Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 10
Oddajemy w Państwa ręce, dziesiąty numer naszego Biuletynu. Działamy na rzecz naszego wspólnego środowiska już ponad dwa lata. Mamy nadzieję, że mieszkańcy naszej miejscowości zauważają nasze starania i doceniają je. Prosimy Państwa o opinie i uwagi dotyczące pracy naszego stowarzyszenia oraz zgłaszanie spraw i problemów, którymi moglibyśmy się zająć. Opinie i uwagi można zgłaszać bezpośrednio do członków stowarzyszenia, listownie lub e-mailem. Zapraszamy wszystkich na nasze spotkania, które odbywają się w każdy drugi piątek miesiąca w Izbie Regionalnej w szkole w Radziszowie.
* * *
W dniu 03 grudnia 2004 r. w szkole w Radziszowie, odbyło się walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia "Nasz Radziszów", które było połączone z wyborem władz, jako że upłynęła pierwsza, dwuletnia kadencja. Zgromadzenie rozpoczęło się od wyboru przewodniczącego, sekretarza i komisji skrutacyjno-wnioskowej walnego zgromadzenia. Następnie przewodnicząca zarządu stowarzyszenia Pani Maria Szwabowska przedstawiła sprawozdanie i wyniki finansowe stowarzyszenia. Sprawozdanie za minione dwa lata zostało przyjęte jednogłośnie. Zgromadzeni udzielili absolutorium ustępującym władzom. Podczas tego zebrania, dokonano wyboru nowych władz Stowarzyszenia, na kolejną dwuletnią kadencję. Władze Stowarzyszenia "Nasz Radziszów":
Władze Stowarzyszenia "Nasz Radziszów":

Przewodniczący Zarządu: Janusz Bierówka
Wiceprzewodniczący Zarządu: Józef Niechaj
Wiceprzewodniczący Zarządu: Zbigniew Dziewoński
Sekretarz: Dorota Gawryła
Skarbnik: Romuald Piotrowski
Członek Zarządu: Maria Szwabowska
Członek Zarządu: Maria Śliwonik
Członek Zarządu: Robert Pająk
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej: Renata Pająk
Sekretarz Komisji Rewizyjnej: Alicja Frajkowska
Członek Komisji Rewizyjnej: Stefan Wasyl
Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego:
ks. Stanisław Kamionka
Członek Sądu Koleżeńskiego: Halina Wasyl
Członek Sądu Koleżeńskiego: Witold Mazgaj

Po wyborach rozpoczęła się ożywiona dyskusja dotycząca planowanych działań i kierunków rozwoju stowarzyszenia. Przed nami kontynuacja wytyczonych zadań- i nowe plany. O tym, czym zajmować się będziemy w roku 2005, poinformujemy Państwa w kolejnym wydaniu biuletynu.
* * *
W dniach 17 i 18 września br. w naszej gminie odbywał się zjazd regionalistów z całego regionu Małopolski. Przybyli przedstawiciele z ponad 20 towarzystw, działających w swoich środowiskach na rzecz kultury. Organizatorami "Spotkania Regionalistów Małopolski" były trzy towarzystwa działające na rzecz kultury w naszej gminie: Towarzystwo Przyjaciół Skawiny, Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków oraz Stowarzyszenie "Nasz Radziszów". W pierwszym dniu uczestnicy zwiedzili: harcówkę szczepu "Czerwony Mak", Harcerską Izbę Pamięci Narodowej Polskich Sił Zbrojnych im. gen. Władysława Andersa w Skawinie, ratusz - gdzie odbyło się spotkanie z władzami Gminy z panem Burmistrzem Adamem Najderem na czele. Pierwszy dzień zjazdu zakończono w budynku Sokoła w Skawinie. Podczas tego spotkania zaprezentowana została historia miasta oraz okazjonalna wystawa dotycząca historii i współczesności miasta i gminy Skawina. Spotkanie uświetniła swoim występem Kapela Ludowa z Radziszowa, wykonująca tradycyjne utwory z naszego regionu. Muzycy zachwycili uczestników spotkania interesującym repertuarem i profesjonalnym wykonaniem.
W drugim dniu uczestnicy zwiedzili: siedzibę i wystawy w TPS-ie, kościół w Krzęcinie, dwór w Jurczycach, izbę pamięci Hallerczyków, stary i nowy kościół w Woli Radziszowskiej, kościół w Radziszowie i Izbę Regionalną w radziszowskim gimnazjum. Na zakończenie odbyło się spotkanie w szkole w Radziszowie, na którym podsumowano dwudniowe "Spotkanie Regionalistów Małopolski".
Zjazd był jedną z imprez towarzyszących obchodom 640-lecia nadania praw miejskich Skawinie. Mamy nadzieję, że spotkanie regionalistów dobrze przysłużyło się promocji naszej gminy.
* * *
Zgodnie z naszymi zamierzeniami, zostało zawiązane młodzieżowe koło Stowarzyszenia "Nasz Radziszów". Na dzień dzisiejszy liczy ono 25 osób -uczniów gimnazjum. Opiekunem koła jest nauczycielka historii naszego gimnazjum. Pani Jolanta Kawaler. Młodzi członkowie stowarzyszenia uczestniczyli już w wycieczce do: Suchej Beskidzkiej, Stryszowa i Lanckorony w dniu 2 października br., zwiedzali ośrodek telewizji Kraków w ramach dni otwartych TVP w dniu 21 listopada br. oraz redakcję Gazety Krakowskiej w dniu 26 listopada br. W przyszłości, młodzież planuje między innymi organizować kolejne wycieczki, redagować swoją stronę intemetową, gromadzić informacje i materiały o swojej miejscowości i regionie oraz wydawać gazetkę. Członkowie stowarzyszenia będą służyć pomocą i wspierać inicjatywy młodzieżowego koła Stowarzyszenia "Nasz Radziszów".
* * *
W dniu Wszystkich Świętych, podobnie jak w ubiegłym roku, ozdobiliśmy wiązankami i zapaliliśmy znicze na grobach: księży-proboszczów naszej parafii pochowanych na naszym cmentarzu, nieznanego żołnierza i Wita Wisza. Ponadto, zorganizowaliśmy po raz pierwszy kwestę na cmentarzu. Zebraliśmy kwotę: 3.057,17 zł. Planujemy w porozumieniu z księdzem proboszczem na wiosnę przyszłego roku oddać do renowacji jedną z figur nagrobnych (Adelki Kollorosówny) stojących u wejścia do kaplicy cmentarnej. Będzie to kolejny wymierny ślad naszej działalności na polu ochrony zabytków. Pragniemy w tym miejscu serdecznie podziękować młodzieży, która z zaangażowaniem pomagała w kweście. Nade wszystko, dziękujemy wszystkim ofiarodawcom! Bez Państwa ofiarności nie byłoby możliwości podjęcia renowacji zabytkowej figury. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!
* * *
Z inicjatywy stowarzyszenia na trzech tablicach z planami Radziszowa i przy wjazdach do naszej miejscowości, zostały zamontowane herby Radziszowa. Dziękujemy właścicielom posesji, którzy zezwolili na ich bezpłatne umieszczenie. Pragniemy jak najszerzej rozpropagować nasz herb. Wszystkie osoby, firmy, instytucje z terenu naszej miejscowości, które w pozytywny sposób chcą rozpowszechniać nasz herb, mogą to robić nieodpłatnie!
* * *
Jak może już niektórzy z Państwa zauważyli, poszerza się i uaktualnia cały czas nasza strona intenetowa. To wszystko za sprawą Pana Jarosława Karasińskiego, który pracuje nad nią nieodpłatnie. W najbliższym czasie pojawią się nowe zdjęcia i informacje. Pragniemy zakomunikować, że stronę odwiedzano już ponad 8 000 razy. Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszej strony. Podajemy jeszcze raz jej adres: www.naszradziszow.com
* * *
Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" włączyło się w przygotowanie nadania patronatu Ojca Świętego Jana Pawła II gimnazjum w Radziszowie. Z naszej inicjatywy, udało się zorganizować spotkanie z ks. Infułatem Kazimierzem Suderem z bazyliki Mariackiej w Krakowie, seminaryjnym kolegą Karola Wojtyły. W planach mamy kolejne spotkania. W ten sposób pragniemy przybliżyć młodzieży postać Ojca Świętego, w opowieściach osób, które spotykały się i znają osobiście naszego papieża.
* * *
Po przeszło roku czasu, powróciła do nas z Watykanu kronika stowarzyszenia z podpisem Ojca Świętego. Jest to dla nas ważna i cenna pamiątka.
* * *
Jak pisaliśmy w dziewiątym numerze biuletynu, jest już gotowa pełna dokumentacja wraz z zezwoleniem uprawniająca do rozpoczęcia remontu dworu. Jesteśmy na etapie poszukiwania funduszy na prace remontowe. Nie jest to łatwa sprawa, bo remont choćby samego dachu, który jest w stanie najbardziej zagrażającym budowli, kosztować będzie około 100.000 zł. Stowarzyszenie dysponuje na ten cel kwotą około 20.000 zł. Jeśli ktoś z Państwa ma jakieś propozycje lub pomysły, jak pozyskać pozostałe środki, prosimy o kontakt. Pragniemy przypomnieć, że zgodnie z propozycją dyrekcji TVP-3 Kraków, każdy wspomagający ten cel, może korzystać z 50% rabatu na reklamę w TVP-3.
* * *
KONKURS
Stowarzyszenie ogłasza kolejna edycję konkursu dla mieszkańców Radziszowa na najładniej przystrojony dom (ogród) na czas Świąt Bożego Narodzenia. Komisja w składzie: Halina Wasyl, Romuald Piotrowski, Józef Niechaj i Janusz Bierówka obejrzy w okresie pomiędzy świętami a Nowym Rokiem wszystkie posesje. Jury wybierze laureatów, a zdjęcie najładniej udekorowanych posesji zostaną umieszczone w gablocie stowarzyszenia. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się podczas spotkania opłatkowego stowarzyszenia w styczniu 2005 r. Liczymy, że Radziszów w tym roku będzie co najmniej tak rozświetlony, jak w roku ubiegłym.
* * *
Z okazji zniżającego się Bożego Narodzenia,
pragniemy złożyć Państwu serdeczne życzenia,
radosnych, rodzinnych i pogodnych Świąt,
a w nadchodzącym Nowym Roku 2005
samych szczęśliwych dni.

 

Stowarzyszenie "Nasz Radziszów"
Radziszów, 19 grudnia 2004 r

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie