Dzisiaj jest: Piątek, 24 maja 2024
Imieniny obchodzą: Jan, Joanna, Maria, Wincenty, Zuzanna, Zula
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
Biuletyn nr 4
Już za tydzień, 22 czerwca 2003r. Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" organizuje festyn na powitanie wakacji. Początek imprezy o godz. 14:00. Miejsce - ogrody wokół plebani.
Dużą atrakcją będzie wykonanie o godz. 17:30 przez fotoreportera "Gazety Krakowskiej" portretu radziszowian. Jesteśmy przekonani, że będzie to miało dla nas szczególny wymiar. Będziemy jak jedna rodzina - wszyscy na tej samej fotografii.
W załączeniu zamieszczamy program festynu. O tym, że każdy tu znajdzie coś dla siebie, najlepiej świadczy hasło festynu: "Atrakcje dla każdego od małego do dużego".
Całość dochodu z festynu, przeznaczona zostanie na remont dworu. Serdecznie zapraszamy !!!
* * *
W ostatnim Biuletynie informowaliśmy Państwa, że przygotowujemy cegiełki - pamiątkowe dowody wpłat na odbudowę dworu, tj. starej szkoły. Pierwszą ich sprzedaż przeprowadziliśmy w dniu 4 maja br. przy naszym parafialnym kościele. W wyniku tej jednorazowej zbiórki zebraliśmy kwotę 2.467 zł. Za zrozumienie naszych starań związanych z odnowieniem dworu i za hojność, serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom! Dziękujemy również wszystkim tym, którzy choć nie będąc członkami naszego Stowarzyszenia, też przyłączyli się do nas i razem z nami sprzedawali cegiełki.
W ostatnim wydaniu informowaliśmy również o przeprowadzanej inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej starej szkoły. Dokumentacja ta jest gotowa i została nam przekazana. Należność za tę ekspertyzę w kwocie 3.660zł uiściliśmy dzięki funduszom zebranym ze sprzedaży cegiełek jak również ze składek członków naszego Stowarzyszenia.
Aktualnie na ukończeniu jest druga ekspertyza, wykonywana dla służb ochrony zabytków. Przed nami kolejne dokumentacje, w tym najważniejsza - plan remontu obiektu.
* * *
W dniu 28 kwietnia 2003r., wydelegowani członkowie Stowarzyszenia, byli na spotkaniu u Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Pana Adama Najdera. Tematem rozmowy był program działania naszego Stowarzyszenia oraz przedsięwzięcia związane głównie z ratowaniem dworu. Spotkaliśmy się ze zrozumieniem i aprobatą dla naszych zamierzeń. Pan Burmistrz wiele nam podpowiedział, jednocześnie chwaląc nasza postawę. Na dowód uznania dla naszych starań, sam nabył cegiełkę.
* * *
W następnym numerze zapoznamy Państwa z kolejnym naszym pomysłem. Pragniemy, aby Radziszów jako miejscowość, miał swój herb. Aktualnie po skonsultowaniu się z osobami zajmującymi się zagadnieniami heraldyki, jesteśmy na etapie przygotowywania projektów herbu. Gdy będą one gotowe, zorganizujemy ich prezentację. Będziemy zbierali od mieszkańców Radziszowa opinie w tej sprawie, jak też umożliwimy wybór jednego. Następnym etapem będzie zgłoszenie go do komisji heraldycznej. Docelowo herb zdobić będzie przydrożne tablice na granicy naszej miejscowości. Co prawda nie chcemy pretendować do rangi miasta, ale pragniemy być postrzegani, jako wieś z bogatą tradycją i bogatą historią. Pragniemy dodać, że majątek radziszowski w połowie XIX w. posiadał swój herb. W dniu 27 maja br. przedstawiciele naszego Stowarzyszenia reprezentowali nas na walnym zgromadzeniu Towarzystwa Przyjaciół Skawiny. Wiele nowego dowiedzieliśmy się o ich działalności. Wszystko co dobre, będziemy chcieli przenieść na grunt swojego Stowarzyszenia. Towarzystwu Przyjaciół Skawiny gratulujemy, a na ręce jego Prezesa, Pana Stanisława Chmielka, składamy najlepsze życzenia pomyślności, wytrwałości i dalszych sukcesów w pracy na rzecz społeczności lokalnej. Towarzystwo Przyjaciół Skawiny jest w wielu przypadkach dla nas wzorem! ! !
* * *
W dniu 31 maja w Krakowie przy ul. Rajskiej w siedzibie Biblioteki Miejskiej, obradowało grono przedstawicieli stowarzyszeń działających w województwie małopolskim na rzecz kultury, na które zaproszenie dostało też i nasze Stowarzyszenie. Komitet Założycielski Małopolskiego Zrzeszenia Regionalnych Towarzystw Kultury przedstawił statut i potrzebą powołania takiego związku. Jeden z naszych członków, wybrany został do Zarządu MZRTK i pełnić tam będzie funkcję sekretarza. Cieszymy się bardzo, że nasze, krótko działające Stowarzyszenie może już zaistnieć w wojewódzkiej organizacji.
* * *
Jedna z mieszkanek Wisły - emerytka, postanowiła przekazać dla wiejskiej biblioteki część swojego księgozbioru. Nasze Stowarzyszenie zainteresowało się tą propozycją. Skontaktowaliśmy się z nią, proponując przejęcie jej księgozbioru dla Radziszowa. W dniu 3 czerwca br. członkowie naszego Stowarzyszenia pojechali do Wisły, dzięki uprzejmości Pana Burmistrza Stanisława Żaka, który wydelegował nam kierowcę wraz z samochodem dostawczym. Przywieziono około 800 książek, o różnej tematyce, które wzbogacą zbiór biblioteki gminnej w naszej miejscowości. Myślimy, że to dobra inicjatywa, służąca wzbogacaniu kultury.
* * *
Nakład naszego Biuletynu zostanie zwiększony. Do tej pory drukowany był w nakładzie 600 sztuk. Otrzymywaliśmy wiele sygnałów, że nie wystarcza dla wszystkich. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, tym razem nasz biuletyn wydrukowany został w nakładzie 1000 egzemplarzy.
* * *
Dla pełnego informowania swoich członków i sympatyków, postanowiliśmy zawiesić gablotę z naszymi materiałami. Będzie ona umieszczona w centrum miejscowości.
* * *
W minionym miesiącu odeszła od nas
Pani Helena Maślanka.
Niewiele osób z Radziszowa zasłużyło się dla swojej lokalnej społeczności tak jak ona. Była skarbnicą wiedzy o obyczajach ludowych naszego regionu, jak też autorką szeregu wierszy. Wielu z nas kojarzy Ją z prezentacją Izby Regionalnej i przygotowywaniem tradycyjnych dożynek. Wiązaliśmy nadzieje z tym, że będzie i nam służyła dobrą radą i pomocą.
Rodzinie zmarłej składamy szczere kondolencje.

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie