Dzisiaj jest: Piątek, 24 maja 2024
Imieniny obchodzą: Jan, Joanna, Maria, Wincenty, Zuzanna, Zula
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 28

Festyn z okazji 35-lecia LKS Radziszowianka.

W dniu 28.06.2009 r. na rozpoczęcie lata odbył się coroczny festyn, który jest wpisany na stałe w kalendarz imprez Radziszowa. Przygotowaniem tegorocznej imprezy od strony technicznej i artystycznej zajął się klub sportowy LKS - Radziszowianka chcąc uświetnić 35-lecie swojej działalności. Na pomoc mężczyznom - sportowcom przybyło Stowarzyszenie Kobiet Twórczych, które zajęło się zabezpieczeniem gastronomii serwując gościom szeroki asortyment potraw z kotła i grilla. Festyn uroczyście otworzył z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Pan Stanisław Żak. Wśród licznie zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe oraz Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Przygotowano szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szeroki program artystyczny promował rodzimy dorobek artystyczny. Dużą atrakcją imprezy był mecz piłki nożnej: ,,Stowarzyszenie Kobiet Twórczych" kontra ,,Chór Kościelny" rozgrywany pod hasłem ,,Bawmy się sportem w każdym wieku". Mecz rozgrywany był w atmosferze wesołych docinków oraz przygotowanych przez panie podstępów i chytrych zagrywek skierowanych przeciwko drużynie przeciwnej. Mecz zakończył się remisem 1:1 przy aplauzie publiczności i obopólnym zadowoleniu drużyn. Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" korzystając z okazji rozdało nagrody w konkursie na najpiękniejszy ogródek, wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej prezentując tańce standardowe i latynoamerykańskie a zespół regionalny "Radziejki" zaprezentował się w strojach krakowskich tańcząc tańce i śpiewając przyśpiewki ludowe. Orkiestra dęta "Sygnał" i Kapela Ludowa z Radziszowa tradycyjnie uświetniły uroczystość swoimi koncertami. Wesołym akcentem festynu , który na pewno długo zostanie w pamięci był występ Koła Gospodyń z Paszkówki, które zaprezentowały program kabaretowy. Konkurs pod hasłem "Szansa na sukces" wyzwolił chęć śpiewania i prezentowania się w losowo wybranym repertuarze grup i solistów. Parkiet przygotowany przez organizatorów "pękał w szwach" podczas wieczornej zabawy tanecznej. Końcowym ale jakże widowiskowym elementem było zaproszenie grupy "LUMBRE", która o godz. 24.00 zaprezentowała taniec ognia tym samym zamykając imprezę. Organizatorzy na łamach Biuletynu pragną podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji przedsięwzięcia a przede wszystkim firmom: "MEGA"- Marcin Płonka, "HENWAL" - Marcin Pocięgiel, "TOMADEX" - Tomasz Wasyl, "RAD-BUD" - Marek Wcisło,"Da STAR"- telefony komórkowe Dariusz Starowicz, "CRATER" - Łukasz Paciorek, Auto Serwis "KANIA" - Franciszek Kania, "CONSULTANT" - Dorota Józefczyk, "TAD-BUD" - Tadeusz Byczyński, "POLFENDER" - Zbigniew Dziewoński, Wiesław Wójcicki, PZU S.A. - Barbara i Kazimierz Smaciarz, "BLACH -POL"- Dariusz Klakurka, Okna "OMNIBUS"- Piotr Niedbała, "BETA" - Dariusz Wielowski, " JAWI TRANS" - Wiesław Małysa, MADROCAR - Ryszard Maślanka, PIEKARNIA RADZISZÓW - Monika i Tomasz Dąbrowscy, RARYTAS - Elżbieta Wasyl.
Małgorzata Paciorek

Gmina nie otrzymała dotacji na remont Dworu w Radziszowie.

Została ogłoszona lista projektów wybranych przez Zarząd Województwa Małopolskiego do dofinansowania w ramach konkursu MRPO działanie 3.2a. Dziedzictwo kulturowe i rewaloryzacja układów przestrzennych. Dofinansowanie otrzymało 14 obiektów, niestety nie ma wśród nich czekające na remont adaptacyjny dworu Dzieduszyckich. W ramach procedury konkursowej składające się z kilku etapów, po pierwszym etapie projekt znajdował się na pierwszym miejscu, wyprzedzając między innymi takie projekty jak: rewitalizacja zamku w Dębnie, odnowienie dziedzińców i fasad Collegium Maius, rewaloryzacja Parku Jordana. Niestety w kolejnych etapach po dostarczeniu przez władze Gminy uzupełnionej, pełnej dokumentacji oraz ocenie merytorycznej i strategicznej projekt spadł na dalsze miejsce. Ostatecznie projekt pt. Remont adaptacyjny dworu Dzieduszyckich w Radziszowie nie otrzymał wystarczającej oceny, aby uzyskać dotację. Obecnie nie ma większych szans na pozyskanie funduszy zewnętrznych na remont budynku. Gmina również nie dysponuje środkami umożliwiającymi kontynuowanie rozpoczętego remontu. Dokumentacja przygotowana związku z prowadzonym remontem oraz wnioskiem na dotację traci ważność w przyszłym roku. Jeżeli Gmina nie będzie kontynuować prac, budynek będzie ulegał dalszej dewastacji, a koszty jego remontu będą coraz wyższe. Redakcja zwraca się z prośbą do mieszkańców o wyrażanie swoich uwag oraz opinii dotyczących dalszego losu budynku dworu: e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub listownie na adres redakcji.
Józef Niechaj

Rozwiązanie konkursu na najpiękniejszy ogródek.

W dniu 20 czerwca 2009 r. wzdłuż radziszowskich ulic przejechała komisja konkursowa wyłoniona spośród członków Stowarzyszenia "Nasz Radziszów", by wybrać najpiękniej ukwiecone ogródki, balkony lub tarasy. W tym roku po dotarciu prawie do każdego zakątka naszej miejscowości, komisja postanowiła do konkursu zakwalifikować same ogródki i to takie, przy powstaniu których nie byli zaangażowani zawodowi ogrodnicy. Wszystkie ogrody się od siebie różnią, nie są do siebie podobne ani w założeniu, ani w doborze roślinności. Wszystkie zaś ujmują swoim pięknem i oryginalnością. Niestety, nie można uhonorować wszystkich pięknych ogródków, tak więc wybrano tylko niektóre. Oczywiście te najbardziej zasługujące na nasze nagrody. Mnogość zieleni i kwiatów w przydomowych ogródkach sprawia, że z roku na rok nasza miejscowość przez to jest bardziej atrakcyjna i kolorowa. Komisja w składzie: Irena Zawadzińska, Katarzyna Wieczorek, Robert Pająk i Janusz Bierówka nie miała łatwego zadania, ale wyłoniła następujących laureatów:
 • I miejsce Państwo Maria i Paweł Kotulowie z ul. Kamiennej
 • II miejsce Pani Henryka Marszałek z ul. Zimnowiec
 • III miejsce Pani Jadwiga Maj z ul. Kęciki
 • IV miejsce Pan Tadeusz Marszałek z ul. Zawodzie

Wyróżnienia przyznano:
  • Państwu Joannie i Bogdanowi Blakom z ul. Lipowej
  • Państwu Bogusławie i Ryszardowi Maślankom z ul. Podlesie
  • Państwu Zdzisławie i Mieczysławowi Bałom z ul. Podlesie
  • Państwu Marii i Kazimierzowi Paciorkom z ul. Podlesie

  Nagrody i dyplomy wręczone zostały podczas festynu z okazji 35-lecia LKS Radziszowianka.
Janusz Bierówka

Pogotowie rodzinne w Radziszowie.

Państwo Burdek z Zawodzia od dwóch lat prowadzą w naszej miejscowości pogotowie rodzinne, w którym przebywają dzieci w wieku 0 - 6 lat. Do pogotowia rodzinnego trafiają dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą przebywać pod opieką biologicznych rodziców. Takie dzieci kierowane są przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, lub przywożone przez policję. W pogotowiu dziecko powinno przebywać maksymalnie 12 miesięcy, jednak czasem ustalenie sytuacji prawnej, uporządkowanie dokumentów, przeprowadzenie badań itp. trwa wiele miesięcy, a nawet lat. Najlepszym wyjściem dla dobra dziecka byłoby wychowywanie w rodzinie biologicznej, a w sytuacji gdy to jest niemożliwe adopcja, niestety nie wszystkie dzieci mają szanse na takie rozwiązanie. Jak powiedziała Pani Renata Burdek w okresie dwóch lat prowadzenia pogotowia rodzinnego, z dziesięciorga przebywających w nim dzieci pięcioro zostało później adoptowanych. Sytuacja pozostałych dzieci jest nadal nieuregulowana i pozostają one pod troskliwą opieką w rodzinie Pani Renaty. Najgorszym wyjściem, przed którym ze wszystkich sił staramy się bronić dzieci jest umieszczenie dziecka w państwowej placówce wychowawczej, która choćby była najlepsza nigdy nie zastąpi normalnego domu - mówi Pani Renata. Obecnie w pogotowiu przebywa piątka dzieci w wieku od pierwszego miesiąca życia do pięciu lat. Pogotowie rodzinne to jedna z form rodzin zastępczych, w której opieka sprawowana jest czasowo na zasadzie interwencji kryzysowej i trwa do momentu unormowania sytuacji prawnej dziecka. Pogotowia rodzinne powoływane są przez starostów na podstawie umowy. Do umowy mają zastosowanie odpowiednio przepisy Kodeksu Cywilnego dotyczące zlecenia oraz przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych. Rodzina zastępcza pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego otrzymuje wynagrodzenie z tytułu pozostawania w gotowości przyjęcia dziecka albo świadczonej opieki i wychowania. Jeżeli umowę zawierają małżonkowie, wynagrodzenie przysługuje tylko jednemu z nich. Rodzina zastępcza pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego nie może odmówić przyjęcia dziecka do lat 10, jeżeli zostało ono doprowadzone przez policję. Przyjęcie dziecka doprowadzonego przez policję może nastąpić bez zgody rodziców w sytuacji zagrożenia dobra dziecka, a w szczególności: zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, porzucenia dziecka, gdy nie jest możliwe ustalenie tożsamości rodziców lub miejsca ich pobytu. Pogotowie rodzinne, które przyjęło dziecko doprowadzone przez policję powiadamia niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin, sąd rodzinny oraz powiatowe centrum pomocy rodzinie. Ostateczną decyzje o losie dzieci przebywających w pogotowiu zarówno tych skierowanych przez PCPR, jak i doprowadzonych przez policję podejmuje sąd rodzinny.
Józef Niechaj

Z życia przedszkola.

-29.04.2009 r. Nasze przedszkole wybrało się na wycieczkę do Krakowa. Naszym celem była wyprawa do Teatru Groteska na przedstawienie "Calineczka". Wcześniej zrobiliśmy sobie spacer na Wawel, zajrzeliśmy do "Smoczej jamy", smok czekał na nas ziejąc ogniem. Poszliśmy do Katedry i oglądaliśmy krużganki. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.
-W maju nasze przedszkole gościło przedszkolaków z Przedszkola nr 6 oraz Przedszkola Katolickiego. 6-latki przyjechały na spotkanie z artystą ludowym panią Agatą Bartkowską wraz ze swoimi opiekunami. Pani Agata bardzo ciekawie opowiadała o swojej pasji malowania farbami i pokazała ciekawe sposoby ozdabiania. Następnie dzieci samodzielnie malowały szklanki, które na pewno będą piękną ozdobą w ich domach.
-2.06.2009 r. W ramach współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Radziszowie nasze przedszkolaki miały okazję obejrzeć jak wygląda prawdziwy wóz strażacki. Strażacy demonstrowali działanie węży, dzieci mogły samodzielnie polewać nasz przedszkolny ogród. Chętni zwiedzali wóz strażacki; włączali syrenę, każdy mógł w tym dniu poczuć się "prawdziwym strażakiem".
-8.06.2009 r. Dzieci z naszego Przedszkola wybrały się na wycieczkę do Parku Miniatur w Inwałdzie. Zamówiliśmy piękną pogodę, dobre humory i wyruszyliśmy na wycieczkę. W parku zwiedziliśmy budowle z całego świata i bawiliśmy się w wesołym miasteczku. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.
-9.06.2009 r. Z okazji Dnia Dziecka dzieci bawiły się na zamku dmuchanym w naszym ogrodzie przedszkolnym. Wszystkie dzieci otrzymały paczki ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie. Do zabawy na zamku dmuchanym zaprosiliśmy także dzieci ze szkoły oraz dzieci nie uczęszczające do przedszkola. Wszystkim dopisywały wyśmienite humory.
-23.06.2009 r. W naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2008/2009. Wszystkie cztery grupy pięknie prezentowały swoje umiejętności zdobyte przez cały rok. Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły oraz grały na instrumentach. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał nagrodę książkową i zabawkę.
Beata Nawrotny

Remont przedszkola w Radziszowie.

Od lutego br. trwa remont naszej placówki. W pierwszej kolejności została wymieniona instalacja grzewcza, następnie stolarka okienna i częściowo stolarka drzwiowa. Ściany kuchni i łazienek zostały pokryte glazurą. Najważniejszym przedsięwzięciem było ocieplenie i elewacja budynku przedszkola. Na powyższe cele środki finansowe zostały przydzielone nam przez Urząd Miasta i Gminy Skawina. Ponadto zostały wymalowane dwie sale z funduszy pozyskanych od rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. Zostały także zakupione nowe wykładziny do wszystkich sal oraz firanki. Wymienione również zostały meble: stoliki, krzesełka, meblościanki oraz szafki w łazience. W najbliższym czasie planujemy założyć rolety we wszystkich oknach. Ze środków rodziców został zorganizowany poobiedni odpoczynek dla najmłodszej grupy dzieci, zakupiono kocyki i karimaty. Nauczyciele naszego przedszkola od lat prowadzą zbiórkę surowców wtórnych. W br. zajęliśmy pierwsze miejsce w gminie, za co otrzymaliśmy fundusze w wysokości 700 złotych, tę kwotę przeznaczyliśmy na zakup pomocy dydaktycznych oraz zabawek dla dzieci. Zmiany w naszym przedszkolu nie tylko nastąpiły dzięki remontom, ale także nauczyciele zadbali o podwyższenie swoich kwalifikacji, co ma wpływ na podniesienie jakości pracy naszej placówki.
Teresa Markowicz

Remont kapliczki przy ulicy Skawińskiej.

Zostanie odnowiona kolejna przydrożna kapliczka w Radziszowie. Dzięki staraniom, między innymi Stowarzyszenia "Nasz Radziszów", władze Powiatu Krakowskiego podjęły decyzję o remoncie kapliczki św. Floriana znajdującej się przy ulicy Skawińskiej (naprzeciw boiska sportowego LKS Radziszowianka). Kapliczka powstała w 1882 r., wykonana jest z piaskowca. Jej fundatorami byli Marcin i Tekla Zapałowiczowie. Kapliczka ma około cztery metry wysokości i zwieńczona jest postacią św. Floriana. Na froncie u dołu znajduję się inskrypcja "Ta pamiątka małżonków Marcina i Tekli Zapałowiczów w roku 1882. Fundatorowie proszą przechodnich o westnienie za dusze zmarłych". Powyżej w niszy znajduje się gipsowa figurka Matki Bożej, w miejscu pierwotnej, zaginionej figurki z piaskowca. Po prawej stronie cokołu znajdują się dwie płaskorzeźby: u dołu św. Marcina na koniu z żebrakiem trzymającym poły płaszcza, wyżej postać w niebieskiej sukni i czerwonym płaszczu z brodą bez żadnego atrybutu, niezidentyfikowany święty. Po przeciwnej stronie cokołu również znajdują się dwie płaskorzeźby: u dołu św. Tekla z palmą w dłoni, u jej stóp lew oraz płonący stos, u góry św. Jan Nepomucen w żółtym płaszczu i srebrnym birecie trzymający krzyż i palmę. Kapliczka zlokalizowana w pasie drogi powiatowej jest własnością Powiatu Krakowskiego. Z budżetu Województwa Małopolskiego Powiat Krakowski uzyskał pomoc finansową w wysokości 7 000 złotych. Całkowity koszt remontu kapliczki wynosi 15 000 złotych. Zgodnie z umową podpisaną przez Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego z wykonawcą remontu Ewą Cyrulik wszystkie prace powinny zakończyć się do 1 grudnia tego roku.
Małgorzata Niechaj

Młodzi piłkarze z Radziszowa najlepsi.

W sierpniu na boisku LKS Radziszowianka odbył się finał trzeciego turnieju sołeckich drużyn piłkarskich do lat 16. Współorganizatorem turnieju było sołectwo Radziszów. Zgodnie z założeniami, gospodarzem zawodów finałowych powinni być ubiegłoroczni zdobywcy pucharu, ale ponieważ poprzedni triumfator, Kopanka, nie posiada boiska oraz nie awansowała do finału, finałowy turniej odbył się w Radziszowie. W wyniku przeprowadzonych eliminacji, w finałowym turnieju spotkały się zespoły z Wielkich Dróg, Pozowic, Radziszowa i Rzozowa. W pierwszym półfinałowym meczu doszło do pojedynku Pozowic z Rzozowem. Gra od początku toczyła się pod dyktando Pozowian, którzy zwyciężyli 5:0. W drugim meczu półfinałowym zespół gospodarzy pokonał drużynę Wielkich Dróg 5:1. W meczu o trzecie miejsce zwyciężyła drużyna z Wielkich Dróg. Mecz finałowy był bardzo ciekawym widowiskiem, w którym drużyny z Radziszowa i Pozowic prezentowały grę na wysokim poziomie. Po zaciętym meczu 3:2 zwyciężyła drużyna z Radziszowa zdobywając puchar przechodni dyrektora CKiS. Zawodnik Radziszowianki, Marcin Sosin, otrzymał statuetkę oraz dyplom króla strzelców turnieju.
JN

Koncert w kościele w Radziszowie.

W dniu 27 września br. o godz. 17:30 w naszym kościele odbędzie się koncert w ramach II Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej - Skawina 2009. Organizatorami są Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz nasza Parafia. Na organach zaprezentuje się artysta bardzo znany w Polsce i za granicą, profesor gdańskiej Akademii Muzycznej, główny organista Archikatedry Oliwskiej i Dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku - Pan Roman Perucki. Utworom organowym towarzyszyć będzie muzyka skrzypcowa w wykonaniu znanej skrzypaczki Pani Marii Peruckiej. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Janusz Bierówka

Zmiany w komunikacji MPK.

Od 12 września zostały wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych MPK obsługujących naszą miejscowość. Został zmieniony numer linii 206 na 253, trasa i przystanki pozostały bez zmian, ale nastąpiła korekta rozkładu jazdy. Została uruchomiona nowa linia 233 na trasie Skawina dworzec PKP - Wola Radziszowska, a autobus kursuje ulicami: w Skawinie: Niepodległości, Mickiewicza, Słowackiego, przez Rynek, Korabnicką, Popiełuszki, Konstytucji 3 Maja, Żwirki i Wigury, Radziszowską, w Radziszowie: Skawińską, Jana Pawła II, Zadworze, Podlesie - pętla autobusowa w Woli Radziszowskiej.
MN

Krótko:

 • Podczas koncertu charytatywnego Kingi Rataj oraz Konrada Mastyło, zorganizowanego w kościele parafialnym, zebrano 4002,50 zł na leczenie i rehabilitacje chorej 17 letniej Moniki mieszkanki Radziszowa.
 • Wieloletnia dyrektor Małopolskiego Centrum Rehabilitacji Dzieci "Solidarność" w Radziszowie Barbara Bulanowska została dyrektorem Małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, jej miejsce zajął Antoni Róg, dotychczasowy wicedyrektor. Jednocześnie rozpoczął się długo planowany remont budynku MCRD "Solidarność" w Radziszowie.
 • 23 sierpnia w Skale odbyły się dożynki Powiatu Krakowskiego. Naszą gminę reprezentowała kapela Ludowa z Radziszowa, uświetniająca imprezę przyśpiewkami ludowymi. Wieniec dożynkowy przygotowało Stowarzyszenie Kobiet Twórczych z naszej miejscowości.
 • Reprezentacja naszej wsi nie awansowała do finału II turnieju sołectw, który zostało rozegrany 30 sierpnia w Facimiechu. W turnieju zwyciężyła drużyna Borku Szlacheckiego, w nagrodę otrzymała 6 tys. zł., drugie miejsce zajęła Polanka Haller, otrzymała 4 tys. zł. , trzecie reprezentacja Pozowic, nagroda 2 tys. zł., czwarte miejsce i nagrodę w wysokości 1 tys. zl zdobyła drużyna z Facimiecha.
 • W Krzęcinie 13 września odbyły się Miejsko-Gminne dożynki. Stoisko Radziszowa zostało przygotowanie przez Stowarzyszenie Kobiet Twórczych, które również przygotowały wieniec dożynkowy z elementem dominującym w kształcie dzwonu. Wieniec z odpowiednimi przyśpiewkami został wręczony Przewodniczącemu Rady Miasta. Delegacjom wszystkich wsi wręczających wieńce przygrywała Kapela Ludowa z Radziszowa. Imprezę uświetnił występ dziecięcego zespołu "Radziejki" z Radziszowa.
 • Zakończyła się konserwacja kolejnej figury nagrobnej na cmentarzu parafialnym, figury na grobie śp. Anieli Janikowej. Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" planuje pokryć koszty renowacji z wpływów z kwesty organizowanej na naszym cmentarzu podczas Wszystkich Świętych.
 • Wdniu 14 sierpnia 2009 r członkowie Stowarzyszenia "Nasz Radzisżów" Małgorzata i Józef Niechaj uczestniczyli w sesji popularno-naukowej zorganizowanej , jak co roku w rocznicę zwycięskiej bitwy "Cudu na Wisłą", przez Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków w Jurczycach.
 • Budowany jest nowy ośrodek zdrowia przy ulicy Szkolnej. Planowany termin uruchomienia pierwszy kwartał 2010 roku.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie