Dzisiaj jest: Piątek, 21 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza, Demetria, Domamir, Marta, Teodor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 6
W dniach 13 - 20 września br. odbyła się pielgrzymka parafian z parafii Radziszów do Włoch i Watykanu. Uczestniczyli w niej również członkowie naszego Stowarzyszenia. W rzymskim kościele św. Stenisława Biskupa, podczas Mszy Świętej ks. Proboszcz Stanisław Kamionka modlił się wraz z uczestnikami pielgrzymki w intencji naszego Stowarzyszenia, jego członków i o pomyślność w realizacji wytyczonych przez nas celów.
Pielgrzymi zwiedzili: Wenecję, Loreto, Monte San Angelo, San Giovanni Rotondo, Monte Cassino, Rzym, Watykan i Asyż. Wyprawa przyniosła wszystkim uczestnikom wiele wrażeń.
Na cmentarzach w Loreto i na Monte Cassino uczciliśmy pamięć polskich żołnierzy tam spoczywających. Nawiedziliśmy miejce pracy i czynienia dobra przez św. Ojca Pio w tym szpital zwany domem ulgi w cierpieniu. Zwiedziliśmy muzea watykańskie oraz miejsce które odwiedza niewielu pielgrzymów, ogrody watykańskie. W ostatnim dniu podróży udało się nam nawiedzić miejsca uświęcone śladami św. Franciszka i św. Klary uroczy i zawsze zadziwiający Asyż. W dniu 17 września pielgrzymów z naszej parafii spotkał wielki zaszczyt. Nasza grupa została przyjęta - jako jedna z niewielu goszczących na placu św. Piotra podczas środowej audiencji generalnej - na prywatnej audiencji przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, pielgrzymi pozostawili dary: obraz Matki Boskiej hallerowskiej i zdjęcie radziszowian wykonane w czerwcu 2003 r.. W Watykanie zostawiliśmy również kronikę Stowarzyszenia, z prośbą o pamiątkowy wpis Ojca Świętego.
* * *
Na łamach naszego Biuletynu pragniemy podziękować ks. Proboszczowi Stanisławowi Kamionce i tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wmurowania w dniu 9 października br. tablicy upamiętniającej pobyt Ojca Świętego Jana Pawła II w Radziszowie. Tablica uwieczniła zdarzenie z 19 sierpnia 2003 dla przyszłych pokoleń, jedno z największych wydarzeń w długiej i bogatej historii naszej miejscowości.
* * *
Obecny numer Biuletynu jest ostatnim w bieżącym roku, dlatego też pragniemy zamieścić informacje o realizacji naszych planów i zamierzeń z roku 2003:
 1. Po wielu latach starań ruszyły - na razie tylko wstępne - prace nad remontem budynku dworu;
 2. Zorganizowaliśmy w styczniu spotkanie opłatkowe na którym gościliśmy władze gminne i powiatowe;
 3. Podczas spotkań z władzami gminny i wojewódzkimi, poruszaliśmy ważne dla naszej wsi sprawy;
 4. Wydrukowaliśmy oraz rozprowadzaliśmy cegiełki, dochód ze sprzedaży których przeznaczyliśmy na prace związane z remontem dworu;
 5. W czerwcu odbył się festyn pt. "Niedziela w naszym Radziszowie" z którego cały dochód został przeznaczony na odbudowę dworu;
 6. Trwają prace nad przygotowaniem monografii naszej wsi;
 7. Odbyła się wycieczka do Szczyrzyca, Starego Sącza i Tropia;
 8. Ukazały się numery Biuletynu;
 9. Opracowane zostały projekty herbu naszej wsi;
 10. W dniu wszystkich świętych złożyliśmy wiązanki oraz zapaliliśmy znicze na grobach: nieznanego żołnierza, rodziny gen. Józefa Hallera, księży pracujących kiedyś w naszej parafii i artysty rzeźbiarza Wita Wisza;
 11. Stowarzyszenie ufundowało na grób Wit Wisza, artysty rzeźbiarza związanego z naszą miejscowością tabliczkę nagrobną z informacją o jego zasługach dla naszej parafii i dorobku artystycznym;
 12. Została wykonana strona internetowa Stowarzyszenia;
 13. Ogłoszony został konkurs na najpiękniej udokorowaną choinkę ogrodową i najładniej iluminowany dom w okresie świąt Bożego Narodzenia.
 
Są to zrealizowane przez nas zadania, zdajemy sobie sprawę iż wiele spraw czeka jeszcze na realizację, nie podejmowaliśmy m.in. działań dotyczących ochrony środowiska i ekologii, mających na celu upiększenie naszego otoczenia. Mamy nadzieję iż tymi sprawami zajmiemy się w przyszłym roku.
Zwracamy się do państwa z prośby o zgłaszanie naszym członkom swoich propozycji. Jednocześnie zapraszamy do naszego grona każdego mieszkańca naszej miejscowości (i nie tylko) któremu na sercu leży dobro i rozwój RADZISZOWA. Program prac Stowarzyszenia na rok 2004, przedstawimy w kolejnym biuletynie.
* * *
W dniu 7 grudnia 2003r. na zebraniu wiejskim w Domu Strażaka, członkowie Stowarzyszenia zaprezentowali uczestnikom obrad cztery projekty herbu dla Radziszowa, uzasadniając swoją propozycję. Również w gablocie Stowarzyszenia można się z nimi zapoznać. Czekamy na wszelkie uwagi i wnioski z tym związane, bo na najbliższym zebraniu wiejskim planujemy prowadzić głosowanie nad przyjęciem wybranego projektu. Pragniemy wyjaśnić, że nie dążymy do ubiegania się o prawa miejskie dla Radziszowa, ale chcemy podkreślić jego wielowiekową historię i tradycję. Pragniemy, by herb Radziszowa ozdobił wjazdy do naszej wsi, tablice z nazwami ulic itp. Chcemy podkreślić, że być może dokonamy wyboru na długie lata, a może i stulecia. Z wybranym przez nas herbem inni utożsamiać będą Radzistów i jego mieszkańców.
* * *
W dniu 11 października br. odbyła się zoranizowana przez nasze Stowarzyszenie wycieczka autokarowa do Szczyrzyca, Starego Sącza i Tropia.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali w Szczyrzycu przyklasztorny kościół OO. Cystersów i muzeum, stanowiące oddział diecezjalnego muzeum w Tarnowie. W drodze do Starego Sącza obejrzeliśmy film dokumentalny o św. Kindze.
Film był przygotowaniem do zwiedzania klasztoru SS. Klarysek, jego muzeum oraz kościoła będącego miejscem spoczynku świętej. Na starosądeckich błoniach zobaczyliśmy jedyny w Polsce - nie rozebrany - ołtarz papieski wraz z izbą pamięci. lnteresujące informacje o Starym Sączu i jego mieszkańcach (Adzie Sari, ks. Józefie Tischnerze i innych), uzyskaliśmy od kompetentnego przewodnika oprowadzającego nas po muzeum miejskim na starosądeckim rynku.
Ostatnim etapem wycieczki była miejscowość Tropie, nad Jeziorem Czchowskim. To mało znane dziś miejsce, a stanowiące kiedyś główny punkt pielgrzymkowy Polaków. To tu tył i nauczał wraz ze swoim uczniem św. Benedyktem, pierwszy polski wyniesiony na ołtarze św. Świerad.
Jest to wart polecenia turystom, piękny kościół z elementami architektury romańskiej, gotyckiej i barokowej.
Na koniec wycieczki odbyliśmy spacer po lesie do cudownego źródełka i groty w której mieszkał św. Świerad.
* * *
Pragniemy zakomunikować, że w ślad za festynem z czerwca tego roku, przygotowujemy się do kolejnego. Odbędzie się on, tak jak i w tym roku, pod hasłem "Niedziela w naszym Radziszowie", w pierwszą niedzielę wakacji, tj. 27 czerwca 2004 r.
Postaramy się zadbać o dobrą rozrywkę, która zadowoli każdego jej uczestnika - tak dorosłego, jak też i dzieci. Będzie muzyka powcipna, folklorystyczna, rockowa, taneczna, dużo dobrego humoru. Planujemy pokaz sztucznych ogni, występ artystów polskich scen estradowych. Będą interesujący goście i wiele innych atrakcji.
Podczas festynu będziemy podobnie jak w tym roku zbierać datki na odbudowę dworu. W tym miejscu apelujemy do przedsiębiorców z Radziszowa i okolic, którym zalety na wyremontowaniu starej szkoły - którym może ona kiedyś służyć jako miejsce szkoleń czy też konferencji - o wsparcie naszego Stowarzyszenia finansowo i rzeczowo z myślą o przygotowaniu festynu.
W zamian oferujemy możliwość umieszczenia banerów reklamowych na scenie i na terenie festynu, umieszczenie logo na zaproszeniach i plakatach, wymienienie darczyńców podczas festynu i w naszym Biuletynie.
Do objęcia patronatu medialnego zaprosiliśmy w roku 2004: Radio "Alfa", "Gazetę Krakowską" i TVP 3 Oddział w Krakowie. Honorowy patronat nad nową imprezą objął Butmistrz Miasta i Gminy Skawina, Pan Adam Najder.
Więcej szczegółów na temat festynu podamy w kolejnych wydaniach Biuletynu.
* * *
W dniu 11 stycznia 2004 r. (niedziela), Stowarzyszenie planuje zorganizować wycieczkę dla najmłodszych mieszkańców Radziszowa i ich rodziców lub opiekunów. Planowany odjazd autokaru o godz. 10.00 z parkingu koło kościoła. Udamy się do Krakowa, by w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa zwiedzić wystawę pokonkursową tradycyjnych szopek krakowskich. Zaprowadzimy uczestników wycieczki również do wybranych kościołów w centrum miasta i pokażemy bogate szopki kościelne, pieczołowicie przygotowywane od stuleci. Koszt uczestnictwa od jednej osoby wynić będzie 15 zł.
* * *
50 lat temu po raz pierwszy w naszej miejscowości zabłysnęło światło elektryczne. O tym wydarzeniu, które miało miejsce 24 grudnia 1953 r. Pamiętał Pan Władysław Kościelny.
W rozmowie z przedstawicielami naszego Stowarzyszenia przybliżył nam te historyczne chwile. Dla nas elektryczność, to coś oczywistego. Wydaje się nam, że bez niej nie można żyć.
O to, by zagościło to dobrodziejstwo cywilizacji w Radziszowie, zadbał Komitet Elektryfikacji Radziszowa w składzie: Przewodniczący Pan Władysław Paciorek, Sekretarz Pan Władysław Kościelny i skarbnik Pan Władysław Bury. W pracę włączyło się też wielu mieszkańców Radziszowa.
W nawiązaniu do tego wydarzenia Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" ogłasza konkurs, na najlepiej udekorowaną choinkę ogrodową i najładniej iluminowany na święta dom i ogród.
Komisja konkursowa oceni Państwa starania w okresie między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem.
Nagrody wręczymy w czasie spotkania opłatkowego członków, sympatyków i zaproszonych gości Stowarzyszenia w dniu 30 stycznia 2004 r. Listę zwycięzców opublikujemy w kolejnym numerze Biuletynu. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w konkursie.
* * *
Zgodnie z informacją podaną w ostatnim numerze Biuletynu, zakończone zostały prace odkrywkowe we wnętrzach starej szkoły.
Na ścianach znaleziono bardzo ciekawe polichrimie, pochodzące z okresu powstania obiektu, tj. z początku XIX w. To cenne odkrycie podiosło rangę dworu i zapewnia nieodwracalność decyzji o jego remoncie. Prace w budynku pozwoliły rozwiązać wiele zagadek związanych z tym obiektem. Poznaliśmy pierwotny układ pomieszczeń na pierwszym piętrze, kolorystykę i zdobnictwo elewacji dworu, ciekawe piaskowcowe portale, cokoły itp.
Ponadto, prace związane z badaniem fundamentów dworu dowiodły, że budynek ten został wzniesiony na fundamentach z kamieni piaskowca po wcześniejszym, stojącym na tym samym miejscu zapewne - drewnianym budynku. Obecnie cały czas trwają prace związane z przygotowaniem kolejnych dokumentacji, wymaganych przed przystąpieniem do remontu. Ważnym jest też, iż potrzeba remontu naszego dworu znalazła się w planach strategii rozwoju naszej gminy. Cieszymy się, że nasze zabiegi o przywrócenie budynku dworu do użytkowania znalazły zrozumienie u władz gminnych. Władze gminne oraz członkowie Stowarzyszenia zabiegają obecnie o fundusze na przeprowadzenie remontu.
Mamy nadzieję, iż uda się pozyskać fundusze również z poza budżetu gminy. Liczymy na pomoc z Ministerstwa Kultury i funduszy unijnych. Pragniemy, by pierwsze prace remontowe rozpoczęły się w roku 2004.
* * *
Zwracamy się z prośbą do osób, które mogłyby ulepszyć i na bierząco prowadzić naszą stronę internetową. Poszukujemy osoby która zna się na tworzeniu stron www.
Z naszej strony zapewniamy dostarczanie materiałów: zdjęć, tekstów. Pragniemy rozwijać i aktualizować naszą stronę www.naszradziszow.com

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie