Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 12
Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" zaprasza wszystkich na trzeci już z kolei festyn "Niedziela w naszym Radziszowie", który odbędzie się w dniu 26 czerwca br. Tak jak i w poprzednich latach dochód z festynu powiększy konto funduszy przeznaczonych na remont dworu Dzieduszyckich. Zaproście w naszym imieniu swoich znajomych, rodzinę, niech w tym dniu odwiedzą Radziszów. W czasie festynu, tradycyjnie już odbędzie się licytacja podarowanych nam przedmiotów. Jeśli ktoś z Państwa może nam przekazać coś na tę licytację, uprzejmie prosimy o kontakt z członkami naszego Stowarzyszenia.
* * *
Przypominamy, że w okresie między 20 a 24 czerwca komisja złożona z członków Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" oglądać będzie i wybierze najpiękniej ukwiecone ogrody i balkony. Wręczenie nagród zwycięzcom w tym konkursie odbędzie się w czasie festynu.
* * *
W tym roku przypada 900 rocznica pierwszych pisanych wzmianek o naszej miejscowości. W dokumencie "Konfirmacja przywilejów tynieckich Idziego Biskupa Tuskańskiego Nuncysza papiezkiego" datowanym na rok 1124 po raz pierwszy pojawia się nazwa Radziszów - " (...) villa Radzieszow (Radyszów) cun mellificio et venatione (...)", wzmiankuje on między innymi stan posiadania klasztoru tynieckiego na rok 1105. Dokument ten znany z dużo późniejszych interpolacji, przez niektórych badaczy uważany jest za kompilację informacji pochodzących z różnych dokumentów dotyczących opactwa tynieckiego, wydanych między XII a XIV w., został spisany na początku XIV w. Na jesieni planujemy zorganizowanie święta z tej okazji.
* * *
Z działalności Młodzieżowej Grupy Stowarzyszenia
"Nasz Radziszów"
W dniu 15 kwietnia odbyło się w szkole spotkanie z Panem Władysławem Grodeckim, podróżnikiem, globtroterem. Znawcą Azji i nie tylko. Pan Władysław zwiedził prawie każdy zakątek naszego globu. Były wspomnienia i informacje o życiu ludzi na innych kontynentach. Pokazał nam swój film z podróży po świecie i przywiezione pamiątki.
* * *
W dniu 13 maja przy pomocy uczniów radziszowskiego gimnazjum, członkowie grupy młodzieżowej przeprowadzili sprzątanie w Radziszowie. Zebranych zostało kilkanaście dużych worków pełnych śmieci. Ta akcja związana była z jednym z naszych celów statutowych., tj. ochroną środowiska. Na pewno nie była to ostatnia taka akcja. Przy tej okazji apelujemy do wszystkich mieszkańców naszej miejscowości: dbajmy nie tylko o własne posesje, ale i o najbliższe otoczenie. Nie wyrzucajmy śmieci nad rzekę, do lasu lub na łąki. Są przecież do tego celu przeznaczone miejsca. Prosimy Was, posprzątajcie wokół swoich domów, zagród, wzdłuż swoich ulic. Niech najbliższe otoczenia naszych radziszowskich sklepów nie będą zaśmiecone.
Wszystkim tym, którzy wzięli udział w akcji sprzątania SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
W tym dniu też odbyło się spotkanie grupy młodzieżowej z fachowcem ekologiem. Przedstawił nam zagrożenia, jakie mogą wystąpić przy składowaniu odpadów na tzw. dzikich wysypiskach śmieci.
* * *
W dniu 19 maja w naszym kościele miała miejsce uroczysta msza święta z okazji 20-lecia święceń kapłańskich naszego ks. Proboszcza Stanisława Kamionki. My też uczestniczyliśmy w tej mszy, jako że ks. proboszcz jest przewodniczącym Sądu Koleżeńskiego w naszym Stowarzyszeniu. Wspiera nas swoją pomocą i dobrymi radami. Przy tej okazji jeszcze raz życzymy Mu wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia i sił do dalszej posługi na rzecz naszej parafii.
* * *
W dniu 28 maja odbyła się zorganizowana przez nas wycieczka do Krakowa śladami Ojca Świętego Jana Pawła II. Uczestnicy zobaczyli: kamieniołom na Zakrzówku - miejsce pracy młodego Karola Wojtyły; kilka miejsc na Dębnikach w tym kościół św. Stanisława Kostki; cmentarz Rakowicki, gdzie nawiedziliśmy grób rodziny Wojtyłów i Kaczorowskich, a przy tej okazji grób ks. proboszcza naszej parafii Marcelego Zaussa, zobaczyliśmy również pomnik Jana Pawła II; kolegiatę św. Floriana; Collegium Maius, Collegium Novum; pałac biskupi i bazylikę OO. Franciszkanów; Katedrę na Wawelu i sanktuarium w Łagiewnikach. Kolejną wycieczkę planujemy zorganizować jesienią, bliższe informacje zostaną podane w kolejnym numerze biuletynu.
* * *
W dniu 29 maja podczas Dni Skawiny, reprezentacja Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" brała udział w grillowaniu z VIP-ami. Zebrane fundusze przeznaczyliśmy, tak jak i pozostałe zespoły, na dożywianie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie.
* * *
W dniu 27 maja Radziszów zwiedziła delegacja z zaprzyjaźnionego ze Skawiną angielskiego miasta Thetford. Pokazaliśmy im m.in. kościół i Izbę Regionalną. Byli zachwyceni. Prosili też o przekazanie pozdrowień dla Radziszowian, co czynimy z wielką przyjemnością.
* * *
W tym roku przypada XXV rocznica powstania Kapeli Ludowej z Radziszowa. Pragniemy złożyć i wszystkim jej członkom najlepsze życzenia, samych wielkich i cennych nagród na konkursach i festiwalach.
 
Stowarzyszenie "Nasz Radziszów"
zaprasza na festyn
"N i e d z i e l a   w   n a s z y m   R a d z i s z o w i e"
pod honorowym patronatem
Burmistrza Miasta i Gminy w Skawinie Pana Adama Najdera
 
Termin: 26 czerwca 2005r. (niedziela)
Miejsce: centrum Radziszowa (ogrody plebanii)
Czas trwania: 15:00 - 23:00
Prowadzący festyn na scenie:
redaktor TVP Kraków Pani Agnieszka Partridge
Patronat medialny:
TVP-3 KRAKÓW, Dziennik Polski, Radio "ALFA"
 
   Program festynu:

15:00   rozpoczęcie festynu; powitanie przybyłych gości i uczestników festynu przez organizatorów, Burmistrza Miasta i Gminy w Skawinie; przedstawienie szczegółowego programu festynu 15:15   rozpoczęcie rozgrywek, gier i zabaw dla wszystkich 15:15   prezentacja zespołów ze szkoły w Radziszowie 15:30   występ zespołu "AMAZING" 16:00   koncert Orkiestry Dętej "SYGNAŁ" z Radziszowa 16:20   występ Kapeli Ludowej z Radziszowa 16:40   koncert Orkiestry Dętej z Niepołomic 17:00   przedstawienie gości festynu i wywiad, konkursy na scenie 17:25   występ kabaretu "PIRANIA" 18:30   ogłoszenie wyników konkursów - wręczenie nagród; ogłoszenie wyników konkursu "Czy znasz swoją gminę?" - nagrody wręcza Burmistrz MiG Skawina; licytacja darów i dziel sztuki na rzecz remontu dworu w Radziszowie 19:00   występ zespołu "KWAŚNICA BAVARIAN SHOW" - zabawa taneczna 23:00   pokaz sztucznych ogni
 
Poza sceną odbywać się będą:
Konkurs "Czy znasz swoją gminę?", konkursy i zabawy dla dzieci (rzuty lotkami do tarczy, malowanie na asfalcie itp.); gry i rozgrywki rodzinne (wyścigi w workach, przeciąganie liny, skoki na skakance, tor przeszkód itp.);
Dla uczestników udostępnione będą:
karuzela, zamek dmuchany, zjeżdżalnia, samochodziki akumulatorowe, trampolina eurobungy itp.; uczestnicy festynu na miejscu będą mogli zakupie: napoje chłodzące, lody, piwo, kiełbaski i szaszłyki z grilla, słodycze i inne.
Na festynie będzie można nabyć również pocztówki z widokami Radziszowa, plan Radziszowa, znaczki z herbem Radziszowa i cegiełki - dar na odbudowę dworu.
Wstęp na festyn jest bezpłatny !!!
Celem festynu jest pozyskanie środków na odbudowę dworu Dzieduszyckich w Radziszowie.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie