Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 16
Już za tydzień odbędzie się kolejny IV dobroczynny festyn pod hasłem „Niedziela w naszym Radziszowie”, organizowany przez nasze Stowarzyszenie. Jak wszystkim chyba wiadomo, zyski z festynów w całości przeznaczone zostaną na remont dworu. Dzięki poprzednim imprezom z tego cyklu udało nam się zebrać na ten cel już ponad 30.000,00zł. Pragniemy jeszcze raz serdecznie zaprosić wszystkich mieszkańców Radziszowa, Jurczyc i innych ościennych miejscowości. Zaproście Państwo na naszą imprezę swoich krewnych, znajomych, przyjaciół. Niech bawią się razem z nami w ogrodach plebanii w Radziszowie. To w końcu pierwsza niedziela wakacji, a więc szczególna okazja, by zrelaksować się na świeżym powietrzu. Przygotowaliśmy wiele atrakcji i to dla każdej grupy wiekowej. Miejsca jest sporo i wystarczy dla wszystkich.
* * *
A oto przygotowany przez nas program:
14:00   rozpoczęcie festynu; powitanie przybyłych gości i uczestników festynu;
przedstawienie szczegółowego programu festynu
14:15   rozpoczęcie rozgrywek, gier i zabaw dla wszystkich 14:15   koncert orkiestry „Big Band MAŁOPOLSKI” 15:15   prezentacja zespołów ze szkół w Radziszowie 15:45   występ Góralskiego Kabaretu TRUTEŃ 16:45   komunikaty, wywiady z gośćmi, pokaz PCK 17:00   ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy ogród i balkon 17:15   przedstawienie gości festynu i wywiad, promocja albumu o kapliczkach 17:30   występ KRZYSZTOFA PIASECKIEGO - gwiazdy festynu 18.30   licytacja i losowanie nagród dla nabywców cegiełek 18:55   ogłoszenie wyników w konkursach dla dzieci i młodzieży 19:00   zabawa taneczna przy zespole KRAKUS BAND 23:30   pokaz sztucznych ogni
 
Poza sceną odbywać się będą:
Konkurs historyczny, konkursy zręcznościowe i zabawy dla dzieci (rzuty lotkami do tarczy, malowanie na asfalcie itp.); gry i rozgrywki rodzinne (wyścigi w workach, przeciąganie liny, skoki na skakance, tor przeszkód itp.); pokaz lotu balonem;
Dla uczestników udostępnione będą:
karuzela, zamek dmuchany, zjeżdżalnia, samochodziki akumulatorowe, trampolina eurobungy itp.; uczestnicy festynu na miejscu będą mogli zakupić: napoje chłodzące, lody, kiełbaski i szaszłyki z grilla, słodycze i inne.
Na festynie będzie można nabyć również: pocztówki z widokami Radziszowa, plan Radziszowa, znaczki z herbem Radziszowa, cegiełki - dar na odbudowę dworu, album „Kapliczki i krzyże przydrożne w parafii Radziszów”, koperty z herbem Radziszowa.
Wstęp na festyn jest bezpłatny !!!
Gwiazdą naszej imprezy będzie Krzysztof Piasecki. Znają go w Polsce prawie wszyscy - jest to jeden z najbardziej popularnych satyryków w naszym kraju. Obecnie oglądać go można choćby w cotygodniowym programie telewizyjnym „Śmiechu warte”. Szczególnie zasłynął programem satyrycznym „Ale plama” na antenie TVN. Z pewnością znają go wszyscy słuchacze „Powtórki, z rozrywki” - jednej z najchętniej słuchanych audycji Programu 3 Polskiego radia. Obiecał nam, że ubawi też uczestników festynu w Radziszowie.
* * *
„Góralski Kabaret TRUTEŃ” dał się nam poznać już w czasie ostatniego dnia obchodów 900-lecia Radziszowa. Wanda Czubernatowa z Raby Wyżnej, która pisze teksty dla góralskich satyryków ze Skawy, doskonale potrafi pokazać w krzywym zwierciadle naszą rzeczywistość i trafić w gusta widzów w wieku od 5 do 105 lat. Zapewne przygotują dla nas coś specjalnego. Przekonają się Państwo, że humor góralski potrafi rozbawić do łez.
* * *
„Big Band MAŁOPOLSKI” to zespół istniejący od 2001 r. Jego członkowie pochodzą w większości z Przytkowic lub okolicy. Atutem grupy jest młody wiek muzyków ich ambicja i zapał do pracy. Grupa „Big Band Małopolski” liczy około 20 członków, którzy wciąż są otwarci na współpracę z nowymi ludźmi. Repertuar zespołu jest różnorodny, zawiera on znane melodie z muzyki rozrywkowej oraz utwory z klasyki charakterystycznej dla tej formacji. Do osiągnięć „Big Band'u Małopolskiego” można zaliczyć wyróżnienie na przeglądzie zespołów młodzieżowych w Wadowicach w 2002 r. Następnie po sukcesie na szczeblu powiatowym, grupa powtórzyła ten wyczyn na poziomie wojewódzkim zdobywając wyróżnienie na konkursie w Skawinie w tym samym roku. Uwieńczeniem sukcesów 2002r. był występ na koncercie laureatów w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Ponadto „Big Band Małopolski” może się pochwalić występem w czasie I Maratonu w Krakowie, którego głównym dyrektorem jest Robert Korzeniowski oraz uczestnictwem w wielu imprezach okolicznościowych w powiecie. Niedawno zespół występował na obchodach dni Lewoczy na Słowacji - miasta partnerskiego gminy Kalwaria. Zespołem kieruje Ryszard Krawczuk, saksofonista, lider zespołu i założyciel zespołu jazzowo funkowego „Funk de Nite”.
Big band - dosłownie „duży zespół”, jest to popularne określenie orkiestry jazzowej o rozszerzonym składzie. Termin ten jest często stosowany do określenia rozbudowanych zespołów epoki swingu, popularnych w USA w latach trzydziestych i czterdziestych XX w.
W tym roku do tańca przygrywać nam będzie zespół wokalne instrumentalny „Krakus Band” z Krakowa. Zespół powstał kilka lat temu i bawi ludzi na zabawach, piknikach i weselach. Zachęcamy wszystkich uczestników festynu, by nabywali cegiełki dar na remont dworu. Wśród ich nabywców, jak co roku rozlosowane zostaną nagrody. Tym razem ma to szczególny wymiar, jako że na bieżący rok przewidziany został remont dachu starej szkoły. Właśnie jutro, w dniu 19-06-2006r. zostaną otworzone oferty przetargowe. Nasze starania zostały dostrzeżone i co nas cieszy, nie poszły na marne!
* * *
Organizatorzy festynu ponawiają swoją prośbę o pomoc przy przygotowywaniu imprezy już w piątek i sobotę. Liczymy też na pomoc przy pracach porządkowych po festynie. Z uwagi na wielkość przedsięwzięcia, nie wystarczą sami członkowie Stowarzyszenia. Jest nas zaledwie 28 osób i to w większości kobiet, a potrzebnych będzie wielu mężczyzn. Zwracamy się z tą prośbą do innych organizacji i nie zrzeszonych mieszkańców Radziszowa i Jurczyc. Jeszcze raz zwracamy się i do tych, którzy mogliby wspomóc naszą organizację darowiznami. Ewentualnych sponsorów prosimy o kontakt z członkami naszej organizacji.
* * *
Przy okazji festynu pragniemy zapowiedzieć kolejny konkurs, który kierujemy do pań, choć nie tylko. Przy scenie wyłożony zostanie stół, na który od godziny 16:00 przyjmować będziemy wyroby kulinarne. Mogą to być ciasta, pieczenie, zupy lub inne kulinaria. Pragniemy wybrać i wypromować specjalność kuchni radziszowskiej, a przy tym osobę z talentem kulinarnym. Niech będzie to zarazem smaczna atrakcja naszej imprezy. Wybrane spośród naszych gości jury wybierze zwycięzcę. Na laureatkę lub laureata czeka nagroda niespodzianka.
* * *
W czasie festynu pragniemy przeprowadzić promocję pierwszej dużej publikacji książkowej Stowarzyszenia „Nasz Radziszów”. Będzie to album pt. „Kapliczki i krzyże w parafii Radziszów”. Pozycja ukaże się dzięki funduszom na promocję gminy przekazanym przez pana Adama Najdera, Burmistrza Miasta i Gminy Skawina. Część nakładu, którą dostanie Stowarzyszenie pragniemy sprzedać, a fundusze przekazać na renowację najbardziej zniszczonej kapliczki. Zachęcamy wszystkich do zakupu, niech w każdym domu znajdzie się nasze wydawnictwo. Może to być również doskonały prezent na każdą okazję. Album będzie miał format A-4, będzie wydrukowany na kredowym papierze. Tekst i kolorowe fotografie zamieszczone będą na 64 stronach. Może warto również zakupić taki egzemplarz i posłać rodzinie mieszkającej poza Radziszowiem?
* * *
Wszystkich zainteresowanych tym, co robią i co mają w planach członkowie Stowarzyszenia, pragniemy zapoznać z Programem „Nasz Radziszów” na lata 2005-2010. Zostanie on szczegółowo przedstawiony na scenie w czasie festynu. Może przekona to kolejne osoby, które wraz z nami będą chciały zmieniać oblicze naszej miejscowości. Pragniemy dalej pozyskiwać fundusze na remont dworu, przeprowadzić renowację jak największej ilości starych kapliczek. Myślimy o kolejnych wydaniach książkowych lub albumowych. Planujemy przeprowadzenie cyklu imprez w szkole podstawowej, mających na celu poznanie historii i pamiątek w najbliższej okolicy oraz zacieśnianie przyjaźni z mieszkańcami sąsiednich miejscowości, zaczynając od młodzieży. W dalszym ciągu chcemy organizować różnorodne konkursy dla mieszkańców Radziszowa, które uatrakcyjniają wygląd naszej miejscowości.
* * *
W czasie festynu, tak jak w ubiegłym roku, wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców w konkursie na najpiękniejszy ogród i balkon w Radziszowie. Jury składające się z członków Stowarzyszenia „Nasz Radziszów” wybierze laureatów. Przewodniczącą jury jest pani Halina Wasyl.
* * *
W dniu 15 kwietnia 2006 r. został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą pisankę. Tak jak w ubiegłym roku, pisanki na wystawę w naszym kościele zbierane były po każdym święceniu pokarmów w Wielką Sobotę.
Za liczny udział w konkursie dziękujemy!
Cieszymy się, że wciąż podtrzymywana jest piękna tradycja zdobienia jajek na czas świąteczny. Zwycięzcy i specjalnie wyróżnieni otrzymali nagrody w postaci książek i słodyczy, a pozostali uczestnicy - słodycze. Fundatorem nagród było Stowarzyszenie „Nasz Radziszów”.
A oto laureaci konkursu:
Kategoria - pisanki na strusich jajkach:
I miejsce - Bartek Dziewoński
II miejsce - Paulina Lupa
III miejsce - Magda, Katarzyna i Wojciech Płonka
Kategoria - pisanki:
I miejsce - Agata Pagacz
I miejsce - Natalia Pająk
III miejsce - Bartosz Białas
III miejsce - Agnieszka Machnik
Kategoria - ozdoby na jajkach:
I miejsce - Elżbieta Lechman
II miejsce - Państwo Kazimiera i Tadeusz Dybłowie
III miejsce - Agnieszka Leszko
Kategoria - dekoracje na jajkach dużych:
I miejsce - Celina Jaskuła
I miejsce - Ola Łypik z mamą
II miejsce - Marcin Pająk
Wyróżnienia specjalne:
Mateusz Pagacz, Natalia Skowronek, Karol Szczyrbak
Wyróżnienia:
Kasia Paciorek, Daniel z Jurczyc, Asia Przybyło
Teresa Sekuła, Jerzy Maślanka, Ola i Łukasz Wężowicz
Krystian Barnaś, Klaudia Talaga, Gabrysia Baltaza
Natalia Karp, Małgorzata Ożóg, Bogusław Firlej
Anna Burdek, Kuba Kościelny
* * *
Pragniemy podziękować Państwu za udostępnianie nam materiałów do monografii. Wzbogaciliśmy swoje zbiory o wiele ciekawych dokumentów, a zwłaszcza starych, archiwalnych już fotografii. Oczywiście, jeśli ktoś jeszcze posiada stare dokumenty, fotografie lub inne pamiątki, to w dalszym ciągu prosimy o kontakt z panem Józefem Niechajem. Jest to dla nas bezcenne, a poza tym, gdy opublikujemy monografię Radziszowa, o te informacje wzbogaci się wiedza wszystkich czytelników.
* * *
Z inicjatywy pana Witolda Mazgaja, członka naszego Stowarzyszenia a zarazem radnego gminnego, wydrukowane zostaną koperty z herbem Radziszowa. Nabyć je będzie można w czasie festynu. Każdego, kto zechciałby kupić ich większą ilość, prosimy o złożenie zamówienia u sprzedających lub pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Możemy zaopatrzyć w koperty każdą instytucję i firmę w Radziszowie lub wskazać ich dostawcę.
* * *
W dniu 4-05-2006r. w naszym radziszowskim gimnazjum odbyło się z inicjatywy naszego Stowarzyszenia spotkanie z parlamentarzystą obecnej kadencji. Gościł u nas Poseł RP, pan Jacek Krupa. Młodzież mogła się dowiedzieć wiele o pracy sejmu, obowiązkach posłów i senatorów, jak też o problemach jakie parlamentarzyści wciąż muszą rozwiązywać. Było to ciekawe i pouczające spotkanie. Pan Jacek Krupa odpowiedział na wiele pytań, a część z nich dotyczyła przyszłości naszej miejscowości i gminy. Młodzież uzyskała też zapewnienie, iż jeśli tylko wybiorą się na wycieczkę do Warszawy, to będą mieli możliwość zwiedzenia gmachu sejmu na Wiejskiej.
* * *
W dniu 10-06-2006r. odbyła się zorganizowana przez nasze Stowarzyszenia kolejna wycieczka autokarowa. Zwiedziliśmy zabytki Zatora i Oświęcimia, a więc obiekty stolic księstw zatorskiego i oświęcimskiego. Dla przypomnienia, część Radziszowa położona po lewej stronie Skawinki (tj. od strony Jurczyc), podlegała właśnie książętom panującym w tych miastach przez okres ponad 200 lat. W drodze powrotnej zawitaliśmy też do Paszkówki, gdzie zwiedziliśmy pałac rodziny Wężyków. W 1997 r. nie wyglądał lepiej niż obecnie dwór Dzieduszyckich w Radziszowie, a dziś jest to pięknie odnowiony obiekt, zamieniony w hotel z częścią konferencyjno-szkoleniową. Stanowi to dla nas przykład jak z ruiny podźwignąć można do świetności obiekt historyczny.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie