Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 14
13 numer naszego Biuletynu ukazał się w dniu 18 września. Wiele się od tamtego czasu wydarzyło, m.in. przeżyliśmy cały cykl wyborów. Dziękujemy za oddanie głosów na członka naszego Stowarzyszenia, Pana Jacka Krupę, który dziś jest już posłem RP. Popierany przez nas kandydat na senatora, zaprzyjaźniony z naszym Stowarzyszeniem Pan Piotr Boroń, również uzyskał wystarczającą ilość głosów i jest senatorem RP. Choć na łamach naszego 13 Biuletynu nic nie pisaliśmy o innym przyjacielu Radziszowa, Panu Jerzym Fedorowiczu, pragniemy dodać, że i on reprezentuje nas w sejmie jako poseł RP.
* * *
W dniu 1 października 2005r. odbyła się zorganizowana przez nas wycieczka do Niegowici, Staniątek, Niepołomic i do Mogiły. Wzięło w niej udział 28 osób. Zobaczyliśmy w tym dniu wiele historycznych miejsc, dowiedzieliśmy się o nich wiele ciekawych informacji. Na wiosnę zapowiadamy już kolejną wyprawę. Szczegółowe informacje zostaną ogłoszone jak zwykle w kościele i w naszej gablocie. Zachęcamy do oglądania i czytania naszej gabloty, w której prezentowane są wciąż nowe informacje i zdjęcia dokumentujące rozmaite wydarzenia.
* * *
Pragniemy serdecznie podziękować Państwu za hojność w czasie kwesty na cmentarzu w dniu Wszystkich Świętych. Do puszek zebraliśmy 3.731,90zl; 5 euro i 50 halerzy czeskich. W 2006 r. planujemy odnowić drugą figurę przy wejściu do kaplicy. To będzie nasz kolejny wymierny przykład szacunku dla pamiątek z przeszłości, zarazem dowód dojrzałego myślenia radziszowskich parafian. Dziękujemy za pomoc przy kwestowaniu przedstawicielom Rady Parafialnej mieszkającym w Jurczycach, zarazem członkom zaprzyjaźnionego z nami Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Halerczyków oraz młodzieży z gimnazjalnego oddziału Stowarzyszenia „Nasz Radziszów”.
Dziękujemy też Pani Barbarze Rybałtowskiej i uczniom ze szkoły podstawowej, którzy złożyli w imieniu Stowarzyszenia „Nasz Radziszów” wiązanki kwiatów i znicze na grobach: radziszowskich księży, nieznanego żołnierza. Wita Wiszą i rodziny Hallerów.
* * *
W dniach 10 do 13 listopada odbył się cykl imprez związanych z rocznicą 900-lecia pierwszych pisanych wzmianek o naszej miejscowości. Cieszymy się, że Państwo tak licznie uczestniczyli we wszystkich wydarzeniach z tą rocznicą związanych. W końcu taka okazja nie trafia się często. Możemy być dumni, że mieszkamy w miejscowości o tak długiej i bogatej historii. W szczególny sposób podkreśliła to sesja popularnonaukowa, która odbyła się 12 listopada.
* * *
Nie lada znajomością naszej wsi wykazali się też uczniowie szkoły podstawowej. W dniu 10 listopada rozstrzygnięty został konkurs historyczny. Do części ustnej konkursu zakwalifikowali się z pośród około 60 uczestników: Małgorzata Ożóg, Wojciech Paciorek, Mateusz Sumara, Anna Radziszowska, Aneta Baliga, Arkadiusz Kisielewski, Agnieszka Wcisło, Karolina Łachman, Grzegorz Budek i Natalia Mazurkiewicz. Laureatami tego konkursu zostali: I miejsce Agnieszka Wcisło, II miejsce Wojciech Paciorek, III miejsce Anna Radziszowska. Jeszcze raz gratulujemy! Dobrze by było, by taką wiedzę o swojej miejscowości posiadali wszyscy radziszowianie. Każdy z uczestników tego konkursu otrzymał upominki. Mamy nadzieję, że laureaci są zadowoleni ze swoich nagród.
* * *
Warto podkreślić też, że odbył się konkurs plastyczny pt. „Mój Radziszów”. Wzięło w nim udział sporo uczniów. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach. W kategorii wiekowej zwycięzcami I-III klasa zwycięzcami zostali: I miejsce Aleksandra Wężowicz, II miejsce Maciej Sala, III miejsce Maria Stefaniak, wyróżnienie Mariola Kisielewska. W kategorii wiekowej IV-VI klasa zwycięzcami zostali: I miejsce Katarzyna Leśniak, II miejsce Anita Lupa, III miejsce Monika Paciorek, wyróżnienie Karolina Okarmus.
Uczestnicy konkursu historycznego, prelegenci czytający swoje referaty na sesji, jak i jej uczestnicy bezspornie uznali, że najważniejsze wydarzenie w długiej historii Radziszowa dane nam było przeżywać w dniu 19 sierpnia 2002 r. Dlatego też chyba tak wiele osób odwiedziło zorganizowaną przez nas wystawę, czynną przez 4 dni, a poświęconą ostatniemu pobytowi Ojca Świętego Jana Pawła II w Ojczyźnie. Nie lada atrakcją były tu zdjęcia wykonane w Radziszowie. Pamiętaliśmy też o tym wydarzeniu w dniu 13 listopada, gdyż pod tablicą papieską złożony został wieniec z biało-żółtych kwiatów od mieszkańców Radziszowa. Milo nam było, że tak wiele radziszowian brało udział w uroczystej mszy świętej w niedzielę 13 listopada i w koncercie w Domu Strażaka.
* * *
Przy tej okazji pragniemy podziękować naszym sponsorom: Towarzystwu Naukowemu im. Stanisława Staszica z Krakowa, Bankowi Spółdzielczemu w Skawinie, OSP z Radziszowa, P. Andrzejowi Tutajewskiemu, P. Zbigniewowi Dziewońskiemu, P. Jackowi Żarskiemu, P. Leszkowi Szczyrbakowi, P. Elżbiecie Wcisło, P. Wiesławowi Małysa, P. Franciszkowi Kani, P. Halinie Kania, P. Markowi Klimowskiemu, P. Celinie Trzyszczyk, P. Barbarze Kotula, P. Pawłowi Małysa, P. Elżbiecie Wasyl, P. Grzegorzowi Wasyl, P. Wiesławowi Wójcickiemu, P. Renacie i Leszkowi Pająk, P. Andrzejowi Szwabowskiemu i Stacji Diagnostycznej z Radziszowa.
Dziękujemy księdzu Proboszczowi i Radzie Parafialnej za użyczenie nam lokali w Domu Parafalnym oraz Zarządowi OSP w Radziszowie za użyczenie pomieszczeń w Domu Strażaka. Dziękujemy Orkiestrze Dętej „Sygnał” i Kapeli Ludowej z Radziszowa za uświetnienie obchodów 900-lecia Radziszowa.
Szczególne słowa podziękowała należą się Panu Sławomirowi Grucy ze Skawiny, który nieodpłatnie upamiętniał kamerą video wszystkie wydarzenia i obiecał jeszcze zmontowanie filmu na kasecie VHS i DVD.
* * *
Z wielką radością informujemy, że do planu budżetowego Gminy Skawina na 2006 r. wpisany został remont dachu dworu. Jak na razie zagwarantowane zostało na ten cel 100.000 zł. Liczymy, że pod koniec 2006 roku, dach dworu będzie już nowy.
* * *
Tradycyjnie już ogłaszamy kolejny konkurs na najpiękniejszą dekorację świąteczno-noworoczną domu lub posesji. Liczymy, że dzięki temu konkursowi jeszcze intensywniej skrzyć się będą po zmroku nasze radziszowskie domy i choinki. Główną nagrodą w tym roku będzie odtwarzacz DVD. Laureatów jak zwykle poprosimy na nasze spotkanie opłatkowe w styczniu 2006r.
* * *
Odwiedzający naszą stronę internetową zaproponowali, by zorganizować konkurs na najciekawszą fotografię pt. „Zima w Radziszowie 2005/2006”. Niniejszym spełniamy te oczekiwania. Fotografie drogą e-mailową prosimy przesyłać na adres naszego stowarzyszenia znajdujący się na stronie www.naszradziszow w terminie do końca lutego 2006 r. Konkurs rozstrzygniemy na początku marca, a zwycięzców uhonorujemy zamieszczeniem ich zdjęć na naszej stronie.
* * *
Na czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
pragniemy życzyć Państwu radości, spokoju
i błogosławieństwa od Nowonarodzonego!
W Nowym Roku 2006 życzymy pomyślności, zdrowia
i niech spełnią się wszystkie Państwa marzenia, które
dotąd nie mogły się zrealizować.

Do Siego Roku

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie