Dzisiaj jest: Piątek, 24 maja 2024
Imieniny obchodzą: Jan, Joanna, Maria, Wincenty, Zuzanna, Zula
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 17
 
Od ostatniego wydania naszego Biuletynu w czerwcu, miało miejsce wiele istotnych wydarzeń związanych z udziałem naszego Stowarzyszenia, choć na ten okres przypadały wakacje. Najpierw pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy przybyli i bawili się na IV dobroczynnym festynie „Niedziela w naszym Radziszowie”. Dziękujemy nabywcom cegiełek, naszych wydawnictw i biorącym udział w licytacji. Ta impreza wzbogaciła konto na remont dworu Dzieduszyckich o kolejne 12.505,06 zł. Ktoś z uczestników imprezy dorzucił jeszcze 100 forintów.
Dziękujemy za pomoc, okazaną nam przychylność i pomoc finansową Burmistrzowi Miasta i Gminy Skawina Panu Adamowi Najderowi, sprawującemu jednocześnie honorowy patronat nad imprezą.
Oczywiście festyn ten nie odbyłby się, gdyby nie czynna i wydajna pomoc wielu osób, które nie są członkami naszej organizacji. Niektórzy pracowali całymi rodzinami. Pomagali nam już na dwa dni przed imprezą w trakcie, jak i po jej zakończeniu. Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich z imienia i nazwiska, ale nie sposób podziękować: Panu Franciszkowi Paciorkowi za przygotowanie wszystkich niezbędnych instalacji elektrycznych, Panu Kazimierzowi Przeniosło za kilkukrotne usługi transportowe, P. Bogdanowi Szczerbakowi, P. Wiesławowi Mikołajczykowi i wielu, wielu innym. W dniu imprezy w sposób szczególny przyczynili się m.in.: P. Alicja Niechaj, P. Grażyna Fic, P. Andrzej Dziewoński, P. Zdzisława Bała, P. Urszula Pająk, P. Stanisław Pająk, P. Marcin Piotrowski, P. Marcin Badura, P. Bogumiła Smajdor, P. Agnieszka Pająk. Prawie całą dekorację na scenografię przygotowała nam P. Genowefa Pocięgiel - serdecznie dziękujemy! Jak co roku, wsparła nas swoją pomocą kilkunastoosobowa grupa strażaków naszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Oczywiście wszyscy wymienieni pracowali nieodpłatnie.
Dziękujemy serdecznie darczyńcom na naszą licytację: P. Jadwidze Chorabik, P. Halinie Wasyl, P. Piotrowi Birówce, P. Józefowi Bolisędze, P. Marianowi Strzebońskiemu i Krzysiowi Grzesło.
Nieocenioną pomoc uzyskaliśmy od naszych sponsorów,
którymi są:
z Radziszowa:
• Spółka HENWAL Świat Folii
• Firma KOWALCZYK s.c. braci Krzysztofa i Marka Kowalczyków
• Przedsiębiorstwo ALMI
• Firma MADROCAR
• Firma KANRA
• Piekarnia Państwa Dąbrowskich
• Firma Transportowa Jawi-Trans s.c.
• Firma POLFENDER
• Firma LAMITECH prod. stolarska Pana Stanisława Kalickiego
• Firma TRANS GAZ Pana Władysława Błąka
• Wytwórnia napojów chłodzących Pani Danuty Apostolik
• Pani Renata Żarska
• Pani Teresa Tutajewska

ze Skawiny:
• Elektrownia Skawina S.A.
• Bank Spółdzielczy
• Firma Skaw-Met
• Firma SANPOL
• Zakład Przetwórstwa Mięsa ODYN
• Firma AGIT Doradztwo Prawne

z innych miejscowości:
• Auto Salon Murawski i Luzar s.j. z Wieliczki
• Małopol. Centrum Dystryb. Opakowań KRAKUS s.j. z Krakowa
• Hurtownia piwa i napojów chłodzących Jędruś z Dobczyc

osoby:
• Poseł RP Pan Jacek Krupa
• Radny Gminny Pan Witold Mazgaj
Każdą pomoc traktujemy jako dowód poparcia dla naszej pracy na rzecz wspólnego środowiska, a przede wszystkim, jako aprobatę dla naszych starań o odnowienie dworu Dzieduszyckich. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!
Festyn daje nam zawsze możliwość organizowania wielu konkursów.
Zwycięzcami konkursu na najpiękniejszy ogród i balkon w 2006 roku, zgodnie z decyzją Jury w składzie Pani Halina Wasyl, Pan Romuald Piotrowski i Pan Józef Niechaj, zostali:
kategoria ogrody:
• I miejsce Pani Marta Schabowska z ul. Zadworze
• II miejsce Pani Dorota Paciorek ul. Zadworze
• III miejsce Pani Małgorzata Mikrus z ul. Zadworze
  Wyróżnienia:
• Państwo Kotulowie z ul. Kamiennej
• Państwo Żarscy z ul. Podlesie
• Państwo Marszałkowie z ul. Zawodzie
kategoria balkony i tarasy:
• I miejsce Pan Stanisław Kapłon z ul. Zadworze
• II miejsce Pani Grażyna Mróz z ul. Podlesie
• III miejsce Pani Zdzisława Bała z ul. Podlesie
W konkursie na najlepsze radziszowskie kulinarna, jury w składzie P. Adam Wójcik Sekretarz Powiatu Krakowskiego, P. Andrzej Tutajewski prezes Podkrakowskiej Izby Gospodarczej, P. Joanna Cholewa radna Gminy Skawina. P. Adam Woźniczka sołtys Jurczyc a zarazem radny Gminy Skawina i Pan Franciszek Ciernia radny Gminy Skawina wyłonili zwycięzców:
• I miejsce Pani Celina Trzyszczyk
• II miejsce Pani Barbara Kotula
• III miejsce Pani Sabina Łęcka
Konkursy dla dzieci i młodzieży
Zwycięzcami konkursu historycznego zostali:
• I miejsce Dawid Łachman
• II miejsce Adam Cymerkiewicz
• II miejsce Grzegorz Burdek
Konkurs rysunkowy:
• I miejsce Aleksandra Łypik
• II miejsce Agnieszka Wcisło
• III miejsce Arkadiusz Kisielewski
Konkurs zręcznościowy rzut piłeczkami do kosza:
• I miejsce Piotr Kutek
• II miejsce Dagmara Apostolik
• III miejsce Natalia Grabińska
Konk. zręczn. rzut piłeczkami do kosza (dzieci do lat 6):
• I Miejsce Kamila Morawa
• Wyróżnienie Izabela Kopeć
• Wyróżnienie Weronika Kopeć
Konkurs rzut piłką do kosza:
• I miejsce Bartłomiej Bandoła
• II miejsce Damian Paciorek
• III miejsce Michał Surma
Konkurs zręcznościowy rzut do celu ringo:
• I miejsce Bartłomiej Bandoła
• II miejsce Michał Bierówka
• III miejsce Tomasz Pająk
Konkurs rzut lotkami do tarczy:
• I miejsce Rafał Przybyło
• II miejsce Jakub Łachman
• III miejsce Bartłomiej Maślanka
Konkurs łowienia rybek (dla dzieci do lat6):
• I miejsce Artur Giza
• II miejsce Kamila Morawa
• III miejsce Izabela Kopeć
Konkurs strzały na bramkę:
• I miejsce Marcin Pająk
• II miejsce Adam Jasiołek
• III miejsce Bartłomiej Pająk
Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody, a pozostali uczestnicy konkursów, Ci nie będący laureatami, nagrody pocieszenia.
* * *
Przy okazji festynu postanowiliśmy pomóc przewlekle chorej Karolince, której leczenie cały czas wymaga dużego nakładu finansowego. W zbiórce pieniędzy do puszek pomogła zaproszona przez nas „dr Renia” z serialu „M jak Miłość” czyli aktorka teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Pani Hanna Bieluszko i nasz Wikary ks. Jacek Kuczmier. Kwestujący zebrali kwotę: 3.590,87 zł. Dziękujemy za ten dar serca w imieniu swoim, Karolinki i jej rodziców.
* * *
Już dziś informujemy, że za rok nie będzie festynu „Niedziela w naszym Radziszowie”, ale dwudniowa impreza na wzór naszej z okazji 100-lecia radziszowskiej OSP. w dniach 16 i 17 czerwca 2007r.. Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia Pan Józef Niechaj i Pan Janusz Bierówka są członkami Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia OSP w Radziszowie, a nasz prezes wybrany został na przewodniczącego tegoż Komitetu.
* * *
Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” na czerwcowy festyn przygotowała swoje pierwsze wydawnictwo książkowe. Jest nim bogato ilustrowany album pt. „Kapliczki i krzyże w parafii Radziszów”. Publikacja ta powstała dzięki wyłącznie pracy społecznej naszych członków. Nieodpłatnie przekazali nam też swoje teksty: Pani Teresa Szczygieł i Pan Tadeusz Dybeł. Dziękujemy też Panu Jarosławowi Karasińskiemu za przygotowanie map Radziszowa i Jurczyc z naniesionymi na nich obiektami do zwiedzania. Wszystkie zdjęcia do publikacji wykonał artysta-fotografik Artur Gawenda, a okładkę przygotowała pochodząca z Radziszowa artystka-grafik Pani Eta Zaręba. Swoją pomoc okazali nam: Pan Marek Sawicki konserwator dzieł sztuki i pracownicy UMiG Skawina Pani Joanna Szczygłowska i Pani Alina Milarska. Koszt wydania pokrył w całości UMiG Skawina, dzięki okazanej nam przychylności i poparciu naszego celu przez Burmistrza MiG Skawina, Pana Adama Najdera. Pan Burmistrz napisał do tej publikacji również słowo wstępne, za które SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
Pragniemy państwa poinformować, że dochód ze sprzedaży albumu w całości gromadzony jest na remont naszych kapliczek. W planie działania Stowarzyszenia przyjętym do 2010r. zapisaliśmy, że będziemy dążyć do odrestaurowania tych obiektów. Na festynie ze sprzedaży albumów zebraliśmy 1370,00zł, a ze sprzedaży w dniu 10 sierpnia (albumów i innych naszych wydawnictw) kwotę 2.119,90zł i 20 dolarów USA.
Koszt fachowej renowacji kapliczki, dającej gwarancję zachowania jej na dalsze 100 lat, wynosi około 12 do 15 tysięcy złotych.
Nasze albumy wciąż można nabywać w zakrystii u kościelnego, tj. pana Krzysztofa Basiury. Cena jednej sztuki wynosi 20,00zł. Zachęcamy wszystkich do ich nabywania. Album ten może być ciekawym prezentem dla Państwa rodzin, przyjaciół i znajomych związanych z nasza parafią. Dotarły do nas opinie, że album nasz może dostarczyć wielu wzruszeń i radości tym, którzy już od lat mieszkają z dala od Radziszowa.
Na festyn przygotowaliśmy też koperty z herbem naszej miejscowości. Mamy do rozprowadzenia jeszcze dużą ich ilość. Jeśli jest ktoś chętny do ich nabycia, prosimy o skontaktowanie się z którymś z członków naszego Stowarzyszenia. Te koperty, to kolejny przykład możliwości promowania naszej miejscowości w świecie.
* * *
Dzięki naszym staraniom, TVP-3 Kraków przygotowała i wyemitowała w programie „Kalejdoskop” w dniu 7 lipca kilkuminutowy program o naszej miejscowości, ludziach tu mieszkających i ich pracy społecznej na rzecz swojego środowiska. Ta piękna wizytówka naszej miejscowości, trafiła do dużej rzeszy telewidzów południowej Polski.
* * *
Mamy dla Państwa ważną wiadomość, wyczekiwaną przez nas od momentu zawiązania naszej organizacji. Wreszcie ruszył pierwszy etap remontu dworu Dzieduszyckich. Za pieniądze pochodząca z gminy Skawina i zebrane przez nasze Stowarzyszenie w czasie organizowanych festynów, wykonywany jest remont zagrożonego zawaleniem dachu dworu. Do wiosny ma być gotowy betonowy strop nad I piętrem, nowy dach z nowym pokryciem i nowa żelbetonowa klatka boczna, w miejscu starej drewnianej, dziś grożącej katastrofą budowlaną. Dla naszych członków to wielkie osiągnięcie i powód do dumy, że rozpoczęła się realizacja jednego z głównych celów, dla którego powołano Stowarzyszenie „Nasz Radziszów”. Przed nami zapewne jeszcze długa droga współpracy z władzami gminnymi, by można było gotowy obiekt po remoncie oddać do użytkowania lokalnej społeczności. Według naszego przekonania, najtrudniej było zacząć ten remont. Wierzymy, że wygląd dworu uda się doprowadzić do dawnej świetności. Tu wielkie podziękowania należą się naszym radnym Miasta i Gminy Skawina oraz Burmistrzom Panom Adamowi Najderowi i Stanisławowi Żakowi.
Pragniemy Państwa poinformować, że dochód z dotychczasowych IV dobroczynnych festynów w kwocie 40.000,00zł (po zaokrągleniu, gdyż reszta z tej kwoty dalej pozostaje na koncie Stowarzyszenia) przekazany został władzom Miasta i Gminy Skawina, zgodnie z pierwotnymi założeniami. Przekazanie to odbyło się za pośrednictwem przelewu bankowego na konto UMiG Skawina i potwierdzone zostało umową darowizny celowej, w myśl której te ciężko zapracowane przez nas pieniądze, a ofiarowane przez radziszowian, przeznaczone zostały wyłącznie na remont dworu.
* * *
Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” nawiązało kontakt z naszym rodakiem, znanym szeroko w świecie, Kapitanem Henrykiem Jaskułą. Skorzystaliśmy z zaproszenia Pana Jaskuły i w dniach 14 i 15 października przedstawiciele Stowarzyszenia gościli w Przemyślu. Pan Kapitan pragnie przekazać nam do Radziszowa swój zbiór książek i niektóre pamiątki. W najbliższym czasie mamy powrócić do tej propozycji Pana Jaskuły i spisać w tym celu stosowną umowę darowizny. Przy tej okazji pragniemy przekazać mieszkańcom naszej miejscowości pozdrowienia od Państwa Jaskułów. Pan Kapitan często wspomina swoje miejsce urodzenia, chwile tu spędzone oraz ludzi, których kiedyś tu poznał. Choć mieszka z dala od nas, to myślami coraz częściej gości w Radziszowie.
* * *
Za pieniądze uzyskane z grantu od UMiG Skawina z puli na przeciwdziałanie patologiom społecznym, alkoholizmowi i narkomanii, nasze Stowarzyszenie przygotowało i przeprowadziło trzyetapowy program dla dzieci ze szkoły podstawowej w Radziszowie. Nawiązując do wspomnianego programu na lata 2005-2010 zabraliśmy naszą młodzież z klas IV do VI na wycieczkę rowerową do Woli Radziszowskiej. Historie naszych miejscowości najczęściej się przeplatają. To może być wspaniałą podstawą do współpracy i przyjaźni między obiema społecznościami. W Woli zwiedziliśmy dzięki gościnności i przychylności ks. Prałata Józefa Kani zabytkowy drewniany kościół, zaliczany do najcenniejszych zabytków architektury drewnianej na południu Polski. Uczestniczyliśmy w pikniku archeologicznym stowarzyszenia „Dziejba” odbywającym się w wiosce odtwarzanej na wzór z przed 3000 lat, nawiązującej do osiedli ludzi z okresu brązu. Swoją szczególną gościnność oraz wiedzę o Woli Radziszowskiej zaprezentował nam sołtys tej miejscowości, Pan Witold Grabieć. Przedstawił młodzieży bogatą i długą historię Woli Radziszowskiej oraz związane z nią podania i legendy.
Drugi etap odbył się w dniu 2 października br. Był to konkurs wiedzy o historii Woli Radziszowskiej dla dzieci biorących udział wycieczce rowerowej. Widownię stanowili pozostali uczniowie szkoły, dzięki czemu słuchając pytań i odpowiedzi swoich koleżanek i kolegów poznawali najważniejsze wątki z historii sąsiedniej wsi. Jak na koniec powiedział nam Pan Witold Grabieć pełniący wówczas honor przewodniczącego Jury - chciałby, by wszyscy mieszkańcy Woli wiedzieli o swojej miejscowości tak dużo, jak laureaci konkursu.
Zwycięzców: I miejsce Sebastian Łata, II miejsce Mateusz Pagacz, III miejsce Krzysztof Grzesło obdarowaliśmy cennymi nagrodami. Pozostali uczestnicy dostali książki. Nagrody trafiły też do uczestników rozwiązanego w tym dniu konkursu plastycznego, ogłoszonego przez nasze Stowarzyszenie pod hasłem „Wola Radziszowska którą znam”.
Trzeci etap, to udział dla wszystkich uczestników w wycieczce do Krakowa w dniu 7 października br. Młodzież zwiedziła Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie wzięła udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu techniki i fizyki, Muzeum Lotnictwa oraz bawiła się przez dwie godziny w Aquaparku. Na zakończenie tej darmowej dla uczestników wycieczki, był jeszcze sycący obiad. Z tego co dali nam odczuć opiekunowie, a przede wszystkim młodzież, był to dobry pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu pozalekcyjnego. Było to połączenie rekreacji z wiedzą, przygodą i zaszczepieniem podstaw do przyjaźni uczniów z obu wsi, w końcu uczących się potem we wspólnym gimnazjum. Pan sołtys z Woli już zapowiadał nam możliwość zorganizowania podobnej akcji u siebie.
* * *
Dobiegły końca prace renowacyjne kolejnego nagrobka na naszym parafialnym cmentarzu. Odnowiona figura stoi po prawej stronie u wejścia do kaplicy cmentarnej. Koszt tych prac zamknął się w kwocie 9.800,00 zł. Tak jak już od dwóch lat i w tym roku planujemy w dniu Wszystkich Świętych przeprowadzić kolejną kwestę. Liczymy, że i tym razem dadzą nam Państwo odczuć, że nasza akcja jest pożyteczna i potrzebna. Mamy już przecież dwa wymierne przykłady. To przede wszystkim dowód Państwa hojności.
* * *
Już dziś zapowiadamy dla Państwa kolejną edycję konkursu na najpiękniej udekorowany dom i posesję na czas świąteczno-noworoczny 2006/2007. O zasponsorowanie nagród wystąpiliśmy tym razem do Spółki ENION S.A. Być może zechcą nam pokryć koszty nagród dla laureatów. Uważamy, że warto nagrodzić starania wielu radziszowian. Nasza miejscowość dzięki naszym konkursom robi się coraz piękniejsza. Wierzymy, że warto rozwijać ten zapał mieszkańców wsi i pozytywnie pojętą rywalizację.
* * *
W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi prosimy Państwa o liczny udział w głosowaniu. To od Państwa zależy, kto będzie reprezentował interesy naszej miejscowości i radziszowian w gminie i powiecie.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie