Dzisiaj jest: Piątek, 24 maja 2024
Imieniny obchodzą: Jan, Joanna, Maria, Wincenty, Zuzanna, Zula
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Biuletyn nr 24
W dniu 22 czerwca odbył się V dobroczynny festyn pod hasłem „Niedziela w naszym Radziszowie”, zorganizowany przez naszą organizację. Jak zwykle Państwo nie zawiedli i znów mogliśmy się razem spotkać w ogrodach plebanii w Radziszowie. Dziękujemy Państwu za hojność tak przy naszym stanowisku z wydawnictwami i cegiełkami, jak również podczas licytacji. Ze sprzedaży cegiełek uzyskaliśmy kwotę 5.120,00 zł (fundusze na remont dworu), a z licytacji, z której dochód pragniemy przeznaczyć na zorganizowanie stałej wystawy poświęconej Kapitanowi Żeglugi Wielkiej Henrykowi Jaskule w szkole w Radziszowie, uzyskaliśmy 2.780,00 zł.
Szczególne słowa podziękowania należą się: Panu Adamowi Najderowi Burmistrzowi MiG Skawina, który sprawował honorowy patronat nad festynem, opiekunom medialnym naszej imprezy, tj. Dziennikowi Polskiemu, Radiu ALFA i TVP-3 Kraków, gospodarzowi terenu Ks. Proboszczowi Stanisławowi Kamionce. Swoją wielką pomoc, jak zwykle, okazali nam druhowie radziszowskiej OSP. Dziękujemy też Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Skawinie za nieodpłatne wypożyczenie płotków zabezpieczających, Panu Franciszkowi Paciorkowi, który od pierwszego festynu przygotowuje nam instalację elektryczną i oświetlenie terenu imprezy oraz Panu Dariuszowi Wielowskiemu za pomoc przed i po festynie.
Nasz festyn to duża impreza, trudno wyliczyć wszystkich, którzy pomagali w jego przegotowaniu i przeprowadzeniu. Zatem dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego przeprowadzenia.
Sponsorami tego festynu byli: Firma Budowlano-Montażowa OMNIBUS Pana Piotra Niedbały z Radziszowa, Drukarnia DEKA z Krakowa, HENWAL sp. z o.o. z Radziszowa, Centrum Antykorozji RESIN z Jurczyc, FREZWID s.j. ze Skawiny, Firma TOMADEX Pana Tomasza Wasyla z Radziszowa, Firma LEHNER Pana Karola Jezioro z Radziszowa, Firma SANPOL Pana Krzysztofa Zięby ze Skawiny, Firma KOWALCZYK MEBLE s.j. Pana Krzysztofa Kowalczyka, Firma Kowalczyk MEBLE PLUS Pana Marka Kowalczyka, Firma Tad-Bud Pana Tadeusza Byczyńskiego z Radziszowa, Podkrakowska Izba Gospodarcza ze Skawiny, Bank Spółdzielczy ze Skawiny, PPH LEBO Pana Leszka Szczyrbaka z Radziszowa, PPH Blach-Pol 2 Pana Dariusza Klakurki z Radziszowa, Bahlsen Sweet sp. z o.o. ze Skawiny, Lajkonik Snaks ze Skawiny, Pośrednictwo Finansowe Kredyty CHWILÓWKI sp. z o.o. oddział w Skawinie, Firma TUTAJEWSKI s.j. z Radziszowa Państwa Teresy i Andrzeja Tutajewskich, FU ALMI Pana Aleksandra Mirochy z Radziszowa, PPH OLEX Pana Zbigniewa Oleszki z Radziszowa, Firma MADROCAR Pana Ryszarda Maślanki z Radziszowa, Firma Jawi-Trans s.j. Państwa Elżbiety i Wiesława Małysów z Radziszowa, MEGA. Stacja Kontroli Pojazdów Pana Marcina Płonki z Radziszowa, Kuczara Manekiny sp. z o.o. z Radziszowa, Auto Serwis KANIA Pana Franciszka Kani z Radziszowa, Wytwórnia Wód Gazowanych Pani Danuty Apostolik z Radziszowa, Zakład Piekarniczy Pana Władysława Radomskiego z Zelczyny, Impresariat Artystyczny STARS sp. z o.o. z Krakowa, Państwo Ewa i Bogdan Bogdali z Rzozowa, Pan Witold Mazgaj - radny MiG Skawina, Pan Grzegorz Wasyl - radny MiG Skawina oraz Firma CRATER z Radziszowa - wszystkim SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom przedmiotów na licytację, a przede wszystkim Pani Jadwidze Chorabik, Panu Józefowi Bolisędze i Panu Piotrowi Birówce.
* * *
Konkurs na najładniej ukwiecony ogród i balkon rozstrzygnięty
Podczas festynu, który odbył się w niedzielę 22 czerwca w Radziszowie, Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” ogłosiło wyniki konkursu na najładniej ukwiecony ogród i balkon w naszej miejscowości. Jury w składzie: Halina Wasyl, Katarzyna Baltaza, Józef Niechaj i Robert Pająk nagrodziło ogrody należące do następujących osób:
I miejsce - Bożena i Krzysztof Bogdali, ul. Jana Pawła II
II miejsce - Maria i Zbigniew Wiecheć, ul. Kęciki
III miejsce - Anna i Michał Baliga, ul. Podlesie
Wyróżnienie - Grażyna i Rafał Łypik, ul. Kolorowa
Wyróżnienie - Elżbieta i Roman Kaczmara, ul. Widokowa
Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej miejscowości do działań mających na celu dalsze podnoszenie walorów estetycznych naszej wsi. Jak to miło, gdy z roku na rok nasze ogródki, balkony i tarasy zdobią coraz piękniejsze kompozycje kwiatowe.
* * *
Dobiegły końca prace przy renowacji największego, zabytkowego nagrobka na naszym cmentarzu. Cieszymy się, bo obiekt autorstwa Wita Wisza wygląda jak nowy. Zapewne te prace konserwatorskie pozwolą mu przetrwać jeszcze długo. Już zapłaciliśmy część należności dla wykonawcy prac, ale do całkowitej spłaty pozostało jeszcze 9.000,00 zł. Wszystkie prace na cmentarzu poprzednich dwóch obiektów wykonane zostały za dar Państwa serc podczas kwest we Wszystkich Świętych. Liczymy, że i podczas tegorocznego święta w dniu 1 listopada wrzucą nam Państwo swój dar do puszek kwestarskich. Na odnowienie czekają jeszcze co najmniej 3 stare obiekty. Obiecujemy, że starać się będziemy również o ich renowację.
* * *
Pragniemy poinformować Państwa, że Radziszów ma kolejną stronę internetową. Prezentuje ona radziszowską OSP. Zapraszamy więc na www.ospradziszow.pl
Sporo nowych wpisów i artykułów pojawiło się i na naszej stronie www.naszradziszow.com, dlatego też serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej witryny.
* * *
Sesja popularno-naukowa w Jurczycach
W dniu 16 sierpnia 2008 roku w Izbie Pamięci Rodu Hallerów w Jurczycach odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona 240 rocznicy zawiązania Konfederacji Barskiej (26.02.1768 r. w miejscowości Bar na Ukrainie).Organizatorami sesji byli: Towarzystwo Pamięci Generała Józef Hallera i Hallerczyków w Jurczycach, Stowarzyszenie Miłośników Tradycji „Mazurka Dąbrowskiego” w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Miłośników Tradycji „Mazurka Dąbrowskiego” w Krakowie. Referaty okolicznościowe wygłosili: dr Magdalena Pluskota-sekretarz Światowego Dziedzictwa Kulturowego Polonii, wykładowca Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej w Akademii Polonijnej w Częstochowie - „Motywy maryjne w poezji barskiej”, O. Eustachy Rakoczy Z.P, rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie - „Ryngraf-jako znak opieki Bogurodzicy”, mgr Czesław Skonka - „Zasługi Józefa Wybickiego dla Konfederacji Barskiej”, mgr inż. Leszek Krupnik - „Tyniec, Lanckorona - miejsca Konfederacji Barskiej”, mgr Teresa Szczygieł - „Eksponaty Izby Pamięci Rodu Hallerów”. W sesji uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia „Nasz Radziszów” Małgorzata i Józef Niechaj.
* * *
I Turniej Sołectw Gminy Skawina
Dnia 31 sierpnia 2008 roku w Radziszowie odbył się I Turniej Sołectw Gminy Skawina o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Skawina. W turnieju brały udział drużyny z Radziszowa, Rzozowa, Gołuchowic, Polanki Hallera, Jurczyc, Grabi, Wielkich Dróg, Zelczyny, Pozowic oraz Jaśkowic. I nagrodę w wysokości 3000zł oraz Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Skawina otrzymała drużyna z Zelczyny, II miejsce zdobyła drużyna z Jaśkowic (2000zł), III miejsce drużyna z Rzozowa (1000zł), IV miejsce drużyna z Polanki Hallera (500zł). Drużyna z Radziszowa uplasowała się na 7 miejscu. Podczas turnieju Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” na swoim stoisku sprzedawało wydawnictwa związane z Radziszowem oraz prezentowało zdjęcia promujące naszą miejscowość. Organizatorem imprezy było Centrum Kultury i Sportu w Skawinie wraz ze sołectwem Radziszów.
* * *
I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
W okresie od 17 sierpnia do 12 października na terenie Gminy Skawina odbywa się I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Pieczę dyrektorską nad festiwalem pod kontem artystycznym sprawuje Witold Zalewski - organista królewskiej katedry na Wawelu. Organy przygotowuje Jacek Siedlar. W ramach festiwalu w naszym kościele parafialnym w dniu 28 września po ostatniej Mszy Świętej, o godz. 17.30, odbędzie się koncert organowy w wykonaniu pani Anny Dzioby oraz pana Marka Olmy na marimbie. Oboje artyści związani są z Krakowem.
* * *
Informacje Sołtysa i Rady Sołeckiej
Rada Miasta w Skawinie podjęła na swojej ostatniej przedwakacyjnej sesji dnia 9 lipca br. uchwałę dotyczącą sposobu finansowania budowy i rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Skawina. Uchwała numer XXII/205/08 została przyjęta przez radnych jednogłośnie. Rada zmieniła zasady finansowania inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych. Zgodnie z powyższą uchwałą, koszty budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej ponosi gmina, mieszkańcy będą ponosić koszty wykonania przyłączy do swoich nieruchomości. Uchwała weszła w życie z dniem 1 września bieżącego roku.
W piątek 29 sierpnia została zamontowana nowa wiata przystankowa obok kościoła. Zamontowano niedużą w całości przeszkloną wiatę. Miejsce montażu wybrano w ten sposób, aby wiata nie zasłaniała osobom przejeżdżającym przez naszą miejscowość widoku na kościół parafialny oraz tablicę poświęconą pobytowi Ojca Świętego Jana Pawła II w Radziszowie.
Od soboty 30 sierpnia została uruchomiona nowa linia autobusowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Autobus o numerze 263 kursuje trasą: Łagiewniki - Brożka - Grota Roweckiego - Kobierzyńską - Babińskiego - Skotnicką - Skawina - Rzozów - Radziszów - Radziszów PKP.
Wiosną br. roku został ogłoszony oraz rozstrzygnięty przez Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego przetarg na przebudowę chodnika przy ulicy Brzegi na odcinku około 350 metrów od kładki na rzece Skawinka w kierunku cmentarza parafialnego. Prace obejmują przeniesienie chodnika na odcinku od kładki do cmentarza na prawą stronę ulicy, wykonanie kanalizacji opadowej oraz udrożnienie rowów. Koszt przebudowy wynosi około 177 tysięcy złotych brutto i zostanie pokryty wspólnie przez Powiat Krakowski i Gminę Skawina w ramach programu „Inicjatywy samorządowe”. Przetarg na prace wygrała firma TROBUD z miejscowości Zerwana w gminie Michałowice. Prace zgodnie z warunkami przetargu mają zostać zakończone do końca października br. Przebudowa i remont nie obejmie niestety całego istniejące chodnika do stacji PKP Rzozów. Pozostały odcinek około 200 m z powodu braku środków finansowych w budżecie Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego nie zostanie wykonany w bieżącym roku i będzie przesunięty na bliżej nieokreślony termin, o czym poinformował Dyrektor Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego Pan Andrzej Pałach. Jednocześnie Pan Dyrektor zapewnił, że w miarę wolnych środków postara się, aby firma remontująca chodnik wykonała oprócz 350 metrowego odcinka dodatkowo kilka metrów, niestety na wykonanie przebudowy i remontu całego 570 metrowego odcinka brak środków finansowych.
Urząd Miasta i Gminy Skawina dnia 14 sierpnia br. ogłosił przetarg na wykonanie nawierzchni asfaltowych dróg gminnych, w ramach usuwania szkód klęsk żywiołowych z 2007 roku. W Radziszowie zostanie wykonany remont następujących ulic: Górki (415 metrów) i Słoneczna (282 metry).
W niedzielę 7 września odbyły się w Pozowicach Gminne Dożynki, w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele naszej miejscowości.
Sołtys i Rada Sołecka dziękuje wszystkim osobom i firmom, które wspomogły organizowany w Radziszowie I Turniej Sołectw Gminy Skawina.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie