej związane z infrastrukturą społeczną, obiektu reprezentacyjnego Gminy. Łączna wartość projektu wynosi 6 435 400,00 zł. z czego 60% tj. 3 861 240,00 zł. to kwota dofinansowania ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace będą prowadzone w latach 2007-2013 (część wydatków została już poniesiona w latach 2007-2008). Koniec realizacji przewidziano na II kwartał 2013 roku.

Józef Niechaj

Tydzień Bibliotek

W ramach Tygodnia Bibliotek w dniach 10 i 11 maja biblioteka przygotowała zajęcia "Historia książki w sam raz dla przedszkolaków". Skorzystały z nich dzieci z przedszkola - średniaki oraz z zerówki szkolnej. Poznawały jak na przestrzeni wieków rozwijała się książka aż do czasów na współczesnych.

Nasza przygoda rozpoczęła się od kolorowych sznureczków tzw. kipu. Składało się ono z grubego sznura, u którego zwisały różnej długości i koloru sznurki ze skręconej wełny. Na każdym sznurku były związane węzły. Kolory oznaczały różne wiadomości: kolor biały oznaczał pokój, czerwony - wojnę, żółty - złoto, zielony - chleb, czarny - śmierć. Istotne było, gdzie znajdował się węzeł. Im bliżej grubego sznura był węzełek, tym ważniejsza była sprawa, o której mówił. Nietrudno zauważyć, że posługiwanie się kipu nie należało do łatwychrzeczy i wymagało odpowiedniego wtajemniczenia.

Kolejnym etapem było pismo obrazkowe, gdzie każde słowo wyrażano za pomocą obrazka. Takie obrazki malowano lub ryto na ścianach jaskiń, w których mieszkali ludzie pierwotni. Dzieci rozwiązywały przygotowane zagadki: dłoń, głowa, drzwi, a trzeba przyznać, że nawet dla dorosłych były one trudne.

Następnym etap to gliniane tabliczki oraz książki z wosku. Porównywano kartkę z płytki ceramicznej, która lżejsza, a na deseczce polanej woskiem próbowano pisać rylcem. Zgodnie stwierdzono, iż takie pisanie należy do zajęć trudnych i pracochłonnych.

I tak dotarliśmy w naszej podróży do papirusu. Zbierano rośliny, a łodygi dzielono na cienkie pasemka, które sklejano. Skleiwszy jeden szereg pasemek-na krzyż. Tak powstałe kartki prasowano przy pomocy ciężaru, suszono na słońcu i polerowano kością lub muszlą. Gotowe arkusze sklejano w długie wstęgi. Takich wstęg nie dało się czytać, a więc Egipcjanie pomyśleli, aby tę wstęgę nawinąć na pałeczkę. Czytało się zwój papirusowy w ten sposób, że lewą ręką rozwijało się wstęgę z pałeczki, a prawą nawijało na drugą pałeczkę.

I tak zbliżyliśmy się do czasów, gdzie książka przypominać zaczęła tę naszą, a to za sprawą Jana Gutenberga. Wynalazł on metalowe czcionki, za pomocą których mógł drukować książki o wiele szybciej niż przepisywane ręcznie. Litery potrzebne do każdej strony tekstu układane były w metalowej ramie i kładzione na prasie. Smarowano je tuszem i przyciskano do nich papier. Dzięki temu wynalazkowi można było drukować tysiące kopii, a czcionki mogły być ponownie wykorzystane do składania nowych stron. Stopniowo, ludzie unowocześniali maszyny do drukowania książek i gazet. Pierwsza prasa z 1846 roku wypuszczała 95 000 arkuszy na godzinę. Dla porównania - maszyna Gutenberga drukowała 300 arkuszy dziennie! Dzięki wynalezieniu maszyny do druku dwustronnego, która zadrukowuje obie strony z arkusza i wałków nadających farbę, zaczęto drukować w kolorze.

W obecnych czasach możemy korzystać z wielu form książki: tradycyjnej, e-booków oraz audiobooków. W każdej z tych fonn odnajdziemy wady i zalety. Jednak nic nie zastąpi tej tradycyjnej, przy której możemy zagłębić się we własnej wyobraźni.

Anna Piwowarska

Święto Szkoły i Święto Rodziny

/z życia szkoły szpitalnej/

"Być ojcem i matką to nie tylko dać życie, lecz również być nosicielem rodzinnej godności, rodowego honoru" - te słowa patrona szkoły szpitalnej, zaczerpnięte z jego "Etyki solidarności", stanowiły motto tegorocznego spotkania z okazji 9. rocznicy nadania jej imienia wybitnego filozofa i duszpasterza, ks.prof. Józefa Tischnera. Uroczystość ta przypada 29 maja, więc łączymy ją ze Świętem Rodziny - Dniem Matki, Ojca i Dziecka. Swoją obecnością zaszczycili nas pan Kazimierz Tischner, brat naszego patrona, prezes Stowarzyszenia "Drogami Tischnera" oraz ksiądz Andrzej Augustyński, były student ks.prof. Józefa Tischnera, dyrektor generalny Stowarzyszenia "U Siemachy". Wśród zaproszonych gości był również dr Krzysztof Gerc, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Skawinie, a także przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Twórczych z Radziszowa. Na uroczystość przybyli bardzo licznie rodzice naszych uczniów.

Spektakl słowno - muzyczny oraz scenki z życia rodziny przygotowane przez uczniów wzruszyły widzów, pozwoliły na przeniesienie się do szczęśliwej krainy dzieciństwa, w której osoby najważniejsze to Rodzice. Brawurowo przeprowadzony przez uczennice gimnazjum wywiad z Kazimierzem Tischnerem oraz księdzem Andrzejem Augustyńskim wzbogacił naszą wiedzę

0 nowe szczegóły z życia patrona. Dowiedzieliśmy się również wielu interesujących rzeczy o bieżącej działalności obu rozmówców, między innymi o projekcie tworzenia placówek edukacyjnych dla młodzieży w centrach handlowych, /z inicjatywy ks.Augustyńskiego została właśnie otwarta pierwsza z nich w CH "Bonarka"/. W wywiadzie nie zabrakło anegdot i barwnych opowieści związanych z postacią ks.prof. Józefa Tischnera. Na zakończenie części oficjalnej dyrektor Zespołu Beata Wąsowicz przedstawiła inicjatywę Rodziny Szkół Tischnerowskich, związaną z gromadzeniem funduszy na budowę studni "Jasia" w Czadzie. To wspólne przedsięwzięcie, obok pomocy krajowi borykającemu się z niedoborem wody, ma uczcić pamięć zmarłej niedawno Janiny Tischnerowej, współtwórczyni szeroko pojętego ruchu tischnerowskiego.

Popołudnie upłynęło pod znakiem wszelkiego rodzaju zabaw integracyjnych, nie zabrakło też elementów edukacji na stanowisku udzielania pierwszej pomocy. Prawdziwą furorę zrobiły panie ze Stowarzyszenia Kobiet Twórczych nie tylko przygotowując pyszne kanapki i sałatki, ale także angażując dzieci do ich przyrządzania. Impreza zakończyła się wspólnym grillowaniem i dyskoteką. To był udany, pełen wrażeń dzień. Dzień bliskości z Patronem i Rodziną.

Maria Żurek

Zwiedzali Radziszów

Parafialny Klub Sportowy "Milenium" ze Skawiny zorganizował dla dzieci z klas szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Skawina cykl wycieczek poświęconych edukacji historycznej i kulturowej po najciekawszych zakątkach naszej gminy. Program ten odbył się pod hasłem i tytułem "Nasza mała ojczyzna" . Młodzież wraz z opiekunami zwiedzała: Skawinę, Krzęcin, Jurczyce, Wolę Radziszowską i, co bardzo nas cieszy, naszą miejscowość. Pierwsza wycieczka z tego cyklu odbyła się 9 kwietnia.

Następne zawitały do Radziszowa kolejno: 30 kwietnia oraz 7 i 21 maja. W Radziszowie wycieczkowicze zwiedzali kościół, zapoznawali się z długą i barwną historią Radziszowa oraz parafii. Dowiedzieli się wiele na temat pięknego, zabytkowego wyposażenia naszej świątyni. Następnie spacerem udawali się najpierw pod tablicę poświęconą wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II w Radziszowie, a później do szkoły. Tam odbywały się "lekcje etnografii" w Izbie Regionalnej.

Kolejnym punktem było zapoznanie się z galerią zdjęć dokumentujących wizytę Jana Pawła II w Radziszowie i stałą wystawą pamiątek, jakie przekazał dla Radziszowa nasz najsłynniejszy mieszkaniec - Kapitan Henryk Jaskuła. Tu przede wszystkim zainteresowanie wzbudziły trofea Kapitana Jaskuły. Ostatnim punktem tej wycieczki było zapoznanie się z historią dworu Dzieduszyckich. Młodzież poznała najważniejsze zamierzenia związane z remontem obiektu w najbliższym czasie, jak również plany na przyszłość dotyczące nowych funkcji pałacu po rewaloryzacj i.

Na zakończenie, uczniowie otrzymywali od Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" drobne upominki i pamiątki.

Janusz Bierówka

Twarze i maski patriotyzmu - XI Dni Tischnerowskie

/z życia szkoły szpitalnej w Radziszowie/

"Nie wolno uwodzić cierpieniem, ponieważ cierpienie jest rzeczą zbyt poważną, aby sprowadzać je wyłącznie do poziomu gry o władzę" - taką myśl ks.prof. Józefa Tischnera można było przeczytać w sobotni wieczór, 30 kwietnia, na ścianie kamienicy przy ul. Brackiej w Krakowie. W ten sposób zakończyła się akcja "Tischner na murach" i czterodniowe Dni Tischnerowskie, w czasie których rozmawiano o patriotyzmie. Uroczystości rozpoczęły się 27 kwietnia mszą świętą w intencji księdza profesora Józefa Tischnera w kolegiacie Św. Anny, gdzie przed laty gromadziły się dzieci na słynnych mszach dla przedszkolaków. Kazania do nich ksiądz profesor wygłaszał "prowadząc rozmowy" z misiem Bartkiem. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Pieronek, który w kazaniu nawiązał do czytanej w tym dniu Ewangelii o uczniach wędrujących do Emaus. Byli to ludzie, którzy "doznali politycznego zawodu", mówił bp Pieronek. "Apostołowie i uczniowie Chrystusa nie byli zdolni pojąć, że Jego misja jest skierowana ku znacznie wyższej rzeczywistości niż otaczający ich świat. To wizja postrzegania narodu, ojczyzny jako jedynego dobra, a nie jako czegoś, co pozwala człowiekowi wznieść się ku wyższym celom". Biskup Pieronek zwrócił uwagę, że temat tegorocznych Dni Tischnerowskich - patriotyzm - dobrze współbrzmi z tym właśnie fragmentem Ewangelii. Trzeba bowiem pamiętać, że Kościół patrzy na ojczyznę ziemską z innej perspektywy "Nasza ojczyzna jest w niebie", przypomina św. Paweł, który sam przeszedł drogę od szowinizmu i prześladowania inaczej wierzących do znalezienia się po stronie Chrystusa. Chodzi o to, mówił bp Pieronek, żeby "dobrze połączyć zaangażowanie na rzecz ojczyzny ziemskiej z poczuciem przynależności do ojczyzny niebieskiej". Przykładem takiego udanego połączenia jest postać Jana Pawła II, podkreślił biskup. W programie Dni Tischnerowskich były liczne spotkania z filozofami, sesje naukowe, wystawy, wykłady, dyskusje panelowe oraz spotkania filozoficzne dzieci i młodzieży ze Szkół Tischnerowskich. Podsumowaniem uroczystości był spektakl multimedialny "Ojczyzna Tischnera" z udziałem znanych aktorów krakowskich - Krzysztofa Globisza, Jerzego Stuhra i Ewy Kaim. Wykonawcom towarzyszył zespół regionalny Łopuśnianie z Łopusznej.

Uczniowie szkoły szpitalnej w Radziszowie oraz nauczyciele aktywnie uczestniczyli w Dniach Tischnerowskich. W tym roku dominowała tematyka patriotyzmu, jakże ważna w wychowywaniu młodego pokolenia. Mogliśmy wspólnie wsłuchiwać się w słowa naszego Patrona, w Jego myśli o miłości do Ojczyzny i drugiego człowieka. Próbowaliśmy pojąć, co to znaczy być odpowiedzialnym człowiekiem i patriotą. I zrozumieć przesłanie księdza profesora: "Polska jest dziś jak książka szyfrem pisana; kto potrafi postawić jej rozumne pytanie, temu także rozumnie odpowie".

Maria Żurek

Bieg Skawiński

W dniu 14 maja 2011 r. odbył się IX Międzynarodowy Bieg Skawiński na kilku dystansach, m.in. na 10 000 m, obejmujący trasę: Skawina - Radziszów - Skawina. Jak co roku, Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" było organizacją wspierającą organizatorów. Zależy nam na tym, aby promować sport oraz naszą miejscowość i jej mieszkańców. Stowarzyszenie ufundowało puchary dla najlepszej radziszowianki i radziszowianina, jako uczestników zawodów W Międzynarodowym Biegu Skawińskim wystartowało 3 panów z Radziszowa: Andrzej Klimczyk, Marcin Papież i Artur Polek. Jako pierwszy na metę z czasem 39 minut i 53 sekundy dobiegł Pan Marcin Papież. Następni radziszowianie na mecie, to: Pan Artur Polek z czasem 47:16 i Pan Andrzej Klimczyk z czasem 50:52. Na liście zgłoszeń znalazła się również jedna Pani z Radziszowa, ale nie wzięła udziału w biegu. Puchar zatem trafił do rąk Pana Marcina Papieża, a wręczył go Przewodniczący Stowarzyszenia Pan Janusz Bierówka. Warto zaznaczyć, że Pan Papież wywalczył sobie tytuł najlepszego radziszowianina oraz uzyskał drugi w kolejności wynik wśród mieszkańców całej naszej gminy Jak co roku w biegu walczył również Pan Zbigniew Łachman z Jurczyc. Ukończył on bieg z czasem 43:32.W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników piękne koszulki i pamiątkowe medale, promujące jednocześnie bieg oraz Skawinę i Radziszów. Na nadruku koszulek znalazły się: grafika ratusza skawińskiego i herb Skawiny, jak też grafika kościoła w Radziszowie i herb Radziszowa. Jeszcze raz gratulujemy Panu Marcinowi, Panu Arturowi i Panu Andrzejowi, jak również organizatorom, którzy zachęcają do uprawiania sportu, dają możliwość sprawdzenia się na wielu dystansach oraz promują naszą małą Ojczyznę nie tylko w Polsce, ale i daleko za granicą. Od wielu lat w biegu uczestniczą przecież zawodnicy z różnych stron świata.

Barbara Bierówka

Konkurs na pisankę Wielkanocną

Jak co roku, w okresie Świąt Wielkanocnych przeprowadzony został konkurs na najpiękniejszą pisankę. Pragniemy, by przekazywana sobie przez pokolenia tradycja nie zamierała. Efekty oglądać można było przed bocznym ołtarzem w naszym kościele. A oto laureaci konkursu w 2011 roku:

KATEGORIA: PISANKI
I miejsce:
Gabrysia Czubaj, 7 lat
Jakub Czubaj, 12 lat

II miejsce:
Basia Kurzawa, 9 lat
Pamela Chorągwicka, 9 lat Tomasz Bierówka, 6 lat

III miejsce:
Karolina Szczyrbak

Nagroda specjalna:
Anna Kłępa, 30 lat

KATEGORIA: KRASZANKI
I miejsce:
Justyna Paciorek, 9 lat Weronika Paciorek, 11 lat
II miejsce:
Emilia Droździewicz, 6 lat Klaudia Droździewicz, 10 lat
Nagroda specjalna:
Jolanta Kuczara

KATEGORIA: DEKORACJE NA JAJKACH


I miejsce:
Julia Drożdż, 9 lat

II miejsce:
Marta Drożdż, 5 lat
Emilka Drożdż, 9 lat
Karolina Kurdziel, 10 lat

Wyróżnienie:
Dominik Łachman, 5 lat
gr. III przedszkole Karolina Baltaza, 6 lat
gr. III przedszkole Gabrysia Baltaza, 10 lat
Szymon Talaga, 7 lat
Klaudia Talaga, 11 lat
Mateusz Kurdziel, 10 lat


III miejsce:
Emil Kurdziel, 9 lat

KATEGORIA: OZDOBY ŚWIĄTECZNE
Nagroda specjalna:
Grupa III Przedszkole w Radziszowie, 5-6 lat
Paulina Dzik, 13 lat
Krzysztof Łachman, 9 lat
Helena Jurka (senior)

Wyróżnienie:
Emilka Zagól, 4 lata
Grupa I Przedszkole w Radziszowie, 3 lata
Grupa II Przedszkole w Radziszowie, 3-4-5 lat

Upominki za udział w konkursie w kategorii ozdoby świąteczne: Marysia Ożóg, 6 lat z mamą
Bartłomiej Kutek, 10 lat
Piotr Kutek, 13 lat
Tomasz Kutek, 12 lat
Edyta Kłępa, 4 lata
Dorota Stefaniak, 11 lat
Karol Jaskuła, 6 lat
Martyna Błaszczak, 6 lat
Mateusz Błaszczak, 11 lat
Aleksandra Ogarek, 12 lat
Kuba Sobik, 6 lat
Natalia Sobik, 11 lat
Agata Pająk
Wioletta Pająk
Tomasz Stolarzewicz, 11lat
Ewelina Kurek

Prace przekazane do tegorocznego konkursu oceniło Jury w składzie: Przewodnicząca Jury - Małgorzata Niechaj
Członkowie - Teresa Markowicz, Katarzyna Wieczorek, Barbara Bierówka
Wszystkich uczestników konkursu zapraszamy na rozdanie nagród i upominków za udział w dniu 3 maja 2011 r. po mszy św. o godz. 11:20 Wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie serdecznie dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku. Laureatom gratulujemy talentu oraz inwencji artystycznej.

Janusz Bierówka

Wystawa W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawiowi II

1 maja w Rzymie został beatyfikowany Ojciec Święty Jan Paweł II. Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie, Filia w Radziszowie we współpracy ze Stowarzyszeniem "Nasz Radziszów" przygotowała wystawę pt. W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Wystawę przygotowali: Małgorzata Niechaj, Anna Piwowarska, Józef Niechaj. Zorganizowanie wystawy wspomogli mieszkańcy Radziszowa wypożyczając swoje prywatne pamiątki-zdjęcia, publikacje, wejściówki na msze papieskie, chorągiewki- związane ze spotkaniami z Jego Świątobliwością

Wystawa została otwarta 27 kwietnia. Otwarcie wystawy swoją obecnością zaszczycili: Antoni Owca - sołtys Radziszowa, Norbert Rzepisko - Przewodniczący Rady Miejskiej, Janusz Bierówka - przewodniczący Stowarzyszenia "Nasz Radziszów", Teresa Markowicz - wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia "Nasz Radziszów", Michał Grzeszczuk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie, Krystyna Droździewicz - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, ks. Marek Łabuzek - wikariusz parafii w Radziszowie, a także radni i mieszkańcy Radziszowa.

Po przywitaniu gości przez Michała Grzeszczuka, dyrektora MBP w Skawinie, głos zabrała Małgorzata Niechaj, współautorka wystawy. Opowiedziała o powiązaniach Radziszowa z Janem Pawłem II-o Jego przejeździe 19 sierpnia 2002 r. w drodze do Kalwarii Zebrzydowskiej i pobłogosławieniu obrazu Matki Boskiej Hallerowskiej, a także o pielgrzymce dziękczynnej w dniach 13-20 września 2003 r. Następnie zgromadzeni obejrzeli zdjęcia, pamiątki oraz publikacje Jana Pawła II, o Nim, a także z Jego pielgrzymek. W okresie trwania ekspozycji zwiedziło ją wielu mieszkańców Radziszowa, a także okolicznych miejscowości, a nawet mieszkańcy Krakowa. W tym miejscu chciałabym podziękować mieszkańcom, którzy udostępnili swoje zdjęcia, wydawnictwa oraz inne pamiątki. A byli to: Anna Blak, Ewa i Jacek Chmurzyńscy, Krzysztof Kisielewski, Janina Kutek, Halina i Jerzy Maślankowie, Małgorzata i Józef Niechajowie, Krzysztof Paciorek, Anna Piwowarska, Stowarzyszenie "Nasz Radziszów", dzieci z Przedszkola Samorządowego z Radziszowa ze swoimi nauczycielkami: Teresą Markowicz, Alicją Przybyło, Beatą Nowotny, Danutą Pasternak, Bożeną Kotulą, Joanną Słomiany.

W sobotnim (30 kwietnia) dodatku Dziennika Polskiego o powiecie krakowskim znalazł się artykuł o naszej wystawie autorstwa Ewy Tyrpy. Wystawa była czynna do 2 czerwca w godzinach pracy biblioteki.

Anna Piwowarska

Z życia przedszkola

08.06.2011 r. Odbył się doroczny Konkurs recytatorski w Woli Radziszowskiej poświęcony twórczości Marii Konopnickiej. Autorka jest patronem Zespołu Placówek Oświatowych Szkoły i Przedszkola. Troje dzieci reprezentowało nasze przedszkole Joanna Kisielewska lat 4, Wiktoria Janik lat 5 oraz Kasia Paciorek lat 6. Dziewczynki recytowały wiersze M. Konopnickiej "Bocian", Skrucha Józi" oraz "Pobudka wiosny". Kasia Paciorek zdobyła pierwsze miejsce za recytację "Pobudki wiosny". Pozostałe dziewczynki otrzymały wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i słodkie upominki. -10.05.2011 r. Odbyło się spotkanie poświęcone "Historii książki". Pani Ania z biblioteki opowiadała dzieciom w jaki sposób powstawały kiedyś książki, a jak powstają obecnie. Dzieci mogły wypróbować dawne materiały służące do pisania.

12.05.2011 r. Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Gminnym Konkursie Ekologicznym pt. "Woda źródłem życia". W tym roku gospodarzem konkursu było Przedszkole w Borku Szlacheckim. Ewa i Angelika z grupy III oraz Bartuś z grupy II reprezentowali wszystkie przedszkolaki. Dzieci bawiły się rozwiązując liczne zadania konkursowe, sprawdzające ich wiadomości o środowisku wodnym. W nagrodę za prawidłowo rozwiązane zadanie otrzymywały rybki do stawu. Uroczyste zakończenie konkursu połączone z wręczeniem nagród odbyło się 24.05.201 1 r.

16.05.2011 r. Jak co roku wybraliśmy się na wycieczkę do teatru Groteska na przedstawienie "Brzydkie Kaczątko". Spektakl oparty na motywach baśni Andersena rodzi się na oczach widzów, a właściwie wykluwa się z jajka, tak jak główny bohater opowieści - Brzydkie Kaczątko. Bohater przeżyje wiele trudnych doświadczeń zanim z szarego pisklęcia przemieni się w pięknego łabędzia. Dzieci żywo reagowały na przygody Brzydkiego Kaczątka. Po spektaklu poszliśmy na spacer wokół Wawelu i na spotkanie ze Smokiem do Smoczej Jamy.

6.04.oraz 7.04 2011 r. najmłodsza i średnia grupa z Przedszkola w Radziszowie odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Radziszowie. Dzieci oglądnęły zbiory biblioteki. Pani Ania opowiedziała dzieciom w jaki sposób wypożycza się książki oraz przeczytała bajkę o "Franklinie i książce z biblioteki". Chętne dzieci wykonały ilustrację do wysłuchanej bajki. Następnie wypożyczyliśmy dwie książki, które czytamy podczas odpoczynku poobiedniego.

Beata Nowotny

W skrócie

 • Dar dla Stowarzyszenia- Na ręce Przewodniczącego Stowarzyszenia "Nasz Radziszów", Pani Maria Jaskuła z domu Małysa, zamieszkała w Radziszowie przy ul. Rynek, przekazała do Izby Regionalnej w naszej szkole swoje cenne pamiątki. Jest to prawie pełny zbiór jej świadectw szkolnych, pamiątki męża Józefa i zbiór starych monet. Dziękujemy tą drogą serdecznie Pani Jaskułowej za piękną postawę. Nasza kolekcja wzbogaciła się przecież o niezwykłe, oryginalne dokumenty. Mają one dla nas wielkie znaczenie, a jeszcze większe będą miały w przyszłości. Zachęcamy również wszystkich naszych czytelników, by na wzór Pani Jaskułowej nie wyrzucali swoich pamiątek, zdjęć, dokumentów itp., a jeśli nie mają co z nimi zrobić, to zapewniamy że zabezpieczymy je, przechowamy i przekażemy następnym pokoleniom.
 • Osuwisko w Radziszowie-Mieszkańcami Radziszowa wstrząsnęła wieść o tym, że na terenie naszej miejscowości po deszczach w 2010 r. uaktywniło się osuwisko na wzgórzu Wytrzyszczek. Działania w tej sprawie podjęli sami mieszkańcy, jak też władze samorządowe. Na stronie internetowej www.naszradziszow.com zamieszczony jest materiał z dnia 29.04.2011 r. pod tytułem " Czy w Radziszowie mamy osuwisko, czy to tylko nadinterpretacja ?", przekazany przez najbardziej zaangażowanych w sprawę mieszkańców tej części Radziszowa. O tym, co dalej się będzie działo w tej sprawie, jakie zapadną decyzje będziemy informować na bieżąco pod warunkiem, że zostaną nam dostarczone informacje.
 • Gablota-Od połowy kwietnia br. mamy nową gablotę. Zamontowana została na ogrodzeniu parafialnego parkingu, przy wej ściu do przygotowywanej kaplicy, na wprost Domu Strażaka. Zachęcamy Państwa do zapoznawania się na bieżąco z zamieszczanymi tak informacjami. Przedstawiamy tam to wszystko, czym zajmują się członkowie Stowarzyszenia "Nasz Radziszów".
 • XXX lat TPS-W dniu 3 czerwca 2011 r. w Pałacyku Sokół w Skawinie, odbyła się uroczystość z okazji XXX - lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Skawiny (TPS). Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" reprezentował Przewodniczący. Członkom TPS-u złożone zostały serdeczne życzenia w imieniu całej organizacji. Jeszcze raz życzymy naszym przyjaciołom ze Skawiny wszystkiego najlepszego i dalszych sukcesów w pracy społecznej na rzecz naszego wspólnego środowiska.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie