Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 19
 
Coś, co do niedawna dla wielu z nas wydawało się niemożliwe do zrealizowania, właśnie zostało urzeczywistnione. Zakończył się I etap remontu dworu Dzieduszyckich. Do otwarcia w całości wyremontowanego obiektu jeszcze daleko, ale jedno jest pewne, budynkowi nie grozi już katastrofa budowlana. Przegnity dach i strop nad pierwszym piętrem zostały wymienione i wnętrza dworu nie będą już zamakały. Teraz należy tylko liczyć na sprawność władz samorządowych, by pozyskały fundusze z poza budżetu naszej gminy na kontynuację prac. Obecnie urząd gminy oczekuje odpowiedzi na pismo Burmistrza do Ministra Kultury w sprawie funduszy na kontynuację prac przy radziszowskim dworze i pałacyku Sokół w Skawinie.
* * *
W dniu 26 stycznia br. odbyło się spotkanie opłatkowe naszych członków. Uczestniczyli w nim, m. in.: P. Piotr Boroń senator RP, P. Stanisław Żak zastępca Burmistrza MiG Skawina, P. Marcin Kuflowski Przewodniczący Rady Miasta Skawiny, ks. Władysław Pilarczyk prezes Małopolskiego Związku Regionalnych Towarzystw Kultury i jeszcze inni goście i sympatycy. W czasie tego spotkania miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów konkursu na najpiękniej udekorowany dom i posesję na czas świąteczno-noworoczny 2006/2007. Sponsorem nagród, o łącznej wartości 1000zł był Zakład Energetyczny ENION S.A. Oddział w Krakowie. A oto laureaci: I miejsce Państwo Joanna i Dariusz Wielowscy ul. Zadworze 79, II miejsce Państwo Elżbieta i Andrzej Wcisłowie, ul. Zadworze 20, III miejsce Państwo Grażyna i Rafał Łypikowie, ul. Kolorowa 34, III miejsce Państwo Lucyna i Aleksander Mirochowie, ul. Skawińska 24, III miejsce Państwo Maria i Franciszek Paciorkowie, ul. Widokowa 8. Wyróżnienia otrzymali: Państwo Katarzyna i Tadeusz Stępkowscy, ul. Zadworze Górne – za najbogatszą, kolorowa i ciekawą kompozycję; ks. Jacek Kuczmier, ul. Jana Pawła II 7 – za oryginalną, podświetloną szopkę bożonarodzeniową; Państwo Teresa i Andrzej Tutajewscy, ul. Lipowa 26 – za najokazalsze świecące choinki widoczne z wielu miejsc w Radziszowie. Laureatom gratulujemy i już dziś zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w kolejnym konkursie, który sprawia, że Radziszów w czasie świąteczno-noworocznym jest taki piękny, skrzący się tysiącami światełek.
* * *
Jak co roku, Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” ogłasza konkurs na najpiękniejszą pisankę. Do udziału w konkursie zachęcamy tak dzieci jak i dorosłych. Proponujemy zarazem, by pisanki wykonywać raczej na wydmuszkach z jaj. Co prawda takie pisanki wykonać jest trudniej, ale za to są trwalsze niż pisanki wykonane na jajkach gotowanych. Prace prosimy oddawać po każdym święceniu pokarmów w Wielką Sobotę przy kościele w przeznaczonym do tego miejscu. Po święceniu pokarmów w Jurczycach, pisanki prosimy przekazać księdzu. Uprzejmie prosimy, by pisanki włożyć do woreczków foliowych z karteczką, na której powinny się znaleźć: imię, nazwisko i wiek wykonawcy. W czasie Świąt Wielkanocnych wszystkie prace będzie można obejrzeć na wystawie w kościele. W niedzielę w dniu 15 kwietnia po mszy świętej o godz. 11:20 rozdamy dyplomy i nagrody dla laureatów. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Podtrzymujmy naszą piękną tradycję.
* * *
Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” w styczniu br. zakupiło w likwidowanej bibliotece w Krakowie 1349 książek. Ten nabytek planujemy przekazać do bibliotek: gminnej w Domu Strażaka i bibliotek w szkole podstawowej i gimnazjum. Już niedługo czytelnicy z Radziszowa i Jurczyc będą mogli sięgnąć po wiele nowych tytułów.
* * *
Już teraz ogłaszamy kolejny konkurs na najpiękniej ukwiecony balkon i ogród. Komisja składająca się z członków naszej organizacji około 10 czerwca przejedzie wzdłuż wszystkich ulic Radziszowa, by wyłonić zwycięzców. Ogłoszenie wyników nastąpi w dniu 17 czerwca w czasie festynu z okazji 100 – lecia radziszowskiej OSP, po godzinie 16:00. Naszym celem jest, by tak jak i na czas świąteczno-noworoczny, również latem nasza miejscowość wyróżniała się barwami kolorowych kwiatów oraz ładem i porządkiem wokół naszych domów. Nasiona kwiatów kosztują kilka złotych, a ich wysianie może zmienić nasze balkony i przydomowe ogródki. To zapewne przełoży się na nasze dobre samopoczucie i opinię o mieszkańcach naszej miejscowości. Zachęcamy też, by jak co roku zadbano o wygląd miejsc wokół naszych przydrożnych kapliczek i krzyży.
* * *
W tym roku, w dniu 1 lipca radziszowska parafia obchodzić będzie jubileusz 150 – lecie od ostatniej konsekracji naszego kościoła. W roku 1857 dokonał jej biskup tarnowski Józef Pukalski, po tym, jak odnowiono go po pożarze, który strawił wnętrze naszej świątyni w dniu 25 kwietnia 1844r.. By uczcić ten jubileusz, nasza organizacja zaplanowała cykl imprez, których koszty planujemy pokryć za pieniądze pochodzące z grantu Urzędu Miasta i Gminy Skawina. Dla chętnych w dniach 27 maja i 3 czerwca odbędą się kilkugodzinne warsztaty z zakresu technik fotografowania. Zajęcia teoretyczne i praktyczne w plenerze poprowadzą pracownicy naukowi z Politechniki Krakowskiej. Zachęcamy do wzięcia udziału w tych zajęciach, które dla uczestników są nieodpłatne. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres e-mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub dzwoniąc na nr tel. 0-501-186-551. Kandydatów prosimy o podanie imienia, nazwiska, wieku, adresu i nr telefonu kontaktowego. Warsztaty zostaną zakończone konkursem fotograficznym. Każdy z uczestników warsztatów winien dostarczyć trzy fotografie w kategoriach: 1/ kościół w Radziszowie, 2/ mieszkańcy Radziszowa i 3/ panorama Radziszowa. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody. Po rozstrzygnięciu konkursu w dniach 30 czerwca i 1 lipca (sobota i niedziela) w Domu Parafialnym odbędzie się wystawa zdjęć konkursowych. W sobotę 30 czerwca zaplanowaliśmy w naszym kościele koncert pieśni w wykonaniu radziszowianki Pani Kingi Rataj, laureatki ubiegłorocznego festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie. Będzie możliwość posłuchania wspaniale rozwijającej się młodej artystki w rodzinnej miejscowości. Po koncercie odbędzie się sesja popularno-naukowa, w czasie której odczytane zostaną referaty na temat historii kościoła i parafii. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do udziału w zaplanowanych przez nas imprezach. Informacje szczegółowe podane zostaną w późniejszym terminie w ogłoszeniach parafialnych w kościele.
* * *
W ubiegłym roku, Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” rozpoczęło edycję zajęć dla młodzieży z naszej Szkoły Podstawowej pod hasłem „Poznajemy swoją gminę”. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy wycieczkę rowerową do Woli Radziszowskiej, gdzie pokazaliśmy młodzieży najpiękniejsze obiekty i miejsca, a na zakończenie przygotowaliśmy konkurs wiedzy o Woli Radziszowskiej. W tym roku, również za pieniądze pochodzące z grantu Urzędu Miasta i Gminy Skawina, zorganizujemy wycieczkę pieszą do naszego leśnego rezerwatu „Kozie kąty”, gdzie pan leśniczy pokaże młodzieży wszelkie walory fauny i flory, a zarazem zachęci młodzież do czynnego wypoczynku na łonie przyrody. Ponadto zorganizowana też zostanie wycieczka autokarowa do Skawiny, gdzie ta sama grupa 40 uczniów zapozna się z wystawą Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, historią kościoła pod wezwaniem Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, kościółka filialnego, ratusza i pałacyku Sokół oraz ogólnie z historią miasta Skawiny. Te zajęcia również zostaną zakończone konkursem wiedzy o przyrodzie rezerwatu i miasta Skawiny. Chętni już po świętach będą mogli się zgłaszać w szkole.
* * *
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej i wszyscy druhowie radziszowskiej OSP serdecznie zapraszają wszystkich naszych czytelników, członków ich rodzin oraz ich znajomych, na obchody 100-lecia utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziszowie. Imprezy związane z tym jubileuszem zaplanowane zostały na 16 i 17 czerwca br. W pierwszym dniu obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą o godz. 14:30, po czym na parkingu kościelnym przed Domem Strażaka nastąpi ceremoniał strażacki, związany z uhonorowaniem naszych strażaków. Zaplanowano wiele występów na scenie, a w niedzielę wystąpi u nas znany z telewizji kabaret „Spotkanie z balladą”. W tym dniu „strażacy z Kopydłowa” zagoszczą w Radziszowie i z nami świętować będą jubileusz naszej OSP. Na wieczór sobotni i niedzielny zaplanowane zostały zabawy taneczne. Szczególnie serdecznie zaprasza się dzieci, dla których na oba dni przygotowane zostanie wesołe miasteczko. Część rozrywkowa i gastronomiczna obchodów jubileuszowych przygotowana została na wzór sprawdzonych już festynów „Niedziela w naszym Radziszowie” i odbywać się będzie w ogrodach plebani. Szczegółowy program podany zostanie na plakatach.
* * *
W dniu 28 kwietnia br. odbędzie się V Międzynarodowy Bieg Skawiński. Jest to impreza sportowa pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Pana Adama Najdera pod hasłem „Zachowaj trzeźwy umysł”. Jej organizatorami są Urząd Miasta i Gminy Skawina, Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” w Skawinie oraz Gimnazjum nr 1 w Skawinie. Nasza organizacja jest instytucją wspierającą, podobnie jak radziszowska OSP, która zabezpieczać będzie trasę biegu na terenie Radziszowa. Trasa biegu głównego, na 10000m poprowadzi z parku skawińskiego do Radziszowa pod kościół i z powrotem. Dla najlepszej radziszowianki i radziszowianina biorących udział w tym biegu, przewidziane zostały drobne niespodzianki. Informujemy, że w tym dniu należy się spodziewać utrudnień w komunikacji na terenie miasta Skawiny i na krótko na trasie do Radziszowa wzdłuż ulic Żwirki i Wigury i Radziszowskiej w Skawinie oraz wzdłuż ulic Skawińskiej i Jana Pawła II w Radziszowie. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej imprezie. Bliższe informacje można uzyskać na stronie www.biegskawina.pl.
* * *
Radziszów ma kolejną stronę internetową. Od miesiąca działa już strona http://www.radziszow.pl, która jest dziełem darmowym, mającym służyć mieszkańcom Radziszowa. Misją strony jest promocja internetowa firm i instytucji działających w Radziszowie, ukazanie działalności twórczej mieszkańców naszej miejscowości i wymiana lokalnych informacji oraz ocena ważnych kwestii dotyczących Radziszowa. W skład strony wchodzi katalog firm i instytucji, katalog stron prywatnych, dział z ogłoszeniami, galeria Radziszowian oraz mini forum dyskusyjne. Istnienie i kierunek rozwoju strony uzależniony jest wyłącznie od jej popularności wśród mieszkańców naszej miejscowości, dlatego też informację o niej podajemy w BIULETYNIE. Aktualnie zapraszamy wszystkie firmy i instytucje do zarejestrowania się w katalogu strony www.radziszow.pl Rejestrować mogą się wyłącznie podmioty działające na terenie administracyjnym Radziszowa. Usługa jest nieodpłatna!!! Wystarczy podać w formularzu adres strony oraz zakres działalności firmy lub instytucji. Na stronie znajduje się również katalog stron www osób prywatnych. Dzięki prostemu procesowi rejestracji można pokazać innym swoje zainteresowania, hobby i pasje, a może i zainteresować nimi i innych mieszkańców Radziszowa. Dla miłośników fotografowania została udostępniona też galeria, na której można umieszczać swoje zdjęcia wykonane na terenie Radziszowa. Pomysłodawcą, twórcą i administratorem strony jest Pan Jarosław Karasiński.
* * *
Czas Świąt Wielkanocnych, to szczególne chwile w roku dla każdego z nas. Życzymy naszym czytelnikom, by ten wyjątkowy czas spędzili w radości, zdrowiu życzliwości i z nadzieją na lepsze jutro. Niech przesłanie Wielkiej Nocy pomoże nam w obieraniu prawidłowych dróg w życiu i stawać się coraz lepszymi. Życzymy też smacznej święconki, wesołego Alleluja i tradycyjnie mokrego Dyngusa!
Członkowie Stowarzyszenia „Nasz Radziszów”

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie