Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 33
Biuletyn Nasz Radziszów Kwartalnik, Nr 33, Radziszów, 19. 12. 2010 r.

Rozmowa z księdzem Markiem Łabuzkiem - wikarym parafii pw. Św. Wawrzyńca w Radziszowie.

Skąd ksiądz do nas przyjechał ?

Moja rodzinna miejscowość to Psary w dekanacie Trzebinia. Należała ona kiedyś do starej XIII wiecznej parafii Płoki. W kościele w Płokach znajduje się cudowny obraz Matki Bożej. Z Psarami związana jest cała moja rodzina, tam też się wychowałem. Psary do 1982 były częścią parafii Narodzenia NMP w Płokach. W tym samym roku erygowano parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Psarach. Kościół parafialny wybudowano w latach 1983 - 2000. W latach 1982 - 2009 proboszczem parafii był ks. Stanisław Mszal obecnie proboszczem jest ksiądz Janusz Rączka. W mojej rodzinnej miejscowości znajduje się kaplica, w której do czasu wybudowania kościoła odbywały się nabożeństwa. W niej znajduje się zabytkowy krzyż, z którym związana jest legenda. Podczas powodzi chwycił się go furman i dzięki temu ocalał, w tym miejscu wybudowano kapliczkę, którą następnie rozbudowywano. W latach 80-tych jako młody chłopak pracowałem przy budowie nowego kościoła. W tym kościele 18 lat temu odbyła się moja msza prymicyjna.

Ksiądz był ministrantem ?

Byłem od II klasy bo nieźle szło mi czytanie.

W którym roku ksiądz wstąpił do seminarium ?

Nie od razu po maturze. Jeszcze rok uczyłem się w Jaworznie w studium górniczym, gdyż jak każdy chłopak łączyłem przyszłość z tym co było na miejscu tj. z górnictwem w którym pracowała cała rodzina. Po roku nauki w studium podjąłem decyzję o wstąpieniu do seminarium.

W Krakowie ?

Tak, do seminarium w Krakowie.

W którym roku ksiądz miał święcenia ?

W 1992 roku, wtedy kiedy była reorganizacja kościoła w Polsce diecezji i dekanatów.

Gdzie ksiądz rozpoczął swoją posługę duszpasterską po zostaniu kapłanem ?

Były to Spytkowice koło Chabówki, gdzie znajduje się zabytkowy duży kościół drewniany i trzy szkoły w których uczyłem religii. W tej parafii przebywałem dwa lata.

A kolejne parafie ?

Chocznia z dwoma wikariuszami i pięknym neogotyckim kościołem, Poręba Żegota - stara parafia kościół zniszczony, ale obecnie remontowany, Łętownia - kościół drewniany, ostatnia parafia przed przyjściem do Radziszowa, to Lubień - duży kościół.

Jak długo ksiądz pełnił swoją posługę w tych parafiach ?

W każdej z tych parafii przez cztery lata.

Czym zajmował się ksiądz w tych parafiach ?

Prowadziłem pracę duszpasterską, uczyłem w szkołach religii. Nie prowadziłem żadnego specjalistycznego duszpasterstwa.

Jakie ma ksiądz zainteresowania oprócz duszpasterstwa ?

Turystyka górska oraz muzyka. Szczególnie lubię wędrować po Gorcach, spędziłem kilka lat w parafiach znajdujących się blisko tych gór. Lubię każdą dobrą muzykę. Nie mam jakiegoś ulubionego gatunku. W wolnych chwilach przygrywam sobie na gitarze i bębnach.

To ksiądz prowadził scholę ?

Tak starałem się aby w każdej parafii, w której byłem działała.

Jak się księdzu podoba nasza parafia ?

Jestem tutaj od niedawna, jeszcze nie zdążyłem obejść całej parafii tylko objechałem ją samochodem. Cieszę się że kościół jest stary i ładnie w środku odnowiony. Czuć w nim atmosferę modlitewną. Dużo osób przystępuje do spowiedzi i komunii świętej.

Ksiądz jest również katechetą ?

Tak, pracuję w Zespole Szkół w Radziszowie, mam zajęcia w szkole podstawowej w gimnazjum oraz w przedszkolu

Jakie ma ksiądz plany na przyszłość ?

Byłbym bardzo zadowolony gdyby oprócz grupy Małego Apostoła działała również grupa młodzieżowa, która chciałaby chwalić Pana Boga śpiewem. Jest to potrzebne w parafii, gdzie oprócz orkiestry mogłaby funkcjonować także schola. Rozmawiałem o tym z młodzieżą, która jest zainteresowana. W swojej pracy staram się naśladować Karola Wojtyłę, gimnazjum w Radziszowie jest to kolejna szkoła imienia Jana Pawła II w której uczę.

Czego można księdzu życzyć ?

Od pierwszej niedzieli mojego pobytu w parafii jestem mile zaskoczony podejściem i zainteresowaniem parafian. Po mszy świętej podchodzili do mnie witali się i przedstawiali. Ważna jest współpraca osób, organizacji i instytucji działających w parafii. Pragnąłbym abyśmy mogli bezkonfliktowo pracować, a wtedy, kiedy są różnice abyśmy mogli się porozumieć i działać wspólnie na rzecz dobra ogólnego.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Józef Niechaj

Otwarcie biblioteki w Radziszowie.

W dniu 5 listopada br. została ponownie oficjalnie otwarta filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie ? w Radziszowie. Na podstawie porozumienia burmistrza Adama Najdera ze Spółdzielnią Rolniczo-Handlową ROLA zaadaptowano lokal znajdujący się w budynku przy ul. Jana Pawła II 12. Przybyło wielu zaproszonych gości: władze lokalne, przedstawiciele zaprzyjaźnionych bibliotek, instytucji kultury, organizacji pozarządowych. Uroczystość rozpoczęła się od przecięcia wstęgi przez Adama Najdera, burmistrza Skawiny oraz Antoniego Owcę, sołtysa Radziszowa. Kolejnym punktem było poświęcenie lokalu przez ks. Stanisława Kamionkę, proboszcza Radziszowa. Następnie głos zabrał Michał Grzeszczuk, dyrektor MBP w Skawinie, dziękując strażakom za lata współpracy oraz wyrażając nadzieję na ciąg dalszy tych kontaktów. W następnej kolejności głos zabierali Adam Najder, burmistrz Skawiny ? przekazując prezent finansowy na zakup nowości; Maria Cibicka, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie ? książkę "Smakowanie Małopolski"; Dorota Furman, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach ? misia do działu dziecięcego; Antoni Owca, sołtys Radziszowa; Józef Niechaj, przedstawiciel Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" - herb Radziszowa; Jadwiga Baran, prezes SR- H Rola oraz Kazimierz Łachman, naczelnik OSP w Radziszowie. Po oficjalnej części zaproszono gości na skromny poczęstunek.

Anna Piwowarska

Przedszkolaki w bibliotece.

15 i 16 listopada bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ? starszaki pod opieką Teresy Markowicz. W pierwszym dniu poznały zasady funkcjonowania biblioteki oraz wysłuchały wierszy Doroty Gellner, autorki wielu książek dla dzieci, słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych i tekstów piosenek. W modelinowym lesie pięknie zilustrowanym przez Annę Kaszubę-Dębską schowała się góra wycieczkowa, pod drzewem kąpielowym stąpało ptaszysko, a góra zakochana marzyła na polanie o tym, co robił las z rana... Następnego dnia dzieci wysłuchały opowiadania Bine Brändle "Flusi: skarpetkowy potwór". Atrakcyjna książeczka z obrazkami, dzięki której dzieci uwierzyły(?), że w kolorowych skarpetkach mogą zagościć małe, kosmate, przemiłe, choć jednocześnie bardzo psotne potworki! Na jej podstawie przedszkolaki wykonały ilustracje przedstawiające skarpetkowe potworki. Można je zobaczyć w bibliotece.

Anna Piwowarska

Wyniki wyborów samorządowych.

W niedzielę 21 listopada 2010 r. odbyły się wybory samorządowe. Kandydaci do Rady Miejskiej w Skawinie z Radziszowa uzyskali następującą liczbę głosów: Witold Mazgaj - 313, Grzegorz Wasyl - 248, Józef Niechaj - 179, Anna Foryciarz- Migo - 116, Maria Wiecheć - 65, Łukasz Krupnik - 59, Krzysztof Zajda - 31. Radnymi z naszej miejscowości zostali: Witold Mazgaj i Grzegorz Wasyl. Kandydaci do Rady Powiatu z Radziszowa otrzymali następującą liczbę głosów: Antoni Owca - 585, Andrzej Tutajewski 352, Robert Pająk ? 218. Niestety żaden z kandydatów nie został radnym Powiatowym. Frekwencja wyniosła 46,68 %. W wyborach Burmistrza Miasta i Gminy Skawina zwyciężył w drugiej turze, która odbyła się 5 grudnia, Adam Najder otrzymując 5657 głosów.

W Dolinie.

Radziszowie wiosko moja nad Skawinką położona.
Gdy na Ciebie z góry patrzę każda piękna Twoja strona.
Tam w dolinie rzeczka płynie, jest Podlesie i Zadworze.
Nawet w najpiękniejszym rymie nic lepszego nie ułożę.
Na Zawodziu biegnie kolej, niczym srebrny wąż się wije.
Między górki i pagórki od stacyjek do stacyjek.
Lata żyłem w tej dolinie. Miłe to są wspominanki,
Były to cudowne chwile, nie zapomnę Kazka, Hanki.
Szkoła moja też tam stała, siedem lat do niej chodziłem.
Nigdy tego nie żałuję, bo się dużo nauczyłem.
Dom mój stary ten drewniany ileż ciepła było w nim.
Na niebiesko malowany parowozów wąchał dym.
Dzisiaj na to z góry patrzę. Pięknej wioski widzę pas.
Domu swego nie zobaczę, wszystko już przemienił czas.

Waldemar Wołoch

Z życia przedszkola.

W dniu 14 października z okazji Święta Edukacji Narodowej w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka dzieci, które w tym roku szkolnym zaczęły uczęszczać do naszego przedszkola. Dzieci zaprezentowały program artystyczny: wiersze i piosenki dla nauczycieli i pracowników obsługi. Pani dyrektor dokonała pasowania oraz wręczyła wszystkim przedszkolakom znaczki i nagrody. Dyrektor również wręczyła nagrodę dyrektora nauczycielkom i paniom z obsługi.

Teresa Markowicz.

Podaruj 1 % szkole - to nic nie kosztuje.

Kto może przekazać 1% podatku?
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający
z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
Jakie wydatki mogą być finansowane ze środków pozyskiwanych z "1%" podatku?
Zakup pomocy dydaktycznych
- Zakup wydawnictw do bibliotek szkolnych
- Zakup sprzętu komputerowego i audiowizualnego
- Pomoc uczniom specjalnej troski
- Organizacja konkursów przedmiotowych, turniejów i zawodów szkolnych
- Organizacja wypoczynku i wycieczek krajoznawczych
- Małe remonty w placówce edukacyjnej
- Modernizacja i wyposażenie placówki
Jak przekazać 1% podatku Naszej Szkole ?
Należy wypełnić odpowiednie rubryki w rocznym zeznaniu podatkowym:
1. WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO
NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)
Nazwa OPP: STOWARZYSZENIE POMOCY SZKOLE MAŁOPOLSKA
Numer KRS: 0000052078
Wnioskowana kwota - wartość możliwego odpisu (nie można przekraczać 1% podatku
należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek
groszy w dół)
Wyrażam zgodę - zaznaczyć lub nie zgodę na przekazanie danych osobowych OPP
(tj. imienia, nazwiska, adresu oraz wysokości kwoty)
2. INFORMACJE UZUPEŁNIAJACE
!!! Cel szczegółowy: Zespół Szkół Publicznych w Radziszowie
W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod nr tel. 606 288 954

 

Nowe Stowarzyszenie.

Miło jest nam poinformować, że z inicjatywy mieszkańców gminy zainteresowanych działalnością na rzecz lokalnej społeczności, a szczególnie osób niepełnosprawnych zostało powołane do życia Stowarzyszenie Rodziców oraz Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych "Daj Nadzieję" z siedzibą w Krzywaczce. Z dniem 02. 09. 2010 r. zostało ono zarejestrowane w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia pod numerem KRS 0000364205. Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar całej Polski, ale głównie skupiać się będziemy na najbliższej okolicy. Celem Stowarzyszenia jest działalność na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych w zakresie wychowania edukacji nauczania i uspołecznienia. Chcemy nieść pomoc rodzinom będącym w sytuacjach kryzysowych i w trudnej sytuacji życiowej, a szczególnie osobom wymagającym rehabilitacji i różnych form terapii. Jesteśmy otwarci na współpracę z instytucjami, urzędami i innymi organizacjami o podobnych celach działania oraz osobami prywatnymi.

Małgorzata Sermet Prezes

Wynik VII kwesty.

W czasie VII kwesty przeprowadzonej w dniach 31 października i 1 listopada 2010 r. z inicjatywy Stowarzyszenia "Nasz Radziszów", zebrano kwotę 7.131, 13 zł (siedem tysięcy sto trzydzieści jeden złotych i 13 groszy). Do puszek kwestujących trafiło też 20 koron szwedzkich i 2 korony czeskie. WSZYSTKIM OFIARODAWCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!! Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" serdecznie dziękuje również tym, którzy przyjęli zaproszenie do kwestowania. Honorowymi kwestującymi w tym roku byli: Prezes Zarządu Powiatowego PSL (na powiat krakowski) Pan Bogdan Bogdali, Sołtys Jurczyc Pan Adam Woźniczka. Członkinie Stowarzyszenia Kobiet Twórczych z Radziszowa Panie: Zdzisława Bała, Danuta Michalik, Małgorzata Paciorek i Dorota Surma, Radny Rady Miejskiej w Skawinie Pan Grzegorz Wasyl, Prezes Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków Pan Leszek Krupnik, Przedstawiciele radziszowskiej OSP Panowie Leszek Zięba i Jerzy Kłępa, Przedstawiciel LKS Radziszowianka Pan Stanisław Radziszowski, Przedstawiciel Rady Sołeckiej z Radziszowa Pan Marek Radziszowski oraz Pan Tadeusz Jaskuła z Jurczyc, Pani Katarzyna Łokcik ze Skawiny i Panowie: Tomasz Ożóg, Klaudiusz Frajkowski i Robert Wieczorek z Radziszowa. Dziękujemy księdzu proboszczowi Stanisławowi Kamionce, za zachęcenie do pomocy przy kweście uczniów III klas gimnazjum w Radziszowie. A byli to:Maciej Wrzoszczyk, Sebastian Łata, Jakub Karaś, Cezary Pępkowski, Natalia Grabińska, Dominika Blak, Klaudia Biedka, Martyna Karaś, Agnieszka Lewandowska, Przemysław Skrzyński, Katarzyna Leśniak, Katarzyna Kapela, Rafał Bielowicz, Maciej Bogacki, Dominik Wcisło, Marcin Łachman, Michał Skop, Anna Zapała, Karolina Okarmus, Mateusz Pagacz, Jakub Kozłowski, Krzysztof Jasiołek, Piotr Ciesielczyk i Leszek Biela.Warto wspomnieć, że wielu z w/w uczniów pomagało w kweście pełniąc podwójne dyżury, tj. w niedzielę i we Wszystkich Świętych. Dziękujemy Wam serdecznie! Kwestującymi z pośród członków naszej organizacji byli: Małgorzata Niechaj, Anna Migo- Foryciarz, Irena Zawadzińska, Dorota Karaś, Katarzyna Wieczorek, Barbara Bierówka, Józef Niechaj, Krzysztof Grzesło, Zbigniew Dziewoński, Piotr Paciorek, Robert Pająk, Witold Mazgaj i Janusz Bierówka. Warto również wspomnieć, że z roku na rok, zwiększa się kwota, którą przynosi kwesta. W stosunku do roku ubiegłego, zebraliśmy do puszek o ponad 900 złotych więcej. Wynik ten utrwala nas w przekonaniu,że przed laty podjęliśmy słuszną decyzję o ratowaniu starych nagrobków, które po remoncie zdobić będą jeszcze długo nasz stary, już ponad 200 letni cmentarz.

Janusz Bierówka

Koncert w Radziszowie.

W kościele parafialnym w Radziszowie w niedzielę 17 października 2010 roku odbył się koncert piosenki autorskiej. Koncert zorganizowało Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" w podziękowaniu za pomoc mieszkańcom naszej miejscowości podczas powodzi w maju br. Zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji i organizacji które wspomogły Radziszowian, oraz mieszkańcy, którzy pomimo że również ucierpieli podczas powodzi wspierali poszkodowanych. Koncert w wykonaniu GRUPY TWÓRCZEJ NIEMOC w składzie Alicja Hawryś-Suska (wokal), Anna Ryglowska (wokal), Maciej Wnękowicz (gitara), Michał Wojtusik (pianino), prowadzili Małgorzata Niechaj oraz Janusz Bierówka. Wykonawcy są autorami zarówno muzyki jak i większości tekstów. Niektóre utwory wykonywane przez Grupę zostały zainspirowane twórczością polskich poetów m.in. Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza czy Krystyny Szlagi. Podczas tego koncertu członkowie Zespołu zaprezentowali własne kompozycje do utworów między innymi: "Miłość" (Miłosza), "Ofelia" (Iwaszkiewicz), "Bądź przy mnie blisko" (Poświatowska), "Wyspy szczęśliwe" (Gałczyński), "Kochać i tracić" (Staff), "Hymn do miłości" (św. Paweł). GRUPA TWÓRCZA NIEMOC związana jest ze Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury w Krakowie i do tej pory koncertowała głównie w Krakowie. Wszyscy uczestnicy koncertu otrzymali kwiaty. Na zakończenie zespół zaintonował "Barkę", którą uczestnicy koncertu wspólnie zaśpiewali dla Ojca Świętego Jana Pawła II upamiętniając 32 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Następnie wszyscy udali się pod tablicę poświęconą przejazdowi przez Radziszów Papieża Jana Pawła II w roku 2002, gdzie pod przewodnictwem księdza proboszcza Stanisława Kamionki odmówili modlitwę, zapalili znicz i złożyli kwiaty.

Józef Niechaj

Relacja z wycieczki do Fabryki Emalia Oskara Schindlera.

W dniu 3 października 2010 r., zgodnie z zapowiedzią i zaproszeniem Stowarzyszenia "Nasz Radziszów", wszyscy którzy przybyli na 13:30 do oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie przy ul. Lipowej 4, mogli za darmo zwiedzić cieszącą się wyjątkową sławą wystawę pt. "Kraków - czas okupacji 1939 - 1945". Wystawa ta, dzięki wyjątkowemu, nowoczesnemu scenariuszowi, niczym spektakl teatralny przybliża historię Krakowa w mrocznych czasach II wojny światowej. Zwiedzający poruszali się poprzez zaaranżowane ulice i place miasta, przez zakład fotograficzny, fryzjerski, krakowski dworzec, pole walki wrześniowej obrony, więzienne cele, biuro Oskara Schindlera, piwnicę krakowskiej kamienicy zaadoptowaną na kryjówkę dla ukrywających się, mroczne pomieszczenia oddające grozę getta krakowskiego, obozu Płaszów i inne. Dzięki zastosowaniu wielu multimedialnych projekcji i wielu tzw. ścieżek dźwiękowych, zwiedzający mogli odczuć grozę i atmosferę tamtych czasów. Opowieść fachowego przewodnika, Pani Małgorzaty Niechaj, członkini naszej organizacji, a zawodowo kierownika Oddziału Celestat MHmK, utwierdziła każdego wychodzącego z muzeum w przekonaniu, że czas spędzony w to niedzielne popołudnie nie był stracony. Nie brakowało słów podziękowań i wdzięczności ze strony tych, którzy skorzystali z zaproszenia Stowarzyszenia "Nasz Radziszów". Wystawę "Kraków - czas okupacji 1939 - 1945" przy ul. Lipowej 4 polecam każdemu, kto jeszcze jej nie widział. Wystawa, jak napisała "Gazeta Wyborcza", popchnęła krakowskie, a może i polskie muzealnictwo o kilka dekad do przodu. Tu historii można uczyć się mimo woli. Ekspozycja pozostawia na długo silne przeżycia u każdego zwiedzającego. "Naród, który nie zna swojej historii, skazany jest na jej powtarzanie" - aby ta bestialska historia nigdy się nie powtórzyła, należy edukować społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie. Wystawa budzi różne refleksje w tych, którzy ją oglądają, wielu być może zadaje sobie pytania jak sami by się zachowali, gdyby przyszło im żyć w tamtych czasach. Uczestniczący w naszej wycieczce sołtys Jurczyc, Pan Adam Woźniczka, w słowach podziękowania na zakończenie zwiedzania przypomniał, że właśnie przeżywamy Tydzień Bożego Miłosierdzia, a obejrzenie tej wystawy pozwala zrozumieć siebie i wybrać tę właściwą postawę. Jako następną wycieczkę proponujemy zwiedzanie nowej atrakcji muzealnej, którą zarządza Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - turystycznej trasy podziemnego rynku krakowskiego. Informacje o zaproszeniu przekażemy za pośrednictwem ogłoszeń parafialnych i na naszej stronie internetowej.

Barbara i Janusz Bierówka

VIII konkurs na świąteczno-noworoczną dekorację domów i posesji.

Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" ogłasza już po raz kolejny konkurs na najpiękniejszą dekorację świąteczno-noworoczną domu i posesji. Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Wieczorek, Romuald Piotrowski, Janusz Bierówka, Józef Niechaj, Robert Pająk oceni dekoracje 27 grudnia 2010 r. (wieczorem). Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom nastąpi podczas spotkania opłatkowego członków, sympatyków i zaproszonych gości Stowarzyszenia w dniu 28 stycznia 2011 r. Listę zwycięzców opublikujemy w kolejnym numerze Biuletynu. Liczymy, że Radziszów w tym roku będzie co najmniej tak rozświetlony, jak w roku ubiegłym. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w konkursie.

W skrócie

  • 26 września 2010 r. odbył się w kościele parafialnym p.w. Św. Wawrzyńca w Radziszowie w ramach III festiwalu muzyki organowej i kameralnej, koncert Susan Ferfogli i Scholii gregoriańskiej - Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" planuje zorganizowanie na przełomie stycznia i lutego 2011 r. wycieczki do Muzeum Historycznego miasta Krakowa na wystawę szopek oraz ekspozycję pt. Rynek podziemny. Bliższe szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.
  • W dniu 9 grudnia 2010 r. Zarząd Województwa Małopolskiego podjął Uchwałę Nr 1494/10 r. w sprawie wyboru projektów do dofinansowania w ramach Działania 1.2 Rozwój społeczeństwa informacyjnego Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 (MRPO). Pośród 57 projektów wybranych do dofinansowania znalazł się projekt Gminy Skawina pt. Multicentrum w Skawinie. Multimedialny punkt dostępu do internetu i usług publicznych, całkowita wartość projektu - 2 255 000,00 zł, kwota dofinansowania 1 271 250,00 zł- W dniu 7 grudnia 2010 r. Zarząd Województwa Małopolskiego podjął Uchwałę Nr 1468/10 w sprawie wyboru projektów do dofinansowania, w ramach Działania 7.2 Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 (MRPO). Do dofinansowania wybrano 48 projektów, niestety projekt zgłoszony przez Gminę Skawina pt. Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w Gminie Skawina, całkowita wartość projektu
  • 5 715 798,91 zł, wnioskowana kwota 4 858 429,07 zł, nie otrzymał dofinansowania. Projekt został sklasyfikowany na 31 miejscu listy rezerwowej.
  • Na podstawie art. 18 ust. 2 lit. d ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r. (Dz.U. Nr 47, poz. 277) ogłasza się nabór na rachmistrzów spisowych, którzy wykonywać będą zadania spisowe na terenie Gminy Skawina w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Więcej informacji na ten temat uzyskacie Państwo na stronie: http://www.um.skawina.net
  • Burmistrz Miasta i Gminy Skawina wraz z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapraszają na Wigilijne Spotkanie Mieszkańców Miasta i Gminy Skawina. Uroczystość odbędzie się 19 grudnia 2010 r. o godz. 15:00 na parkingu przy Parku Miejskim.

Podziękowanie

Szanowni Państwo, skończył się czas Wyborów Samorządowych. Czas na pierwsze podsumowania i podziękowania. Jako jeden z kandydatów do Rady Miejskiej w Skawinie bardzo dziękuję Wszystkim, którzy głosowali na mnie, a także tym, którzy w ogóle wzięli udział w wyborach. Każde takie wybory to wielkie święto demokracji, biorący w nich udział zasługują na szacunek, wdzięczność i pochwałę za budowę społeczeństwa obywatelskiego. Uzyskany przeze mnie wynik zobowiązuje do dalszej pracy na rzecz lokalnej społeczności, rozwoju naszej miejscowości i gminy.

Józef Niechaj

Podziękowanie

Szanowni Państwo serdecznie dziękuję mieszkańcom Radziszowa i Gminy Skawina którzy wzięli udział w Wyborach Samorządowych, a w szczególności tym którzy oddali swój głos na moją osobę. Głosy Państwa są dla mnie wielką motywacją do dalszej pracy na rzecz naszych wspólnych potrzeb. Jeszcze raz dziękuję za zaufanie i każdy oddany głos.

Robert Pająk

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie