Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 7
Rok 2004 Stowarzyszenie rozpoczęło od opłatkowych spotkań. Najpierw, bo w dniu 18 stycznia br. nasi przedstawiciele w Sokole w Skawinie, przełamali się opłatkiem z członkami Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, a w dniu 24 stycznia br. wzięli udział w spotkaniu Małopolskiego Zrzeszenia Regionalnych Towarzystw Kultury w Krakowie, którego jesteśmy członkami i współzałożycielami.
W dniu 30 stycznia br. spotkanie opłatkowe odbyło się w Radziszowie. Uczestniczyli w nim m.in. laureaci konkursu na najpiękniej udekorowaną choinkę ogrodową i najładniej iluminowany na święta Bożego Narodzenia dom i ogród. Jury w składzie: Pan doktor Romuald Piotrowski. Pani sołtys Maria Szwabowska i Pani Halina Wasyl - wybrało laureatów konkursu:
   -pierwsze miejsce Państwo Katarzyna i Tadeusz Stępkowscy
   -drugie miejsce Państwo Edyta i Dariusz Skopowie
   -trzecie miejsce Państwo Maria i Stanisław Surmowie.
Zwycięzcy otrzymali od nas nagrody. Jesteśmy przekonani, że w grudniu tego roku ogłosimy kolejny konkurs. Radziszów w okresie świąt bożonarodzeniowych 2003 roku bardziej niż w latach poprzednich był rozświetlony kolorowymi lampkami. Może to po części nasza zasługa?
W naszym spotkaniu opłatkowym wzięli udział również zaproszeni goście, a wśród nich między innymi: ks. Władysław Pilarczyk prezes Małopolskiego Zrzeszenia Regionalnych Towarzystw Kultury. Pan Stanisław Chmielek prezes Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, Pan Leszek Krupnik prezes Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków oraz ojciec Zygmunt i brat Michał - benedyktyni z Tyńca. Spotkanie opłatkowe uświetnił występ młodzieży gimnazjalnej z repertuarem kolędowym. Oprawę muzyczną zapewniła Pani Elżbieta Telega nauczyciel miejscowego gimnazjum.
* * *
Zarząd planuje w tym roku powołanie oddziału młodzieżowego naszego Stowarzyszenia. Pragniemy zagospodarować w pożyteczny sposób czas wolny młodych mieszkańców naszej miejscowości. W planach mamy dla nich: wycieczki piesze w regionie, wyprawy rowerowe i wycieczki autokarowe. Pragniemy połączyć te wyprawy z poznawaniem historii, dorobku kulturalnego i piękna najbliższych naszych okolic. Myślimy o warsztatach dziennikarskich z możliwością wydawania gazetki regionalnej. Wiążemy nadzieje, że uda nam się stworzyć grupę teatralno-recytatorską itp. Największym naszym zmartwieniem, jest brak opiekuna ze strony szkoły. Liczymy, że znajdzie się ktoś, kto pomoże nam rozwiązać ten problem. Na najbliższy rok dla wszystkich mieszkańców Radziszowa w planach mamy: spotkania ze znanymi ludźmi. Jeżeli będą zainteresowani to i kolejne wycieczki autokarowe. Dla dzieci pragniemy zorganizować konkursy malarskie z tematyki ekologicznej i historii Radziszowa.
* * *
Aktualnie trwa przebudowa naszej strony internetowej. Będzie ona znacznie obszerniejsza i w naszym odczuciu ładniejsza i ciekawsza. Nad tym pracuje Pan Jarosław Karasiński. który odpowiedział na nasz apel zamieszczony w ostatnim Biuletynie. Pragniemy podkreślić, że Pan Jarosław prace te wykonuje społecznie. Już dziś zapraszamy na naszą nową stronę. Adres pozostaje bez zmian: www.naszradziszow.com
* * *
W lutym br. zwróciliśmy się pisemnie do kilku przedsiębiorców w Radziszowie z prośbą o pomoc przy organizowaniu festynu "Niedziela w naszym Radziszowie", który odbędzie się w dniu 27 czerwca br. Większość udzieliła nam już odpowiedzi. Część zaoferowała pomoc finansową zasilając nasze konto bankowe, część zaś zaproponowała pomoc w innej formie. Zaproponowano nam m.in. pomoc w zakresie transportu ciężarowego i samochodami osobowymi (trzeba będzie przywieść i odwieść do Krakowa specjalnych gości: aktorów, prezenterów telewizyjnych itp., którzy przybędą do nas w tym dniu na charytatywne występy); zakup nagród dla dzieci i młodzieży biorących udział w licznych zawodach i konkursach. Jeśli ktoś z Państwa również może nam pomóc, bardzo prosimy o kontakt na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub z którymkolwiek członkiem naszego Stowarzyszenia.
* * *
Zapraszamy zainteresowanych naszą działalnością na najbliższe zebranie członków, które odbędzie się w szkole w dniu 23 kwietnia br. o godz. 19.00. Połączone ono zostanie z Walnym Zebraniem członków Stowarzyszenia "Nasz Radziszów".
* * *
Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" na dzień 25 marca br. wystosowało do Radnych Miasta i Gminy Skawina zaproszenia z prośbą o przyjazd do Radziszowa i zapoznanie się ze stanem naszego dwom, jego historią i naszymi argumentami stanowiącymi o potrzebie jego wyremontowania. Z gronem radnych reprezentujących naszą gminę przyjechał Przewodniczący Pan dr Sławomir Kopeć. Ustaliliśmy kilka ważnych posunięć, jakie winno w najbliższym czasie wykonać nasze Stowarzyszenie. Co najważniejsze, wszyscy byli zgodni co do konieczności podźwignięcia prawie z ruiny cennego zabytku szpecącego dziś swoim wyglądem centrum naszej wsi. Podczas najbliższej sesji w Skawinie, z tą tematyką zapoznamy całe grono radnych.
* * *
Przygotowujemy się do wydania pocztówek z widokami naszej miejscowości. Pieniądze z ich sprzedaży zasilą fundusz na remont dworu. W planach mamy też wydanie katalogu kapliczek (figur) i krzyży przydrożnych, rozsianych wzdłuż naszych radziszowskich dróg lub zdobiących parafialny cmentarz. Byłoby to pierwsze nasze wydawnictwo książkowe. Pieniądze uzyskane z tej sprzedaży, pragniemy przeznaczyć na odnowienie jednej z kapliczek.
* * *
Członkowie Stowarzyszenia "Nasz Radziszów", wraz z członkami Towarzystwa Przyjaciół Skawiny i Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków przygotowują na dzień 17 i 18 września br. zjazd regionalistów małopolskich, tj. ludzi pracujących społecznie na rzecz kultury w Małopolsce, a więc na obszarze Polski od Przemyśla po Chrzanów. Zaprezentujemy gminę Skawina, jej historię i dorobek kulturalny. Uczcimy w ten sposób 640 lecie nadania praw miejskich Skawinie. Postaramy się o jak najlepszą promocję naszego miasta i naszych wsi. Uczestnicy zjazdu zobaczą m.in. zabytki Skawiny, kościół w Krzęcinie, dwór Halterów w Polance Haller i Jurczycach, kościół w Woli Radziszowskiej i Radziszowie.
* * *
Jak pisaliśmy w poprzednim numerze naszego Biuletynu, na zebraniu wiejskim w dniu 7 grudnia 2003r. zaprezentowane zostały 4 projekty herbów dla Radziszowa. Po tym zebraniu napłynęło do nas kilka uwag i propozycji, Wzięliśmy pod uwagę wszystkie te, które zgodne są z wymogami przepisów z zakresu heraldyki. W efekcie tego przygotowaliśmy jego kolejną wersję. Prezentujemy ją poniżej. Na najbliższym zebraniu wiejskim, tj. przed organem uchwałodawczym sołectwa - przy udziale mieszkańców naszej miejscowości pragniemy przeprowadzić głosowanie. W ten sposób możemy przylać symbol, którym wszyscy będziemy mogli się posługiwać.
* * *
Zdrowych i spokojnych
Świąt Wielkanocnych
życzą
członkowie Stowaryszenia
"Nasz Radziszów"

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie