Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 18
 
W dniu Wszystkich Świętych, członkowie Stowarzyszenia „Nasz Radziszów” już po raz trzeci kwestowali przy wejściach na nasz cmentarz parafialny. W tym roku zebrano 4.666.96zł, 1 euro oraz 1.000 lirów włoskich (dziś nie mających żadnej wartości, po wprowadzeniu we Włoszech waluty euro). Pieniądze te, jak pisaliśmy już wcześniej, przeznaczone zostaną na odnowienie największego nagrobka na naszym cmentarzu, Ś.P. Andrzeja Pająka, zmarłego w 1886r., a będącego autorstwem Wita Wisza. Pula ta została powiększona jeszcze o kolejne 700,00zł. Pieniądze te ofiarowała nam opiekująca się wspomnianym nagrobkiem rodzina Państwa Kucików i Pani Jaskułowa, zamieszkali przy ul. Rynek. Bardzo nas cieszy, że Państwo zaakceptowali naszą akcję, mającą na celu renowację starych, zabytkowych, a zarazem cennych nagrobków. Serdecznie dziękujemy!
Przy tej okazji pragniemy przekazać Państwu ciekawą informację. Wit Wisz pozostawił po sobie dużą ilość prac rzeźbiarskich, zgromadzonych w jednym miejscu. Jest to kościół w Myślenicach, na tzw. Stradomiu (na terenie starego miejskiego cmentarza). Tego - można by rzec odkrycia - dokonali członkowie naszej organizacji w dniu 3 grudnia br. W tym kościółku można podziwiać ołtarz główny, 2 ołtarze boczne i ambonę autorstwa zmarłego w 1930r. znanego radziszowianina. Na pobliskim cmentarzu znaleźliśmy też piękną figurę nagrobną (kamienną), będącą dziełem dłuta Wita Wisza.
* * *
W chwili, gdy przygotowywano do druku ten numer Biuletynu, prezes Stowarzyszenia „Nasz Radziszów” po raz kolejny zapoznał się etapem remontu dworu Dzieduszyckich. Gotowe są już obie klatki schodowe. Schody drewniane zdemontowano, a w to miejsce wykonano schody betonowe. Zdemontowano również stropy nad I piętrem (za wyjątkiem stropu nad największą salą – z kominkiem – gdyż tam zachowała się ciekawa polichromia z początku XIXw.) i wylano już betonowe strony na około 2/3 powierzchni strychu. Prace trwają cały czas, w tym roku pogoda wyjątkowo im sprzyja. Od przeprowadzających remont uzyskaliśmy informację, że jeśli pogoda dalej będzie tak łagodna, sukcesywnie następować będzie rozbiórka dachu, po czym budowana będzie nowa więźba dachowa i nałożone zostanie nowe dachówkowe pokrycie.
* * *
Tak, jak pisaliśmy w poprzednim numerze, Firma ENION S.A. z siedzibą w Krakowie przyjęła naszą prośbę i zasponsoruje zakup nagród dla laureatów w konkursie na najpiękniej udekorowany dom i posesję na okes świąteczno – noworoczny 2006/2007. W zamian będziemy zobowiązani do podania informacji o sponsorze w mediach, na naszej stronie internetowej oraz zobowiązani będziemy do wywieszenia bajeru reklamowego Firmy ENION S.A. w centrum naszej miejscowości. Z uwagi na fundusze od sponsora, w tym roku pragniemy wyłonić więcej laureatów. Jury składające się z członków Stowarzyszenia „Nasz Radziszów” wyjedzie na oględziny dekoracji w okresie między Świętami Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem. Jak co roku, laureatów zaprosimy po odebranie nagród i dyplomów na nasze spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w dniu 26 stycznia 2007r. w sali Domu Parafialnego. Zachęcamy do udziału w konkursie!
* * *
W dniu 12 stycznia 2007r. o godz. 19:00 odbędzie się Walne Zgromadzenie członków i sympatyków Stowarzyszenia „Nasz Radziszów”. W czasie tego zebrania przedstawione zostanie sprawozdanie z działalności naszej organizacji za ostatnie dwa lata, przedstawione zostanie również sprawozdanie finansowe, po czym nastąpi wybór nowych władz naszej organizacji. Zapewne, jak co roku, na pierwszym zebraniu w nowym roku omówione zostaną propozycje odnośnie działalności stowarzyszenia na najbliższe 12 miesięcy. Jeśli Państwo macie pomysły lub propozycje, czym mogłoby się zająć w najbliższym roku nasze Stowarzyszenie, prosimy je zgłaszać członkom naszej organizacji lub pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. bądź na adres Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” ul. Jana Pawła II 7. Tradycyjnie zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby pracować z nami na rzecz naszej lokalnej społeczności.
* * *
Jurczyce, miejscowość najbliższa Radziszowowi, choćby poprzez wspólnotę parafialną, ma swoją stronę internetową. Można tam dowiedzieć się wiele na temat historii wsi, rodu Hallerów, dworu i nie tylko. A oto adres tej strony: www.jurczyce.pl Polecamy tę stronę naszym czytelnikom, a zarazem serdecznie gratulujemy pomysłu i autorom strony.
* * *
Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” zaprasza na wycieczkę do Krakowa w sobotę 13 stycznia 2007r. W programie będzie zwiedzanie wystawy szopek włoskich i krakowskich w Pałacu Krzysztofory, szopek w wybranych kościołach w centrum miasta oraz zaplanowane jest zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego wraz z pokojami, gdzie mieszkał nasz Ojciec Święty, jeszcze jako bp Karol Wojtyła. Wyjazd o godz. 9:00 z parkingu koło kościoła. Koszt wycieczki 15,00zł od osoby. Cena obejmuje przejazd i bilety wstępu. Zapisy u P. Józefa Niechaja tel. 0-504-754-856 lub u P. Janusza Bierówki tel. 0-501-186-551. Zapraszamy wszystkich chętnych, a przede wszystkim dzieci.
* * *
Na czerwiec 2007r. przygotowywana jest nasza kolejna publikacja. Autorami jej są państwo Małgorzata i Józef Niechaj. Będzie to książka (250 do 300 stron) o historii wsi i jej mieszkańców. Publikacja ta będzie zawierała około 200 fotografii, w tym starych, najczęściej, pochodzących z rodzinnych zbiorów radziszowian. Skład gotowy będzie jeszcze przed końcem 2006r. Wydrukowanie tej książki (a planujemy w ilości 500 egzemplarzy) kosztować może nawet do 10.000,00zł. Poszukujemy chętnych, którzy mogliby nam pokryć te koszty. Jeśli będą to jakieś firmy, w zamian gwarantujemy całostronicową reklamę. Pragniemy zaznaczyć, że będzie to w historii naszej wsi pierwsza taka publikacja i jak można się domyślać, szybko nie zostanie powtórzona. Zainteresowanych prosimy o kontakt z P. Józefem Niechajem lub pisząc na adres e-mailowy Stowarzyszenia.
* * *
Na rok szkolny 2006/2007 Rada Rodziców radziszowskiego gimnazjum wydała kalendarz, a dochód z jego sprzedaży przeznaczony zostanie na potrzeby Rady Rodziców, w tym na przygotowanie uroczystego nadania patronatu im. Jana Pawła II naszemu gimnazjum. Kalendarz kosztuje 5zł i nabyć go można w sekretariacie szkoły.
* * *
Ostatnie wybory samorządowe sprawiły, że Radziszów ma dwóch radnych: P. Witolda Mazgaja (członka naszej organizacji) i P. Grzegorza Wasyla. Liczymy, że nasza miejscowość wiele na tym skorzysta. P. Janusz Bierówka prezes Stowarzyszenia „Nasz Radziszów” , pragnie podziękować wszystkim wyborcom, którzy oddali na niego swoje głosy i obdarzyli go dużym zaufaniem. Choć uzyskał on drugą co do ilości liczbę głosów od mieszkańców naszej miejscowości, to ze względu na zawiłości ordynacji wyborczej nie uzyskał mandatu radnego Miasta i Gminy Skawina.
* * *
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, wszyscy członkowie Stowarzyszenia „Nasz Radziszów” pragną złożyć Państwu najlepsze życzenia, Zdrowych i Wesołych Świąt oraz spokojnej, przepełnionej kolędami tradycyjnej wigilii. Niech spełnią się Państwu wszystkie wypowiedziane w tym dniu życzenia! Życzymy też wszystkiego co najlepsze, w Nowym Roku 2007’.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie