Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 21
W ostatnim numerze naszego BIULETYNU z dnia 10 czerwca br. zapraszaliśmy Państwa do uczestnictwa w obchodach 100-lecia radziszowskiej OSP. Teraz zaś pragniemy podziękować naszym druhom-strażakom za wspaniałą dwudniową imprezę, w czasie której doskonale bawiło się wielu mieszkańców naszej miejscowości, a i nie mało gości z naszej gminy i dalszej okolicy. We wspomnieniach już tylko mamy ciekawy i bogaty program artystyczny i dobrą organizację. Jeszcze raz GRATULUJEMY naszym strażakom i życzymy im wszystkiego co najlepsze, co najmniej na następne 100 lat! Przy okazji tej imprezy, Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” ogłosiło wyniki konkursu na najpiękniej udekorowany balkon i ogród na przełomie wiosny i lata 2007r. Jury w składzie: Halina Wasyl, Katarzyna Baltaza, Józef Niechaj i Robert Pająk wręczyli nagrody, którymi były akcesoria ogrodnicze następującym laureatom:
I miejsce – P. Karolinie Karskiej, ul. Zawodzie 21
II miejsce – P. Stanisławie Kwincie, ul. Wytrzyszczek 37
III miejsce – P. Teresie Karaś, ul. Zadworze 29
III miejsce – P. Celinie Trzyszczyk, ul. Zadworze 35
Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej miejscowości do pozytywnie pojętej rywalizacji, mającej na celu dalsze podnoszenie walorów naszej ukochanej wsi. Jak to miło, gdy z roku na rok nasze ogródki, balkony i tarasy zdobią coraz piękniejsze kompozycje kwiatowe!
* * *
W dniu 19 czerwca br. miała miejsce niecodzienna uroczystość, w której na zaproszenie dyrekcji gimnazjum w Radziszowie brali udział przedstawiciele naszej organizacji. Na wniosek młodzieży, ich rodziców i grona nauczycielskiego, gimnazjum w Radziszowie otrzymało patrona - naszego Wielkiego Rodaka, prawdziwy wzorzec dla nas i przyszłych pokoleń – Jana Pawła II. Uroczystość tę rozpoczęła msza święta w naszym kościele, w czasie której poświęcono sztandar szkoły. Uroczystości kontynuowano w szkole, a jednym z punktów było piękne przedstawienie wystawione przez młodzież, poświęcone sylwetce swojego patrona, które uczestnicy nagrodzili zasłużonymi brawami. Życzymy całej społeczności gimnazjum, tj. nauczycielom i uczniom, wspaniałych sukcesów! Przekonani jesteśmy, że gdy tylko kierować się będziecie wskazówkami swojego patrona, to droga do sukcesów będzie prostsza i łatwiejsza.
* * *
Tuż przed końcem roku szkolnego, w dniu 21 czerwca br. odbył się konkurs podsumowujący nasz program „Poznajemy swoją gminę”, który już tradycyjnie adresowany był do uczniów Szkoły Podstawowej w Radziszowie. W maju młodzież poznawała faunę i florę naszego lasu Bronaczowa i rezerwatu przyrody „Kozie kąty” oraz zwiedzała najciekawsze miejsca w Skawinie. Jurorami części pisemnej i ustnej konkursu sprawdzającego wiedzę byli: Anna Kudela – członkini Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, Kazimierz Kaczmarczyk – leśniczy w Radziszowie oraz członkowie naszej organizacji: Halina Wasyl, Katarzyna Baltaza, Robert Pająk i Janusz Bierówka. A oto laureaci: I miejsce – Leszek Biela; II miejsce – Mateusz Sumara; III miejsce – Mateusz Pagacz; IV miejsce – Karol Bednarz; V miejsce – Anna Radziszowska; VI miejsce – Bartłomiej Maślanka; VII miejsce – Przemysław Skrzyński; VIII miejsce – Klaudia Kania. Gratulujemy im serdecznie! Ich wiedzy mógłby pozazdrościć nie jeden dorosły mieszkaniec naszej miejscowości. Przekonani jesteśmy, że nasza praca z młodzieżą przyniesie szczególne owoce. Młodzież nie kryła też radości z udziału w naszych imprezach, a pod koniec konkursu z dyplomów i ciekawych nagród, którymi było m.in. 5 odtwarzaczy MP3, w tym dwa ufundowane przez zaprzyjaźnione z nami TPS. Pozostałe koszty związane z tym przedsięwzięciem pokryte zostały za fundusze pozyskane przez nasze stowarzyszenie w formie grantu z UMiG Skawina z programu „Ochrona i promocja zdrowia oraz przeciwdziałanie alkoholizmowi i patologiom społecznym”.
* * *
Nasz kościół to wyjątkowe miejsce dla każdego parafianina i nie trzeba nikogo o tym przekonywać. Nieco gorzej jest jednak ze znajomością historii tego obiektu. Dlatego też korzystając z okrągłej rocznicy 150-lecia od ostatniej konsekracji naszego kościoła, Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” za pieniądze pozyskane z grantu z UMiG Skawina na działalność kulturalną organizacji pozarządowych zorganizowało cykl imprez. W dniu 30 czerwca, a więc w przeddzień tej rocznicy w kościele odbyła się sesja popularno-naukowa, w czasie której zaprezentowane zostały trzy referaty autorstwa: Andrzeja Śliwonika, Krystyny Sokół-Gujdy i Haliny Wasyl. Z treścią dwóch referatów zapoznać się można na naszej stronie internetowej www.naszradziszow.com w zakładce: „Parafia”. Po tej wyjątkowej „lekcji historii”, odbył się koncert dobrze zapowiadającej się gwiazdy estrady, młodej radziszowianki, laureatki wielu konkursów, a przede wszystkim laureatki głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 2006r. – Kingi Rataj. Akompaniament w czasie koncertu zapewnił wykonawczyni Konrad Mastyło, znany krakowski artysta – muzyk, związany z kabaretem „Piwnica pod Baranami” i niedawno zmarłym Markiem Grechutą. Koncert ten zakończył się „burzą” zasłużonych oklasków. Jeszcze raz dziękujemy Kindze Rataj za wspaniałą oprawę tych uroczystości. Warto wspomnieć, że Kinga wystąpiła nieodpłatnie. Po koncercie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i nagród dla uczestników konkursu fotograficznego, poprzedzonego warsztatami fotograficznymi przeprowadzonymi przez profesjonalistów: pracownika naukowego dr Piotra Kotuchę z Politechniki Krakowskiej i artystę – fotografika Krzysztofa Burzyńskiego. Laureatami w kategorii „Kościół w Radziszowie” zostali: I miejsce – Jarosław Karasiński, wyróżnienie – Janusz Ślusarczyk. W kategorii „Ludzie Radziszowa” I miejsce Paweł Bylica, a wyróżnienie – Mateusz Pagacz. W kategorii „Panorama Radziszowa” I miejsce – Jarosław Karasiński, a wyróżnienie – Joanna Karaś. Wystawę po konkursową można było oglądać w kościele, a teraz udostępniona jest do zwiedzania w czasie spotkań członków naszej organizacji w siedzibie przy ul. Jana Pawła II 7.
* * *
Pierwsza połowa lipca nie należała do najszczęśliwszych. Najpierw obiegła naszą parafię wieść o śmierci naszego rodaka ks. Czesława Małysy, pełniącego posługę w parafii w Woźnikach, a w kilka dni później zmarł wielce zasłużony radziszowianin, Pan Władysław Kościelny, któremu my tak wiele zawdzięczamy. O zasługach zmarłego i jego pracy społecznej na rzecz lokalnej społeczności można przeczytać na naszej stronie internetowej w zakładce „Artykuły o Radziszowie”. Rodzinom zmarłych składamy wyrazy głębokiego współczucia.
* * *
Jak co roku, w dniach 10 i 11 sierpnia w Jurczycach odbyła się sesja popularno- naukowa poświęcona pamięci gen. Józefa Hallera, rodziny Hallerów i żołnierzy „Błękitnej Armii”. Na zaproszenie Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Halerczyków naszą organizację reprezentowali Janusz Bierówka i Maria Śliwonik, która w zastępstwie syna odczytała referat poświęcony sylwetce „Błękitnego Generała” i jego rodzinie. Polecamy naszym czytelnikom przyszłoroczne obchody, jako że zjeżdża na tę rocznicę do Jurczyc wielu znanych ludzi, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami. Ponadto jak podsumowano w czasie dyskusji, wiedza o naszym bohaterze narodowym z Jurczyc wciąż jest niewystarczająca i często fałszowana, a rola upowszechniania tradycji hallerowskich i postaci gen. J. Hallera powinna szczególnie spoczywać na nas, jego ziomkach.
* * *
W dniu 24 sierpnia br. pożegnaliśmy mszą świętą w naszym kościele pełniącego posługę wikariusza w naszej parafii ks. Jacka Kuczmiera. Dał się nam poznać od dobrej strony, stąd zapewne ta wyjątkowa atmosfera, wiersze i kwiaty. Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” również podziękowało ks. Jackowi za wspaniałą współpracę, życząc mu błogosławieństwa Bożego w pracy na nowej parafii. Księdzu Mariuszowi Olszowskiemu, który rozpoczął swoją posługę wikarego w naszej parafii życzymy Szczęść Boże!!!
* * *
W Szkole Podstawowej w Radziszowie urzeczywistnia się marzenie nauczycielki Pani Ireny Zawadzińskiej i Stowarzyszenia „Nasz Radziszów”. Wraz z nowym rokiem szkolnym utworzono z pośród uczniów klasy I B klasę o profilu regionalnym. W ramach jednej lekcji wychowania fizycznego i jednej lekcji dodatkowej w tygodniu, dzieci będą się uczyć tańca regionalnego i poznawać będą kulturę naszych przodków. Finanse na ten cel, w tym opłacanie instruktora tańca zapewniło Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, a do naszej organizacji jest przypisana funkcja związana z promowaniem nowej grupy tancerzy. Liczymy, że w nie- dalekiej przyszłości będziemy mogli się nimi szczycić, że będą godnie promowali nasz region na deskach wielu estrad w czasie przeglądów i festiwali. Życzymy im wytrwałości i sukcesów!
* * *
Nasza miejscowość jest już dobrze znana w naszym regionie. Na jej popularność składa się wiele różnych czynników. Być może i dlatego panie dyrektorki 40 przedszkoli z Krakowa i przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Krakowie chętnie przyjęły zaproszenie Pani Alicji Przybyło – dyrektorki naszego radziszowskiego przedszkola. Panie zwiedziły nasz kościół, Izbę Regionalną w szkole i chętnie posłuchały informacji o historii naszej miejscowości, którą przedstawił im Janusz Bierówka. Kolejnym punktem programu była konferencja w Domu Parafialnym i spotkanie w lesie Bronaczowa na łonie przyrody z leśniczym, Panem Kazimierzem Kaczmarczykiem, który jak zwykle pięknie opowiadał o bogactwie naszego lasu. Nasza miejscowość, zgodnie twierdziły panie dyrektorki, to dobre miejsce do odbywania wycieczek z przedszkolaczkami, które poznawać tu mogą tradycje kultury podkrakowskiej i dobrze bawić się w lesie, poznając jednocześnie faunę i florę lasu i rezerwatu przyrody pięknie położonych i tak blisko Krakowa. To chyba dobry początek, bo leśniczemu i przedstawicielom naszej organizacji marzy się w lesie dobrze zorganizowana ścieżka edukacyjna. Przyroda ma nam przecież służyć, ale musimy uczyć się jak z niej korzystać od ludzi z dużym doświadczeniem. Na takiej ścieżce edukacyjnej instruktorzy mogą przeprowadzać lekcje przyrody i biologii i to z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. Teoria połączona z praktyką zawsze daje lepsze rezultaty. Powinniśmy też promować wśród naszych dzieci ideę wypoczynku czynnego, w kontakcie z przyrodą. Jak nasze lasy będą wyglądały w przyszłości, zależeć będzie od tego, czego my dziś nauczymy nasze dzieci.
* * *
Już w wydaniu tego numeru naszego BIULETYNU, zachęcamy Państwa do udziału w naszym corocznym, tradycyjnym konkursie na najpiękniej udekorowany dom i posesję na czas świąteczno – noworoczny 2007/2008. Liczymy na dobrze pojętą rywalizację. Przecież wiadomo, że nie możemy nagrodzić wszystkich, że będą wygrani i ci, którym ani nagrody, ani też dyplomu nie wręczymy. Chodzi tu nade wszystko o to, by nasza miejscowość, która i tak już wyróżnia się pozytywnie na tle innych w regionie (przekonani jesteśmy, że dzięki naszym konkursom),z roku na rok ładniała i błyszczała kolorowymi światełkami na ten tak ważny czas w roku liturgicznym, przepojony radością i nadzieją. My postaramy się zadbać, by tak jak w zeszłym roku pozyskać sponsora na nagrody dla zwycięzców.
* * *
Już tradycyjnie we Wszystkich Świętych członkowie Stowarzyszenia „Nasz Radziszów” przeprowadzać będą kwestę na naszym cmentarzu parafialnym. Zaopatrzeni w skarbonki, zezwolenie na przeprowadzenie zbiórki publicznej wydane przez UMiG Skawina i zachęceni przez naszych księży, liczyć będziemy na Państwa datki. Ta kwesta będzie już czwarta z kolei. Obiekt, który aktualnie jest restaurowany, figura nagrobna Ś.P. Andrzeja Pająka, będąca autorstwa Wita Wisza, jest największa na naszym cmentarzu, wymaga dużego wysiłku i czasu pracy. Stąd też koszt jej odnowienia jest ponad dwa razy większy, niż tych już odnowionych, a stojących u wejścia do kaplicy cmentarnej. W tym roku wykonana została część prac, a dokończenie ich, włącznie z odnowieniem trzech figurek mniejszych, wkomponowanych w cokół nagrobka, gotowe będą w roku następnym. Liczymy, że rosnąca tendencja zbieranych kwot w czasie kwest utrzyma się i w tym roku. Takie zbiórki odbywają się na wielu polskich cmentarzach. Dzięki nim ratowane są piękne przykłady architektury cmentarnej. Prosimy - nie pozostańcie Państwo obojętni wobec naszej inicjatywy, mającej na celu zachowanie dla przyszłych pokoleń tego, co piękne i wartościowe, a nade wszystko wobec zachowania pamięci o tych, którzy odeszli już z tego świata.
* * *
Jeszcze przed końcem tego roku, najprawdopodobniej zostanie oddana do druku książka pt.:„Radziszów 1105 – 2005. Historia wsi i jej mieszkańców” autorstwa Państwa Małgorzaty i Józefa Niechajów, którzy od lat poświęcali czas i nieodpłatnie gromadzili materiał i spisali go tworząc nieprzeciętną publikację. To będzie pierwsza, licząca ponad 300 stron książka opowiadająca o zebranej historii naszej miejscowości. Część funduszy na jej wydrukowanie została już zebrana. Brakuje nam jeszcze około 6.000,00zł. Gdyby ktoś z Państwa mógł wspomóc nas finansowo lub gdyby jakieś firmy zechciały zamieścić na kartach tej książki swoją reklamę, prosimy o kontakt z autorami książki lub dowolnym członkiem naszej organizacji. Dochody ze sprzedaży książek, stanowić będą dochód naszego Stowarzyszenia.
Z ostatniej chwili!
Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” w porozumieniu z Dyrekcją Zespołu Szkół Publicznych w Radziszowie, bo taką nazwę przyjęła szkoła (podstawówka i gimnazjum) od początku tego roku szkolnego, wystąpiło z wnioskiem o grant do Ministerstwa Edukacji Narodowej o dotację 20.000,00zł na zadanie pt.: ”Patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży”, by za te fundusze zorganizować dla wszystkich klas gimnazjum wycieczki autokarowe do Krakowa śladami Ojca Świętego Jana Pawła II – patrona gimnazjum. W dniu 17 października br. zostały ogłoszone wyniki konkursu i z radością informujemy, że przyznano nam na powyższy cel 18.080,00zł.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie