Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 8
Na dzień 27 czerwca br. Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" już od kilku miesięcy przygotowuje festyn. Tak jak i w ubiegłym roku, jego celem jest propagowanie potrzeby remontu starej szkoły. Dochód z imprezy przeznaczony zostanie na remont tego obiektu. Przypominamy, w ubiegłym roku dochód z festynu po odliczeniu kosztów wyniósł ponad 7.500zł!. Z tego funduszu opłaciliśmy część dokumentacji przygotowującej dwór do remontu. Tegoroczny program imprezy jest bardzo bogaty. Główna jego część koncentrować się będzie na występach na scenie, ale przygotowaliśmy również rozgrywki sportowe, zawody dla dzieci, pokazy itp. Na naszej scenie wystąpią znani artyści, a wśród nich zespół GRONICKI z Bukowiny Tatrzańskiej i parodysta JACEK PIETRZAK. Odbędzie się też, tak przez wielu oczekiwana licytacja przekazanych nam darów. A może Ty czytelniku przeznaczysz nam coś, co będzie można wystawić na licytację, by zwiększyć pulę funduszy na ten szczytny cel? Na imprezie nie zabraknie niespodzianek. Przybędą do nas znani ludzie związani z teatrem, telewizją i sportem. Będzie można nabyć cztery wzory pocztówek z widokami Radziszowa. Oficjalna część festynu zakończy się pokazem sztucznych ogni. Po godzinie 22:00 zaś, rozpocznie się zabawa taneczna z radiem "ALFA" - według zapowiedzi z transmisją "na żywo" z Radziszowa. Przekonani jesteśmy, że każdy tu coś znajdzie dla siebie i że nikt nie będzie się nudził. Oczywiście festyn odbędzie się, tak jak i w ubiegłym roku w ogrodach plebanii i pod takim samym hasłem "Niedziela w naszym Radziszowie".
Zapraszamy wszystkich serdecznie!!! Zaproście też swoich krewnych, koleżanki, kolegów, znajomych. Życzymy udanej zabawy!!!
* * *
Jeżeli ktoś z Państwa może nam pomóc w czasie festynu, a potrzeba wielu chętnych rąk do pracy, to serdecznie prosimy o kontakt. W tym dniu przyjedzie do Radziszowa wielu ludzi. Pokażmy, że umiemy się dobrze zorganizować, że jesteśmy gościnni. Uważamy, że lepiej samemu zrobić coś pozytywnego dla swojego środowiska, niż tylko narzekać i krytykować - tak jak przeciętny Polak - czekając, że ktoś inny zrobi za niego to, czego sam oczekuje.
* * *
W czasie festynu chcemy też pomóc Oli Wężowicz - wymagającej leczenia za granicą ośmioletniej mieszkanki naszej miejscowości. Będą zbierane wolne datki do puszki, które potem Stowarzyszenie przerachuje na konto Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Żywcu, które prowadzi subkonto dla Oli pod hasłem "Podaruj trochę szczęścia". Wspomóżmy Olę, by mogła cieszyć się pełnią zdrowia i sprawności fizycznej tak, jak i jej rówieśnicy. Z myślą o Oli zapewne coś zlicytujemy na scenie. Pokażmy, że nie jesteśmy obojętni na cudzą niedolę! Podzielmy się swoją radością!
* * *
Pragniemy podzielić się dobrymi wiadomościami na temat spraw związanych z dworem! Jeszcze rok temu tylko myśleliśmy o tym, jak zabrać się do przygotowywania niezbędnej dokumentacji uprawniającej do rozpoczęcia jego remontu. Przy tego typu zabytkowych obiektach, konieczny jest cały plik dokumentów i uzgodnień z konserwatorem zabytków i nie tylko. W przeciągu tych kilku miesięcy zebrano już kilkanaście opracowań, dokumentów i uzgodnień. Aktualnie trwają prace związane już z przygotowaniem do zezwolenia na rozpoczęcie remontu. Wykonuje je "INWESTPROJEKT Architektoniczna Pracownia Projektowa Korporacja Projektantów" z Raciborza. Inwestorem jest Urząd Miasta i Gminy Skawina. Ten zestaw dokumentów, który ma być gotowy na koniec czerwca br., da nam prawo do rozpisania przetargu i ruszenia z pracami. Zrobiliśmy zatem poważny krok naprzód. Tu należy podkreślić wydatną pomoc i zrozumienie władz gminnych i naszych radnych. Mając tzw. "zezwolenie na budowę", łatwiej nam będzie pozyskać niezbędne fundusze na remont z budżetów: powiatowego, wojewódzkiego, od konserwatora zabytków, z funduszy unijnych oraz od sponsorów.
Przygotowywany projekt zakłada - tak jak to planowaliśmy - stworzenie w dworze centrum kulturalno-konferencyjnego. Przewidziano zagospodarowanie piwnic z przeznaczeniem na cele gastronomiczne. Na parterze wyodrębniono kilka pomieszczeń dla naszych środowiskowych organizacji. Piętro dworu zostanie przeznaczone dla ośrodka konferencyjno-szkoleniowego. Jego funkcjonowanie przyniesie dochody na utrzymanie obiektu jak również da nowe miejsca pracy dla radziszowian. Odtworzone zostaną dawne elementy wystroju tego obiektu. Wymiany wymaga dach. W wyniku remontu i nowego zastosowania wewnętrznej konstrukcji dachu, przewidziano zagospodarowanie poddasza. Będzie tu wielka sala zebrań i zaplecze biurowe. Projektant zakłada odtworzenie dwukondygnacyjnego tarasu i przywrócenie wyglądu elewacji obiektu z przed 100 lat, zdobione boniowaniem na wysokości parteru. Pomyślano też o ogrodach, parkingu i ogrodzeniu dworu.
* * *
W dniu 28 kwietnia br. członkowie naszego Stowarzyszenia, na zakończenie sesji Rady Miasta Skawiny, przedstawili zgromadzonym prelekcję z pokazem zdjęć i slajdów na temat historii dworu Dzieduszyckich i jego właścicieli. Zapoznali radnych ze stanem obecnym obiektu, jak również przekonywali zgromadzonych do jego remontu. Przedstawili także pomysł na jego zagospodarowanie. Spotkaliśmy się ze zrozumieniem i aprobatą dla naszych społecznych działań.
* * *
Ruszyła nowa wersja naszej strony internetowej. Wzbogacona została o kilka nowych tematów, jak też o kilkadziesiąt nowych zdjęć. W części też ruszyła wersja angielskojęzyczna. Przełożenia na język angielski dokonała Pani Dorota Gawryła. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu - nasz adres www.naszradziszow.com. Na stronie można zapoznać się z wieloma informacjami o naszej miejscowości, Stowarzyszeniu i nie tylko. A może i Ty czytelniku dodasz tam coś od siebie? Pomysły prosimy kierować na adres e-mailowy Stowarzyszenia lub do "księgi gości". Stronę odwiedzano już ponad 5000 razy.
* * *
Warto wiedzieć!
Nasza Orkiestra Dęta "SYGNAŁ" na ostatnim konkursie orkiestr dętych im. Edwarda Maja w Niepołomicach, uhonorowana została "złotą lirą" i nagrodą pieniężną, zdobywając wysokie miejsce w konkursie. To już kolejny sukces. W ubiegłym roku też zdobyli "złotą lirę". Warto przypomnieć, że nasza radziszowska orkiestra w ubiegłym roku reprezentowała powiat krakowski w Niemczech, na dniach powiatu monachijskiego. Ten sukces jest efektem wytężonej społecznej pracy i wielkiego zaangażowania prawie 30 - to osobowego zespołu muzyków i ich dyrygenta, Pana Jarosława Ignaszaka.
* * *
Po ostatnich rundach rozgrywek, LKS Radziszowianka przeszła do V ligi. To pierwszy tak wysoki awans naszego radziszowskiego klubu, który powstał 30 lat temu. Tu również, do sukcesu doprowadziła wytężona praca całego zespołu zawodników. Wśród nich warto wymienić króla strzelców Michała Baligę, czołowych zawodników klubu: Romana Skowronka i Kamila Apostolika. Gratulujemy całemu zespołowi! Warto tu podkreślić wielkie zaangażowanie prezesa klubu Pana Aleksandra Mirochy i trenera Pana Stanisława Owcy.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie