Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Biuletyn nr 23
Jak co roku, w pierwszą niedzielę wakacji, członkowie Stowarzyszenia „Nasz Radziszów” zapraszają Państwa z całymi rodzinami na V dobroczynny festyn pod hasłem „Niedziela w naszym Radziszowie”. Przygotowaliśmy wiele atrakcji nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i młodzieży. Szczegółowy program podany zostanie na plakatach, a już dziś informujemy, że główną gwiazdą naszego festynu w tym roku, będzie wszystkim znana artystka, laureatka wielu nagród i festiwali, piosenkarka wielkiego formatu - Halina FRĄCKOWIAK.
Jak za każdym razem, członkowie naszej organizacji pracować będą społecznie, aby cały dochód z imprezy przeznaczyć na remont dworu Dzieduszyckich. Chcemy przypomnieć, że do tej pory przeznaczyliśmy już na ten cel.40.000,00zł . To dzięki naszym staraniom UMiG w Skawinie poddał ten obiekt pierwszemu etapowi remontu. Również i w tym roku pragniemy przekonywać nasze władze lokalne, by nie zaniedbywały remontu. Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy Radziszowa jak najszybciej mogli cieszyć się przywróconym do dawnej świetności zabytkowym dworem. Zachęcamy Państwa do nabywania w czasie festynu naszych cegiełek, które rozprowadzane będą w nominałach: 5, 10, 20 i 50 zł. Nabywcy cegiełek wezmą udział w losowaniu nagród. Liczymy, że jak zawsze, festyn „Niedziela w naszym Radziszowie” będzie prawdziwym świętem naszej miejscowości.
* * *
Tradycją stały się już konkursy, które ogłasza nasze Stowarzyszenie. Podczas festynu rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniej ukwiecony ogród, taras i balkon. Jury składające się z członków Stowarzyszenia „Nasz Radziszów” przejedzie wzdłuż każdej ulicy, by wybrać te najbardziej godne wyróżnienia. Chcielibyśmy, żeby nasza miejscowość ładnie wyglądała nie tylko w czasie świąteczno-noworocznym, ale przez cały rok. Pięknie powinny wyglądać nie tylko nasze ogrody i balkony, ale również i odcinki ulic wzdłuż naszych ogrodzeń. Uczulamy zwłaszcza dzieci, by nie rzucać śmieci gdzie popadnie, ale do koszy. Do dorosłych apelujemy, by nie zanieczyszczać odpadami doliny rzeki Skawinki, z której woda trafia do naszych kranów, ani też lasu, który stanowi „zielone płuca” wsi i regionu. Z przykrością można jednak zaobserwować, że świadomość ekologiczna nie trafiła jeszcze do każdego sumienia. Wystarczy pójść nad rzekę lub zaobserwować niektóre wejścia do lasu. Tam przecież śmieci nie przywozi nikt z poza naszej miejscowości. Innym niepokojącym zjawiskiem, jest naruszanie spokoju w lesie. Młodzi ludzie motocyklami lub kładami rozjeżdżają ścieżki i drogi. Pewnie oni sami i ich rodzice zapomnieli lekcje przyrody, podczas których mówiono o tym, że w lesie należy zachować szczególną ciszę. Wystarczy trochę wyobraźni, by zrozumieć, jakie skutki wywołuje w lesie warkot silników. Starajmy się jako społeczność odróżniać od innych, ale w ten pozytywny sposób!
* * *
Festyn nasz może odbyć się dzięki pomocy finansowej wielu Firm i Przedsiębiorców z Radziszowa i naszego regionu. Informacje o sponsorach wyświetlane będą na telebimie, nie zabraknie ich banerów reklamowych w miejscu imprezy, a loga zamieściliśmy na plakatach i zaproszeniach. Pragniemy podać również, że Gmina Skawina przeznaczyła na organizację festynu kwotę 6.000,00zł.
* * *
Wyjątkową dawką imprez kulturalnych są Dni Skawiny. To również nasze święto-adresowane jest przecież do każdego mieszkańca Miasta i Gminy Skawina. Od 2 do 5 czerwca codziennie, o godz. 20:00 w Pałacyku Sokół będą miały miejsce spektakle teatralne. W dniu 7 czerwca o godz. 17:00 w kinie „PIAST” w Skawinie dużym wydarzeniem będzie „premiera po latach” filmu pt.; „GROMADA” w reż. J. Kawalerowicza. Szczególnie polecamy go osobom, które bezpośrednio brały udział w tej filmowej produkcji. Po seansie filmowym odbędzie się spotkanie z aktorami i twórcami „GROMADY”. Udział swój zapowiedzieli między innymi: Ryszard Zaorski, Wojciech Siemion i Tadeusz Karwański. Wstęp do kina jest bezpłatny! W sobotę i niedzielę w godzinach od 14:00 do 24:00 na starorzeczu Skawinki w Parku Miejskim w Skawinie, czeka na nas wiele atrakcji, w tym koncerty (m.in. SEPTEMBER, kabaretu OT.TO), transmisje Euro 2008’ (rozpoczęcie mistrzostw, mecz Polska - Niemcy). Szczegóły dostępne są na plakatach i na stronie www.ckis.pl
* * *
Od wiosny tego roku, księża z parafii w gminie Skawina, przedstawiciele organizacji społecznych i dyrektorzy szkół noszących imię Jana Pawła II z terenu naszej gminy, pod patronatem i z pomocą Fundacji Szlaki Papieskie w Krakowie, wytyczają szlak papieski, który przebiegać będzie od Łagiewnik przez Skawinę, Radziszów, Jurczyce i Wolę Radziszowską do Kalwarii Zebrzydowskiej i dalej aż do Wadowic. Inicjatywa ta wprowadzi m.in. naszą miejscowość na mapę szlaków papieskich, a zarazem podniesie znaczenie Radziszowa. W tym przedsięwzięciu naszą miejscowość reprezentują ksiądz proboszcz Stanisław Kamionka i członkowie Stowarzyszenia „Nasz Radziszów”. Już dziś zaobserwować można turystów - pielgrzymów, którzy zatrzymują się przy naszym kościele i tablicy poświeconej temu wyjątkowemu zdarzeniu w historii naszej miejscowości z 19 sierpnia 2002r.
* * *
Dnia 22 marca 2008r. w Wielką Sobotę, odbył się czwarty zorganizowany przez Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” wielkanocny konkurs pisankowy. Konkurs co roku cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców naszej parafii. Nasze stowarzyszenie planuje zorganizować przed przyszłorocznymi Świętami Wielkanocnymi warsztaty propagujące tradycyjne zwyczaje wielkanocne, przygotowywanie palm oraz pisanek.
A oto laureaci z tego roku:

Kategoria I - Dekoracje - „Jaja duże”
1 miejsce - Mateusz Pagacz lat 12
2 miejsce - Michał Jakubiec lat 7
3 miejsce - Marysia Czerniawska lat 7

Kategoria II - Jaja strusie
1 miejsce - Kamila Morawa lat 7
2 miejsce - Józef Lelek
3 miejsce - Paulina Lupa lat 10

Kategoria III - Pisanki
1 miejsce - Ola Ogarek lat 8
2 miejsce - Zosia Opach lat 6
3 miejsce - Klaudia i Szymon Talaga lat 3 i 8

Kategoria IV - Dekoracje na jajkach
1 miejsce - Marcin i Krzysiu Łachman lat 10 i 6
2 miejsce - Gabrysia i Kuba Czubaj lat 4 i 8
3 miejsce - Dorotka Stefaniak lat 7

Kategoria V - Dekoracje - Koszyczki
1 miejsce - Zofia Radziszowska lat 62
2 miejsce - Klaudia Doroździewicz lat 7
3 miejsce - Piotrek, Tomek i Bartek Kutek lat 9, 8 i 6

Wyróżnienia
Dla najstarszego uczestnika - Jerzy Maślanka lat 80
Dla najmłodszego uczestnika - Kubuś Wężowicz lat 2
* * *
W dniu 12 kwietnia br. na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Skawiny i Stowarzyszenia „Nasz Radziszów”, gościli w naszej gminie regionaliści, członkowie Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”. Zobaczyli u nas wiele ciekawych miejsc. Zwiedzili też i naszą miejscowość. Być może jesienią zorganizujemy rewizytę w Wieliczce i przygotujemy wycieczkę do tego uroczego miasta. Najczęściej Wieliczka kojarzy nam się tylko z kopalnią soli, ale zobaczyć tam można piękne zabytkowe kościoły, klasztor, muzeum żup krakowskich w dawnych murach zamku kazimierzowskiego i wiele, wiele innych interesujących miejsc.
* * *
Z inicjatywy UMiG Skawina zawiązana została Lokalna Grupa Działania „Blisko Krakowa”. Tworzą je przedstawiciele 4 podkrakowskich gmin: Skawina, Mogilny, Świątniki Górne i Czernichów. Naszą gminę reprezentuje m.in. Stowarzyszenie „Nasz Radziszów”. Nowa organizacja ma umożliwić zrzeszonym pozyskiwanie środków unijnych na wszelkiego typu inicjatywy mieszkańców. Innym gminom się to udaje, my też starać się będziemy o zewnętrzne fundusze unijne.
* * *
W dniu 26 kwietnia br., już po raz drugi swoim zasięgiem objął nas VI Międzynarodowy Bieg Skawiński. Sportowcy, reprezentanci kilku krajów zawitali w samym centrum Radziszowa. Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” jest organizacją wspierającą organizatorów. Swój wkład w tę imprezę wniosła też po raz drugi radziszowska OSP.
* * *
Informacja z ostatniej chwili. Najprawdopodobniej festyn nasz poprzedzony zostanie pokazem Strong Manów. Umięśnieni mężczyźni podnosić mają wyjątkowe ciężary, przeciągać duże pojazdy itp. Prosimy o zapoznawanie się z informacjami na plakatach.
* * *
Informacje Sołtysa:
W miesiącu maju zostało wywiezione na drogi gminne na terenie Radziszowa 17 samochodów (255 ton) kamienia. Kamień został wykorzystany do wyrównania i utwardzenia następujących ulic: Łanowa, Słoneczna, Wąwozowa, Cicha, Krótka, Wąska, Widokowa, Kolorowa, Drożdżownik, Torowa, Górki i Kwiatowa.
Zostało wykonane oświetlenie na ulicy Siedliska oraz zostały wymienione lampy wzdłuż ulicy Brzegi. Obecnie przygotowywany jest projekt oświetlenia ulicy Wytrzyszczek.
Przebudowa ulicy w centrum naszej wsi ma zostać zakończona w czerwcu. W planach na ten rok przewidziany jest również remont chodnika na odcinku od kładki na Skawince do cmentarza oraz przebudowa przejazdu przez tory kolejowe na ulicy Zawodzie. Przebudowa przejazdu jest warunkiem uruchomienia nowej linii komunikacji autobusowej MPK.
Od 1 czerwca br. eksploatację oświetlenia drogowego na terenie Gminy Skawina (wsi Radziszów) prowadzi firma ZELPIG s.c. Piotr i Grzegorz Pieczko. Awarie i niesprawności urządzeń oświetlenia dróg (lamp ulicznych) będą usuwane zgodnie z ustaleniami umownymi w terminie 3 dni od daty zgłoszenia. Awarie i niesprawności urządzeń oświetlenia drogowego należy zgłaszać bezpośrednio do firmy ZELPIG pod numer telefonu 0-501 261 122 lub 0-501 261 133 w godz. 08:00-18:00. Awarie zagrażające bezpieczeństwu ludzi, można zgłaszać 24 godziny na dobę pod numerem 0-691 960 457. Niesprawności urządzeń oświetlenia dróg (lamp ulicznych) można także zgłaszać do Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy pod numer telefonu 012 277 01 86 w godzinach pracy urzędu.
Sołtys i Rada Sołecka zapraszają na organizowany wspólnie z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie „I Turniej Sołectw”. Impreza odbędzie się dnia 31 sierpnia br. na placu obok plebanii w Radziszowie.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie