Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Biuletyn nr 15
Styczeń, to okres spotkań opłatkowych, podsumowań pracy za miniony rok i wytyczanie nowych harmonogramów, planów i zamierzeń. To, czym członkowie Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" zajmowali się w 2005r., można prześledzić w sprawozdaniu, jakie zarząd przedstawił na grudniowym zebraniu, a które dostępne jest na naszej stronie internetowej www.naszradziszow.com.
Nasze stowarzyszenie zorganizowało tradycyjne spotkanie opłatkowe dla swoich gości, sympatyków i członków w dniu 27 stycznia 2006r. Gościli u nas: Pan Adam Najder Burmistrz MiG Skawina; Pan Stanisław Żak, zastępca Burmistrza MiG Skawina; prezes Małopolskiego Związku Regionalnych Towarzystw Kultury z Krakowa, ks. Władysław Pilarczyk, który w tym roku obchodzi 50–lecie pracy kapłańskiej i 75 rocznicę urodzin; prezes Towarzystwa Przyjaciół Skawiny Pan Stanisław Pac; ojciec Zygmunt Galoch, który reprezentował Opactwo w Tyńcu; wiceprzewodniczący Rady Miasta w Skawinie Pan Andrzej Wrzoszczyk i inni. Panowała miła, świąteczna atmosfera, choć od Bożego Narodzenia dzielił nas już cały miesiąc czasu. Jak co roku wręczyliśmy nagrody i dyplomy dla laureatów w konkursie na najpiękniej udekorowany dom i posesję na czas świąteczno-noworoczny 2005/2006.
W tym roku nagrody odebrali:
I miejsce:
Państwo Katarzyna i Tadeusz Stępkowscy ul. Zadworze Górne
II miejsce:
Państwo Elżbieta i Andrzej Wcisłowie ul. Zadworze
III miejsce:
Państwo Teresa i Stanisław Krzanowie ul. Zadworze
Dyplomy za wyróżnienie wręczono:
Państwu Zdzisławie i Mieczysławowi Batom ul. Podlesie
Państwu Marii i Franciszkowi Paciorkom ul. Widokowa
Państwu Wiesławie i Władysławowi Płonkom ul. Brzegi
Państwu Lucynie i Aleksandrowi Mirochom ul. Skawińska
Państwu Edycie i Mariuszowi Skopom ul. Różana
Zwycięzcom konkursu i wyróżnionym GRATULUJEMY !!!
To chyba widać, że nasza miejscowość na czas świąteczno-noworoczny z roku na rok staje się barwniejsza i bardziej skrząca światełkami. Wielu zauważa, że Radziszów wyróżnia się pod tym względem w naszej gminie. Z uwagi na ograniczone fundusze naszej organizacji, mogliśmy wybrać tylko kilka domostw, a tak naprawdę, zasługiwało na nagrody dużo więcej rodzin. Dziękujemy za odzew na nasze konkursy!
* * *
Przedstawiciele naszej organizacji gościli na zaproszenie zaprzyjaźnionych towarzystw w spotkaniach opłatkowych: w dniu 21 stycznia 2006 r. w Krakowie w Małopolskim Związku Regionalnych Towarzystw Kultury i w dniu 29 stycznia w Towarzystwie Przyjaciół Skawiny.
* * *
W dniu 11 lutego odbyła się wycieczka do Białki Tatrzańskiej i do Zakopanego, która zakończona została kuligiem. Stowarzyszenie było wraz z ks. Jackiem Kuczmierem jej współorganizatorem.
* * *
W dniu 10 marca został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą fotografię "Radziszów zimą 2005/2006". Zdjęcia nagrodzone zostały zamieszczone na stronie internetowej i w naszej gablocie, przy wejściu na teren kościoła.
* * *
Mamy dla Państwa dobrą wiadomość, co do remontu dworu. Zgodnie z obietnicą i uzgodnieniami z Panem Burmistrzem Adamem Najderem, jeszcze na początku lata rozpocznie się remont dachu. To będzie pierwszy wielki krok na drodze do pełnej rewitalizacji tego zabytkowego obiektu. Część kosztów tych prac zostanie pokryta z funduszy zebranych na ten cel przez Stowarzyszenie "Nasz Radziszów", w czasie trzech dotychczasowych festynów. To jest wkład naszej społecznej pracy i hojności radziszowian. Łącznie zebranych zostało ponad 30.000zł. Może kolejne etapy prac pójdą łatwiej. Gmina i stowarzyszenie liczy na pomoc ze środków unijnych lub innych, ale z poza budżetu naszej gminy.
* * *
Ci z Państwa, którzy chcieliby nabyć film na DVD nakręcony w czasie obchodów 900-lecia Radziszowa, (ponad 5 godzin nagranego materiału na 3 płytkach), proszeni są o kontakt na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub z którymś z członków naszego stowarzyszenia. Koszt 3 płytek DVD wynosi 30zł.
* * *
Na dzień 27 maja 2006r. (sobota), Stowarzyszenie planuje kolejną wycieczkę autokarową. Byłby to prawdopodobnie wyjazd do Zatora, Alwerni i Paszkówki. Zator to była siedziba książąt zatorsko-oświęcimskich, pod których przez pewien okres czasu podlegała prawostronna część Radziszowa. Szczegóły wycieczki zostaną ogłoszone w późniejszym terminie w kościele i w formie ogłoszenia w naszej gablocie. Już dziś prosimy o rezerwowanie sobie tego terminu.
* * *
Ogłaszamy kolejny konkurs na najpiękniej ukwiecony balkon i ogród w 2006r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi tuż przed festynem, by na estradzie w obecności dużej grupy mieszkańców Radziszowa i gości, wręczyć nagrody i dyplomy. Zakładamy, że zdrowa rywalizacja uczestników konkursu, w znaczny sposób przyczyni się do coraz to estetyczniejszego wyglądu naszych domów, ogrodów i balkonów. Pragniemy, by nasza miejscowość było dobrze postrzegana, a i by samym radziszowianom żyło się miło.
* * *
Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" w swoim statucie ma zapis odnośnie dbałości o zabytki. Na naszej stronie jest sporo materiałów o kapliczkach, krzyżach i figurach przydrożnych. Planujemy w tym roku, przy udziale i pomocy finansowej Urzędu Miasta i Gminy Skawina, wspólnie wydać kolorowy album przedstawiający te obiekty. Będzie to wówczas dla nas argument w staraniach o fundusze na ich odnowienie. Może uda nam się sprzedać część należnego nam nakładu, a pozyskane środki przeznaczymy na renowację naszych pamiątek kultury, tj. śladów kultury i pobożności naszych przodków. Aktualnie jesteśmy na etapie prób pozyskiwania pieniędzy z fundacji, które wspomagają takie organizacje jak nasza, zamierzające dbać o dziedzictwo narodowe.
Wiele kapliczek jest w złym stanie technicznym. Wymagają wręcz natychmiastowej konserwacji i przywrócenia dawnej świetności. Nasi dziadowie wznosili je na chwałę Bogu, my teraz powinniśmy zadbać o to, by przetrwały jeszcze długo, dla kolejnych pokoleń. W maju tego roku będą wykonywane fotografie do wspomnianego albumu. Wiemy, że jest wiele osób, które dbają o ich wygląd i o najbliższe ich otoczenie. Liczymy na to, że i w tym roku wokół kapliczek i krzyży posadzone zostaną rośliny ozdobne. Niech na zdjęciach, które ozdobią to wydawnictwo, pozostanie ślad, jak na początku XXI wieku dbało się o te miejsca kultu. Większość tych obiektów, z uwagi na czas ich powstania, po wyremontowaniu postaramy się wpisać do rejestru zabytków, a wówczas z urzędu będą podlegały konserwacjom i naprawie w okresie późniejszym.
* * *
Jak co roku w pierwszą niedzielę wakacji Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" organizuje festyn. W tym roku wypadnie on w dniu 25 czerwca. Jesteśmy na etapie przygotowywania wielu atrakcji! Pragniemy, by jak co roku była to okazja do interesującego spędzenia wolnego czasu dla dzieci, młodzieży i starszych. Taki festyn to wielkie przedsięwzięcie. Potrzeba sporo funduszy by był atrakcyjny i bezpieczny. Stowarzyszenie rozesłało listy z prośbami o pomoc finansową do wielu firm i przedsiębiorców. Może są jeszcze jakieś inne firmy, które za pomoc finansową zechciałyby się reklamować w czasie naszego dobroczynnego IV festynu? Ostatnie dni przed imprezą, to duży wysiłek i gorączkowa praca. Potrzebna jest wówczas każda chętna para rąk do pomocy. Liczymy, że wzorem lat ubiegłych, do prac przygotowawczych przyłączy się wielu mieszkańców naszej miejscowości. Prosimy, by chętni zgłaszali się do członków naszej organizacji.


A oto ramowy program festynu:
14:00 rozpoczęcie 14:15 prezentacja dorobku artystycznego szkół radziszowskich 14:45 występ kabaretu 15:45 występ Góralskiego Kabaretu TRUTEŃ 17:30 występ gwiazdy festynu Krzysztofa Piaseckiego 19:00 zabawa taneczna przy zespole muzycznym 23:30 pokaz sztucznych ogni

Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy i prosimy
o rozreklamowanie imprezy
wśród swoich rodzin, krewnych i znajomych.
 
* * *
W końcu doczekaliśmy się wiosny. Śnieg już stopniał, ale odkrył straszne zaniedbania. Wzdłuż dróg, po rowach, wokół naszych sklepów, wzdłuż rzeki i nie tylko, zalegają wielkie ilości śmieci. One same tam nie "przywędrowały". Same też stamtąd nie znikną. Apelujemy zatem do wszystkich, by sprzątając swoje podwórka, zebrali śmieci choćby w najbliższym swoim otoczeniu. Nie zapominajmy, że my ludzie jesteśmy częścią natury, mamy "czynić sobie ziemię poddaną" jak uczy Biblia, ale nie możemy jej zniszczyć. W miastach zatrudnia się ludzi, którzy oczyszczają ulice i zieleńce. Na wsi, sami musimy o to zadbać. Wspólne, rodzinne sprzątanie nie tylko w domu, ale i otoczenia, to dobry przykład dla naszych dzieci. Jak pokażemy im, że trzeba sprzątać, to zadbają o swoje środowisko i nie będą na drugi raz rzucać śmieci gdzie popadnie. O wizerunek naszej miejscowości i o swoją własną opinię powinniśmy zadbać sami! W tym momencie jednak, nie świadczy o nas najlepiej. Jakże przyjemnie i ładnie wygląda najbliższe otoczenie kościoła, o które dba się co tydzień. Szkoda, że już nieco dalej jest inaczej.
* * *
Zbliżają się Święta Wielkanocne. Pragniemy już po raz drugi zorganizować konkurs na najpiękniejszą pisankę. Wszystkie oddane ozdobione jajka, wyłożone zostaną na wystawie w naszym kościele w czasie świąt. Prosimy, by pisanki wykonywać na wydmuszkach z jajek. Takie pisanki, choć delikatniejsze, jednak można przechowywać bardzo długo. Pisanki z karteczkami, na których powinny się znaleźć imię, nazwisko i wiek autora, odbierane będą po każdym święceniu pokarmów w Wielką Sobotę tak przy kościele, jak też i w Jurczycach. Nagrody laureatom konkursu rozdamy w pierwszą niedzielę po świętach, po mszy św. o godz. 11:20. Każdy zaś uczestnik konkursu obdarowany zostanie słodyczami. Mamy nadzieję, że tak jak rok temu, uczestnikami będą nie tylko dzieci i młodzież. Prawdziwe arcydzieła przygotowali przecież dorośli mieszkańcy.
* * *
Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" przygotowuje wydanie publikacji dotyczącej dziejów naszej miejscowości. Zwracamy się zatem z prośbą do wszystkich mieszkańców Radziszowa o:
  1. Fotografie prezentujące dawną zabudowę wsi;
  2. Zdjęcia dokumentujące wydarzenia: rodzinne, publiczne, pracę, zabawę i wypoczynek;
  3. Zdjęcia swoich przodków;
  4. Wszelkiego rodzaju stare dokumenty;
  5. Udostępnienie do sfotografowania zachowanych jeszcze w gospodarstwach narzędzi i urządzeń.
* * *
Stowarzyszenie w zamian, zobowiązuje się zamieścić w przygotowanej publikacji nazwiska wszystkich osób, które udostępnią fotografie i dokumenty. Osoby, które będą chciały udostępnić materiał prosimy o kontakt telefoniczny pod nr: (012) 275-11-59, 0504 754 856 (Józef Niechaj) lub o zgłoszenie się na spotkanie członków i sympatyków stowarzyszenia odbywające się w każdy drugi piątek miesiąca o godz. 19.00 w Domu Parafialnym.
Wszystkim czytelnikom naszego Biuletynu
życzymy radosnych i pogodnych
Świąt Wielkanocnych, smacznej wędzonki
i tradycyjnie mokrego Dyngusa

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie