Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 32

Sesja Rady Miejskiej w Skawinie. Plan Odnowy Miejscowości Radziszów na lata 2010-2017.

Jednym z punktów porządku obrad XLIV zwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Skawinie, która odbyła się 7 lipca 2010 roku, było podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Radziszów na lata 2010-2017. Uchwała była rozpatrywana jako 23 punkt porządku obrad wraz z uchwałami dotyczącymi jeszcze dziesięciu innych miejscowości z Gminy Skawina. Podczas dyskusji radni zwracali umowę na podobieństwa w poszczególnych planach w zakresie: budowy wodociągów i kanalizacji, remontu dróg, budowy chodników, remontów i rozbudowa remiz itp. Radni zwracali uwagę również na specyficzne inwestycje do realizacji w poszczególnych miejscowościach np. w Radziszowie: remont dworu, uruchomienie przystanku PKP obok kółka rolniczego. Sołtys Radziszowa mówił, że zadania wpisane w Plan Odnowy Miejscowości Radziszów, były przez niego wielokrotnie zgłaszane do realizacji. Józef Niechaj zaapelował, aby powyższe plany nie były tylko pobożnymi życzeniami, ale żeby konsekwentnie były realizowane, tak by w roku 2018 można było powiedzieć, iż większość zadań wpisanych w POM dla poszczególnych miejscowości zastało zrealizowanych. Niestety przed rozpoczęciem rozpatrywania projektów uchwał w sprawie zatwierdzenia Planów Odnowy Miejscowości salę obrad opuścił Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Kuflowski. Nie uczestniczył On w dyskusji i głosowaniu nad uchwałami zatwierdzającymi POM dla poszczególnych wsi Gminy. Plany Odnowy poszczególnych miejscowości zostały przyjęte przez Radnych Rady Miejskiej jednogłośnie. Tekst uchwały wraz z ostateczną wersja Planu Odnowy Radziszowa dostępny jest na stronie internetowej: www.naszradziszow.com.

Józef Niechaj

Nowy ślad Wita Wisza.

Podczas tegorocznego programu zwiedzania miejsc sakralnych w Krakowie, w dniach 14 - 15 sierpnia, pod nazwą "Cracovia Sacra", udostępniono do obejrzenia wiele miejsc w kościołach i klasztorach krakowskich, których na co dzień nie można zwiedzić. W ramach tego programu odbyło się też wiele wspaniałych koncertów. Jest to impreza z całą pewnością godna polecenia. Niestety, na następną "Cracovię Sacrę" trzeba czekać cały rok. Zainteresowała mnie m. in. propozycja przygotowana przez klasztor OO Kanoników Regularnych Laterańskich przy bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. Chętnych do zwiedzania było wielu, ale czas oczekiwania w długiej kolejce został wynagrodzony tym, co mogłem zobaczyć. Oprowadzający zwrócił szczególną uwagę na postać bł. Stanisława Kazimierczyka, który w tym roku będzie kanonizowany. Od dawna interesowała mnie postać tego niezwykłego zakonnika. Ojciec oprowadzający pokazał nam figurę przedstawiającą kaznodzieję z Kazimierza, która będzie eksponowana w czasie kanonizacji. Ku wielkiemu mojemu zdziwieniu i radości okazało się, że autorem tej figury jest nie kto inny, ale Wit Wisz, który tę pracę wykonał w 1901 roku. Tym samym, mamy kolejny przykład pracy tego wybitnego radziszowskiego artysty - rzeźbiarza. To dowodzi, że był naprawdę znanym i uznanym artystą. Cały tekst artykułu dostępny jest na www.naszradziszow.com.

Janusz Bierówka

Wyniki wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Radziszowie.

W niedzielę 20 czerwca odbyły się przedterminowe wybory prezydenckie. W Radziszowie znajdują się dwie obwodowe komisje wyborcze zlokalizowane w Zespole Szkół Publicznych przy ulicy Szkolnej 7. Obwód numer 13 obejmuje: Sołectwo Radziszów - ulice: Brzegi, Chorzyny, Drożdżownik, Górki, Górna, Jarzębinowa, Jaśminowa, Kolejowa, Kolorowa, Leniecka, Lipowa, Łanowa, Podwale, Prosta, Przemysłowa, Różana, Słoneczna, Torowa, Wąska, Wąwozowa, Zacisze, Zawodzie, Zimnowiec oraz sołectwo Jurczyce. Obwód numer 23 obejmuje: Sołectwo Radziszów - ulice: Cicha, Jagodowa, Jagodowa Boczna, Jana Pawła II, Kamienna, Kęciki, Kościelna, Krótka, Kwiatowa, Leśna, Łąkowa, Modrzewiowa, Nad Pasieką, Nad Potokiem, Pod Górą, Podlesie, Polna, Rynek, Siedliska, Skawińska, Spacerowa, Spokojna, Stawowa, Szkolna, Widokowa, Wodna, Wspólna, Wytrzyszczek, Zadworze, Zadworze Górne, Żwirowa. W obwodowej komisji numer 13 z pośród 1560 osób uprawnionych do głosowania udział w wyborach wzięło 908 osób (58,21 % ): Marek Jurek otrzymał 6 głosów, Jarosław Kaczyński-423 głosy , Bronisław Komorowski- 312 głosów, Janusz Korwin-Mikke-31 głosów, Andrzej Lepper-9 głosów, Kornel Morawiecki-0 głosów, Grzegorz Napieralski-95 głosów, Andrzej Olechowski-16 głosów, Waldemar Pawlak-8 głosów, Bogusław Ziętek-0 głosów, 7 głosów nieważnych, 1 wydanej karty nie wrzucono do urny. W obwodowej komisji numer 23 z pośród 1351 osób uprawnionych do głosowania udział w wyborach wzięło 757 osób (56,03 % ): Marek Jurek otrzymał 9 głosów, Jarosław Kaczyński-330 głosów , Bronisław Komorowski- 241 głosów, Janusz Korwin-Mikke-35 głosów, Andrzej Lepper-3 głosy, Kornel Morawiecki-1 głos, Grzegorz Napieralski-90 głosów, Andrzej Olechowski-23 głosy, Waldemar Pawlak-9 głosów, Bogusław Ziętek-2 głosy, 13 głosów nieważnych, 1 wydanej karty nie wrzucono do urny. W pierwszej turze wyborów żaden kandydat nie uzyskał powyżej 50 % głosów, dlatego konieczne było ponowne głosowanie. Wyborcy 4 lipca wybierali spośród dwóch kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów w pierwszej turze. W obwodowej komisji numer 13 z pośród 1561 osób uprawnionych do głosowania udział w wyborach wzięły 923 osoby (59,13 % ) Jarosław Kaczyński otrzymał 512 głosów ( 56,20 % głosów ważnych), a Bronisław Komorowski 399 głosów (43,80 % głosów ważnych), 12 głosów było nieważnych. W obwodowej komisji numer 23 z pośród 1336 osób uprawnionych do głosowania udział w wyborach wzięło 737 osób (55,16 % ) Jarosław Kaczyński otrzymał 421 głosów ( 57,90 %), Bronisław Komorowski 306 głosów (42,10 %), 10 głosów było nieważnych.

Józef Niechaj

SMS ostrzega przed zagrożeniami.

Władze Miasta i Gminy Skawina po doświadczeniach związanych z powodzią w maju br, oraz problemami z komunikacją z mieszkańcami podjęły decyzję o uruchomieniu systemu powiadamiania obywateli. Burmistrz Adam Najder podpisał 25 sierpnia umowę na działanie systemu powiadamiania mieszkańców pod nazwą Samorządowy Informator SMS. W ramach tego systemu każdy może otrzymywać wiadomość o nadchodzących niebezpieczeństwach na swój telefon komórkowy, prosto, szybko i bez dodatkowych opłat. Mieszkańcy otrzymują precyzyjne informacje o nadchodzących niebezpieczeństwach związanych z gwałtownymi zmianami pogody, podniesieniem stanu wód, nadchodzących wichurach, utrudnieniach w ruchu drogowym oraz awariach prądu, gazu i wody, które wynikają z sytuacji kryzysowych. Gmina Skawina została podzielona na grupy w zakresie zagrożeń i ich skutków, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach i szczególnie dotknęły niektóre jej rejony. Aby zarejestrować się w systemie wystarczy wysłać jeden SMS o treści Tak.kra11r (kod dla sołectwa Radziszów) na numer 661 000 112, (koszt SMS wg. stawki Państwa operatora), by później BEZPŁATNIE otrzymywać komunikaty drogą SMS-ową. Regulamin korzystania z usługi oraz szersze informacje znajdują się na stronie firmy ją wdrażającej www.sisms.pl.

Pierwszy test system przeszedł podczas intensywnych opadów deszczu w dniach 31 sierpnia i 1 września. Informacje o poziomie wody w Skawince i Cedron, zalanych drogach, objazdach, zmianach w komunikacji MPK, osoby zarejestrowane w systemie otrzymywały bardzo szybko. System się sprawdził i jest godny polecenia wszystkim mieszkańcom naszej miejscowości.

Józef Niechaj

Nowy wniosek o dotację na remont dworu Dzieduszyckich.

Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił 30 lipca kolejny nabór wniosków w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 działanie 3.2 Rozwój produktu dziedzictwa kulturowego, Schemat A-Dziedzictwo kulturowe i rewaloryzacja układów przestrzennych. Obecny nabór trwa do 21 września, maksymalna kwota dofinansowania wynosi 4 000 000 zł lub 60 % kosztów kwalifikowanych zadania. Pan Tomasz Ozóg - Pełnomocnik ds. Pozyskiwania Środków Zewnętrznych poinformował, iż Gmina Skawina planuje złożyć ponownie wniosek na remont dworu Dzieduszyckich w Radziszowie. Wniosek zostanie zaktualizowany i poprawiony zgodnie z aktualnie obowiązującym regulaminem konkursu i uwagami otrzymanymi podczas wcześniejszego naboru. W pierwszym naborze dotację otrzymało 15 podmiotów, wniosek pt. Remont adaptacyjny dworu Dzieduszyckich w Radziszowie, wnioskowana kwota - 4 491 267 zł, nie otrzymał dotacji i został sklasyfikowany na miejscu rezerwowym (4). Mamy nadzieję że w ramach tego konkursu wniosek na remont dworu otrzyma dofinansowanie.

Małgorzata Niechaj

Muzeum Regionalne w Skawinie zaprasza.

W tym roku, w Dworku Luwikowskich w Skawinie przy ul. Mickiewicza 26, otwarto Muzeum Regionalne. Prezentowane są w nim bogate zbiory, z mozołem zbierane przez długie lata przez członków Towarzystwa Przyjaciół Skawiny. Dzięki tej wystawie zapoznać się można z historią, zabytkami i kulturą miasta Skawiny i najbliższego regionu. Muzeum ma w swojej ofercie również bogaty program edukacyjny. W imieniu Dyrekcji Muzeum i swoim, zachęcamy mieszkańców Radziszowa i Jurczyc do zwiedzenia tej ekspozycji. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 16:00 i w soboty w godz. od 9:00 do 14:00.

Zapraszamy też wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli stałej wystawy w naszej szkole w Radziszowie, poświęconej Kapitanowi Henrykowi Jaskule. W kilku gablotach prezentowane są zdjęcia i pamiątki, które przekazał nam nasz najbardziej znany w Polsce i na świecie radziszowianin. Dokonał on wielkiego wyczynu, opływając świat na jachcie ?Dar Przemyśla?, bez zawijania do portów. Wystawa dostępna jest na I piętrze w porze, gdy tylko otwarta jest szkoła.

Będąc w szkole, warto też zobaczyć Izbę Regionalną. Coraz więcej osób interesuje się historią naszej miejscowości. Bardzo cieszy, że coraz częściej przeszłością zainteresowana jest młodzież. Odsyłamy wszystkich zatem do naszych zbiorów, które prezentowane są na naszej stronie internetowej www.naszradziszow.com w dziale ?Artykuły o Radziszowie?.

Janusz Bierówka

Wycieczka do muzeum.

Stowarzyszenie ?Nasz Radziszów? przygotowuje wycieczkę do Fabryki Emalia Oskara Schindlera ? nowo otwartego Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Lipowej 4, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona Krakowowi i jego mieszkańcom w okresie II wojny światowej. Wystawa, która została otwarta 10 czerwca br., doczekała się wielu bardzo pozytywnych ocen, a co dzień zwiedza ją z nie gasnącym zainteresowaniem po około 800 osób dziennie. My przygotujemy zwiedzanie z przewodnikiem. O szczegółach wycieczki i zapisach poinformujemy Państwa w najbliższym czasie.

JB

Koncert w kościele.

W ramach trwające obecnie w naszej Gminie III Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, którego organizatorem jest Centrum Kultury i Sportu, w kościele parafialnym p.w. Św. Wawrzyńca w Radziszowie odbędzie się 26 września (niedziela) o godzinie 17.40 koncert: Susan Ferfogli i Scholii gregoriańskiej.

W programie "Wokół włoskiej muzyki organowej na przemian z chorałem gregoriańskim" zostaną zaprezentowane utwory:

GIOVANNI BATTISTA FASOLO (1598-1664) Missa in duplicibus diebus (Missa IV: In Festis Apostolorum Cunctipotens genitor Deus) na przemian ze scholą gregoriańską

GIRO LAMO FRESCOBALDI (1583-1643) Recercar con obligo di cantare la quinta parte senza toccarla. GIROLAMO CAVAZZONI(1510-1565) Magnificat primi Toni na przemian ze scholą gregoriańską

Susana Ferfoglia urodzona w Gorizia (Italia), ukończyła Konserwatorium Muzyczne ?G. Tartini? w Trieście w klasie fortepianu oraz Akademię Muzyczna w Krakowie w klasie organów Andrzeja Białko (2005 r.). Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez G. Boveta, O. Latryego, L. Tammingę, J. D. Christiego, Z. Szathmary'ego, D. Titteringtona. W ramach swej działalności koncertowej występowała na festiwalach organowych na terenie Polski, Włoch i Słowenii. Pedagog w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia oraz na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jest absolwentką także Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej ?Ignatianum? i Instytutu Liturgicznego PAT w Krakowie. Uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Filozoficznym UJ. Od roku 2006 prowadzi zespół wokalny Flores Rosarum wykonujący chorał gregoriański oraz zajmującym się utworami średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen.

Schola gregoriańska- zespół wokalny Flores Rosarum powstał w roku 2007 i skupia studentki i absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie. Od samego początku głównym zainteresowaniem zespołu były śpiewy średniowiecznej mniszki i wizjonerki Hildegardy z Bingen. Poszukiwanie sposobu interpretacji tych dawnych śpiewów doprowadziło członkinie zespołu do poszerzania swego repertuaru w dziedzinie chorału gregoriańskiego, który stanowi bogatą tradycję Kościoła katolickiego

MN

Nowa siedziba biblioteki.

Od zalania podczas powodzi w maju br pomieszczeń w Domu Strażaka, biblioteka w naszej miejscowości jest nieczynna. Dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej, której filią jest biblioteka w Radziszowie wraz z władzami Gminy podjęła decyzję o zmianie siedziby. Zostało zawarte porozumienie z właścicielem, Spółdzielnią Rolniczo-Handlową ?Rola? w Skawinie, dotyczące dzierżawy na potrzeby biblioteki piętra w budynku przy ul Jana Pawła II 12, na parterze którego znajduje się sklep spożywczy. Władze Gminy przeznaczyły 80 tys. złotych na adaptację pomieszczeń. Obecnie trwa remont generalny, który ma się zakończyć do końca września. Planowany termin uruchomienia biblioteki w nowym miejscu to przełom października i listopada 2010 r. Jednocześnie Dyrekcja biblioteki czyni starania o pozyskanie z MKIDN środków finansowych na pokrycie części kosztów remontu oraz zakup nowego wyposażenia i książek.

JN

"Blaski i cienie" leśnych wypraw.

W czasie letnich upałów dobrym sposobem na spędzenie czasu może być spacer po lesie. Przyjemny chłód i powiewy orzeźwiającego wiatru zapewniają prawdziwy relaks, są doskonałą motywacją by opuścić zatłoczone miasto czy duszny dom. Las może zachwycić każdego. Polecamy wszystkim spacer po naszym, radziszowskim Lesie Bronaczowa. Kontakt z przyrodą oddziałuje przecież na wszystkie ludzkie zmysły: można podziwiać niezwykłe ukształtowanie terenu, czasami spotkać jakieś zwierzę, np. sarenki, wysłuchać ptasiego koncertu lub zatopić się w ciszy, o którą dzisiaj tak trudno w naszej cywilizacji XXI wieku. Las to również zapachy owoców leśnych, grzybni, roślin i ściółki. Szczególnie urokliwym miejscem jest rezerwat Kozie Kąty. Reasumując, w lesie wypoczywają nasze oczy i uszy. Las stymuluje też inne nasze zmysły. Co bardziej wytrwali, spostrzegawczy i doświadczeni zbierają grzyby, zioła i inne owoce lasu. Jest jednak jeden minusik tych kontaktów z naturą - to kleszcze i komary, ale stosowny strój, ewentualnie specjalny preparat, mogą zaradzić niebezpieczeństwu i przykrym konsekwencjom. Od kilku lat w maju zaczynamy piesze wędrówki po radziszowskim lesie, najczęściej gościmy tam w czasie wakacji. Nie znamy bardzo dobrze topografii naszego lasu, ale nigdy się nie zgubiliśmy, bo i trudno tam zabłądzić. Po zejściu z drogi lub ścieżki, zawsze można trafić na jakąś kolejną ścieżkę lub drogę leśną, która doprowadzi nas do tzw. "Linii", tj. głównej utwardzonej drogi przez środek lasu na osi Radziszów - Głogoczów (od strony Zakopianki). W najgorszym wypadku, po krótkotrwałym spacerze można wyjść na obrzeża lasu. Oczywiście minimalna orientacja w terenie jest niezbędna, bo można znaleźć się zarówno po stronie Radziszowa jak i Głogoczowa lub Mogilan. W ostatnim czasie pojawił się jednak pewien nowy problem, bardziej uciążliwy niż wspomniane wcześniej komary i kleszcze. Doświadczyli go z pewnością wszyscy spacerujący i szukający w lesie ciszy i wytchnienia. Nagle ni stąd, ni z owąd, rozlega się ogłuszający warkot silników, czasami trwający długą chwilę, bo użytkownicy motocykli crossowych jeżdżący po bezdrożach ulubili sobie radziszowski las. Crossowcy jeżdżą w kilkuosobowych grupach, mijają dość szybko spacerowiczów rozpryskując dookoła ziemię, błoto, patyki itp. Szerokie opony wrzynają się w ściółkę głęboko do ziemi. Pryska czar lasu. Cisza zostaje gwałtownie przerwana. Pozostaje tylko smród spalin i przeorane, głębokie ślady. Przecież nie po to przychodzimy do lasu by słuchać ryku silników, oglądać popisy crossowców, wdychać spaliny, a może jeszcze narazić się na potrącenie lub poturbowanie na leśnej ścieżce. W tym roku w lesie byliśmy kilka razy i za każdym spotykaliśmy tam crossowców. Zwykle wybieramy się na spacery z dzieckiem, które uczymy szacunku do przyrody. Co odpowiedzieć synkowi widzącemu wyścigi motocyklistów po lesie i zadającemu pytania w stylu: "a czy ten warkot nie wystraszy zwierząt", "a czemu ci panowie jeżdżą po lesie?", "czy wszyscy dorośli mogą tak postępować?". W lesie spotykamy wiele rodzin z dziećmi i z podobnymi pytaniami z pewnością spotykają się również inni rodzice. A wiadomo, że "czym skorupka za młodu nasiąknie"?. Czy użytkownicy motocykli crossowych i quadów nie są świadomi jakie szkody wyrządzają w przyrodzie? Czy nie zadają sobie trudu pochylenia się nad tą tematyką? Podczas takiej wyprawy zabijają na swojej trasie przecież wiele żyjących tam istnień. Płoszą ptactwo, co jest niezwykle niebezpieczne zwłaszcza w okresie lęgowym. Straszą leśną zwierzynę, niszczą leśny ekosystem. Co może w takiej sytuacji zrobić tzw. "szary człowiek"? Jak przemówić do rozsądku tych młodych ludzi? Okazuje się, że niewiele można zdziałać. Motocykle nie mają numerów rejestracyjnych, motocykliści zaś z osłoniętymi twarzami w wielkich kaskach nie są do rozpoznania. Jak do nich dotrzeć? Trudno wymagać, żeby drogi prowadzące do lasu, czasami polne, były obstawione stróżami prawa, a na każdym drzewie wisiała kamera. Problem tkwi w naszej obywatelskiej świadomości, niestety u niektórych dość słabo rozwiniętej. Przeskoczyliśmy ten etap rozwoju zbyt szybko, zamiast społeczeństwem obywatelskim, staliśmy się społeczeństwem konsumpcyjnym i egoistycznym. Zagadnienie, które poruszamy, jest jednym z wielu sygnałów o tym świadczących. Dla crossowca liczy się jego przyjemność, wygoda, adrenalina i możliwość wykazania się przed koleżeństwem. Uczucia innych, wspólne dobro i bezpieczeństwo czy też ekologia, to puste hasła i niemodny przeżytek. Jak ich uświadomić? Jak do nich dotrzeć? Te osoby nie są przecież w pełni anonimowe! Nie pojawiają się z nikąd! Mają przecież rodziny, rodziców, sąsiadów. Ktoś ich zna i powinien przecież zwrócić im uwagę. Trudno przecież zachować w tajemnicy posiadanie takiej maszyny, charakterystyczne są też ich kolorowe stroje. Nie wierzymy, by nikt ich nie zidentyfikował. Pobłażanie crossowcom, akceptowanie ich praktyk i "krycie" jest wielkim błędem. Warto zwrócić uwagę też na to, że gdyby takich "wyczynowców" było więcej, to w krótkim czasie las rosnący od stuleci, a może i dłużej, na naszych oczach zamieni się w teren jak po poligonie. Do tego jednak dopuścić nie można i należy kategorycznie zabronić takiego degradowania lasu. Mała grupka młodych, żądnych wrażeń mężczyzn, nie może przecież pozbawić zdrowego rozsądku reszty społeczności. Kwestią jest tylko sposób wpływania na świadomość motocyklistów i tych, którzy ich znają. Muszą to robić nie tylko instytucje takie jak szkoła, Kościół, przedstawiciele władz samorządowych, ale przede wszystkim dom i rodzina, jeśli braknie tego elementu, wysiłki innych niewiele dadzą. Problem powinien zainteresować władze gminne i samorządowców. Na terenie naszej gminy sporo jest nieużytków i terenów nie zurbanizowanych. Może warto by wytyczyć trasy dla motocykli crossowych i quadów, których jest sporo i będzie wciąż przybywać. Niech szukający wrażeń młodzieńcy jeżdżą przede wszystkim zgodnie z prawem na terenach oddalonych od domów i z dala od lasów. "Ucywilizowanie" tego sportu może okazać się dobrym sposobem na opanowanie plagi degradacji środowiska naturalnego.

Barbara Bierówka i Janusz Bierówka

Kwesta na cmentarzu.

Choć dopiero mija lato, my planujemy już organizację kolejnej kwesty na naszym cmentarzu w okresie Wszystkich Świętych. Dzięki tym zbiórkom i Państwa nieustającej hojności, udało się już uratować od degradacji przez warunki atmosferyczne i upływający czas cztery stare nagrobki. Każdy nagrobek wymagał wielkiego nakładu pracy, środków, co za sobą pociąga wielkie koszty. Kwesta w roku ubiegłym, pokryła tylko w części należność, jaką nasza organizacja była zobowiązana wypłacić konserwatorowi. Mając na uwadze powyższe, w tym roku kwestować będziemy na ten sam obiekt, co rok temu. Podajemy tę wiadomość też dlatego, że kilka osób z zatroskaniem pytało nas, dlaczego w tym roku nie wykonujemy żadnych prac na cmentarzu. Obiecujemy, że w 2011 roku przystąpimy do kolejnych prac. Do odrestaurowania pozostały m.in. dwa cenne obiekty: nagrobek Zaussa i stary żelazny krzyż z wieży naszego kościoła, który ulokowany jest w narożu cmentarza od strony drogi do Jurczyc.

Janusz Bierówka

W skrócie

  • -trwa budowa nowej nawierzchnia na ulicy Lenieckiej, od ostatnich domów w kierunku Chorzyn- łącznie 1000 m
  • -uległy zmianie trasy komunikacji MPK: autobus linii 263 kursuje do Woli Radziszowskiej, a 233 i 253 do Radziszowa Sanatorium
  • -remontowany jest rów kolejowy przy ulicy Przemysłowej i Jarzębinowej
  • -zakończył się nabór wniosków dofinansowania instalacji solarnych na domach mieszkalnych, obecnie trwa ich weryfikacja
  • -został złożony przez Gminę wniosek w ramach MRPO zadania 7.2 na dofinansowanie instalacji solarnych m.in. na budynkach użyteczności publicznej- w Radziszowie- szkoła, remiza, budynek LKS Radziszowianka.
  • -przebudowa ulicy Szkolnej będzie możliwa dopiero w roku 2012. Rada Miejska przyjęła 25 sierpnia uchwałę w której określono limity wydatków wieloletnich.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie