Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 9
Najważniejszym wydarzeniem dla członków Stowarzyszenia, a mamy nadzieję, że również dla wielu z Państwa, od czerwcowego wydania Biuletynu, był festyn "Niedziela w naszym Radziszowie". Pragniemy podziękować wszystkim jego uczestnikom za liczny udział, a w szczególności darczyńcom przedmiotów do licytacji i licytującym, nabywcom cegiełek i wspomagającym zbiórkę datków dla chorej Oli Wężowicz.
Jeszcze raz dziękujemy Panu Adamowi Najderowi, Burmistrzowi Miasta i Gminy Skawina, za honorowy patronat nad tą imprezą i za wszelką pomoc. Przy tej okazji dziękujemy za współpracę i pomoc Pani Alinie Milarskiej, pełnomocnikowi burmistrza ds. promocji i strategii gminy Skawina. Zarząd Stowarzyszenia wystosował 40 pism z podziękowaniami do wielu osób i instytucji. Jednak nie można było wysłać ich do wszystkich, którzy wspomogli nas przy organizacji i obsłudze tego nie małego przedsięwzięcia, będącego imprezą masową. W tym dniu bawiło się około trzech tysięcy osób. Pragniemy zatem na łamach tego Biuletynu podziękować: księżom naszej parafii za udostępnienie terenu ogrodów plebanii i wszelką pomoc przy organizowaniu festynu, jak i przy pracach po jego zakończeniu.
Dziękujemy strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej, Kapeli Ludowej "RADZISZÓW" i Orkiestrze Dętej "SYGNAŁ". Wyrazy podziękowania kierujemy również do dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Skawinie Pana Krzysztofa Janusza za wszelką pomoc, jak również dziękujemy pracownikom Centrum Kultury i Sportu za obsługę nagłośnienia i oświetlenia sceny, tj. Panom: Stanisławowi Calikowi i Andrzejowi Kajniakowi oraz Pani Krystynie Kądzioła za przygotowanie występu zespołów: "STREFA" i "NO NAME".
Dziękujemy Panu Franciszkowi Paciorkowi za przygotowanie instalacji elektrycznej i oświetlenie terenu. Pracującym przy gastronomii Paniom: Alicji Niechaj, Grażynie Fic, Zdzisławie Bała, Grażynie Paciorek, Marcie Szwabowskiej, Monice Szwabowskiej, Marcie Zięba, Bożenie Sęk, Barbarze Dziewońskiej, Urszuli Pająk i Panom: Sławomirowi Stokłosa, Andrzejowi Szwabowskiemu i Stanisławowi Pająkowi. Zapewniającym obsługę medyczną Panu dr Pawłowi Orlickiemu i Pani Bogusławie Szczyrbak-Biela. Za pomoc i użyczenie środków transportu Panom: Stanisławowi Blakowi, Kazimierzowi Przeniosło i Wiesławowi Wójcickiemu. Dziękujemy również dużej grupie osób przygotowującej do festynu zaplecze gastronomiczne jak i sprzątającym po festynie Panom: Władysławowi Pająkowi, Mieczysławowi Frajkowskiemu, Waldemarowi Bieli, Tadeuszowi Putyrze, a szczególnie braciom Grzegorzowi i Krzysztofowi Grzesło.
Panu Ryszardowi Pałce za dokumentację festynu poprzez filmowanie kamerą video. Pani Renacie Płonka za pomoc przy przygotowywaniu planszy z hrabiną i hrabią Dzieduszyckimi do robienia zdjęć fotograficznych. Panu Marianowi Bierówce za transport drewna do grilla z Tyńca i za jego pocięcie i porąbanie. Pani Annie Bierówce za przygotowanie smalcu, którym witano gości festynu. Pani Marii Konieczek za wypożyczenie namiotów ogrodowych. Pani Katarzynie Baltaza za pomoc przy obsłudze konkursów dla dzieci. Panom Mirosławowi Leniartkowi i Arturowi Kozakowi za wypożyczenie stołów i parasoli. Panu Wiesławowi Jaskuła za dostarczanie produktów spożywczych dla stoisk gastronomicznych.
Dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania festynu, a których nie wymieniliśmy tu z imienia i nazwiska. Ta pomoc to dowód, że możemy zjednoczyć się w pracy dla swojego środowiska. Praca ta nie poszła na mamę. Po opłaceniu wszystkich należności i pokryciu wszystkich kosztów, na rzecz ratowania dworu - bo taki był cel festynu zebraliśmy 13.435,05 zł.

 

Do puszki oraz z licytacji darów na pomoc Oli Wężowicz zebrane zostało 3.975,26 zł. Te pieniądze w dniu 28 czerwca br. zostały przekazane mamie Oli.
* * *
Warto wymienić z imienia i nazwiska laureatów konkursów rozegranych podczas festynu w dniu 27 czerwca br.:
Konkursy zręcznościowe: "Rzut lotkami do kosza": l. Wojciech Paciorek; 2. Karolina Brandys; 3. Krzysztof Wcisło; "Skakanka": l. Mariola Marion; 2. Joanna Bandoła; 3. Paulina Bandoła; "Rzut piłeczkami do kosza": l. Wojciech Paciorek; 2. Roksana Sikora; 3. Jakub Korzonek; "Rzut do celu ringo": l. Agnieszka Frączek; 2. Jacek Okarmus; 3. Barbara Koral; "Łowienie ryb": l. Krzysztof Grzesło; 2. Łukasz Pająk; 3. Anna Baltaza; "Rzut piłką do kosza": l. Adam Łachman; 2. Kamil Kowalczyk, Aneta Okarmus, Marcin Pająk; "Strzały na bramkę": l. Łukasz Pająk; 2. Maciej Zagrodzki, Jakub Korzonek, Jacek Mazgaj, Marcin Pająk;
Konkurs rysunkowy "Mój Radziszów": l. Agnieszka Cieślicka, Łukasz Wężowicz; 2. Natalia Pająk, Monika Paciorek. Laureatami quizu wiedzy o Skawinie zostali: l. Jakub Malina; 2. Krzysztof Grzesło; 3. Adam Łachmańczyk.
* * *
Tej imprezy nie byłoby, gdyby nie hojność sponsorów.
Pragniemy podziękować im jeszcze raz i wymienić ich:

HENWAL Świat Folii sp. z o.o.
Elektrownia SKAWINA
Auto Salon MURAWSKI s.j.
PZU S.A. IV Inspektorat Kraków
PZU Życie S.A.
Pani Renata Żarska
"SANPOL"
PPHU "LEBO" Pan Leszek Szczyrbak
Piekarnia "RADZISZÓW"
Pani Teresa Tutajewska
"JAWI-TRANS" s.c. Elżbieta i Wiesław Małysa
PUH "MADROCAR" Pan Ryszard Maślanka
Syzyf & Mids Pan Robert Frasik

* * *
Zwracamy się do wszystkich czytelników z propozycja, by podzielili się Państwo z nami swoimi pomysłami i propozycjami, jak zorganizować festyn w przyszłym roku. A może przygotować inną formę rozrywki i spędzenia czasu wolnego na powitanie kolejnych wakacji?
* * *
W dniach 17 i 18 września br. będzie miał miejsce w naszej gminie zjazd przedstawicieli Stowarzyszeń z Małopolski działających na rzecz kultury. Organizatorami tej imprezy są: Towarzystwo Przyjaciół Skawiny, Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków oraz Stowarzyszenie "Nasz Radziszów". Celem zjazdu będzie promocja miasta i gminy Skawina połączona z 640 leciem nadania praw miejskich Skawinie, prezentacja naszych gminnych Towarzystw i ich dorobku oraz prezentacja najciekawszych miejsc w gminie. Uczestnicy zjazdu między innymi zwiedzą: Harcówkę szczepu "Czerwony Mak", ratusz skawiński, pałacyk Sokół, kościół w Krzęcinie, dwór i park w Polance Haller i Jurczycach, kościoły w Woli Radziszowskiej i kościół w Radziszowie.
W radziszowskiej szkole odbędzie się zakończenie tego dwudniowego zjazdu prezentacją historii Radziszowa i dworu. Zapoznamy gości z dorobkiem kulturalnym naszej wsi, udostępnimy do zwiedzania Izbę Regionalną, a chętnych zaprosimy na przejażdżki dorożkami konnymi. Jesteśmy przekonani, że to zaowocuje w przyszłości zwiększeniem liczby turystów odwiedzających naszą gminę.
* * *
Od lipca br. w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina leży gotowy zestaw dokumentów z zezwoleniem na podjęcie remontu dworu w Radziszowie. Dokumentacja została wykonana i opłacona z budżetu gminy. Zawiera ona kompletny zestaw materiałów dotyczących kolejnych etatów remontu obiektu z zezwoleniem na budowę włącznie. Ponadto, dokument ten jest niezbędny, by o pomoc finansową tak Gmina, jak też i nasze Stowarzyszenie mogło zwracać się do innych urzędów, sponsorów i instytucji unijnych. Mając zapewnione środki, będzie można rozpisać przetarg, a po jego rozstrzygnięciu ruszyć z pracami remontowo-budowlanymi.
W tym roku szkolnym, pragniemy zorganizować koło młodzieżowe naszego Stowarzyszenia. Zgłosiła się do nas nauczycielka miejscowego gimnazjum, która zajmie się tworzeniem i opieką nad młodzieżą. Przygotowujemy wiele atrakcji dla młodych radziszowian, by mogli pożytecznie spędzać czas wolny po zajęciach szkolnych. Zapraszamy młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum do współpracy z nami na rzecz własnego środowiska. Planujemy organizować: rajdy rowerowe i wycieczki autokarowe, spotkania z interesującymi ludźmi, prelekcje i pogadanki. Pragniemy wraz z młodzieżą zadbać o nasze środowisko naturalne. Zajmiemy się kultywowaniem i dokumentowaniem naszych tradycji. Pragniemy zająć się propagowaniem wiedzy o historii i współczesności wsi poprzez wydawanie gazetki młodzieżowej, tworzenie nowych stron internetowych.
Na dzień 2 października br., Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" zaplanowało wycieczkę autokarową do: Suchej Beskidzkiej, gdzie zwiedzimy zamek, kościół i karczmę Rzym; Stryszowa, gdzie zwiedzimy dwór muzeum wnętrz oddział zbiorów wawelskich oraz do Lanckorony gdzie zwiedzimy muzeum, rynek, kościół i ruiny zamku. Na wzgórzu zamkowym, skąd rozciąga się piękna panorama na klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej i dróżki kalwaryjskie ozdobione kaplicami, planujemy rozpalić ognisko na którym będzie można upiec kiełbasę. Zapraszamy wszystkich chętnych. Zapisy u Pani Marii Szwabowskiej, Pana Józefa Niechaja lub telefonicznie pod numerem telefonu 0-501-186-551. Koszt wycieczki dla dorosłych: 10zł, dla dzieci- 5zł. Dzieci zrzeszone w młodzieżowym kole Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" bezpłatnie! O zgłoszenia prosimy do 26 września 2004 r.
* * *
W najbliższym czasie na tablicach z planami Radziszowa pojawią się herby naszej miejscowości. Planujemy też ustawić tablice z herbem Radziszowa przy drogach wjazdowych w pobliżu granic naszej wsi, takie, jakie ustawia się zwyczajowo przed wjazdami do miast i gmin. Jednocześnie informujemy, że kolorową wersję herbu można już wydrukować wchodząc na naszą stronę intemetową: www.naszradziszow.com

 

Do wydruku:
 
Radziszów herb

 

Strona ta została ostatnio poszerzona o kilka nowych atrakcyjnych tematów i nowe fotografie.
* * *
Najbliższe zebranie Stowarzyszenia odbędzie się w dniu 08-10-2004r. w szkole w Radziszowie o godz. 19:00, tj. jak zwykle w drugi piątek miesiąca. Zapraszamy nowych chętnych do pracy z nami. Pragniemy dodać, że w listopadzie br. odbędzie się walne zebranie członków naszego Stowarzyszenia, połączone z wyborem władz na nową kadencję.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie