Dzisiaj jest: Piątek, 24 maja 2024
Imieniny obchodzą: Jan, Joanna, Maria, Wincenty, Zuzanna, Zula
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 13
900 Lat Radziszowa (1105 - 2005)
* * *
W dniu 27 czerwca br. w ogrodach plebanii odbył się już trzeci festyn pod hasłem "Niedziela w naszym Radziszowie", którego byliśmy organizatorami. Pogoda wtedy nam sprzyjała, choć często w czerwcu padało, ale można powiedzieć, że impreza się udała. To powodzenie przede wszystkim zawdzięczamy jednak Państwu. Co roku jest więcej uczestników bawiących się całymi rodzinami, przybywa też sporo gości z poza naszej miejscowości. Bardzo nas to cieszy! Dziękujemy za obecność i hojność.
Ta impreza, podobnie jak wcześniejsze z tego cyklu, zorganizowana została w celu pozyskania środków na remont dworu, jak i w celu popularyzacji potrzeby remontu. W tym roku dochód wyniósł 9.463,53 zł. Tym samym łącznie z trzech festynów pozyskano już 30.378,25 zł.
Z uwagi na wydatki, jakie poniosło Stowarzyszenie przy przygotowywaniu dokumentacji uprawniającej do rozpoczęcia remontu dworu, na dzień dzisiejszy na rachunku bankowym na ten cel mamy ulokowane 26.000,00zł. Oczywiście, to dzięki Państwa uczestnictwu w festynach, Państwa hojności w licytacjach, przy nabywaniu cegiełek, naszych wydawnictw oraz naszej pracy społecznej.
Przy tej okazji, pragniemy podziękować tym, którzy nie będąc członkami naszego stowarzyszenia, w znaczny sposób przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia festynu. Nie szczędzili czasu, sił i dobrych słów zachęcających do prac. Nie chcemy nikogo pominąć, nie podajemy zatem nazwisk, ale było to kilkanaście osób.
Serdecznie im za to dziękujemy!
Oczywiście nasz festyn nie odbyłby się, gdyby nie pomoc i wsparcie finansowe naszych sponsorów, którymi w tym roku byli:
HENWAL sp. z o.o. z Radziszowa
Auto Salon Morawski s.j. z Wieliczki
Firma SANPOL ze Skawiny
Jawi-Trans s.c. z Radziszowa
Pani Renata Żarska z Radziszowa
PUH Madrocar z Radziszowa
Bank Spółdzielczy w Skawinie
Elektrownia Skawina S. A.
Piekarnia RADZISZÓW
Pani Weronika Danhofer (z domu Marszałek) z Austrii
Firma LAJKONIK Snaks ze Skawiny
Firma Syzyf & Midas z Radziszowa
Pani Teresa Tutajewska z Radziszowa
Firmie A-MAL z Radziszowa dziękujemy za
przygotowanie scenografii na scenę.
Dziękujemy serdecznie Panom Burmistrzom Adamowi Najderowi i Stanisławowi Żakowi za przejęcie patronatu nad tą imprezą i za wsparcie finansowe.
Pragniemy podziękować również darczyńcom obrazów na licytację, tj. Państwu:
Renacie Paciorek
Jadwidze Chorabik
Józefowi Bolisędze
Piotrowi Birówce
Marianowi Strzebońskiemu.
Pragniemy podziękować za nieodpłatne uatrakcyjnienie festynu:
Kapeli Ludowej z Radziszowa
Orkiestrze Dętej SYGNAŁ z Radziszowa
Orkiestrze Dętej LIRA z Niepołomic
Zespołowi AMAZING
Grupom tanecznym ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Radziszowie.
Szczególne podziękowanie kierujemy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziszowie, za pomoc w przygotowaniu naszej imprezy i za pomoc w jej przeprowadzeniu.
Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy,
to nasz wspólny sukces!
* * *
W czasie festynu ogłoszono rozwiązanie konkursu na najładniej ukwiecony ogród i balkon. Zwycięzcami zostali: Państwo Maria i Paweł Kotulowie, Pan Tadeusz Marszałek oraz Państwo Renata i Jacek Żarscy. Wyróżnienia w tym konkursie przypadły: Państwu Halinie i Franciszkowi Kania, Państwu Zdzisławie i Mieczysławowi Bała i Państwu Izabeli i Tomaszowi Jaskuła.
* * *
W dniu 7 sierpnia obyła się w ogrodach plebanii plenerowa impreza Kapeli Ludowej z Radziszowa, która w tym roku obchodzi swoje XXV lecie. Przedstawiciele Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" byli tam obecni, wręczyli dyplomy i kwiaty jej założycielom. Życzymy Kapeli dalszych sukcesów, wielu nagród, wyróżnień i długich wojaży z pięknym repertuarem. To dzięki Kapeli rozchodzi się po kraju jak również i za granicą informacja o naszym rodzimym folklorze, o Radziszowie, o naszych tradycjach, stroju, poezji i muzyce naszych przodków.
* * *
Po raz kolejny zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej. Wciąż przybywa tam nowych informacji, zdjęć i artykułów. Poza tym, wkrótce zmieni się jej szata graficzna. Zawsze można tam znaleźć nasze aktualności jak i informacje praktyczne, np. mapę Radziszowa, rozkłady jazdy autobusów, busów i pociągów.
* * *
Pragniemy uprzejmie podziękować Urzędowi Miasta i Gminy w Skawinie, za wydanie folderu o Radziszowie. Dzięki temu wydawnictwu wielu czytelników będzie mogło poznać historię naszej miejscowości oraz szereg informacji bieżących. Zamieszczonych tam zostało kilka zdjęć, a wszystko po to, by zachęcić przejeżdżających do zatrzymania się u nas, bądź wręcz do spędzania tu wolnych chwil w cieniu lasu, nad rzeką czy obcując z naszymi pamiątkami z przeszłości. Członkowie Stowarzyszenia byli autorami tekstów i zdjęć do folderu.
* * *
Została zakończona renowacja figurki nagrobnej Adelki Kollorosówny na naszym cmentarzu. Było to możliwe dzięki Państwa hojności w czasie zeszłorocznej kwesty w dniu l listopada, przeprowadzonej przez nasze Stowarzyszenie i dzięki pomocy finansowej Rady Parafialnej. Mamy nadzieję, że na długi czas udało nam się przedłużyć żywotność tego zabytkowego obiektu. Jest on prawdziwą ozdobą naszego, prawie dwustuletniego cmentarza. Jest tu jednak więcej piaskowcowych figurek, wymagających pielęgnacji konserwatorskiej. Mając to na uwadze, planujemy zorganizowanie w dniu Wszystkich Świętych w tym roku kolejnej kwesty. Liczymy na zrozumienie i hojność. Tu liczy się każdy pieniądz wrzucony do puszki kwestującego.
* * *
W dniach 10-13 listopada br. odbędzie się cykl imprez związanych z rocznicą 900-lecia Radziszowa, zorganizowanych przez Stowarzyszenie "Nasz Radziszów". W pierwszym dniu trafić chcemy do młodzieży szkolnej. Pragniemy upowszechniać wśród najmłodszych wiedzę o naszej miejscowości, jej historii i ludziach. Przewidujemy również: koncert w kościele; wystawę zdjęć z ostatniego pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w ojczyźnie, w tym w Radziszowie; sesję popularno-naukową na temat historii Radziszowa; uroczystą mszę świętą w intencji zmarłych i żyjących radziszowian. Szczegółowe informacje zostaną ogłoszone w późniejszym terminie. Już dziś jednak serdeczni e zapraszamy!
* * *
W dniu 1 października (sobota) odbędzie się wycieczka autokarowa do:
-Niegowici (miejsca posługi kapłańskiej młodego Karola Wojtyły);
-Staniątek (stary klasztor sióstr Benedyktynek);
-Niepołomic (zamek królewski, kościół fundacji króla Kazimierza Wielkiego i nie tylko);
-Mogiły (opactwo ojców Cystersów).
Wyjazd z parkingu koło kościoła o godzinie 8:00.
Powrót ok. godz. 16:00.
Koszt wycieczki 25 zł (nie obejmuje wyżywienia).
Zapisy pod numerem telefonu 0-501 -186-551.
Ilość miejsc ograniczona!
* * *
Towarzystwu Pamięci Generała Józefa Hallera i Halerczyków gratulujemy przygotowani a dwudniowego święta w dni ach 13 i 14 sierpniabr. z okazjo 85 rocznicy Bitwy Warszawskiej i jubileuszu 640-lecia pierwszych pisanych wzmianek o Jurczycach. Życzymy dalszych sukcesów i okazji do popularyzowania postaci wielkiego bohatera narodowego, a zarazem naszego ziomka.
* * *
Przed nami wybory do parlamentu!
Pragniemy Państwa poinformować, że członek naszego Stowarzyszenia, Starosta Powiatu Krakowskiego Pan Jacek Krupa, jest kandydatem na posła Rzeczpospolitej Polskiej z listy Platformy Obywatelskiej. Wiążemy duże nadzieje, że jako poseł, będzie mógł wiele zrobić dla naszej lokalnej społeczności w gminie i w samym Radziszowie. Na ostatniej stronie drukujemy list Pana Starosty.
*
Z listy partii Prawo i Sprawiedliwość, o mandat senatora Rzeczpospolitej Polskiej ubiega się Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Pan Piotr Boroń, który wielokrotnie pomagał naszej organizacji. Pan Piotr Boroń wspiera nas w naszych dążeniach do remontu dworu, często uczestniczy w organizowanych prze nas spotkaniach i imprezach kulturalnych.
My zawsze możemy na niego liczyć.
* * *
Prosimy o liczny udział w wyborach. Państwa głos zadecyduje, kto będzie nas reprezentował w parlamencie przez kolejne cztery lata.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie